Erkek İnfertilitesi Eş kaynaklı(Sperm)Tüp Bebek Hazırlığı

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
O kadar çok yönlü bir tedavi ki her şeyi tek sefer de kontrol etmiyorlar doktorlar bu tüp bebek işi adeta bir ticarete döndürmüşler. eğer bir sorun çıkarsa o zaman farklı testler bakıyorlar. erkekte de öncelikle spermiyogram dışında varikosel hormon ve sperm dna hasar testlerine bakılması gerekiyor bende bunları araştıra araştıra başıma geldikçe öğreniyorm. bu yazımı okuyan herkese tek tavsiyem bunları yaptırmaları. eğer doktor tüp bebek bebek öncesi bunları yapmayı gerekli görmezse özel bir merkezde yaptrsınlar veya başka doktora gtsinler. Bugün bir tüp bebek tedvisi 20 bin lirayı buluyor ortalama bu söylediğim testlerin hepsi tutsa tutsa en fazla 2 bin tl tutar 20 bin lirayı daha da önemlisi emekleri hayalleri ve psikolojimizi çöpe atmadan önce bunların erkek için yapıllması gerektiğini düşünüyorum. tüp bebek tedavisi sonrası embryolar gelişmezse ya da düşük olursa her şey daha da kötü bir hal alıyor. Allah herkese maddi ve manevi güç kuvvet versin bu süreçte

O kadar çok yönlü bir tedavi ki her şeyi tek sefer de kontrol etmiyorlar doktorlar bu tüp bebek işi adeta bir ticarete döndürmüşler. eğer bir sorun çıkarsa o zaman farklı testler bakıyorlar. erkekte de öncelikle spermiyogram dışında varikosel hormon ve sperm dna hasar testlerine bakılması gerekiyor bende bunları araştıra araştıra başıma geldikçe öğreniyorm. bu yazımı okuyan herkese tek tavsiyem bunları yaptırmaları. eğer doktor tüp bebek bebek öncesi bunları yapmayı gerekli görmezse özel bir merkezde yaptrsınlar veya başka doktora gtsinler. Bugün bir tüp bebek tedvisi 20 bin lirayı buluyor ortalama bu söylediğim testlerin hepsi tutsa tutsa en fazla 2 bin tl tutar 20 bin lirayı daha da önemlisi emekleri hayalleri ve psikolojimizi çöpe atmadan önce bunların erkek için yapıllması gerektiğini düşünüyorum. tüp bebek tedavisi sonrası embryolar gelişmezse ya da düşük olursa her şey daha da kötü bir hal alıyor. Allah herkese maddi ve manevi güç kuvvet versin bu süreçte
Ne kadar guzel ozetlemissin gercekten benim ilk tedavimde bi tek sperm tahlili yapildi ve yeterli sperm var onemli degil siye paramizi aldilar sonra 5.gun dr bey beni ariyo iste sperm kalitesiz oldugundan 1 tane kaldi eee o kadar parayi verdik bastan soyledik zaten erkekten kaynakli sorun icin tupe geldik biz bu ne perhiz bu ne lahana tursusu sacmalik ve gercekten de ticarethane olmus bi cogu vicdanli merhametli insan kalmamis kaldiysada cok az Allah iyi duzgun isini hakkiyla yapan yaptiklari yemini unutmayan dr larla karsilastirsin hepimizi..tabi sonrasinida yaziim o embriyo transfer edildi ve belli bi haftaya kadar geldi sonrada kurtaj oldum yani yazik gunah bile bile lades demek bu..simdi butun testleri en ince ayrintisina kadar soruyo ve neden diye arastiriyorum!olmazsasa takdir zaten

Dediklerinize katılıyorum içtenlikle.
Kadın için hormon testi, amh ve rahim filmi. Erkek için hormon testi, spermiyografi ve DNA hasar testi ilk etapta yaptırın. Ve tıbbi genetik ten randevu alıp karyotip analizi ve trombofiliye baktırın.

