Erkek İnfertilitesi Eşimin değerleri: Siz ne yapardınız?

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

bobette

Üye
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2022
20
4
34
Merhaba arkadaşlar,

Son iki yıldır çeşitli tedaviler deniyorken (Klomen, Femara, Gonal F) benim şüphelenmem üzerine eşim tekrar bir ürologa göründü ve varikosel olduğu anlaşıldı. Doktoru şimdi 3 ay takviye kullanmasını söylemiş herkeste olduğu gibi, ama ameliyat da önermiş bir yandan. Eşim 34 yaşında, ameliyat mantıklı mı emin değilim. Ama bu değerlerle nasıl yola devam edilmeli onu da bilmiyorum. Kendi değerlerim konusunda uzmanlaştım ama bu tamamen yeni bir alan benim için. Üç ay takviye kullanıp direkt tüp bebek mı yaptırmalı? Bu sonuçlarla doğal gebelik mümkün mü? Yani bu sonuçlarla siz ne yapardınız?

Eklentiler

• IMG_4962.jpeg
    90,8 KB · Görüntüleme: 183
  • IMG_4963.jpeg
    89,5 KB · Görüntüleme: 178
bi akrabamızın da böyleydi varikosel ameliyatı oldu ve sorun çözüldü. bence tüp bebek yerine önce bi ameliyatı olun olmazsa o şekilde ilerleyin

Varıkosel ameliyatını kadın doğumcular önermiyor güzel değerlerinde kötü edebiliyormuş bence eşinizin değerleri çokta kötü değil takviye beslenme vs ile desteklenebilir benim fikrim
Benim eşimin değerleri bundan kat kat daha kötü ben olsam ameliyat değilde takviye ve doğal beslenmeye vs yönelirdim

Benim eşimde de varikosel grade 2 var tüp bebekle hamile kaldım kalbi durdu . Doktorum eşime bağladı . Şimdi yine gebeyim tüp bebek ile kalp atışını duymaya henüz var . Eğer aynı şeyi yaşarsam doktorum eşin ameliyat olsun . Sağlıklı teseden sperm alalım , diğer tese içinde ameliyatla düzelmiş olur dedi .
Yani denemeden anlaşılmıyor

bizim de grade 3 sayımız takviyeyle 3 milyona falan çıktı. son denemede embriyo ilerlemedi embriyolaga sordum spermden mi diye morfolojisi iyi olanlardan seçtik dedi iyi dedi yani. amh düşük bende. kadın doğumcular cidden sanki hiç sorun yokmuş gibi davranıyolar 3-5 tane olsa bile yeter diyolar en iyi doktor bile bunu dedi. ameliyat hep aklımda ama daha kötülerse ne olacak ? şimdi ileri hareketli bulunuyo meniden şükür. size de geçmiş olsun ameliyat zor bi karar. ne yapılsa bilemedim.

Benim esimde varikoselden ameliyat oldu. Doppler çekiminde reflü akim vardı. Grade 3tü. Ben hatta hemen ameliyat olmasin diye takviyeler denemek istedim, bilindik bir aktarciyi aradim ameliyat olmalı, 3.derecede takviyeler ise yaramaz dedi.
Bu sene tekrar doppler cekiminde de temiz çıktı sonuçları.
Ameliyat yaptirirsaniz da mikrocerrahi öneririm.

Yorumlarınız için teşekkür ederim, ben iş yoğunluğundan eşimle birlikte gidemedim o yüzden biraz kafamda soru işaretleri de var. Kaçıncı grade olduğunu söylememiş mesela, ama 3 olsa illa ki belirtirdi diye düşünüyorum. Benim de aklıma doktorun daha çok ameliyat yanlısı olması takıldı, eşinizle bu konuyu konuşun vs demiş. Dediğim gibi değerlerin ne kadar kötü olduğunu çok kestiremiyorum, sizlerin bu konudaki tecrübesi çok işime yarıyor. Tüp bebek öneriyorsunuz yinede değil mi? Doğal yollardan olma ihtimalini beklemeli mi yoksa takviyelerden sonra?

Eşiniz doppler cektirdiyse sonucunda yazar.

benim eşim ameliyat sonrasi takviye de kullandiginda değerlerde yükseliş başlamıştı.
Ama bende de rezerv düşüklüğü oldugu icin gebelik hiç olmadı. Tüp bebekte başarısız oldu.  uzun zamandir eşim beslenmesine dikkat etmiyor, su an düzenli takviye de kullanmıyor, degerlerde yine bir düşme olsa da tüp bebek doktorlari eşimin değerlerini düşükte olsa yeterli görüyor. O yüzden size bekleyin ya da beklemeyin diyemem.

Benimde aynı durum . Eğer tekrar düşük yaparak ameliyat olacak eşim . Kaliteli embriyo için şart

Orada da yazmıyor, şu şekil yazılmış. Normal yazılan bulguları kırptım:

“Pampiniform pleksus venleri;

Sağda; yatay pozisyonda, istirahatte 1,4 mm, valsalva manevrası ile 1,5 mm ölçülmüştür.

