Eş seçerken dikkat edilecekler

Arkadaşlar sizce eş seçiminde en önemli kriterler nedir?Keşke seçmeden önce şu kriterlerede baksaydım , bakmalıyim dediginiz şeyler varmı?Sizce adayların ve ailelerin dini yaşantı farklılıklarınin olması sıkıntı çikartırmı? Birde şunu merak ediyorum.Mesela bir kız sessiz, çekingen, hakkını çok savunamayan , yumuşak birisi olduğunu farzedin.Dengelemek gibi olması için seçeceği adayın daha uyanık, dişli ,girişken , sosyal , hakkını savunan birimi olmasımı gerekiyor yoksa aynı kendisi gibi sessiz sakin , , yumuşak, biriylemi daha iyi anlaşabilir? Eş seçerken aileside önemli bir faktörmüdür? Mesela birisini istiyorsunuz yada o kişi sizi istiyor, birbirinize uyumlusunuz ama ailesine hiç ısınamadınız , yada sizin aileniz eğitimli ,kültürlü , karşıki tarafın ailesi size ve ailenize eğitim , kültür , kafa yapısı olarak uygun değil, ne yapardınız? Sizce Bir insanı adam akıllı tanımak için ve ciddi bir adım atmak için (evlilik gibi) nekadar süre gerekiyor ?Çevremde gördüğüm bazı muhafazakar ailelerin çocukları iki üç defa görüşüp az bir zaman tanıyıp sonra direk söz nişan düğün olayına atılanlar oldu .Bu süreçte birbirlerini nekadar iyi tanıyabiliyorlar acaba ? Görüşleriniz nedir?
3 yıllık evliyim ve diyeceğim tek şey ailesi kafana yatmadıysa uzak dur , hele adam aile bağımlısı ise yandın demektir , bizim Türk erkekleri evlenince aileleri kıymete biniyor bu hiç şaşmaz...

Peki .Ailesi iyi insanlara benziyorsa ama çocuk ailesine aşırı düşkünse
Asiri düşkünse ailesi iyi bile olsa nereye çekseler o tarafa gider eş adayınız , benim eşimin ailesi de dışardan baksan iyiler ama evlilikte herkes kendi menfaatini düşündüğü için ve de çocuklarını kontrol altında tutmaya çalıştıkları için baya sorunlar yaşadık, şimdi ben rest çektiğim için eskisi kadar üzerime gelemiyorlar, ama hala çekişmeler oluyor, eşimi yönlendirme çabaları devam ediyor, size tavsiyem aileye bagimliysa asla evlenmeyin, ben eşimle severek evlendim ama şimdiki aklım olsa sırf bu aile muhabbetinden dolayı baya düşünürdüm en azından başka bir şehre yerleşirdim en başta...

Arkadaşlar sizce eş seçiminde en önemli kriterler nedir?Keşke seçmeden önce şu kriterlerede baksaydım , bakmalıyim dediginiz şeyler varmı?Sizce adayların ve ailelerin dini yaşantı farklılıklarınin olması sıkıntı çikartırmı? Birde şunu merak ediyorum.Mesela bir kız sessiz, çekingen, hakkını çok savunamayan , yumuşak birisi olduğunu farzedin.Dengelemek gibi olması için seçeceği adayın daha uyanık, dişli ,girişken , sosyal , hakkını savunan birimi olmasımı gerekiyor yoksa aynı kendisi gibi sessiz sakin , , yumuşak, biriylemi daha iyi anlaşabilir? Eş seçerken aileside önemli bir faktörmüdür? Mesela birisini istiyorsunuz yada o kişi sizi istiyor, birbirinize uyumlusunuz ama ailesine hiç ısınamadınız , yada sizin aileniz eğitimli ,kültürlü , karşıki tarafın ailesi size ve ailenize eğitim , kültür , kafa yapısı olarak uygun değil, ne yapardınız? Sizce Bir insanı adam akıllı tanımak için ve ciddi bir adım atmak için (evlilik gibi) nekadar süre gerekiyor ?Çevremde gördüğüm bazı muhafazakar ailelerin çocukları iki üç defa görüşüp az bir zaman tanıyıp sonra direk söz nişan düğün olayına atılanlar oldu .Bu süreçte birbirlerini nekadar iyi tanıyabiliyorlar acaba ? Görüşleriniz nedir?
Aile faktoru sizin hayata bakis acinizla alakali..siz uyumlu oldugunuz surece mutlu olabilirisniz.sger biraz bile yapamam diyosaniz sakin ailesi denk olmayan biriyle gorusmeyin..kaldiramazsiniz..en onemli sey sevgi saygi..ve hemen ardindan..egitimi sizinle denk olmali..fazlasida bazen zarar olabiliyo..eksikligide...ve butun bunlardan sonra..maddiyat..esiniz en az sizin kadar kazanmalii..yoksa..siz cok yipranirsiniz..herseye kostrurken bulabilirsniniz.kendinizi..cok yipranirsiniz..dort dortluk kimse olmuyo..ama benim kendimdede cevremdede gozlemledigim..sevgi saygi maddiyat..hosgoru..evliligi yuruten seylerden...

