Eşim zengin diye ailemin benden beklentileri ve çevremin eşimi yönettiğimi düşünmesi sonucu herkesle aram bozuk... Ne yapıcam?

SilentSerenity

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2020
14
93
33
Arkadaşlar merhaba herkese. Çok öncelerden buralarda az takılmadım. Yeni bir hesapla geri dönme vaktim gelmiş. Çevremde beni anlayan insan yok çok bunaldım. Biraz dertleşmeye ihtiyacım var.
Ben 5 yıllık evliyim ve ikiz kızlarım var. Eğitim fak. mezunuyum ama çalışmıyorum. Eşimle aramız aslında iyi ama problemim şu ki eşimin ve ailesinin durumları çok iyi. Yurtdışı bağlantılı şirketleri var. Ailem ise evlendiğimden beri bu noktada benden beklenti içinde. Benim bindiğim arabayı, yaşadığım evi görünce zannediyorlar ki bunların hepsi benim.
Kaç kere açıkladım. Hatta arabanın ruhsatını gösterdim. Ev, araba, arsa ne varsa hepsi şirketin. Bunların üzerinde etkim yok yani. Bana veriyorlar biniyorum. Biraz giyimim pahalı onlar da zorunluluk girdiğim ortamlar dolayısıyla. Gerisi de eşimin ve ailesinin hediyesi.
Zannediyorlar ki sınırsız bir para harcama özgürlüğüm var. Kız kardeşim daha önce saatimi beğendi mesela çıkardım verdim. Yine küpe, kolye kaç tane böyle değerli eşya verdim beğendiği için.
En büyük abim borçlanmış icra gelmiş dediler, mücevherlerimden sattım verdim. Elimden gelen, elimin altında olan bu. Ben şirkete ortak değilim ki. Yine yeğenlerim geldiklerinde giyinme odasında beğendikleri bir şeyler varsa hediye ediyorum her zaman. Böyle kaç tane ayakkabı, çanta hediye ettim. Ki oldukça pahalı markalar.
Neyse babam eski esnaf ve 2 sene önce battı. Ev, araba her şey icradan satıldı. Yine bana söylediler. Eşime rica ettim, sağ olsun ama naz niyazla alırız icradan dedi. Ama biliyorum ki zarar edecek olsa ona göre büyük zarar olmasa bile eminim almazdı. Aldı benim üzerime evi. Ailem oturmaya devam etti orda.

Bu seferde geri kalan borçlar için sürekli beni sıkıştırmaya başladılar. En son babamla abim saçma sapan bir yeni iş kurma hayaline kapılmışlar, ben sermaye verecekmişim yada eşimden isteyecekmişim sonra faiziyle ödeyeceklermiş. Ağızları milyonlardan açılıyor, şaşırıp kalıyorum. Altı üstü beyaz eşyacıydı sonuçta babam.
Hayatım üst düzey görünse de benim elime geçen para belli. Bakın her ayın 1'nde hesabıma otomatik talimatla para gönderirler. İstersem 1 günde harcarım param biter, istersem 1 ay kullanırım. Aramızda başka hiç para muhabbeti geçmez eşimle. Elden para alışverişi de olmaz yani.

Aileme sınırsız para harcama yapamadığımı anlatamamamın bir sebebi de eşimin ayda yılda bir ailemi görünce aşırı derecede ağzımın içine düşmesi. (Kendisi böyle şovlara bayılır.) Böyle olunca zannediyorlar ki istediğimi yaptırabiliyorum adama ama ben istemiyorum onların iş kurmasını, borç ödemesini. Hatta kardeşim demiş ki ben onların iyi durumda olmasını istemiyormuşum, tepeden bakmak hoşuma gidiyormuş. Benim değil eşimin zengin olduğunu anlatamadım gitti...

