Etkinlik Manyakligi

komachiko

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2021
687
654
Evet arkadaslar sorum bu: biz neden bebeklere/cocuklara etkinlik yaptiriyoruz? Ogretmen miyiz biz? Ergoterapist miyiz? Ozel egitimci miyiz? Tam olarak ne zaman basladi bu etkinlik furyasi?
Cocukla oyun oynamak, iletisim halinde olmak, disari cikarmak, kitap okumak, bunlarin hepsine eyvallah. Olmazsa olmaz. Ama bunu yapmanin bin turlu yolu var. 20 aylik oglum sirtima binip deh deh diyor mesela cok egleniyoruz. Ama neden illa kakaoyla misir unu karistirip kinetik kum yapayim? Resim eslestireyim? Bu yastan sonra el isi ogretmeni gibi kesmeli yapistirmali duyusal oyunlar falan kurayim? Duyusal oyun ne ya? Cocuk dedigin (normal gelisimli bir cocuktan bahsediyorum) kendi kendine duyulari kesfeder. Benim 7 aylik bebegin elini bir yerlere surtmeme gerek yok.
Istemiyosan yapma diyeceksiniz hic yapmadim zaten. Ama her donem annelerin uzerinde baski kuracak yeni seyler cikartiyorlar ona sinir oluyorum. Cocugu oyalamak icin iyi oluyor diyecekseniz buna pek inanmiyorum acikcasi. Hepimiz biliyoruz ki 2 yas oncesi dikkat sureleri ne verirsen bes dakika falan, bunun icin bir saat etkinlik hazirlamaya degiyor mu gercekten? Sabahtan aksama 7/24 cocukla oynamaya da gerek yok bu sekilde asla kendi kendine oynamayi ogrenemiyorlar.
Bilmiyorum var mi ben hep ( instagram tarzi) etkinlik yaptim cocugum bambaska oldu diyen?

Zeka gelişimi için hanımefendi. İlk 4 yıl yapılan bu etkinlikler bebeğin yaşamı boyunca “ne” değil “nasıl” düşünmesini öğretiyor. Analitik zekası için çok önemli. Tabii ki sırtınıza alıp deh deh diyip eğlenmek de güzel ama eğitici oyunlara bu şekilde yaklaşmanıza çok şaşırdım. Oyun oynama sanatı kitabını size öneriyorum.

Valla babasi amerikada insanlarin gidip cocugunun gobek bagini gomdugu bir okuldan doktorasi olan bir insan, benim de doktoram var. Ikimiz de etkinlik falan bilmedik. Elbette cocugum puzzle da yapiyor legoyla da oynuyor ama duyu falan butunlemedik. Ileride aptal olursa yapmamistik deriz artik. Su an icin gelisimi oldukca iyi.

Ben eğitimciyim, bebeğim oldu, o oyunların çoğunu yaptırmadım. Yaptırmayı düşünüyor muyum zorlama ile hayır. Bazen yeri gelir bir kaç tanesi yapılır ama genel olarak parkta oyun oynamayı öğrenmiş, dışarıya çıkan bir bebek olsun istiyorum. Oraya dokunup öğrenmesi bana göre daha doğal.
Yapıp memmun olan da vardır ama ben modern anneliği yapmak istemiyorum. Biraz yeni nesil biraz eski klasik usul gidiyorum. Bebek de ben de mutluyum

Ne güzel çok sevindim.

Bende etkinlik peşinde kosmayi düşünmüyorum açıkçası. Kızım 8. Ayın içinde. Bir şeyleri tutmaya başladığından beri canına sağlığına zarar vermeyecek şeylere dokunmasını sağlıyorum bu bazen silikon kasik oluyor bazen bi makarna paketi bazen plastik saklama kabı kapağı. Çamaşır asarken nemli bi çamaşırı eline veriyorum. Gozumu ayırmadan ağzına getirmesine emmesine izin vermeden takip ediyorum. Dun yemek yaparken maşa dikkatini çekti. Kalın salata maşasini eline verdim evirdi çevirdi biraz ısırmaya çalıştı oyalandi. Bazı oyuncaklarını bilerek suya tutup ıslak halde veriyorum eline. Pazara markete mutlaka uyanık olduğu zaman diliminde çıkıyorum. Manav tezgahindan kokulu domates alıp tutuyorum burnuna kokusunu alsın. Maydanoz nane dereotu demetini alıp kokusunu duysun diye gene yaklastiriyorum. Gözlerini açıp merakla nefesini çekiyor. Onun o halleri çok hoşuma gidiyor. Balık tezgahlarıni izletiyorum. Rengarenk tezgahlarin arasında süzülüp gidiyoruz. Özellikle markette kucağıma alıyorum dokunuyoruz bolca. Soğuk dolaplardan bi şeyler veriyorum. Kısa süreli temas ettiriyorum. Evdeki gibi olmuyor. Renk ışık ses cümbüşü içinde daha da merakı kabarıyor. Yaşadığımız sokak ağaçlı toprağı bol bi mekan. Bolca ağaçları izliyoruz. Balkona çıkıp uçan kuşları seyrediyoruz. Sokaktaki hayvanları besliyoruz. Parka gidip birlikte vakit geçiriyoruz. Yağan yağmurun altında yagmurlugu takıp arabayla yürüyoruz. Kar yağdığında yürümeye başlarsa karda yürüyüp yuvarlanma hayallerini kuruyorum. Yazın toprakla kumla oynamayı oynatmayı düşünüyorum. Duyu butunlemeyse ben böyle bi bütünleme yolundayım.