Herşey sıkıntısızsa başlayın tüp bebeğe hanımlar. Dna hasarı varsa önce o düşürülecek antioksidanlarla. Yada genetik bozukluk varsa pgt yaptırmanız gerekecek. Varikosel varsa operasyon olmanız lazım önce. Yada pıhtılaşma sorunu çıkarsa kan sulandırıcı başlanacak gebeliğe gibi gibi bir sürü farklı yol var bu konuda. Maddi manevi o kadar sıkıntı içine girmek, tekrar tekrar hormon almak istemiyorsanız bunlar elinizde hazır olsun. Negatif yada düşük olmasını beklemeyin bunlar için.

Merhaba, inşallah tedaviniz olumlu sonuçlanır.🙏

Benim bir problemim yoktu erkek faktöründen dolayı tüp bebek tedavisi gördük eşimde sperm 4 milyon ileri hız 0 morfoloji 0 dı.
Aylarca vitamin takviyeleri kullandı ama düzelmedi. Sadece bir ara sperm 6 milyon olmuştu ama morfoloji ve ileri hız hiç değişmedi.

Tedaviden 3 ay önce ben de vitamine başladım hazırlık olarak. Multivitamin ve balık yağı kullandım. İlk denemede çok şükür tutundu bebeğimiz. Darısı senin de başına olsun.🤗
Canım merhaba bebeğini sağlıkla al kucağına rabbim analı babalı büyütsün inşallah darısıda tüm isteyenlere ve bana olsun inşallah🥰 ben sana şunu soracaktım benim eşimde de sperm sorunu var morfoloji %1 harekette düşük 27 ben çok üzülüyorum ne olacak diye Allah bilir tabiki ama normal yolla olacağı sanki uzun ve zor bi süre gibi görünüyor. Duyduğum ve okuduğum kadarıyla morfoloji düşüklüğünde de tüp bebek falan tutmuyor diyorlar bu ne kadar doğru senin yazını okuyunca biraz umutlandım açıkcası☺️ Doğrumu sence

Canım merhaba bebeğini sağlıkla al kucağına rabbim analı babalı büyütsün inşallah darısıda tüm isteyenlere ve bana olsun inşallah🥰 ben sana şunu soracaktım benim eşimde de sperm sorunu var morfoloji %1 harekette düşük 27 ben çok üzülüyorum ne olacak diye Allah bilir tabiki ama normal yolla olacağı sanki uzun ve zor bi süre gibi görünüyor. Duyduğum ve okuduğum kadarıyla morfoloji düşüklüğünde de tüp bebek falan tutmuyor diyorlar bu ne kadar doğru senin yazını okuyunca biraz umutlandım açıkcası☺️ Doğrumu sence
Amin Allah razı olsun, inşallah en kısa zamanda siz de evlat sahibi olursunuz.😍 Bence doğru değil doğru olsaydı bizim olmazdı.. Morfoloji 0 ileri hız 0 sayı 4 milyon şekilde başladık tedaviye. Bir ara sayı 6 milyon oldu ama ileri hız ve morfoloji hiç değişmedi. Ben de hep böyle şeyler duyuyordum ama inan gerçekliği yok😊

Amin Allah razı olsun, inşallah en kısa zamanda siz de evlat sahibi olursunuz.😍 Bence doğru değil doğru olsaydı bizim olmazdı.. Morfoloji 0 ileri hız 0 sayı 4 milyon şekilde başladık tedaviye. Bir ara sayı 6 milyon oldu ama ileri hız ve morfoloji hiç değişmedi. Ben de hep böyle şeyler duyuyordum ama inan gerçekliği yok😊
Ay Allah razı olsun canım ya 💖😘 peki sence normal yolla denemek mi tüp bebek mi birde siz nerde denediniz tüp bebeği

