endometriozis ırsi bir hastalık mı sizce??

Biricik

üç böcek bir çiçek
Kayıtlı Üye
22 Mart 2007
1.170
6
netten yaptığım araştırmalarda çikolata kisti hastalığının ırsi olduğunu okudum. bende bu hastalığın bir müzdaribi olarak, ailemde hiç kimsenin bu hastalığa yakalanmadığını öğrendim.peki sizin ailenizde bu hastalığın izleri varmı?gerçekten genetik mi endometriozis:sm_confused:​

bana 22 yşındateşhis konuldu kisti aldırdım takrara oluştu hamile kaldım doğumyaptım yıllarca benle kistkaldı sonra tekrra aldırdım bir yıl sonra tekrar oluştıu son ra ablamda da olduğu ortaya çıktı o da aldırdı takrara olştu şimdi 35 yaşındayım hala duruyor

ben 1 ay önce kist aldırdım, annemde de var ama onun alınmasına gerek yokmuş, menapoz döneminde çünki. ırsi olabilir diyor doktorlar ama kesin birşey yokmuşş.

bende ablamda kuzenimde var.annemde de menopoz zamanı yapılan idrar kesesini kaldırma operasyonunda bir kist alınmıştı endoymuş.bende gebeliği engelliyor ve ameliyattan sonra tekrarladı.duru sen normal yolla mı hamile kaldın?

merhaba arkadaşlar.bende bu dertten muzdaribim.iki yumurtalığımdada çikolata kisti var.24 yaşındayım ve bekarım.yaklaşık 1 senedir doğum kontrol hapı kullanıyorum.şimdi dr gitmem gerek ama ameliyat diyecek diye korkuyorum gitmeye.bu doğum kontrol hapları ne kadra kullanılabilir.yani belli bir süre sınırlaması varmı yoksa 1 seneden fazla da kullanılabiliyormu acaba?bilginiz varsa yazarsanız sevinirim.birde ameliyatı bekarkenmi oldunuz yoksa evlenip çocuk düşündüğünüz zamanmı oldunuz?

merhaba arkadaşlar.bende bu dertten muzdaribim.iki yumurtalığımdada çikolata kisti var.24 yaşındayım ve bekarım.yaklaşık 1 senedir doğum kontrol hapı kullanıyorum.şimdi dr gitmem gerek ama ameliyat diyecek diye korkuyorum gitmeye.bu doğum kontrol hapları ne kadra kullanılabilir.yani belli bir süre sınırlaması varmı yoksa 1 seneden fazla da kullanılabiliyormu acaba?bilginiz varsa yazarsanız sevinirim.birde ameliyatı bekarkenmi oldunuz yoksa evlenip çocuk düşündüğünüz zamanmı oldunuz?
ameliyattan korkma narkozla yapilio ve yaklasik1 saat falan sürüyo sen hicbisey bilmiosun göbek deliginden baslayip 2cm kesiolar ordan yapiolar laparoskopik yöntemle ama bazi hanimlarda acik ameliyatta yapiolarmis.ben laparoskopi oldum iki ay önce.ameliyatta endometrioz oldugum ortaya cikti ve minik kistlerim varmis yakildilar.

dogum kontrol hapina gelince istedigin kadar kullanabilirsin..yüksek ihtimalle adet agrilarini hafifletmek icin yazmistir sana onu doktorun. bazilari ilaci senelerce kullaniyo ve birakinca hemen hamile kalio bazilarida kisa bir süre kullandigi halde ilac kisirliga sebep oluyo..her bünye de farkli reaksiyon gösterio yani

Öncelikle hepinize geçmiş olsun kızlar...

Bence çikolata kisti ırsi,çünkü biz 3 kız kardeşiz,2 ablam da bu hastalık yüzünden ameliyat oldu ve her ikisinde de 30 yaşından sonra ortaya çıktı bu.Sanıyorum ilerde bende de çıkacak...

benim ailemden kimsede yok yaaaaaaaa.bende neden var!ya eskiden bu kistler bu kadar yaygın değildi sanırım.şimdi kimden duysam kisti var

X