Eş seçerken dikkat edilecekler

Mcl89

Üye
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2021
210
66
Arkadaşlar sizce eş seçiminde en önemli kriterler nedir?Keşke seçmeden önce şu kriterlerede baksaydım , bakmalıyim dediginiz şeyler varmı?Sizce adayların ve ailelerin dini yaşantı farklılıklarınin olması sıkıntı çikartırmı? Birde şunu merak ediyorum.Mesela bir kız sessiz, çekingen, hakkını çok savunamayan , yumuşak birisi olduğunu farzedin.Dengelemek gibi olması için seçeceği adayın daha uyanık, dişli ,girişken , sosyal , hakkını savunan birimi olmasımı gerekiyor yoksa aynı kendisi gibi sessiz sakin , , yumuşak, biriylemi daha iyi anlaşabilir? Eş seçerken aileside önemli bir faktörmüdür? Mesela birisini istiyorsunuz yada o kişi sizi istiyor, birbirinize uyumlusunuz ama ailesine hiç ısınamadınız , yada sizin aileniz eğitimli ,kültürlü , karşıki tarafın ailesi size ve ailenize eğitim , kültür , kafa yapısı olarak uygun değil, ne yapardınız? Sizce Bir insanı adam akıllı tanımak için ve ciddi bir adım atmak için (evlilik gibi) nekadar süre gerekiyor ?Çevremde gördüğüm bazı muhafazakar ailelerin çocukları iki üç defa görüşüp az bir zaman tanıyıp sonra direk söz nişan düğün olayına atılanlar oldu .Bu süreçte birbirlerini nekadar iyi tanıyabiliyorlar acaba ? Görüşleriniz nedir?

Hayat görüşleri uymalı. Eğitim seviyeleri uymalı. Aile yetiştirme tarzı uymalı. Kız dediğiniz gibi çekingen sessizse ve erkek eğer dişli uyanık biriyse kız çokk ezilir hem maddi hem manevi anlamda. En iyisi kendi gibi sakin biriyle olması olur. Bence tanıma ile nişanlanma arasında en azından 1 sene olmalı ve bu sürede adam akıllı görüşülüp tanışılmalı. Uzaktan uzağa mesajlaşarak herkes kendini farklı tanıtıyor veya kısa sürede herkes iyi yanlarını gösteriyor sadece.

aile çok çok çok önemli. Eş ailesi deyip geçmemeli sizin aileniz sizin için ne kadar önemli ise onun da ailesi onun için o kadar önemli olacak, üstelik kendisini ne kadar yetiştirmiş/değiştirmiş de olsa ailesinin alışkanlıkları, davranışları, inançları o kişide bilinç altında kalmış olacak. Ailenin iyi ve uyumlu olması çok çok çok önemli.
tahammül edebilen biri olması, çalışkan, çabalayan, şefkatli biri olması çok çok çok önemli. eğitim-maaş ıvır zıvır bi şekilde toparlanır ama huysuz, dik kafalı, geçimsiz baskıcı vs biri isterse Harward mezunu milyoner vs olsun hayat çekilmez.
Birlikte gülebilmek de çok önemli aynı şeylerden keyif almak.
aklıma gelenler şimdilik bunlar

Şimdi arada istisnalar elbette vardır ama genele vurursak eş seçiminde denkliğin önemli olduğunu düşünüyorum . Anlaşılması daha kolay olacaktır böyle olunca . Muhafazakar çevrelerde iki üç görüşmede hemen evlilik olaylarına girenleri ben de gördüm . Kendim de muhafazakar biri olduğumdan bana da bu niyetle gelenler oldu . Bana yeterli gelmiyor tanımak açısından da değil benimseme açısından. Bir işyerine bile girdiğimde iki ayda anca benimsiyorum . Bunu yapanlar evet bu o kişi dediklerini söylüyorlar belki de öyledir yaşamadığım için bilemiyorum. Ben zor beğenen biriyim benim böyle demem imkansıza yakın herhalde . İnsanın belli başlı kriterleri olmalı eğer onlar sağlanıyorsa, etkileşim de olduysa karşındaki kişiye şans verilmeli diye düşünüyorum

300 Gr sadakat,100 gram yakışıklılık,200 Gr kisiel bakim,200 Gr empati,100 Gr iyi bir iş ,100 Gr ev işi becerisi.
Toplamda 1 kg..
Yahu bu nasıl bir soru..
Sanki cerezciden kuruyemiş aliyoruz
Bişey sorucam sen yorum yapmak İÇİN kk den maaş felan mı alıyorsun lütfen doğruyu söyle :)

