Erdoğan: "Babama Laz mıyız Türk müyüz diye sordum"

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Erdoğan: "Babama Laz mıyız Türk müyüz diye sordum"
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet" temalı Kutlu Doğum Programı’na katıldı. Erdoğan konuşmasında babası ile arasında geçen bir anısını anlattı.
Sitene Ekle

Erdoğan, İslam dünyasının mezhepçilik, ırkçılık ve terör olmak üzere 3 büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, "Şu anda biz, terörün bedelini ödemiyor muyuz? Terörün bedelini ödüyoruz. Bakın bunca insan ölüyor. Tabii biz burada duramayız, sonuna kadar devam edeceğiz bu operasyonlara. Niçin? Birliğimizi, huzuru tesis etmek için devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Aklıma rahmetli babama sorduğum bir soru geldi. Bir gün babama sordum; ’Biz Laz mıyız, Türk müyüz?’ dedim. Babam dedi ki, ’Oğlum büyük dedem Mollaymış, ona sordum ’Dede biz Laz mıyız, Türk müyüz?’ Büyük dedem de babama şu cevabı vermiş: ’Torunum, yarın öleceğuk, Allah bize Men Rabbüke, Ve men nebiyyüke, Ve ma dinüke sorularını soracak. Ve ma kavmüke diye bir soru sormayacak. Sana sordukları zaman, ’Elhamdülillah Müslümanım’ de geç’ demiş."

ÜÇ BÜYÜK TEHLİKE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının üç tehlike ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Bir mezhepçilik, iki ırkçılık, üç terör belasıyla karşı karşıyayız. Bu hafta boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13. Liderler Zirvesi’ni yaptık ve sonuç bildirgesinde de bu başlıkları orada açıkladık. Dedik ki, ’Biz ne Şia ne Sünni, böyle bir din tanımıyoruz, bizim tek dinimiz var, İslam’ dedik. Biz İslam’ın o bütünleştirici çatısı altında toplanacağız. Sünnisiyle, Şiasıyla, şusuyla-busuyla, vesaire. Asla bunlar bir ayrım sebebi olmayacak. İşte onun için gelin birlik olalım demenin anlamı bu. İkincisi, ırkçılık... İşte onu da yine Rabbimiz, Hucurat Suresi’nde buyuruyor: Hangi ırktan olursan ol, hangi kavimden olursan ol, ister Türk ol, ister Kürt ol, Laz ol, Çerkez ol, Gürcü ol, Abhaza ol, Boşnak ol, Roman ol, ne olursan ol, ama bizi birleştiren bir şey var: İslam... Biz Müslümanız, burada bütünleşeceğiz. Eğer her ikisi de olmazsa, işte o zaman başımızın belası nedir? Terör fitnesi. Şu anda biz, terörün bedelini ödemiyor muyuz? Terörün bedelini ödüyoruz. Bakın bunca insan ölüyor. Tabii biz burada duramayız, sonuna kadar devam edeceğiz, bu operasyonlara. Niçin? Birliğimizi, huzuru tesis etmek için devam edeceğiz."

"BİZE ASLA KULA KULLUK YARAŞMAZ"

"Bize asla kula kulluk yakışmaz. Allah’tan başka hiçbir güce kul olmadık, olmayacağız. Ne yazık ki insanoğlunu aldatıp da birilerine farkında olmadan kul olmaya sevk edenler var. ’Filanca efendi bize şahdamarımızdan daha yakın’ diyenler var. Bize şahdamarından daha yakın olan Allah’tan başka hiçbir güç yok. Bize şahdamarından daha yakın olan sadece Rabbimizdir. Bunu böyle bilecek, böyle inanacağız. Allah’a itaat şart. Ama dikkat ediniz, Hemen arkasından Peygambere de itaat emrediliyor."

DAİŞ, BOKO HARAM, EL KAİDE...

