Erdoğan: Yeri gelince özgürlükçüyüz diyorlar; ODTÜ'de namaz kılan öğrencilere saldırıyorlar

İkiniz de haklısınız, ülkenin yarısı elden çıktı çıkacak, onlarca şehit var, kadın platformunda üstelik siyaset bölümünde tartışılan şeylere bak. Sen bana bunu didin falanca bilmem kimin profiline bilmem ne yazmış. Az önce kapatılan konu neydi öyle allah aşkına.

ODTÜ’DEN IŞİD’E BİR MÜCAHİT DAHA

Ocak ayında IŞİD’e katılan ODTÜ Fizik bölümü mezunu Raşid Tuğral’ın ardından, Tuğral’ın yakın arkadaşı aynı bölüm öğrencisi Adem Kocaöz’ün de savaşçı olmak üzere Suriye’ye geçtiği iddia ediliyor

Doğu Eroğlu (2 Kasım 2015, Birgün Gazetesi)

ODTÜ Kütüphanesinde bulunan mescitteki tefsir derslerine katıldıktan sonra Selefi ideolojiyi benimseyip IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye’ye giden Raşid Tuğral’dan sonra, aynı tefsir derslerini Tuğral’la birlikte alan ODTÜ Fizik Bölümü son sınıf öğrencisi Adem Kocaöz’ün de IŞİD’e katıldığı öne sürülüyor. Kocaöz’e yakın bir ismin BirGün’e verdiği bilgiye göre, Eylül sonundan itibaren kendisine ulaşılamayan Kocaöz’ün IŞİD’e katıldığı ve Suriye’de bulunduğu, arkadaşı Raşid Tuğral tarafından teyit edildi. İddiaya göre, 27 Ekim tarihinde Kocaöz Ailesine ulaşan Tuğral, yaklaşık bir aydır nerede olduğu bilinmeyen Adem’in Suriye’de olduğunu bildirdi.

‘SELEFİLİK KAYNAĞA DÖNÜŞTÜR’ DEMİŞTİ
IŞİD’e katıldığı iddia edilen Kocaöz’ün açıklamaları, Raşid Tuğral’ın IŞİD yolculuğuyla ilgili BirGün’de çıkan haberde de yer almıştı. Mayıs ayındaki görüşmede, ODTÜ Kütüphanesindeki mescitte yapılan tefsir derslerinin radikalleşmeye götüren adım olduğunu reddetmeyen Kocaöz, şunları söylemişti: “Bu görüşü [Selefi ideoloji] benimsememiz zaten kaynağa dönüş anlamı taşıyor. Okumalarımızda bunu anladık. Zaten bir Müslüman inancının kaynağını sorguladığında Selefi ideolojiye, yani Hadis ve Kuran’a varır. İslam, ortaya çıkışından sonra onla birlikte oluşan kültürü de yüzyıllar içinde kapsamıştır. Ancak bu kültür aslında İslam’a dahil değildir, çoğu vesvesedir. Koşullar gerektirdiğinde cihat etmek İslam’da farzdır.” Tuğral Ailesine yakın isimlere göre Raşid’i Suriye’ye uğurlayan da Adem’di. Mayıs ayında ODTÜ Fizik Bölümü öğrencileri de BirGün’e yaptıkları açıklamalarda, Kocaöz’ün de savaşmak üzere Suriye’ye gitmesinden endişelenildiğini söylemişti.

YİNE AYNI MESCİT
Kocaöz, Tuğral’dan sonra ODTÜ Kütüphanesinde bulunan mescitteki tefsir derslerini aldıktan sonra IŞİD’e katılan ikinci isim oldu. ODTÜ Fizik Bölümü araştırma görevlisi Ufuk Taştan, mescitte IŞİD sempatizanları bulunduğunu Tuğral’ın kendisine söylediğini BirGün’e şu sözlerle aktarmıştı: “Telaffuzu ve hitabeti kuvvetli olduğu için Raşid mescitte ara ara imamlık yapıyordu. Daha sonra IŞİD’çi yabancı öğrencilerin geldiğini, bu kişilerin imamlığı ondan devraldıklarını bana bizzat anlattı.”

KOCAÖZ’Ü FOTOĞRAFTAN SİLDİLER
Mescitteki tefsir derslerinin ardından Selefi ideolojiyi benimsediği düşünülen Raşid Tuğral’ın IŞİD’e katılmasıyla tartışma konusu olan ODTÜ Mescit Topluluğuysa, ilginç bir tesadüfle bugünlerde yeniden ODTÜ gündeminde. Topluluğun Facebook sayfasında 28 Ekim akşamı, “Haftalık tefsir derslerimizden bir kare” ibaresi eşliğinde yayımlanan bir fotoğrafta, dersi yönlendiren isimlerden birinin Adem Kocaöz olduğunun görülmesi tepki geçti. ODTÜ’lülerin, Kocaöz’ün IŞİD mensubu Tuğral’la birlikte anılan bir isim olmasından ötürü tepki göstermesinin ardından sayfa fotoğrafa müdahale etti. Fotoğraf işlem programlarıyla manipüle edilen görüntü, Kocaöz’ün kadrajdan silindiği haliyle yeniden yayımlandı. Tepkiler büyüyünce Topluluk bir açıklama yaparak haklarında karalama kampanyası yürütüldüğünü duyurdu ancak fotoğraf üzerinde niçin manipülasyon yapıldığına değinilmedi. Kocaöz’ü mescitte bir tefsir dersi yürütürken gösteren fotoğrafın, en geç Eylül 2015’te, yani Kocaöz’ün Suriye’ye gidişinden önce çekildiği sanılıyor.