Ayrıca eşim bunu kendi ailesine de yapıyor. Mesela en basiti kuzeniyle görüşmek istemedi ya hemen Silent istemiyor diye beni öne atıyor. Onun ailesinde de herkesle aram bozuk bu nedenle. Bunu öyle ustaca yapıyor ki öyle olmadığını anlatmama fırsat bile kalmıyor bana. Zamanlaması mükemmel. Sanki aile ilişkilerinde eşimi benim yönettiğimi (bu mümkün değil zaten öyle bir adam değil) ve gerçekten kendilerini benim istemediğimi düşünüyor. Yapayalnız kaldım... Çok bunaldım. Biraz dertleşmek istedim sizlerle...

Niye bilmiyorum benim gülesim geldi kusura bakmayın.
Böyle oldugunu ailenize bir kere söylemeniz yetiyor olmalıydı.Çok tuhaf..
Herkes eş zengin olunca tüm mal varlığını gelinin üzerine yapıyor sanıyor😂
İnanın kaç kere anlattım. Araba ruhsatı bile gösterdim. Anlayamıyorlar bir türlü... Ben istiyorum ki aramız iyi olsun. Ne bileyim elimden geldiği kadar onlara yardımcı olayım ama bununla da mutlu olsunlar. Ama olmuyor.

Zenginlik bir lanet dostum. Bunun farkli versiyonunu yasiyoruz esimle bizdeki problem su ortada ne sirket ne de para var 😁 ama esimin ailesinin gozunde zenginiz ve kimseye kurus koklatmiyorum. Ne diyim bu zenginlik basa bela benimde aram bozuk bilerke pas vermiyorum kimseye olmayan zenginligimin hastaligini yasiyorum.

Biraz zengin problemlerine kafa yoralım gönlümüz açılsın 😁
Ailenizin yaptığı yanlış ve çok itici. Eşiniz de öyle ama. Mutlu musunuz?
Anlıyorum belki basit bir problem gibi duruyor. Ama inanın o kadar can sıkıcı ki... Her an ne isteyecekler, neye canları sıkılacak diye düşünmek.... Ben herkes gibi ailemle aram iyi olsun onlara böyle ufak tefek hediyeler de vereyim ama bundan mutlu olsunlar istiyorum. Ama böyle yaptıkları için görüşürken bile tedirgin oluyorum...

Ailenizin “enişte” üzerinden nemalanmaya çalışması evet hoş değil. Yarın öbür gün eşinizle aranızı bile bozabilir. Anladığım kadarıyla zaten ufak tefek yardımlarınız olmuş?

Aileniz eşinizin parası sizin paranız sanıyor, hani karı koca arasında paranın lafı olmaz ya öyle anlıyorum. Ama yine de bir tarafın diğerinden sürekli ailesi için para istemesini hoş bulmuyorum. İş için borç demişler ama borç morç olmaz o para:) Ailenizle araya mesafe koysanız bu kez parayı buldu değişti diyecekler. Eşim vermiyor deseniz ne biçim adamla evli diyecekler. Yani zaten hep bişey diyecekler.

yapilcak tek sey kesin bi dille ailenize sahip olunan her seyin yahut paranın eşinize ait olduğunu izni dışında kullanamayacaginizi soylemek sanrim sizden baya yumusaklik görmüşler net bi şekilde soyleyin boyle kendinizi yemektense daha iyi bi yol bence
Söylüyorum tabi ki ama o anlayamıyorlar. Bende köprüleri atmak istemiyorum. Gerçekten seviyorum onları. Bu zenginlik benim olsa feda olsun onlara. Ama anlatamadığım ben onların istediği her şeyi bir başkasından istiyorum sonuçta... Beni eşimin gözünde garip bir duruma sokuyorlar.

Geçen bi arkadaşla konuştuk benzer şeyleri. Bakın yapıyorsunuz, elinizden geleni yine yaparsınız ama bir kete yapmayınca en kötü, nankör siz olursunuz. Kimseye birşey yapmayın. Para falan vermeyin. Eşiniz sizi kötü gösteriyorsa sizde kendi ailenize onu kötü gösterin. İzin vermiyor, lafını bile edemiyorum, yuvamı mı yıkacaksınız falan diye drama queen’e bağlayın.