"Maalesef baharımızı kara kışa çevirmek, umutlarımızı daha yeşermeden kurutmak isteyenler var. Bunların bir kısmı, Peygamber Efendimizin nübüvvetinin müjdelendiği günden beri zaten gördüğümüz, zaten bildiğimiz, zaten tanıdığımız kesimlerdir. Coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızın, Anadolu merkezli mücadelemizin karşısında da hep bunlar olmuştur. Maalesef her dönem olduğu gibi, bugün de kendilerini İslam dairesinde gösteren, kendilerine Müslüman diyenler arasında da aynı gayeye hizmet edenler

bulunmaktadır. DAİŞ adıyla, Boko Haram adıyla, El Kaide adıyla ortaya çıkan, İslam’a dair ne varsa hepsini de pervasızca istismar edenlerin tüm zulümleri, sadece ve sadece Müslümanlara karşıdır. Açık konuşuyorum, bu terör örgütlerinin İslam’a verdiği zararı, en azılı İslam düşmanları dahi veremez, verememiştir."

"MÜSLÜMANLAR KENDİ HAYSİYETLERİNİ KORUMAK ZORUNDA"

"Bugün İslam ülkelerinin içnde bulunduğu durum çok acı verici. Müslümanlar kendi haysiyetini korumak zorundadır. Bunun için de tüm Müslümanların birlik olması lazımdır. Terörü kendi amaçları için kullananlar oldukça, birliğimizi sağlayamayız. Dünyada tek bir insan dahi zulüm görüyorsa, bu çok büyük bir sayıdır ki, şu anda sadece İslam dünyasında, evet, yüzbinlerce, milyonlarca insan, hatta yüz milyonlarca, zulüm altındadır. Yiyecek ekmek, içecek su bulamadığı için bir deri bir kemik kalıp hayata gözlerini yuman insanlarla aynı dünyada yaşadığımız her gün, bize haramdır. Eğitim imkanı bulamadığı için, diğer her şey bir yana, inancının gereklerini dahi öğrenemeyen kardeşlerimizin bulunduğu bir dönemde boşa geçirdiğimiz her dakika, bize haramdır. Evladını kaybettiği için yüreği yanan anne babaların, tüm ailesini kaybettiği için öksüz, yetim kalan o muhacirlerin yanı başında huzur içinde uyumak, bize haramdır."

Geceye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, sanatçı Orhan Gencebay da katıldı.
http://www.milliyet.com.tr/erdogan-babama-laz-miyiz-turk/siyaset/detay/2228917/default.htm

"Bir mezhepçilik, iki ırkçılık, üç terör belasıyla karşı karşıyayız. Bu hafta boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13. Liderler Zirvesi’ni yaptık ve sonuç bildirgesinde de bu başlıkları orada açıkladık. Dedik ki, ’Biz ne Şia ne Sünni, böyle bir din tanımıyoruz, bizim tek dinimiz var, İslam’ dedik. Biz İslam’ın o bütünleştirici çatısı altında toplanacağız. Sünnisiyle,Şiasıyla, şusuyla-busuyla, vesaire. Asla bunlar bir ayrım sebebi olmayacak. İşte onun içingelin birlik olalım demenin anlamı bu.

Hala mezhepcilik yapmıyoruz diyor ya pess !!

Yazık ki o insanlar sizin gibiler için öldü.
Niye yazık?
Doğru bilgi verdiğim için mi?
Herkes müslüman olmak zorunda değil,beni bağlamaz da...ama madem burda yazıyorsunuz,hiç olmazsa araştırın...sanki benim keyfime göre...
İslamın imanın şartları bellidir...asla esneme yapılamaz...bir insan imanın islamın şartlarını taşımıyorsa ASLA şehit sayılmaz....ha siz sayarsınız belki ama Allah saymaz...maide 5 bakıver...

Terimsel olarak konuşmuyorum.

İyi kötü vatanı için ölmüş birinden bahsederken "tuzlu pasta kadar imkansız ve komik" gibi bir 'espri'yle yaklaşmanızdan bahsediyorum. Şehitlik kavramını düzeltirken sizin bizim dedelerimiz gibi yine bu topraklar için ölen insanlara daha saygılı yaklaşabilirsiniz diye düşünüyordum.

Neyse gerek yok siz devam edin böyle. Gayrimüslimlere şehit demişler eheh çok komik.

şehit tanımında sorun var zaten, onu biliyoruz da.
bu şekilde yaklaşınca da olmuyor.

