Ev alma fikri ve kararsızlık

Led_BiR_Vele_DisTiri

Amaaaan Zırt !
Pro Üye
Anneler Kulübü
30 Aralık 2009
22.286
86.007
40
Günaydın hatunlar.

Yüklü miktardaki borçlarımızı ödedikten sonra elimizde kalan meblag ile ev alma konusunda 1 haftadır eşimle konusuyoruz ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Öncelikle İstanbul'da ev fiyatlarını biliyorsunuz, Anadolu yakasındayım, kiralar da uçuk, evler de uçuk malum.

Ya yatırım için ya da oturumluk artık hangisi denk gelirse bir ev alma hayalinin peşine düştük ama nasıl ?

280 bin tl'lik bir evin %35 lik kısmı suan elimizde var.

Peki kredi çekip ev olayına girmek mantıklı mı ?

10 yıllık kredi gözümü korkutuyor açıkçası ve neredeyse kredi çekecegimiz meblag tutarında bir faiz ödemesi yapıyorsun, atıyorum 180 bin çektiysen geri ödemesi 308 bin tl.

aylık ödemeler 2.500 ile 2.700 tl arasında degişiyor, evet bu tutarı ödeyebiliriz ama korkuyorum be hatunlar.

Kira vermektense en azından diyorum kendi evimize geçip öyle ödesek daha mantıklı ama açıkçası pek cesaret edemiyorum.

Bana bu konularda akıl lazım, el atarsanız sevinirim.

Geçenlerde ben de aynı düşünceyi 230 binlik ev için düşündüm. Faizi gözümü korkuttu vazgeçtik,biraz daha birikim yapalım dedik. Siz bütçenizi daha iyi bilirsiniz. Gelir gider durumu,çocuk varsa onun 10 yıl boyunca tahmini aylık masrafı,ekstra hastalık gideri falan bunları hesaba katarak girişin. Hakkınızda hayırlısı olsun

10 yil odemek sıkıntı evet ama o evin 10 yıl sonraki degerini dusun.kredisiz ev almak zor artik

Okadar nakiti biriktirmek cok güç.
Faizi göze alacaksiniz.
Kira ödemekdense kendi evinizin taksitlerini ödemek bence mantikli.
Ev fiyatlari dusmez artik

İst dısı dusunurseniz 120-150tl bulursunuz
Ama ist ici cok ama cok zor.

Birde kentsel donusum olayi degerleri kat be kat daha fazla arttrdi.

Eminevim gibi yerler var ama guvenilirlik derecesini hic bilmiyorum.
Böyle ev sahibi olanlari duydum okudum ama.

Yada insaat firmalari var az faizle falan diye reklamlari donuyo
Kartepedeki bir siteye bakmistik boyle 30bin pesinat bilmem kac tl tutarinda aylik odemelerle 150bine ev falan yaziyordu.

Eğer ev alma imkanınız varsa alın derim en azından evinin kredisini ödersin.Arada ki faizi fazla düşünmeyin derim 10 yıl sonra o evin değeri 280 bin olmayacak kat kat artacak ev fiyatları her yıl artıyor+kira fiyatlarıda artıyor ödediğiniz kredi sabit olacak en azından her yıl zam gelmeyecek kira gibi.

Benim elimde de yaklaşık sizdeki kadar para var 280 binlik evlere bakmıyorum, eski bi bankacı olarak bankaları zengin edemem. Biraz daha biriktirip çok daha orta halli, giriş kat, 2+1 gibi makul evlere bakıyorum, gerekirse 20-30 bin çekip kısa vadede ödemeyi düşünüyoruz öyle olduğunda faizler sembolik oluyo. Madem durumun iyi bi süre daha biriktirebilirsiniz.

Ev alma gücüm varken kira ödemek saçma geliyor bana. Bu zamandada borca girmeden kör olasıca ben yiyemedim sen ye faizini ödemeden ev sahibi olunamıyor

gerçekten evler istanbul da çok çok pahalı.
bence de yine ev kiranız ne kadar bilmiyorum ama biraz daha birikim yapıp daha az kredi çekebilirsiniz

kiranız ne kadar

ya da işte o evin emsal kirası ne kadar

2700 kredi ama atıyorum kira da en az 1000 dir yani kredi esasen 1700 olur

kirada oturduğum evin kirası 750 idi

500 ödemeli kredi ile ev aldım (tamam 4 yıl önce ve peşinatım çok fazla idi)

o aradaki 250 Tl fark ile de evime eşya aldım ankastreleri vs çünkü kirada otursam daha fazla harcayacaktım