Benim aradığım kriterler;
-Yaş farkı maksimium 5 olmalı.
-Eğitim seviyesi benden düşük olmamalı.
-Din ve kültürel farklılık olmamalı.
-Ben hiç evlenmedim o da benim gibi olmalı.
-Olgun düşünebilmeli. Keza ailesi de olgun karakterde olmalı.
-Yiyici olmamalı. Dış görünüş de evet önemli ama şu bahsettiğim özellikler bin kat daha önemli benim için. Karşımdaki ne kadar meteor olursa olsun kriterlerime uymazsa yapamam. Genel olarak mutsuz olan bir ailede büyüdüm ve herkesin dengiyle evlenmesini dibine kadar savunuyorum. Elbette kusursuz hiç kimse yok. Aradığım özelliklerin hepsinin bir erkekte toplanması imkansız gibi bir şey. Ben genel olarak olgun düşünebilmesinde takıntılıyım. Çocuk gibi bir erkekle evlilik yürümez.

3 yıllık evliyim ve diyeceğim tek şey ailesi kafana yatmadıysa uzak dur , hele adam aile bağımlısı ise yandın demektir , bizim Türk erkekleri evlenince aileleri kıymete biniyor bu hiç şaşmaz...

Aile faktoru sizin hayata bakis acinizla alakali..siz uyumlu oldugunuz surece mutlu olabilirisniz.sger biraz bile yapamam diyosaniz sakin ailesi denk olmayan biriyle gorusmeyin..kaldiramazsiniz..en onemli sey sevgi saygi..ve hemen ardindan..egitimi sizinle denk olmali..fazlasida bazen zarar olabiliyo..eksikligide...ve butun bunlardan sonra..maddiyat..esiniz en az sizin kadar kazanmalii..yoksa..siz cok yipranirsiniz..herseye kostrurken bulabilirsniniz.kendinizi..cok yipranirsiniz..dort dortluk kimse olmuyo..ama benim kendimdede cevremdede gozlemledigim..sevgi saygi maddiyat..hosgoru..evliligi yuruten seylerden...
Peki kızın diyelim kariyerli saygın bir mesleği var, kızın ekonomik durumj iyi.Erkek meslek olarak daha düşuk olsa ve kıza göre daha kötü olsa maddiyatı sıkıntı olurmu .

Peki kızın diyelim kariyerli saygın bir mesleği var, kızın ekonomik durumj iyi.Erkek meslek olarak daha düşuk olsa ve kıza göre daha kötü olsa maddiyatı sıkıntı olurmu .
Kesin biseyler soylemek cok zor..ama buyuk ihtimalle sorun olur..yani soyle olabiliyo..evlenince bicok sey ortak olacagi icin..maddi anlamda..kendinizi kisitlamaya basliysunuz..diger arkadaslariniz daha rahat olabiliyo..ve cok yorulabiliyosunuz..bekrarkenki rahatliginiz olmayabiliyo

İyi insanlara benziyor olmaları da yetmiyor. Hele kendilerini cokkk cok iyi, normal dışı iyi gösterenlerden kork. Fenaligini gosterenden cok , sessiz sedasız duruup her şeyi alttan alttan yapanlardan kork. Cocuk hicbir yüzlerini görmeyince bütün her seyde suçlu sen olacaksin . Neden çünkü onlar ağızlarını acip hicbir sey demiyor.. İçi dışı bir olan insanlar olmalari onemli , hem es adayi icin hem de ailesi icin..