ODTÜ’DEN ÜÇÜNCÜ MÜCAHİT
Adem Kocaöz, IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye’ye geçtiği iddiasının kesinlik kazanması halinde, Suriye İç Savaşının tarafları arasındaki radikal İslamcı silahlı örgütlere ODTÜ’den katıldığı tespit edilen üçüncü kişi olacak. ODTÜ’de öğrenim hayatını sürdürürken Suriye’deki cihatçı hareketlere katıldığı teyit edilen ilk kişi, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi, Suriye kökenli Tarık Karaca olmuştu. El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya yakınlığıyla bilinen Islah Haber isimli internet sitesi, Karaca’nın 21 Mart 2014’te, Suriye’de Ermeni ve Alevi nüfusun yoğun olduğu Keseb’e düzenlenen saldırı sırasında öldüğünü duyurmuştu. Hatay’daki Yayladağı Sınır Kapısına yaklaşık 2 buçuk kilometre mesafedeki Keseb’e yapılan saldırı, cihatçı grupların Türkiye’den hücum ettiğinin anlaşılması üzerine Türkiye’de çok tartışılmıştı. Karaca’nın bu saldırıda ortaklaşa hareket eden El Nusra, İslami Cephe, Ensar’uş Şam, Şam İslami Hareketi veya Bayır Bucak Türkmen Tugayı örgütlerinden birine mensup olduğu sanılıyor.

OMT nin üniversite içindeki faaliyetlerinden habersiz atıp tutuyorsunuz. Yine de bu saldırıyı meşru kılmaz. İki grupta aynının laciverti. Çok radikal gruplar bunlar ve gördükleri destek tüm Odtü'ye kıyaslandığında dikkate alınamayacak bir oran.

Bir iki video izleyip gelip burada tüm okulu karalamaya kalkışmayın.

sen o sevdiğimiz ama tapmadığımız önderimize kurban ol. ikidir her mesajda aklınca laf sokuyorsun anlamıyor değiliz. sıkıyorsa açık yazsana

Sen kimsin de ben ona kurban oluyorum .sen kimsin de bana yazma hakkına sahip oluyirsun
Ataturk tAPİYorSUNUZ .yazdım bunda ne var rahatladı mi:)))))

Sen tayyip erdoğanla kurban ol İNSAALLAH

İNU DA GECTİM İNANMADİGİN PEUGAMBERİME KURBAN OL

kafaya BAK KURBAM OLACAKMİSİM KENDİ işine BAK.KİMİN KİNE.KURBAM OLACAAGİ SENİ İLGİLENDİRMEZ

benle ZORUN VARDA BAKALİM.HAYIRLISI

bahsettiğin kişinin Atatürk olduğunu itiraf etmen güzel olmuş. :)

devam et Atatürke laf sokmaya. kiblemeyen namert olsun seni

Bana bak okypete. İstediğin kadar KiB le çok.mu dert burda hakaret yok.ki yapıyorsun diyorum bu kadar bisey çok.az.bundan rahat ol

Ayrıca brn ban yemekten korkmam zen beni.unuttunuz
galiba!

Ben.lafmi çekmediğim için oncaaaaaa ban yedim.oky mi:)))

Yanı SEn hatirlarsin drdiklerimi!!!!:)))
O yüzden aklınca beni yureksizlikle suçlama cevabını alırsın.

Gelip gelip bana da bulaşma Din iman versin Allah

beyinsizler katıla katıla ışıdemi katıldınız..

relakss sakin oll :)

Yazik ya, bunlarmi namaz kilmak istemislerde engellenmisler güya ???
ODTÜ dünyaca taninmis, saygin ve kalitesi olan bir üniversite, orada okumak herkesin kari degil. Iste laf olsun torba dolsun.
Tiplere bakarmisiniz, vallahi korktum yahu !!!
Bunlar ODTÜ`demi okuyorlar simdi ?

sen o sevdiğimiz ama tapmadığımız önderimize kurban ol. ikidir her mesajda aklınca laf sokuyorsun anlamıyor değiliz. sıkıyorsa açık yazsana

Allah Allah ben mi sendeyim enteresan.neden acaba.durup durup sana yapışan ben.miyim yoksa ben seninle.aslaaaa ilgilenmezken alintilayip yazan sen misin? Çıkarttırma bana.kiblerim bakkkk .bunu nerden öğrendin çocuk.gibi her soze.kiblerim bak kiblerim.bak kiblerim.bak çocuk.gibi.eline.bir.oyuncak vermişler.ama.maalesef çocuk masumiyeti yok.h.turkan Şoray deist))değil peygamberi seviyor koymasana onu. Son.olarak.benimle.uğraşma ben senden.alıntı yapmıyorum sen yapıyorsun.senle yazismazken bile atlayıp bana takiliuorsun tamam mi. Alakasız şekilde yazdığım.yorumun intina.gelip yazan SENSİN çıkarttırma bana.hadi bakayım uzaklaştırıldı yanimdan beni ornek.alma .almiyorum dersin de r yazma o halde takip.etme beni ne yazdigumi falan.işine.bak deist

Sen kendini ne sanıyorsun?

yazdığın konu kime ait kk.
takip etmiyorum kendi konum olduğu için okuyorum.. dini yorum yasak bu arada. insanın inancı yada neye inandığı seni ilgilendirmez.
ayrıca türkan şorayı sadece müslümanlar sevecek diye birşey yok. çokta seviyorum. avatar olarak kimin resmini koyacağımı sana soracak değilim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…