şimdi 500 kredi ödemesi çok az zira en ucuz kira 1000 civarında

Kiraya ödediğiniz para uçup gidiyor, ama faizi çok da olsa ev alırsanız o para sizin yatırımınız oluyor ve geri dönüşü mümkün oluyor. Ben alabilecek gücünüz varsa almanızı öneririm

250 bine ev alacağınıza 120 bine havuzlu site içi 1+1 alın. Yatırım amaçlı ev öyle oluyor. 1 haftaya kalmaz kiracı buluyorsunuz zaten. İstanbul da pahalıysa Gebze, Çayırova, Gölcük gibi yerlere bakmanızı tavsiye ederim.

Ev almak şu durumda gerçekten çok zor.İyi düşünmek gerekiyor.Çünkü insan bir çok ihtiyacından hobisinden feragat etmek veya ertelemek durumunda kalıyor.Ama zaman çabuk geçiyor en azından bu konuda teselli verebilirim
Lakin boşu boşuna kira vermektense ilerisi için kendi evinizi ödemeniz daha mantıklı.

normal zamanlarda tabi ki ev almak çok iyi olur diye düşünüdrüm ama ülkede durumlar karışık, ekonominin ne olacağı belli değil. siz elinizdeki %35lik kısma güvenip gerisine krediye bağlamayın derim ben. yatırım amaçlı kolay kiralanabilecek daha uygun fiyatlı evler vardır mutlaka. öğrenci için filan ya da başka yakındaki diğer ilçelerde. bence oradan birşeyler alıp biraz önünüzü görmeniz daha iyi olur.

Bizde ev almaya çalışıyoruz ama peşinat sıkıntımız var senin 100 tl peşinatın var, topraktan gir. Benim amcam emlakçı şu anda evler hiç pahasına gidiyot.
Tam alma zamanı ver peşinatı otur evine deki emsela 3 sene sonra 10000 ödeyeceğim, yapılandırma yap, faizi düşür

kredi çekmemek için biz de erteledik de erteledik, ve sonunda memlekette senetle topraktan girebileceğimiz güvenilir bir firmanın inşaatı denk geldi. %40 ı kadar peşinatımız vardı verdik gerisini de 3 senelik taksitlendirdik senetle. keşke böyle bir imkan olsa , kredinin faiziyle uğraşmak zorunda kalmasanız... ama bunun için güvenilir firma bulmak şart. tabi onlar da genelde senet kabul etmiyor...

bu şekilde olması mümkün değilse mecburen krediye gireceksiniz. ama 10 sene bence de çok çok fazla... ödeme miktarını biraz daha artırıp vadeyi düşürme imkanınız olmaz mı? 10 sene borçlu olmaktansa 5 sene sıkışık olmak daha makul gibi geliyor bana.. ama çoçuk yok , giderimizi istersek sıkıp istersek gevşetebiliyoruz, onun için 3 senede olsun bitsin istedik..

Aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık misali 10 yıl sonra evin olacak ama en dinç en güzel yaşaman gereken zamanında borç ödemekle cebelleşiyo olacaksın birçok şeyden vaz geçeceksin bunu yaparken. Zor

eskiden ben de böyle dünürdüm. ama zaman geçtikçe bu düşüncem uçtu gitti. benim bulunduğum ilde de 250 bine falan evler. atıyorum 100 çıkarsak geri kalan 150 ye 150 fazia ödeyeceğime 10 yıl kirada oturum diyorum. haram boyutu ayrı benim için ödediğim külfet ayrı. eşimle bir stüdyo daire alıp kirası kiramızın bir kısmını kapatsa birazda briiktirip 2. stüdyoyu alırız sonra onlar bize bir ev eder diye düşünüyoruz. bir de eşim iş kurdu ordan gelenleri biriktiriiz falan diye de düşünüyoruz.

Çocuk var hatunlar
Kiramız 1.150 suan butik site içerisindeyim.
Ekonomi konusunda gidişat maalesef evet iyi degil.
10 yıllık agır bir borcun içine girmek beni de korkutuyor.
180 bine ailemin oldugu memlekette 140 m2 evler var gayet güzel ve lüks acaba ordan mı alayım diyorum.
Kiraya en az 800'e verilir oralarda.
İstanbul maalesef uçuk ya 75-90 m2 arası evler 280 binden başlıyor bizim burada.
Genel olarak bu fiyatlar ya yüksek giriş ya da 1.kat felan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…