şehit demek normalde kelime anlamı ile ; Allah yolunca can veren kişidir.

bu durumda savaşlarda ölen kimse şehit değildir, vatan uğruna ölünce de şehit sayılmazsın. Çünkü şehitliğin temelinde Allah yolunda ölmek vardır. Bu da her şekilde ölümü kapsayacağı gibi aslında bir çok şekli de kapsamamaktadır.

Günümüzde kimseye şehit dememeliyiz bu şekilde bakınca.

Ama bizler genel olarak vatan uğruna verilen canlarımızı şehit olarak anıyoruz. Bu durumda da müslüman/değil şeklinde bir ayrım yaparsak baya baya ayıp ederiz yani.

Kısaca şehit diyorsan müslümana, diğerine de diyeceksin.
Yok demiyorsan, ben sadece Allah yolunda ölen kişiye diyeceğim diyorsa (ki kimsenin içini bilemeyiz), günümüzde kimseye şehit demeyeceksin.
bu da ayrıca tartışılır, vatan haini olarak bile suçlanabilir kişi.

Şunu da yazayım öyle banlanayım bari :)
O insanlar Allahuekber diye diye
Aç susuz
Evlattan ayrı
Anadan yardan ayrı
Saçları kınalanarak
Bedenlerini kurşunlara sizin gibiler için mi siper etti? Yazık....
Barlardan adam kaldırmayla övünen
İçtikleri şarapların rakıların tatlarıyla mest olan
Her fırsatta ateistim bilmem neyim diyen sizler için mi verdiler canlarını?
YAZIK!!!

Oo bizim başlığı takip ha çaktırmadan
Bu kadar takipçimiz olduğunuzu bilmiyordum, teşekkürler

Gayri müslimden şehit mi?
Tuzlu pasta kadar imkansız ve komik :)
aprannxx niye alıntılamıyorsun? Görmüyorum, kendi kendine yazıyorsun, sonra cevapsız kaldın diye kalbim parçalanıyor.

Doğru bilgi vermiyorsun. Verdiğin bilgi sorunlu.
Senin verdiğin bilgiye göre cihat yolunda ölmediyse kimse şehit sayılmaz. T.C PKK'yla din uğruna mı savaşıyor? Yoksa savaş vatan uğruna mı?
Bu ülkede Süryaniler var. T.C vatandaşı ve gayrimüslimler ve askere gidiyorlar. PKK'yla savaşırken ölen bu Süryaniler şehit değil diyorsun yani.
Şöyle de bir şey var.
Senin mantığına göre Cihat ilan eden IŞİD'le savaşsa T.C vatandaşı Süryani de şehit olmayacak. Çünkü hem Cihad'a karşı hem de gayri müslim.
Ben vatanı uğruna ölmüş insana şehit derim, senin mantığına göre ölen IŞİD'li de şehittir. Benim için değil. Ve o dönemde VATAN İÇİN ÖLEN herkes şehit kabul edilmiştir.
Ne yazık. Bazıları kuvayi milliyenin silah depolarını İtilaflara gammazlarken diğerleri(gayri müslimler) ŞEHİT olmayı seçmişlerdir. Onurlarıyla.

bu konu o kadr derin ki, din konusundan bile daha derin.
kendi düşüncelerimi yazsam belki de mune banlamak değil, artık forumdan tamamen atar :)

ama naif olarak şu şekilde ifade etmeye çalışayım.
Günümüzde insanları şehit olgusu ile kandırıyorlar bence.
Şehit oldu deyip halkı susturuyor, galeyanı engelliyorlar.
yoksa hangi anne izin verir oğlunun askere gitmesine.
ihmal içinde, eğitim zaiyatı denilerek verilen canlara hangi toplum susabilir.
ama şehit diyoruz, cennete gitti diyoruz, bize şefaat edecek diyoruz susturuyoruz vicdanımızı.

halbuki şehit veya değil, toplum olarak bizim sorgulamamız gerekirdi.
neden bu kadar çok ölüm oluyor,
eğitim zaiyatı ne demek, neden diğer ordularda bu şekilde olmuyor bu işler,
neden birilerinin egosuna gidiyor canlar,
çok mu zor, ülkede her şeye yatırım yapılıyor, çok mu zor, insansız tank yapmak,
neden gencecik çocuklar gönderiliyor bile bile ölüme,
ve neden anneler susuyorlar bunun karşısında...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…