Ay Allah razı olsun canım ya 💖😘 peki sence normal yolla denemek mi tüp bebek mi birde siz nerde denediniz tüp bebeği
Buna en iyi doktor karar verir canım ama bizim normal yolla olma şansı yok denecek kadar düşük bir ihtimaldi ve aşılama bile yapılmıyordu direk tüp bebeğe yönlendirildik. Belki vitamin takviyeleri ile değerleriniz düzelir ama spermler neden az morfoloji neden bozuk bunu eşiniz üroloğa muayene olduktan sonra öğrenebilirsiniz acaba hormonel bir sorun mu varikosel mi var veya başka birşey.. Doktor sizi yönlendirecektir. Biz 1 seneye yakın vitamin denedik keçiboynuzu özü tükettik(doktor tavsiye etti) ama biz de etkisi olmadı malesef hiç birinin ve tüp bebeğe başladık şükür ki ilk denemede oldu inşallah sizin de güzel haberlerinizi alırız 😍 biz bahçeci umut tüp bebek merkezinde cem beye gittik canım onda tedavi olduk.

Buna en iyi doktor karar verir canım ama bizim normal yolla olma şansı yok denecek kadar düşük bir ihtimaldi ve aşılama bile yapılmıyordu direk tüp bebeğe yönlendirildik. Belki vitamin takviyeleri ile değerleriniz düzelir ama spermler neden az morfoloji neden bozuk bunu eşiniz üroloğa muayene olduktan sonra öğrenebilirsiniz acaba hormonel bir sorun mu varikosel mi var veya başka birşey.. Doktor sizi yönlendirecektir. Biz 1 seneye yakın vitamin denedik keçiboynuzu özü tükettik(doktor tavsiye etti) ama biz de etkisi olmadı malesef hiç birinin ve tüp bebeğe başladık şükür ki ilk denemede oldu inşallah sizin de güzel haberlerinizi alırız 😍 biz bahçeci umut tüp bebek merkezinde cem beye gittik canım onda tedavi olduk.
Canım varikosel yok dedi doktor herhangi bi hormonda bakmadı açıkcası. Klomen ve bi vitamin ilacı verdi sabah hapını akşam tozu u içiyor. Eşim çok düzenli hayat yaşayan birisi spor hayatından eksik olmadı hiç ve sigara alkol vs tüketmedi hep sağlıklı beslenir sonuçları aldıgımızdan beri kendimize bu kadar düzenli beslenip nasıl bu sonuçlarla karşılaştık diye soruyoruz ama bu rabbimin bi sınavı bize demek ki diyoruz🥰

Canım varikosel yok dedi doktor herhangi bi hormonda bakmadı açıkcası. Klomen ve bi vitamin ilacı verdi sabah hapını akşam tozu u içiyor. Eşim çok düzenli hayat yaşayan birisi spor hayatından eksik olmadı hiç ve sigara alkol vs tüketmedi hep sağlıklı beslenir sonuçları aldıgımızdan beri kendimize bu kadar düzenli beslenip nasıl bu sonuçlarla karşılaştık diye soruyoruz ama bu rabbimin bi sınavı bize demek ki diyoruz🥰
Nasip canım inan kimde ne olacağı belli olmuyor hormon neden bakmamış acaba belki de sorun orada.. Siz bence klomen ve vitaminlerle bir süre deneyin belki de değerleri yükselir tüp bebeğe gerek kalmaz çünkü zor bir yolculuk en son tercihiniz olsun bu. Biz tüp bebek sürecine girene kadar olabilecek herşeyi denedik olmayınca tedaviye karar verdik.😊 inşallah ilaçların faydasını görürsünüz.🙏

Siz bence başka bir üroloğa gidin. Hormon ve TSH a baksınlar. Sigara yoksa kuvvetli antioksidan ve düzenli beslenmeyle burada çoğu kişi morfolojiyi düzeltti(sigara içmiyorsa tabii)

Hangi vit. Kullanıyorsunuz?

