Ev alma konusunda fikir istiyorum..

Kura olayı filan neye göre yapılıyor noter var mı? Önceden evi alan gruptan cikip cayacakmis gibi geliyor.

Shining hep kafamı karıştırır bu. Kur'an ve İslam tüm zamanlara ve tüm mekanlara hitap ettiği inanılan bir kitap ve dindir. Arabistana indi ya da o zamana indi diye bir takım kurallar geçerliliğini yitirdi diyemniyoruz işte. Faiz kullanmayı tercih edip etmemek tamamen özgür iradedir. Ama faizin dindeki yeri konusunda bilgi vermek çok çok derin bir mevzu.

Ev alırken bile konu nasıl dine geliyo?
Faiz haram(Mış) eee bankada çalışanlar kara paradan alıyo maaşlarını ozaman.

Saçmalıkları bırakın bi bakıma bakınca kirada faiz sayılır. Evinde oturuyosun karşılığında bedel ödüyosun. Kredi de aynı. Herkes boşaltsın evleri sokakta yatsın ozaman.

Benim dine yaklaşımım bu şekilde. Başkasına göre veya sana yanlıştır ama bana göre doğru. Hayatta hiç yapmak istemediğimiz şeylere mecbur kalıyoruz bazen, ya da yapmam dediğimiz şeyleri yaparken buluyoruz kendimizi. Kredi çekerek ev almayı günah kabul etmiyorum, çünkü o evin parasını alın terimle ödüyorum, ödemek için tasarruf ediyorum. Allah'ın sevdiği bir durum değil mi tasarruf? Hangi akrabam, eşim dostum bana çıkarıpta o parayı verecek, 10 yıl boyunca öde diyecek? Ya da ben bankanın verdiği güvenceyi başka hangi kurumda bulabilirim?

Bana göre, zaman değiştikçe, aklımızla, kalbimizle tartarak bazı şeyleri günümüzle bağdaştırmanın yolunu bulmamız gerek. Yoksa, kadınların erkek doktora gidemediği, perde arkasından muayene olmak zorunda kaldığı bir islam coğrafyasında buluruz kendimizi.

Bu benim fikrimdir, çoğu kişiye göre yanlıştır, eleştirilebilirim. Saygıyla dile getirilen her türlü eleştiriye de açığım.

Canım senin inancını eleştirmek tabiki de bana düşmez. Arabayı eşim kredi çekerek aldı. Kim bilir eve de belki kredi çekeceğiz. Düğünü kredi ile yaptık. Ama faiz haramdır. Benim dinle ilgili öğrendiğim en önemli şeylerden biri, günah işlemekten daha kötüsü bir şeyin günah olup olmadığı konusunda kesin fikirler yürütmek fetva vermektir. Şu devirde kredisiz ev almak o kadar zor ki. Katkı payı zımbırtısına ben de inanmıyorum ve günah olmadığına inanmayan bir sürü de insan var. Benim inancım faizin haram olduğu yönünde ama bu demek değil ki asla bulaşmadım bulaşmayacağım, gönlün temennisi bulaşmamak, bulaşmak mecburiyetinde kalmamak sadece.
Dinin küçücük bir kısmını reddetmekle tamamını reddetmek aynı şey demişlerdi bana. Faizin haram olduğu benim reddedebileceğim bir şey değil.

Canım ben zaten faiz haram değil demiyorum.

Ama bankaları olduğu gibi tefecilik statüsünde değerlendiriyorlar. Bende şunu diyorum. Bankanın verdiği parayı kimse çıkarıpta vermez. Bankanın verdiği güvenceyi de hiçbir kurum veremez. Krediyi çeken vefat ederse, banka sigorta yaptırdığı için borcu siler. Sigorta kapsamında evinde hasar olursa, 1 kuruş vermeden tadilatını yaptırırsın.

Banka tefeci gibi borç sahibi ölünce, mirasçıların kapısına dayanmaz, çünkü sigorta yaptırtmıştır. Borç ödenmediğinde en fazla evi satar, elinde silahla borçlunun gırtlağına dayanmaz.

Neticede faiz haram ama buradaki mesele para satışıdır. Banka size parayı satar, sizde bankanın koyduğu faiz oranlarına göre parayı biraz daha fazla olmak üzere geri ödersiniz. Ama oturduğunuz ev değerlenmiştir, hatta baktığında paranında değerini artmıştır. Banka salak mı, neden 10 yıllık krediyi verirken, evin ve paranın değerleneceğini hesaba katmasın?

