Erkek arkadaşım ve HIV...

Kendinizi suçlu hissetmeyin eğer böyle bir hastalığı varsa size söylemesi gerekirdi. Ne ile korunuyorsunuz bilmiyorum muhtemelen prezervatiftir o bile tam korumuyor küçük de olsa risk her zaman var. Başka hangi tür rahatsızlıklarda kullanılıyormuş peki? Benim bir ilacım var aslında şeker hastalarına veriyorlar benim şekerim yok ama kalbim için yazıldı. Onun da eğer sadece HIV içinse durum vahim. Adam hasta, kanser vs olsaydı da o nedenle terk etseydiniz vicdan azabınızı anlayabilirdim ama şu durumda hiç suçlu değilsiniz. Yanılmıyorsam hamile kalındığında bebeği de riske sokabilecek hastalık bu.

Şükür mantıklı biri konuştu.

Yav bi siz biliyorsunuz biz cahiliz tamam ya. Kimse hiv demek eşittir aids demektir demedi zaten. Dönme ihtimali var ve dönerse sıkıntı diyoruz.

Ayrıca nasıl teşhiş bildirmesine gerek yok ya. Hayretler içerisindeyim. Böyle ciddi ve bulaşabilme ihtimali olan bir hastalığı ne demek söylemesine gerek yok? Arkadaşlar siz iyi misiniz ya?

Bu kafalar yüzünden yayılıyor işte bu hastalıklar. Bu pırıl pırıl kafaların bedelini de başka insanlar ödüyor işte.

Korunmak ve o bulduğu ilacı kullanmak bulaşmaya engel oluyor.

Öpüşmekten hiv bulaşmaz.

Kadın negatif, bunu biliyoruz ^^

peki hangi noktada aidse dönüyor?
daha önce yazmıştım gördünüz mü bilmiyorum daha yeni evliliklerinin 5.yılında eşine bulaştırdı bir tanıdığım. şimdiye kadar ilaçla baskılayarak ilerliyorlardı kendisinin aidse dönmüş durumda ve ağır bir tedavi görüyor.

Ya bir şey sorucam ciddi soruyorum. Doktor ya da bilim insanı falan mısınız? Çok emin konuşuyorsunuz da çünkü. Hiç bir korunma yöntemi %100 koruyuculuk sağlamaz. Hiç bir üreticide bizim ürünlerimiz %100 koruyucudur diye bir iddiada bulunmaz. Adamın kullandığı ilacın proskeptüsünde bile böyle bir iddia yokken siz nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz çok merak ediyorum.

Ayrıca infuluenza gibi bir hastalıkla bir ömür boyu vücutta kalan bir virüsu nasıl bir tutabiliyorsunuz hayret ediyorum.

Kaldı ki %100 koruyuculuk oranı olsa bile böyle bir şeyi saklayarak karşınızdaki insanın hakkını gasp etmiş oluyorsunuz. Çünkü bu aynı zamanda karşındakini de ilgilendiren bir durum ve başkasının özgürlüğü başladığı yerde senin özgürlüğün biter. Benim bulaş riskim yok yaa söylememe özgürlüğüne sahibim diye saklayabileceğiniz bir şey değil bu. Bu kadar basit bir şeyin neyi anlaşılamıyor anlayamıyorum.

Hiv hakkında bu kadar bilgi sahibi olan birinin, saptanamaz düzeyde olan viral yükün zaman zaman çeşitli sebeplerle sıçrama yaptığını ve viral yükün arttığını da biliyorsunuzdur. Bu durum partnerini de tehlikeye atabiliyor, haftalık aylık test yapılmadığına göre.. Üstelik çok basit sebeplerle artış olabiliyor örneğin alkol, başka bir hastalık vs.
Ama konu bu değil. Bulaştırma riskinin olup olmaması elbette konuya dahil.. Bulaştırma şansı sıfır olan biri bunu neden partnerine anlatmasın ki? Bunu toplum tarafından dışlanıyorlar diye açıklayamazsınız. Bu iş arkadaşlığı değil ki.. Sistemin zorunlu kıldığı evlilik öncesi test neden isteniyor sanıyorsunuz? Çünkü toplulumuzda evlilikle birlikte seks yapıldığı düşünülüyor, yani devlet diyor ki bunu partnerine açıkla çünkü evleneceksin, seks yapacaksın. Ama günümüzde evlilik öncesi seks zaten yapılıyor dolayısıyla sırf zorunlu tutulmadığı için böyle bir bilginin partnere açıklanmaması neden?
Dışlanmaksa dışlansın, terk edilmekse terk edilsin.. zaten seni hiv olduğun için istemeyen biriyle birlikte olmak istemezsin, istememelisin. Kendi tercihi der geçersin.
Ben söylemeyeyim zaten bulaştırma durumun yok, seksimi yapar geçerim sâfi bencillik.
Evet iş hayatı öyle değil, umumi bir yaşam olduğu için insan haklarına aykırı bence böylesi dışlanmışlık. Ama ilişkilerde böyle değil.

Yeni üyesiniz sırf bu konuya yazmak için üye olduğunuzu düşünüyorum, diğer üye gibi belki yakınınız belki siz bilemiyorum… Hiv+ insanların toplum gözündeki durumu evet çok üzücü, keşke böyle olmasa, onun için ayrı bir konu açılıp konuşulabilir yanlış davranışlara maruz kaldıklarına dair.
Ama bunlar partnerine karşı “dürüst” olmama konusunu masumlaştıramaz.
1,5 yıldır birlikte olduğum partnerime bunu açıklamadan ilişki yaşasaydım vicdanen çok kötü hissederdim. Bakın bulaştırmıyorum diye rahat olmak değil mevzu, karşınızdaki kişiye tercih hakkı sunmak.
Bilmiyorum anlatabildim mi..