Belki etkinlik kitabı çıkartma kitabı tarzı şeyler alabilirim oğluma henüz çok incelemedim nasıllar ama Instagramda çok görüyorum bu aralar, öyle flisat masaya pirinçli kumlu sulu jelatinli etkinlikle uğraşamam, taş çatlasın 15 dk oynarlar değiyor mu gerçekten o kadar israfa. Bahçeye ormana çıkıyoruz her gün duyuları bütünleniyordur umarım bugün yemek yaparken eline taze fasülye havuç falan tutuşturdum onlarla oynadı biraz, zaten oyuncaklarıyla oynamıyor ki evde kap kacak tahta kaşık terlik ne bulursa onla oynuyor kaldı ki etkinlik yapsın. 2 yaşında kreşe gidecek orada bol bol yapar, gün içinde de her dakika oynamıyorum kendi kendine oynamayı öğrensin diye, kendi işlerimi hallediyorum kurutma makinesini o boşaltıyor ben katlıyorum, bi yeri silerken gelip aynısını yapıyor havluları çırpıyor benden görüp, bunlarda etkinlik değil mi?

Kesinlikle bende anlayamıyorum bu etkinlik merakını, benim bebeğim kendi kendine uzun uzun oynar mesela sonra ben de katılırım ona kendi oyuncaklarıyla oyunlar oynarız dışarı çıkarız kanguruyla uzun uzun gezeriz etrafı izler insanları izler parka gideriz yani bilemiyorum hiç özel bi çabaya girmedim bu şekilde ilerliyoruz ama instagram da ki anneleri görünce insan kendini yetersiz hissediyor acaba eksik mi yapıyorum diye kendimi sorguluyorum sonra ne yapsam diye düşüncelere giriyorum

4 çocuğum var. + öğretmenim. Hemde Beden Eğitimi öğretmeni. Ama hiçbir zaman o insta mom ların paylaştığı şeyleri yapmadım. Çocuklarımı sorarsan zehir gibi Göğe taş atıp altına yatıyolar. Her çocuk özeldir. E bu demektir ki her ebeveyn de biriciktir.
Aynı reaksiyonları vermiyolar diye kafayı yiyen analar da var. Ya da etkinlik yapmaktan anı yaşayamayan sinir stres sahibi olan da.

Hiç etkinlik ve instagram annesi olamadım. Oğlumla ilgileniyorum tabi ki

ben de hiç instagramdan görüp aman şu etkinliği yapmalıyım kafasında olmadım. ancak gelişim sürecinde doğal olarak yaptığımız etkinlikler oldu. kinetik kum, oyun hamuru, sulu oyunlar. çok sevdiği için sıklıkla oynadığımız oyunlar. ismini biraz süslersem heralde etkinlikler diyebilirim :) zaten bu tarz aktiviteleri de çocuğunu önemseyen, zaman ayıran her ebeveyn yapar. siz de yapıyorsunuzdur. bunun dışında bir saat hazırlık gerektirecek hiçbir şey yapmadım, öyle de bir zamanımız yok zaten.