başlığı o kadar uzun yazmışsınız ki konuyu merak ettim. Neyse eşiniz az çakal değilmiş kusura bakmayın. Eşinizle konuştunuz mu tutumunu değiştirmesi konusunda.?
Benim eşim de inanılmaz inatçıdır asla yönetilemez ama insanlara kendini öyle bir gösteriyor ki sanki evdeki her şeyi ve toplumla ilişkilerimizi ben yönetiyorum....sizin eşinizin parasız versiyonu...
Ailenize de daha fazla verip kendi yuvanizin huzurunu kaçırmayın tabi ki

Arkadaşlar merhaba herkese. Çok öncelerden buralarda az takılmadım. Yeni bir hesapla geri dönme vaktim gelmiş. Çevremde beni anlayan insan yok çok bunaldım. Biraz dertleşmeye ihtiyacım var.
Ben 5 yıllık evliyim ve ikiz kızlarım var. Eğitim fak. mezunuyum ama çalışmıyorum. Eşimle aramız aslında iyi ama problemim şu ki eşimin ve ailesinin durumları çok iyi. Yurtdışı bağlantılı şirketleri var. Ailem ise evlendiğimden beri bu noktada benden beklenti içinde. Benim bindiğim arabayı, yaşadığım evi görünce zannediyorlar ki bunların hepsi benim.
Kaç kere açıkladım. Hatta arabanın ruhsatını gösterdim. Ev, araba, arsa ne varsa hepsi şirketin. Bunların üzerinde etkim yok yani. Bana veriyorlar biniyorum. Biraz giyimim pahalı onlar da zorunluluk girdiğim ortamlar dolayısıyla. Gerisi de eşimin ve ailesinin hediyesi.
Zannediyorlar ki sınırsız bir para harcama özgürlüğüm var. Kız kardeşim daha önce saatimi beğendi mesela çıkardım verdim. Yine küpe, kolye kaç tane böyle değerli eşya verdim beğendiği için.
En büyük abim borçlanmış icra gelmiş dediler, mücevherlerimden sattım verdim. Elimden gelen, elimin altında olan bu. Ben şirkete ortak değilim ki. Yine yeğenlerim geldiklerinde giyinme odasında beğendikleri bir şeyler varsa hediye ediyorum her zaman. Böyle kaç tane ayakkabı, çanta hediye ettim. Ki oldukça pahalı markalar.
Neyse babam eski esnaf ve 2 sene önce battı. Ev, araba her şey icradan satıldı. Yine bana söylediler. Eşime rica ettim, sağ olsun ama naz niyazla alırız icradan dedi. Ama biliyorum ki zarar edecek olsa ona göre büyük zarar olmasa bile eminim almazdı. Aldı benim üzerime evi. Ailem oturmaya devam etti orda.

Bu seferde geri kalan borçlar için sürekli beni sıkıştırmaya başladılar. En son babamla abim saçma sapan bir yeni iş kurma hayaline kapılmışlar, ben sermaye verecekmişim yada eşimden isteyecekmişim sonra faiziyle ödeyeceklermiş. Ağızları milyonlardan açılıyor, şaşırıp kalıyorum. Altı üstü beyaz eşyacıydı sonuçta babam.
Hayatım üst düzey görünse de benim elime geçen para belli. Bakın her ayın 1'nde hesabıma otomatik talimatla para gönderirler. İstersem 1 günde harcarım param biter, istersem 1 ay kullanırım. Aramızda başka hiç para muhabbeti geçmez eşimle. Elden para alışverişi de olmaz yani.

Aileme sınırsız para harcama yapamadığımı anlatamamamın bir sebebi de eşimin ayda yılda bir ailemi görünce aşırı derecede ağzımın içine düşmesi. (Kendisi böyle şovlara bayılır.) Böyle olunca zannediyorlar ki istediğimi yaptırabiliyorum adama ama ben istemiyorum onların iş kurmasını, borç ödemesini. Hatta kardeşim demiş ki ben onların iyi durumda olmasını istemiyormuşum, tepeden bakmak hoşuma gidiyormuş. Benim değil eşimin zengin olduğunu anlatamadım gitti...