Bence tek seçenek evlenecek iki kişinin birbirine her anlamda dürüst olması ve tabi ki çok sevmesi.
Dini inanç anlamında aynı olmalılar, yaşam tarzları aynı olmali. Fakat onun dışında diğer konularda asılabilir diye düşünüyorum.
Kaç kez görüşülecek diye birşey yok çünkü 8 sene flört edip 20 günde boşanan da tanıyorum. Görücü usulü evlenip boşanan da.
Eşimle 3 ayda evlendik. Evlenmeseydik uzaktan ilişki yürütecektik ve ikimizin de çocukları olduğu için çok zor olacaktı.
Karakter olarak bende kavgacı değilim eşimde. Ama ikimizde hakkımızı savunan tipleriz.
Eşim daha az konuşur ben cooooook konuşurum. Ama cidden sevildiğimi ve değer gördüğümu çok hissediyorum evliliğimde.
Es ailesine gelince birbirmizden çok çok çok farklıyız ama biz saygı duyarak çözdük sorunu. Herkes birbirine saygı duyuyor işine karismiyor.
Sonuç şu: evlenirken konuştuğum istediğim herşeyi evliliğimde buldum. Eşimde sıklıkla çok mutlu olduğunu söyler. Ama bende ne söz vermissem tuttum.
Dipnot: mesela ben baskıya gelemem. Eşim asla bunaltmaz hiç bir konuda. Aksi durumda bu kadar zevkli olmazdı diye düşünüyorum.

Umarım çok uzatmamisimdir

Bende sizin gibiyim.Çevrem muhafazakar.Dediğiniz gibi iki üç görüsmeden sonra söze nişana gidiyorlar.(o görüsmelerdede bir 3.şahıs oluyor)Nasıl güveniyorlar acaba

Kişiden kişiye değişen faktörler. Kişi kendini tanımalı.
Hayatında olan kişi öncelikle senin en yakın arkadaşın olabilmeli. Sınırlarını bilmeli, hayata aynı pencereden bakabilmelisiniz. Espri anlayışı çok önemli kahkaha atarken göz göze gelmiyorsanız olmaz bence. Eğlenemediğim bir evlilik çok monoton gelir bana, sanki iş anlaşmasına döndürebilir evliliği...
Bu dediklerimin yanı sıra ailesi çok önemli bir faktör. Yaşı kaç olursa olsun hala kişiliği tam oturamamış kişiler var maalesef. İnsan ilişkileri nasıl kendini ifade ederken üslubuna bakılmalı. Emir veren bir insan olmaz mesela bana göre.
Şiddet küfür hiç girmiyorum bile.
İşinde gücü yerinde mi değil mi mesleğine maaşına gelen insanlar olabiliyor. Senin gelirine göre plan yapmamalı.
Sizi bir birey olarak mı görüyor yoksa ben bilirim ben yaparım modunda birisi mi?
Baba olur mu diye de bi gözden geçirmek lazım. Merhamet vicdan sahibi mi değil mi sorgulanmalı.
Özgürlüklerinizi kısıtlamaması lazım saçmış makyajmış etekmiş şortmuş bunları aşmalı.
Saygı sevgi çerçevesi içerisinde evliliği yürütebileceğinize inandırmalı güven vermeli huzur.
Hızlıca üstünkörü fazla uzatmadan aklıma gelenleri sıralayayım dedim :)

Bu kadar hesapla olmaz. Önce sevgi olacak, seveceksin. Sevmediğin biri mantıcıma uysa da evlilik yürümez. Sonra dini görüş, siyasi görüş, hayat tarzı paralel olacak. Zıt görüşle evlilik yürütmek zor. Bence aileler de denk olmalıymış mesela ama eşimi çok sevdiğim için yine evlenirdim diyorum.

Düşünce yapısı aynı olmalı. Aileler de aynı görüşe sahip aynı düzeyde insanlar olmalı bence. Herhangi bir dini farklılık, kültürel farklılık, maddi farklılık ileride büyük sorunlara yol açıyor. Tabi aileler uyuşmasa yine evlenilir ama zor bir evlilik olabilir. Sen istediğin gibi kriter say veya belirle. Hayat karşına birini çıkarır ve aşık olursun, kriterlerine uymasa bile:)

Bu kadar hesap kitap yaparak evlilik kararı alınmazki.
Hayat tarzı, inanç noktasında denklik önemli diğer şeyler hepsi bir arada olmuyor. Kimisi yıllarca sevgili olur kimisi kısa sürede evlenir. Herkesin evlilikten beklentisi, evliliğe yüklediği anlamda farklı. Tek bir doğru yok o yüzden bu tarz konularda.

Kültür aile yapısı yetişme tarzı çok önemli tabi diğer kişilik özellikleri de size uyumlu olmali

Aile aile aile

Teşekkürler.Birbirinizi 3 ay içinde
tanıyıpmı evlenmiştiniz

Bence elenktrink onemli
Durustluk en basta.. dogruyu soylesin canimi istesin hesabi…birde asik olup sevmek bence.. diger turlu bir cok sey tolere edilmez.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…