Bu arada bizim de morfoloji 2 ama tüp bebek için gittiğimizde Dr varkoseli vardı ve tüp bebek şansını artırmak adına operasyon olmamızı istedi. Allah ne nasip ettiyse o oluyor nihayetinde. Morfolojisi daha yüksek olup tutmayan ve düşük yapan da var. Pembe umutlar gibi sıfır morfolojiyle tutan da var. Yine de sonuçlar çok düşük değilse tüp bebek için acele etmeyin. Burada tabi dna hasarı sanırım daha önemli. Morfoloji 6-7 olup DNA hasarı yüksekliğinden düşükler de oluyor. Sizinki muhtemelen DNA hasarı çok düşüktü ve tutunabilmiş şükür.

Biraz sabır, biraz takviye ve dua ile inşallah halledeceğiz. 😊

Siz bence başka bir üroloğa gidin. Hormon ve TSH a baksınlar. Sigara yoksa kuvvetli antioksidan ve düzenli beslenmeyle burada çoğu kişi morfolojiyi düzeltti(sigara içmiyorsa tabii)

Hangi vit. Kullanıyorsunuz?

Bu arada bizim de morfoloji 2 ama tüp bebek için gittiğimizde Dr varkoseli vardı ve tüp bebek şansını artırmak adına operasyon olmamızı istedi. Allah ne nasip ettiyse o oluyor nihayetinde. Morfolojisi daha yüksek olup tutmayan ve düşük yapan da var. Pembe umutlar gibi sıfır morfolojiyle tutan da var. Yine de sonuçlar çok düşük değilse tüp bebek için acele etmeyin. Burada tabi dna hasarı sanırım daha önemli. Morfoloji 6-7 olup DNA hasarı yüksekliğinden düşükler de oluyor. Sizinki muhtemelen DNA hasarı çok düşüktü ve tutunabilmiş şükür.

Biraz sabır, biraz takviye ve dua ile inşallah halledeceğiz. 😊
Sigara içmiyor evet benimde çok aklım karıştı sonuçta klomende bi hormon ilacı ve düzgün olan hormonu bile bozabilir yada bozuk olan hormonu daha kötü etkileyebilir o an doktorun yanında o sonuçları alınca şokun etkisiyle soramadım klomen hormonlara bakmadan vermek ne kadar mantıklı diye. Klomeni 25 gün kullanıp 5 gün ara vereceksin dedi bende bu 5 günlük arada eşime bi hormon testi yaptıralım dedim oda kabul etti. Birde ona ek olarak pharma supra diye bi ilaç verdi sabah kapsül içiyor akşam tozunu suya karıştırıp içiyor. Bunun yanında bende ek takviyeler yapıyorum tabiki düzenli bi liste oluşturdum Akdeniz tipi besleniyoruz hergün ayçekirdeği kabak çekirdeği fındık badem fıstık yemekler sebze ağırlıklı haftada 1 et haftada 1-2 balık daha neler neler listeyi bi görseniz🙈🥳 tabi bide eşim sporunu aksatmadan yapar bu süreçtede spor+ günlük 10 bin adım atmaya özen gösteriyor😬 bu süreçte olabildiğince hormonsuz beslenmeye çalışıyoruz yogurdu dahi evde mayalıyorum meyve sebzelerin olabildiğince yerli olanını almaya çalışıyorum mevsim meyvesi tüketmeye çalışıyoruz. Doktor eşimde herhangi olumsuz bişe duymayınca alkol sigara yok spor yapıyor bahaneyi hormonlu yiyeceklere buldu mevsiminde yemediğimiz her şey spermi etkiliyor dedi tabi ki Buda bi etkendir fakat herkes hormonlu tüketiyor sonuç olarak ama sperm değerleri iyi olan illaki vardır ben birazda altta yatan sebebe bağlı kılıyorum varikosel yok o zaman hormonla alakalı bi problem var diye düşünüyorum o yüzden kesin hormon testi yaptıracağım. Biz önümüzde ki süreçlerde ilaçları kullanıp dengeli sağlıklı beslenip doğal yolla deneyeceğiz Yükselmezse oda rabbimdendir diyip diğer yolları araştıracağız bakalım önümüzdeki yol ne rabbim hepimiz için hayırlı yollar çizsin🤲🏻🌸