Ayrıca eşim bunu kendi ailesine de yapıyor. Mesela en basiti kuzeniyle görüşmek istemedi ya hemen Silent istemiyor diye beni öne atıyor. Onun ailesinde de herkesle aram bozuk bu nedenle. Bunu öyle ustaca yapıyor ki öyle olmadığını anlatmama fırsat bile kalmıyor bana. Zamanlaması mükemmel. Sanki aile ilişkilerinde eşimi benim yönettiğimi (bu mümkün değil zaten öyle bir adam değil) ve gerçekten kendilerini benim istemediğimi düşünüyor. Yapayalnız kaldım... Çok bunaldım. Biraz dertleşmek istedim sizlerle...
Ben burada sizin tutumunuzu hatalı buldum. Neden ruhsat gösteriyorsunuz? Neden kendinizi kanıtlama ailenizi inandırma peşine düşüyorsunuz? Bazen "hayır" demeyi bilmek gerekir. Dünyaya getirdiler diye büyüyünce kul köle olmak zorunda değil kimse.

Anlıyorum belki basit bir problem gibi duruyor. Ama inanın o kadar can sıkıcı ki... Her an ne isteyecekler, neye canları sıkılacak diye düşünmek.... Ben herkes gibi ailemle aram iyi olsun onlara böyle ufak tefek hediyeler de vereyim ama bundan mutlu olsunlar istiyorum. Ama böyle yaptıkları için görüşürken bile tedirgin oluyorum...

İstedikleri zaman bende el kapısındayım harçlığımı veriyor başkada bişey isteyemiyorum, isterseniz onu göndereyim başka da bişeyim yok deyin

Bence kesinlikle ailenizden uzaklaşın, kızlarını kurban pazarına koymuş, etinden sütünden yararlanmaya çalışıyorlar, hadi herşeyi geçtim , ailenizin düşündüğü durum olsa eşinizin üzerinde etkiniz olsa bile siz mecburmusunuz bütün sülalenizi beslemeye, evlerini kurtarmışsınız oturuyorlar işte, eşiniz hem size hem ailenize gayet güzel bir jest yapmış, hayır duası edeceklerine birde size laf ediyorlarsa bence aynen onların dediği gibi tepeden bakın, tepeden bakmak nasıl olur görsünler, ayrıca aileniz sizi hiç düşünmüyor anladığım kadarı ile bırakın ailenizin yapmanızı istediği şeyleri, yaptıklarınızı bile çoğu adam sorun ederdi, sonuçta, kocanız sizi alırken ailenizi beslemeyi kabul etmiş sayılmıyor; hediye ziynet bozdurmak, sürekli ailesine üstelik eşinizin emeği ile kazandığı parayı vermek, değerli eşyalarızı vermek aileniz çoğu evlilikte ciddi kavga nedeni, sizin yuvanız bozulsa aileniz size zerre üzülmeden alacağınız tazminata nafakaya göz diker, eşinizle bunun pazarlığına oturur, kızımızın yuvası bizim yüzümüzden bozuldu diyeceklerine bence böyle yaparak o yolu da zorluyorlar, bence biran evvel ailenizden maddi desteğinizi kesin ve kenara kendinize birikim yapın, zira bugün kocanızla aranız bozulsa aileniz sizden sadece boşanma sonucu alacağınız parayı bekler. Ayrıca sizden öyle para beklentileri olduğunda ve söylediklerinde de açık açık hayat kadını olmadığınızı bedel karşılığı eşinizle kadınlık yapmadığınızı hareketleri ve söylemleri ile eşinizin gözünde sizi bu duruma soktuklarını söyleyin, onlar utanmıyorsa sizde utanmayın.
Eşinizin ailesi ile ilgili duruma gelince madem ki eşiniz böyle söylemlerle sizi zor durumda bırakıyor, aynısını sizde ona yapın, ailesini sık sık arayıp hatırlarını sorun,yakın durun, davet edin, onlarla program yapın eşinizi dahil eşinize böyle konuşacak ortam bırakmayın, bir süre sonra eşiniz bunu yapmaktan vazgeçecektir.

X