Solda; yatay pozisyonda, istirahatte 3,2 mm, valsalva manevrası ile 3,6 mm ölçülmüştür.

Valsalva manevrası ile solda uzun süreli ters yönlü akım saptanmıştır.

SONUÇ: Sol varikosel”

Buradan grade anlaşılıyor mu?

benim eşimde varikosel var mıydı yok muydu bilmiyoruz, ama 0 olan morfoloji 3 ayda 10 çıktı takviyeler ile. Bence önce takviyeleri deneyin, özellikle Saracoğlu’nun keçiboynuzu kürü. Bir de erkeklerde stres sperm kalitesini çok kötü etkiliyor, eşimin değerleri stres yüzünden o hale gelmişti.

Eşimde de yaklaşık sayılar aynıydı. Varikosel teşhisi kondu ve ameliyat oldu. İleri hızlı 0dı sadece. Doktor doğal yolla da olabilir ama biraz zor demişti. Önemli olan hız ve morfoloji. Morfoloji biraz düşük bizim ameliyattan sonra normal sperm %12 ye kadar çıktı. Hız da arttı ama doğal yoldan olmadı 2.5 sene uğraştık. Aşılama falan da işe yaramadı. Tüp bebekle 3. Denemede tuttu şükür. Ama kadın doğumcular tüp bebekte erkekte olan sorunu çok önemsemiyorlar. Eğer tüp bebek düşünürseniz hiç ameliyat olmasın. Çünkü bazı ameliyatlar daha da kötüye götürüyo.

Bizim doktorumuz söylemişti. O yüzden size birsey demem doğru olmaz. Sizde de solda 3 mm gecmiş ve ters akim var. Bu değerlere ameliyat öneriliyor.

Merhaba. Benim eşimde grade 3tü. Ameliyyat oldu. 8 ay geçti artık. 1 defa aşılama oldum,tutmadı. Hala bekliyoruz.

merhaba benim eşimde de elle muayenede varılosel görülmedi ama ultrasonda böyle yazıyor doktora daha göstermedik sizce ameliyat şart mı bize ilk seviye varıkosel gibi geldi

Selamlar, morfolojiniz bence fena değil. Şöyle söyleyeyim bizim sperm sayısı iyi. Morfoloji %1 ileri hareket 0. Çok hafif varikosel var dedi Prof ama işlem yapılmasına gerek yok dedi. Emodex verdi infetilite doktoru. Rahim filmi önerdi ( o ay şans artıyormuş) olmazsa önce aşılama deneyelim sayı iyi dedi. Olmazsa tüp bebeğe geçeriz dedi. İnanın sayı ve ileri hız iyiyse alanında iyi doktorlar morfolojiye takılmıyor. Bence 1-2 ay vitaminle deneyebilirsiniz. Varikosel içinde çok iyi bi Prof a gidin ameliyat önerirse ameliyat olsun tabii ki. Ama önermezse yine yönlendirmelerini dinleyin.

kızlar eşimde geçen yıl hiçbir sokımyı yokken şimdi değerleri tepetaklak olmuş çok hafif varıkosel var sizce bu değerler vitaminlerle artar mi tüp bebek yaptırmalı mıyız yoksa ameliyat mı olalım eşim 35yasında ameliyattan sonra toparlayamamktan korkuyor nolur bana fikir verin

Değerleriniz çok kötü değil vitaminleri kullansın belki o süreçte hamile kalabilirsin hatta proxeed plus var etkili bir ilaç doktora onu verebilir misiniz de zararı yok faydası var hatta bayağı. eğer düzelmezse tüp bebekte ilk denemede olur diye düşünüyorum ameliyat işini başka bir doktora da danış bence gereksiz olması

Merhaba,

Benim eşimde geçen sene eylül ayında ameliyat oldu, ameliyattan sonra da değerler hemen toparlamıyor öncelikle onu belirteyim, eşimin ameliyattan önce ileri hareket %3 morfoloji ve sayıda problem yoktu geri akım gözlendiği için doktor ameliyat önerdi. Ameliyattan sonra doktor sprmax diye bir vitamin verdi 3 ay sonraki testte değerler aynıydı. Sonra proxeed plus günde 2 şase verdi doktorumuz Mayıs ayında yaptırdığımız testte ileri hareket %8 morfoloji 5 olmuştu doktor değerlerin düzeldiğini artık vitamin kullanmamasını söyledi.
Fakat biz hala gebelik elde edemedik. O yüzden tekrar proxeed kullanmaya başladık, ne kadar değerler düzeldi dense bile hala ileri hareket az bence. Bu arada eşimde 33 yaşında.

Eğer yaş faktörü yada farklı problemleriniz yoksa tüp bebekten önce vitamin takviyesi beslenme düzeni değiştirme gibi önerilerde bulunabilirim. Ameliyatta da öyle hemen sonuç alınmıyor ama değerler illaki düzelme gösteriyor. Bende proxeed plus önerebilirim 3 ayda sonuçta 3 ten 8e çıkardı hareketi. Geçmiş olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…