Fsh Lh total testosteron vs hepsine bakılsın. TSH tiroide bakılsın. Varikosel de yoksa çok fazla alternatif kalmıyor aslında. Siz elinizden geleni yapın, sonrası Allah kerim. Zaten sanırım vitamini ve klomeni yeni kullanmaya başlamışsınız. 3 ay bekleyip değerlere bakın bir daha.
Ayrıca sizde DNA hasarı da olabilir. 3. Ayda sperm DNA hasarına da baktırın.

Fsh Lh total testosteron vs hepsine bakılsın. TSH tiroide bakılsın. Varikosel de yoksa çok fazla alternatif kalmıyor aslında. Siz elinizden geleni yapın, sonrası Allah kerim. Zaten sanırım vitamini ve klomeni yeni kullanmaya başlamışsınız. 3 ay bekleyip değerlere bakın bir daha.
Ayrıca sizde DNA hasarı da olabilir. 3. Ayda sperm DNA hasarına da baktırın.
Evet evet hepsine baktıracağım. Zaten bizde varikosel olmayınca başka alternatif ne olabilir diye düşündüm aklıma hormonlar geldi ona baktırdıgımızda sorun çıkmazsa son olarak 3 ay sonrasında değerlerde de herhangi bi değişiklik olmazsa dediğiniz gibi öncelik DNA hasarına baktırıp sonrasında tüp bebek vs diğer yolları deneyeceğim kısmet olursa. Biz bundan 3 ay önce Impyrl diye bi ilaç kullandık sonrasında sperm testi verdik herhangi bi yükselme yoktu doktor aceleniz yoksa bi üç ay daha bu ilaçları kullanın dedi o yüzden bu ilaçlardan sonraki sonuçlar bizim için önemli yol haritamızı ona göre çizeceğiz. DNA hasarı ne kadar sürede bakılıyor sonucu çok uzun sürüyor mu acaba bi bilginiz var mı bu konuda? Siz ne kadar süredir uğraşıyorsunuz sizinde mi eşinizde morfoloji sıkıntısı var

Dna hasarı yaptırmadık ama kısa zamanda çıkıyor.
3 senelik evliyiz.2,5 seneden beri istiyorum. Eşim diğer çoğu eş gibi üstüne düşmedi. 2. Yıl test verdi zorla ve varikosel dediler. Op. olmak istemedi hiç ve 3. Yıl olurken tüp bebek olsun diye gittiğimizde önce op. Olsun hem şans artsın hem de belki doğal yoldan olur dedi Dr sağolsun. Bunun üzerine karar verip hemen yapıldı ve bir ay geçti üstünden.

Sayı 13 15 milyon civarındaydı. Hız da toplamda 30 35 falandı. Morfoloji hep 2ydi. Değerler çok kötü olmasa da gebelik hiç olmadı. Keçiboynuzu kürü evicap emodex Solgar l arjinin kullanmıştı. Çok küçük değişiklikler dışında bir artış olmamıştı. Tabi sigara kullanıyor.