Aslında yapılan her şey etkinlik o çocuklar için onunla konuşmanız sohbet etmeniz bile bir etkinlik oluyor onun için ama çocuğun kendi kendine oynamaya oyun kurmayada ihtiyacı var daha 2-3 aylık bebek sürekli sürekli saat başı etkinlik her saate bir etkinlik falan. Bir şeyleri sürekli annesiyle ya da babasıyla yapmaya alışırsa çocuk anne - babasız oyun kuramayıp sosyalleşemeyeceğini düşünüyorum ben biraz daha büyüdüğü zaman aslında en güzel etkinlik bol bol dışarı çıkarıp algılarını çalıştırmak dış dünyayla daha çok tanıştırmak bence 4 aylık bebeğim var oyun matı var üstüne koyuyorum oyuncaklar asılı olanlardan kendi kendine onlarla konuşuyor onlara ulaşmaya çalışıyor yüzüstü dönüyor kendi kendine 3.aydan itibaren dönmeye başladı kafasını kaldırıyor yine oyuncaklara ulaşmaya çalışıyor karşısına zeka kartlarını koyuyorum onlara bakıyor ama 4 aylık bebekle daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum onun dışında bol bol sohbet ediyoruz ana kucağında beni izliyor yaptığım şeyleri ona anlatıyorum bol bol dışarı çıkıyoruz geziyoruz kucağımda her yeri gösteriyorum anlatıyorum kendimize bağımlı yapmaya da gerek yok diye düşünüyorum oyun oynamak için bende

Ben de sizin gibi dusunuyorum duyu butunleme dedigimiz sey hayatin icinde var. Bebekler ve cocuklar zaten dokunarak kesfediyor. Yeteri kadar dis uyarana maruz kalmalari yeterli. Bunun disinda cocugun "zeka gelisimi" icin de surekli bir seyler yapmaya gerek yok. Ben de aldim cocuk bir-iki aylikken zeka kartlari falan kendimi salak gibi hissede hissede gosterdim. Oyle bir baski var ki sanki o kartlari gostermesem cocugum odaklanmayi ogrenmeyecek, ilk gunden tummy time yaptirmasam asla basini tutamayacak, dogar dogmaz kitap okumasam gec konusacak falan filan. Insan gelisimi boyle bir sey degil ki ya bircok sey kendiliginden oluyor. Ornegin 1-3 yas arasi bebekler yardim etmeye cok istekli oluyor (kendiliginden!) ve bunu sizlerin de bahsettigi gibi kucuk ev islerine yardimla desteklemek onemli. Ebeveynlik coklukla icgudusel bir sey, insan cocugunun neye ihtiyaci oldugunu cogu zaman seziyor. Bunu oldurduler resmen anneler surekli bir kendinden suphe halinde.

O kadar haklısın ki. Bu tarz sayfalar insana kendini eksik hissetirmek ten başka işe yaramıyor. Çok çabuk sıkılıyor dağıtmaya daha çok meraklı. Benim çocuğum dağıtıyo onlarınki dağıtmadan nasıl oynuyo. Bi kaç sayfayı engelledim de rahatladım

Benim de canimi esas olarak bu anlamsiz rekabet ortami sikiyor. Zaten cogu zaman cocugun butun yuku anne uzerinde, bir de 7/24 cocuga aktif olarak bir sey yaptirmak zorundaymis gibi hissetsin kendini paralasin istiyorlar. Kim istiyor onu da bilmiyorum valla. Her donem ayri bir egitim paradigmasi populer oluyor. Ebeveynlik soyle olmali boyle olmali diye atip tutuluyor ve o ebeveynden kasit tabi ki anne oluyor. 10 sene sonra bunlar elestirilip baskasi cikiyor ortaya ama her durumda olan kendini eksik hissedip duran anneye oluyor.

Yani tabi ki cocukla yaptigimiz her aktivite aslinda bir etkinlik. Ama benim kastettigim o degil siz anlamissiniz zaten. Gercekten hazirlamasi saatler surecek paylasimlarin altinda insanlar harika bir fikir hemen deneyecegim yaziyor, buna vakti olmayan cogunluk kendini kotu hissediyor falan filan, inanin bir tane delirdin mi ya bununla ugrasilir mi diyen gormek icin birsuru yorum okudum ama yok yok

hiç kafaya takmayın bence. inanın instamomları takip bile etmiyorum. ebeveynlik yeterince kendimizi sorguladığımız ve en ufak şeyden vicdan azabı çektiğimiz bir süreç zaten. bir de bu baskıya gerek yok.

Teşekkür ederim öneriniz için. Yazdıklarınız çok mantıksız değil eleştirdiğiniz noktalarda katıldığım yerler var fakat kaliteli zaman geçirmeyi ben önemsiyorum. Bu beni etkinlik manyağı yapar mı bilmiyorum. Gün içinde eğlenmeyi hoplamayı zıplamayı tabii ki isterim ama en azından 15-30 dakika onun zihinsel aktivitesini destekleyecek uygulamalar araştırmayı, eğlendirirken aynı zamanda beyin gelişimine destek olmayı önemsiyorum. Evet haklısınız hepsi anne üstüne yıkılıyor. Süper mom trendi beni de yıldırdı. Mükemmel anne çocuğunu seven ve önemseyen anne benim için. En önemsediğim nokta bu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…