Sonunda ya. İnanamıyorum virüs kapmak istememek bile artık gözlerinde cahilliğe dönüştü. E baştan beri aidstir demedik zaten dönüşür dedik. Ben böyle bir risk olan kişiyi hayatıma almam almakta istemem. Hpv bile çok yaygın ancak neler yaşatıyor siz yıllardır aidsle ilgili tedavisi yok denilen bir duruma sebebiyet veren virüsü söylemek zorunda değil diyorsunuz. Sırf siğilini eşine söylememiş ve eşine hpv bulaştırmış birisini burda linçledik ki tedavi olmak yerine askerlikten geldi yaa cinsel hastalık değil diyerek karısıyla birlikte oluyordu adam ve kadın hpv pozitif çıktı. Bu kadar kötü kalpli olamazsınız.

Evet biliyorum onu, babasında anasında varmış taa ne zamandır adamın, dayı artık nerlerde gezdiyse nasıl örtbas etmeye kalkıyolar, bi de bişey olmuyor korkmayın ben de var diyormuş kaynana, afedersin genital organı komple siğil hala bişey olmaz diyomuş. Bi de doktora gitmeyin bizim lafımızı ezmeyin diyorlarmış. Neyse gitti de doktora en azından tedavi olur artık.

İşte ne hale geldik benim aklım almıyor. Kardeşim bir insanın hastalığı kapmak istememesi hastalığını tedavi ettirme hakkı kadar doğal. Söyleyeceksin yani söylemek zorundasın. Adam akıllı bilgisi olan biri çıkıp nolur artık desin ki aidsli ya da hiv+ li birisi hastalığını söylemek zorundadır ya da değildir diye. Hukuken ne ne değil artık sonlansın şu konu. Bir virüsten korkuyoruz diye cahil olmadığımız kalmıştı o da oldu şu sitede.

Konu linki var mı Katip?
Bu korkunç konuyu bir okumak isterim.

Ya ben hiv'lilere öcü muamelesi yapalım demiyorum. Hayat bu başımıza her şey gelebilir. Yarın bir gün Allah korusun bizde hiv kapabiliriz. Ama hayatımda ki adamında bana bulaşabilecek bir hastalığı varsa bir zahmet bunu bilmek hakkım olsun ya. Ki ben zamanında bu korkuyu yaşamış biri olarak insanı nasıl etkilediğini çok iyi biliyorum. Ömrümden ömür gitti resmen. Allah korudu da bir şey çıkmadı. Ama ya çıksaydı? Ben bunu saklayacak mıydım yani? Hayatımdaki insanın vebaline girmeye ne hakkım var?

ayy bu adamla birde evlenecekmiymiş o hıv 10 sene sonrada çıkar karşına sağlığın şuan herşeyden daha önemlii

I ingilizpapatyasi buradaki tartışmalardan bağımsız nasılsın yazar mısın?
Biraz daha rahatladın mı, sakinleştin mi?
Negatif olduğunu düşünüyorum.
Hayatınla ilgili kararı kendin vereceksin, burada konu açtın, herkes kendi doğrusunu aktardı.
Adam kanser değil,sorumlu hissetmene izin verme. burada sosyal dışlanma ile ilgili yazılanlar kafanı karıştırmış olabilir lütfen bir psikologa danış, adam pislik teyit et

Yok, 2 Mart'ta üye olmuşum maillerime baktım şimdi. Bu konu 23 Mayıs'ta açılmış.

Yok, 2 Mart'ta üye olmuşum maillerime baktım şimdi. Bu konu 23 Mayıs'ta açılmış.
: )
Tamam neyse yorum yazdığınız ilk konu diyelim o zaman.
Neticede biraz duygusal bakıyorsunuz gibi geldi.
Duygusal bakmanızda bir problem yok, ben de duygusalım ancak bu konuyu hangi perspektife evirsek çevirsek olmuyor olmuyor. Adam çıkarcı, bencil..

Duygusal bakmaktan ziyade, konuyu açan kadın negatif olduğu için ortaya nefret soylemi, aşırı öfke yaymamak adına bir yaklaşım benimsiyorum.

Evlenmesini de tavsiye etmiyorum. Bunun nedeni de yazan kişinin kendini feda etmeye yatkın bir karakterde olduğunu anlamış olmam. "Onu yarı yolda mı bırakırım" gibi bir endişesi var, hayır, bırakmazsın. Evleneceğin zaman ortaya zaten çıkacak olan bir teşhisin eşlikçisi olmak zorunda değilsin, diyorum.

Ben de negatif olduğunu düşünüyorum ama partnerinin yaptığını da negatifsin zaten, o da gerekli önlemleri almış şeklinde masumlaştırmak istemedik.
Siz pozitif olduğunu açıklama yükümlülüğü yok dediğiniz için geniş yelpazede saklı tutmasını “haklı” buldunuz gibi anlaşılıyor.

Böyle söylemenizi tehlikeli buldum, konu sahibi etkilenip partnerinin davranışını normal karşılamaya meyilli zaten. Yarı yol mevzusundan da anlaşılacağı üzere..

Haklısınız. Münferit olaylarda sosyal bilimler ve insan hakları 101 tonunda konuşmamalı belki de.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…