Boş yere tüp bebek olması yerine bu saatten sonra doğal olması taraftarıyım. Tabi çok da beklemek istemiyorum. 3 ay sonraki değerlere bakıp yol çizeceğiz. Dr protime men verdi sadece. Bir ay bitti içeriğini beğendiğim Maxi go aldık. Ona başladı. Dün de çakşır suyu aldım. On gün kadar içip ara verecek. Bakalım bekliyoruz. :)

Dna hasarı yaptırmadık ama kısa zamanda çıkıyor.
3 senelik evliyiz.2,5 seneden beri istiyorum. Eşim diğer çoğu eş gibi üstüne düşmedi. 2. Yıl test verdi zorla ve varikosel dediler. Op. olmak istemedi hiç ve 3. Yıl olurken tüp bebek olsun diye gittiğimizde önce op. Olsun hem şans artsın hem de belki doğal yoldan olur dedi Dr sağolsun. Bunun üzerine karar verip hemen yapıldı ve bir ay geçti üstünden.

Sayı 13 15 milyon civarındaydı. Hız da toplamda 30 35 falandı. Morfoloji hep 2ydi. Değerler çok kötü olmasa da gebelik hiç olmadı. Keçiboynuzu kürü evicap emodex Solgar l arjinin kullanmıştı. Çok küçük değişiklikler dışında bir artış olmamıştı. Tabi sigara kullanıyor.

Boş yere tüp bebek olması yerine bu saatten sonra doğal olması taraftarıyım. Tabi çok da beklemek istemiyorum. 3 ay sonraki değerlere bakıp yol çizeceğiz. Dr protime men verdi sadece. Bir ay bitti içeriğini beğendiğim Maxi go aldık. Ona başladı. Dün de çakşır suyu aldım. On gün kadar içip ara verecek. Bakalım bekliyoruz. :)
Rabbim hiç bekletmeden nasip etsin sağlıklı sıhhatli bi evlat size ❤️🤲🏻 Çakşır suyunu bende haftanın 3 günü içiriyorum dikkat edin çok tüketmeyin karaciğer enzimlerini yükseltiyor bi yerden düzeltirken başka yerden bozmayalım🙈☺️ Bizde varikosel + sigara olmamasına rağmen sonuçlarımız daha kötü sizinkine göre eminim ameliyat sonrası daha iyi olacağına eminim kısa sürede bebişte gelir inşallah☺️

İnşallah...size de nasip olsun inşallah. 😊
14 gün kullanıp bırakmışlar genelde ama öyle yapayım. Teşekkürler

Bizde erkek infertilitesi ile tüp bebek tedavisi gördük. Çok şükür hamileyim inşallah sağlıkla kucağımada alabilirim 🙏🏻 Eşiminde toplam 6 milyon sayı, ileri hız 0, morfoloji 1 varikosel var ama ameliyat önerilmedi. İlaç ve vitamin takviyesiylede hiç bir değişme olmadı direkt tüp bebeğe yönlendirdiler. Bende pko görünümü var yumurtalarımda. Açıkcası şu yap bunu ye iç diyemem çünkü bunların sadece bi bahane olduğunu düşünüyorum. Elimden geldiğince sağlıklı beslenmeye dikkat ettim. En önemli şey doktor ve merkez seçimi bence. 2. Denememde hamile kaldım. Dondurulmuş embriyo transferinin daha başarılı olduğunu söylemişti doktorum. Opudan sonra vücut dinlenmiş oluyor. İnşallah sağlıkla kavuşursun sende bebişine 💕
Hangi merkezdi senin

Benimde eşimin ileri hız 0 çıktı, diğer hızları iyi ama. Üroloji doktoru sonuçlara bakınca bişey demedi eşime. sigara içiyorsan bırak falan dedi. Ama benim doktorum ileri hız neden sıfır, bir muayene olsun eşin dedi. Salı doktora gidicek kocam.
Bende de pko var. Herşeyim normal. Klomen kullandım 5 gün. Sonrada çatlatma iğnesi vurdum bu ptesi yani. 1 gün arayla ilişki oluyor. Bakalım ya herru ya merru, 1 yıl hiç korunmadık olmadı. İlk defa tedaviyle deniyorum inşallah sağlıcakla tutar. :dua: :dua: :dua: 8 martta benden haber bekleyin :KK71::KK71::KK71:

X