Eş seçerken dikkat edilecekler

Arkadaşlar sizce eş seçiminde en önemli kriterler nedir?Keşke seçmeden önce şu kriterlerede baksaydım , bakmalıyim dediginiz şeyler varmı?Sizce adayların ve ailelerin dini yaşantı farklılıklarınin olması sıkıntı çikartırmı? Birde şunu merak ediyorum.Mesela bir kız sessiz, çekingen, hakkını çok savunamayan , yumuşak birisi olduğunu farzedin.Dengelemek gibi olması için seçeceği adayın daha uyanık, dişli ,girişken , sosyal , hakkını savunan birimi olmasımı gerekiyor yoksa aynı kendisi gibi sessiz sakin , , yumuşak, biriylemi daha iyi anlaşabilir? Eş seçerken aileside önemli bir faktörmüdür? Mesela birisini istiyorsunuz yada o kişi sizi istiyor, birbirinize uyumlusunuz ama ailesine hiç ısınamadınız , yada sizin aileniz eğitimli ,kültürlü , karşıki tarafın ailesi size ve ailenize eğitim , kültür , kafa yapısı olarak uygun değil, ne yapardınız? Sizce Bir insanı adam akıllı tanımak için ve ciddi bir adım atmak için (evlilik gibi) nekadar süre gerekiyor ?Çevremde gördüğüm bazı muhafazakar ailelerin çocukları iki üç defa görüşüp az bir zaman tanıyıp sonra direk söz nişan düğün olayına atılanlar oldu .Bu süreçte birbirlerini nekadar iyi tanıyabiliyorlar acaba ? Görüşleriniz nedir?
Burada bence önemli olan temiz bir kalp ve duygusal zeka. Baskın güçlü bir erkek iyi niyetli ve anlayışlıysa o baskınlığını zaten seni kırmadan yaşıyor. Bence tüm evlilikleri bitiren kötü niyettir çünkü iyi niyetli biri, eşini kırmak istemez. Sesini yükseltmez, aldatmaz, yalan söylemez. Duygusal zeka olunca da orta yolu bulur, kendini ifade eder, ifade edileni anlat ve anlayıp düzeltmeye çalışır. Bunlar olduktan sonra da her ilişki yürüyebilir ama nedense kriterlerde bu iki şeyi kimse söylemiyor benim için ana iki şey olmasına rağmen🤷🏻‍♀️

Ayrıca sakin sakin, sakin baskın olarak bildiğim evlilikler var. İki sakin kişi çok mutlu bir evlilikte, bir baskın bir sakin kişiler de mutlu, diğer sakin baskın evlilik mutsuz. Bunun kriteri karakterlerden ziyade beklentiler, iyi niyet ve duygusal zeka bence dediğim gibi🙏🏻

Arkadaşlar sizce eş seçiminde en önemli kriterler nedir?Keşke seçmeden önce şu kriterlerede baksaydım , bakmalıyim dediginiz şeyler varmı?Sizce adayların ve ailelerin dini yaşantı farklılıklarınin olması sıkıntı çikartırmı? Birde şunu merak ediyorum.Mesela bir kız sessiz, çekingen, hakkını çok savunamayan , yumuşak birisi olduğunu farzedin.Dengelemek gibi olması için seçeceği adayın daha uyanık, dişli ,girişken , sosyal , hakkını savunan birimi olmasımı gerekiyor yoksa aynı kendisi gibi sessiz sakin , , yumuşak, biriylemi daha iyi anlaşabilir? Eş seçerken aileside önemli bir faktörmüdür? Mesela birisini istiyorsunuz yada o kişi sizi istiyor, birbirinize uyumlusunuz ama ailesine hiç ısınamadınız , yada sizin aileniz eğitimli ,kültürlü , karşıki tarafın ailesi size ve ailenize eğitim , kültür , kafa yapısı olarak uygun değil, ne yapardınız? Sizce Bir insanı adam akıllı tanımak için ve ciddi bir adım atmak için (evlilik gibi) nekadar süre gerekiyor ?Çevremde gördüğüm bazı muhafazakar ailelerin çocukları iki üç defa görüşüp az bir zaman tanıyıp sonra direk söz nişan düğün olayına atılanlar oldu .Bu süreçte birbirlerini nekadar iyi tanıyabiliyorlar acaba ? Görüşleriniz nedir?
İlk önce ailesi. İyi, tokgözlü ve hoşgörülü insan olmalılar. Eş adayının da saymakla bitmez aslında. Cimri olmamalı, anlayışlı, sabırlı olmalı. Ailesine de mümkünse çok düşkün olmasın, ailesi de ona çok düşkün olmasın. Tabii şöyle de bir şey var bu düşkünlük beni rahatsız etöez derseniz farklı. Onun dışında kafalar uyuşmalı ki bir şey yaparken zevk almalısınız. Aklıma şimdilik bunlar geldi.

Bişey sorucam sen yorum yapmak İÇİN kk den maaş felan mı alıyorsun lütfen doğruyu söyle :)
Evleneceğin kişi ile ilgili düşünülen konularda genelde ilk sıralarda hesaba katılanlar; dini, siyasi, kültürel ve sosyal uyum. Bunlarda uyum güzel olur tabi ama bence bu 4 maddeyi bir detayla hesabın gerilerine atabilirsin: hoşgörü
Eğer karşılıklı hoşgörü varsa iki taraf da bu 4 konuda karşı tarafa saygı duyuyor ve anlayış gösteriyorsa daha önemli detay var, o da sevgi
Zaten sevgi yoksa diğer bütün detaylar uysa bile tatmin edecek bir birliktelik olmaz
Ben aynı kültürde, aynı dini inancı ve siyasi görüşü olan çiftlerin aynı şeyleri konuşurken bile kavga ettiğine şahit olmuş biri olarak, hoşgörü yoksa önemli dediğimiz 4 maddenin uymasının bile bir şey ifade etmediğini düşünüyorum

Bunda sabit bir kriter yok
Çünkü her insan farklı ve her insanın hayatta istediği şeyler de farklı

Ancak genel olarak diyebilirim ki
Kafa yapısı , hayata bakışı size uyuyorsa ten uyumu da varsa bu kişinin doğru kişi olma olasılığı yüksek

Muhakkak bir çekim hissedilmeli. Mantık evliligi yapacagim diye asıl önemli şey atlaniyor bazen. Ayrıca bazılarına uymayacqk ama bir test surusu olmali bence :KK70: cinsel uyum yoksa vakit kaybedip bir omur heba etmemek gerek. Aile iliskileri, astı olan insanlara nasil davrandigi, sinirlenince nasıl tepkiler verdigi de Cook önemli.

Dünya görüşü benzer olacak
Gönül sevecek
Aile yapısı benzer olacak
Sorumluluk sahibi olacak

X