Bir yerde okumuştum bir söz o aklıma geldi. Sizinle de paylaşmak istedim.
"Kendinize eş seçerken ne kadar güçlü olduğuna değil, sizin için ne kadar mücadele edeceğine bakın. Güç herhangi bir zamanda kaybedilebilir ama mücadele sevgi var olduğu sürece devam eder."

Eş seçmek ne bileyim pazardan sebze meyve almak gibi birşey değil ki osu olsun busu olsun diyesiniz, herkesin kriteri beklentisi farklıdır ve bu iş birazda kumar oynamak gibidir.
En önemli şey sevgi sonrası iki tarafın birbirine saygısı, hayata bakış açılarınız-hayattan beklentileriniz ve aile yapılarınız kesinlikle uyuşmalı. İki uç noktada yetişen kişiler birbiri ile anlaşsa bile zamanla ailelerden kaynaklı sorunlar çıkabilir.
Bu devirde gelirde önemli sabit gelirli işi olsun muhakkak ve sizde çalışın eş için işinizi-sosyal çevrenizi bırakmayın asla.
Öyle 3-5 günde evlenenlerin zaten evlilikten fazla beklentisi olmuyor, kadınlar çoğunlukla çalışmayan muhafazakar çevrede yetişmiş dış dünyadan ilişkilerden bir haber insanlar oluyor ve çoğunun tek beklentisi eşim bana sadık olsun-ihtiyaçalrımı ve evin giderlerini gidersin-doğacak çocuklarıma iyi bir baba olsun oluyor, erkeğin beklentisi ise evimi çekip çevirsin bana iyi bir eş, ileride doğacak çocuklarıma iyi bir anne olsun, aileme çevreme hürmette eksik etmesin anlayışı hakim oluyor.Bu tarz ilişkilerde belki sevgi zamanla gelişebilir ama baştan bir anlaşma ile evleniyorsunuz yani gerçek aşk hiçbir zaman yaşanmıyor. Ama ilişki tecrübesi olmadığından kıyasta yapılamadığından zorluklara daha kolay göğüs gerebiliyorlar çift olarak.
Şu da bir gerçek evlilik öncesi ilişki deneyimi çok olan ve gelir seviyesi iyi olan eğitimli kadınlar evliliği bir amaç olarak görmüyor belki çocuk sahibi olmak ya da hayata olan doygunluktan sonra kalıcı bir hayat arkadaşı edinmek için bir araç oluyor sadece çünkü duygusallık ve seks harici bir erkeğe ihtiyaçları olmuyor .

AİLE. Çocuk illa ana babasının yansıması.
Evde sorunlarını nasıl çözüyorlar? Benimkiler kavga edip küfredip üç gün sonra konuşup kavga olmamış gibi yaparak çözerlermiş.
Evlenmeden önce özür dileyen nazik sevgilim evlenince küfredip akşama yemek bekleyen bi öküz oldu.

Öyle bir yazmışsınız ki sanki yarın sabahın ilk ışıklarıyla bir yerlerde koca pazarı kurulacak, sizin de gidip acilen seçim yapmanız lazım.
Herkesin kriterleri farklı. Bana göre aile denkliği önemli ama bu denklik olmayan insanlar mutsuz evlilikler yapıyor demek değil.
Evlilik sevdiğin, iyi anlaştığın insanla yapılır. Bu duygular da kriterlerinize göre oluşur ya da oluşmaz. Gidip bir yerden seçebileceğiniz bir şey değil bu.

X