Ben bu konularda biraz daha dünyevi düşünüyorum. Birçoklarına göre dini inancım zayıf olarak görülebilir ama değil. Sadece bazen fayda-zarar durumuna bakmak lazım, ve her açıdan bankadan kredi çekerek ev sahibi olmak mantıklı.

şimdilik 80binlik bi ev alın sizde sonra biraz daha biriktirip istediğiniz evi alabilirsiniz

Sizin yerinizde olsam elimde net 100-120 bin TL olmadan 170 binlik evi almazdım ..Ben olsam öyle yapardım yani. Borçlanmadan ev alınmıyor ama iki katı para ödemekte çok mantıklı değil. Birde kira - ödediğiniz aylık kredi miktarını karşılaştırarakda yapacağınız yatırıma karar verebilirsiniz

eğer gelirleriniz garanti ise yani işten çıkarılma filan gibi çok sallantılı durumlarınız yoksa girişin bence ev işine. borçlanmadan hiçbir şey sahibi olunmaz bu devirde, faiz, kar payı konularına girmek ve ban yemek istemiyorum. o, sizin vereceğiniz karar

Biriktirerek ev alınıyor muymuş bu devirde? Yapabilen varsa helal olsun. Yoksa kim istemez trink parayı verip oturmayı.

Düğünden önce ev almamız için eşimi cesaretlendirmesem 21 ayda kiraya en az 17 bini gömmüştük. Bu paraya yazık değil mi?
Ya da şöyle sorayım 10 yıl için ödeyeceğim toplam faize değmez mi?

Üstelik ev durdukça değerlenen bir şey ama faiz aynı faiz. Maaşlar arttıkça ödemeler de kolaylaşıyor.

Kira öyle mi? Şimdi gireceğiniz evin borcu sabit olacak ama bir de iki sene sonrasını gör.

Bizimde aylik gelirimiz toplamda 6000 - -6500 arasi. Ama daha yeni evlendik dugun borcumuz agustosta bitecek sonra bir iki sene para biriktirip en azindan 50 bin kadari pesinat yapip ev almayi dusunuyoruz yani ben dusunuyorum :) esime kalsa bosveeer hayatini yasa

biz önce 2+1 aldık daha sonra onun borcu bitti birazda birikim yaptık, 2+1 i satıp 3+1 aldık. faiz konusuna bizde girmiyoruz. en azından başkasının evine kira için bile olsa para ödemiyorsun, kira paralarınıda eve yatırmış oluyorsun.

sanırsam aşağı yukarı 100 000 civarı kredi çekmek zorunda kalıcaksınız,, bunun da aylık ödemesi aşağı yukarı 1350 civarı falan olur eğer 10 yıllık kredi çekersiniz,,
ama bu ödedidiğiniz 1350 tl nin ilk sene (aşağı yukarı ) ödediğiniz faiz 800 tl civarıdır geiye kalan 550 tl ana paradır yani biriktirdiğiniz para diyelim,,, 800 tş belki havaya giden faize giden para olabilir ama bu oran yıllar geçtikçe azalıcak, ve bu parayı zaten kira için ödeyeceksiniz,,, herhangi bir bankaya gir ve sana aylık ödeme planı çıkartsın, orada her ay ne kadar ana para yı ne kadar faizi ödediğini görüp eşine böyle açıklayabilirsin,, kaldı ki aldığınız evin değeride her yıl artacak,,,

Ama eşin illaki ben para biriktircem diyorsa eğer benim sana şöyle bir tavsiyem olur,,
80 000 üzerine 40 000 civarında kredi çek ( bunun aylık ödemesi aylık kiranız kadar olur ) ,,
120 000 içi yapılması gereken güzel kelepir bir ev bul,, emlakçıları arasan sana yardımcı oluyorlar,, bu arada evde otururken evin sağını solunu yaptırt,, bir kaç sene otur bu evde daha sonra satarsın üstüne az bir kredi daha çeker yeni bir ev alırsın,,,
belli mi olur belki kiraya verirsin evini satmadan ikinci evi alırsın,,,
ben her zaman bir şeyin kötüsü olmadan iyisi olmaz derim,,,
bende öyle sağına soluna bakmadan geçen sene minik bir ev aldım, daha önceden araştırdığım için evim bayağa bir değerlendi,,, şimdi yavaş yavaş yeni bir eve bakmaya başladım,,, ama evime de kıyamıyorum,, minicik,, ısıtması temizliği hiç dert değil,,,,

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…