Jinekoloji Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Ureaplasma, Aldatılıyor muyum ?

Yine bilip bilmeyen herkes net konuşmuş. Ben hemşireyim arkadaşım (nefroloji alanında) yani bu işin en net cevabını verebilecek doktora sordum senin için ve bu bakterinin ağız içinde de bulunduğunu söyledi. Öpüşme veya herhangi başka temasla (oral vb) direk bulaşabilirmiş. Anneden bebeğe de geçebiliyormuş. Başka sebepleri de olabilirmiş. Yani direk aldatıldın anlamına gelmiyor bu. Ekstra olarak geçmeyen vajinal mantarın sebebi bu enfeksiyonda olmayabilir. İmnün sebepler (örn insülin direnci) dirençli mantara neden olabiliyor bu da cinsel ilişki yaşayan kişilerde rahim ağzında ağrı, yara vs yapıyor.

Not: seninle temas halinde olan kişi eşin olduğu için onunki de pozitif çıkar bu bir ölçüt olmaz sizin için

Merhaba , insanda bu bakteriler zaten var ve çevre şartlarına ya da bağışıklıga göre enfeksiyon yapıp bulaşıcı hale gelebiliyor. Cinsel hastalık olarak da geçer ama illa başka biriyle ilişki yaşadığınız için değil her zaman olabilecek bir sey. O yuzden aldatma gibi bir durum oldugunu zannetmiyorum.

Yine bilip bilmeyen herkes net konuşmuş. Ben hemşireyim arkadaşım (nefroloji alanında) yani bu işin en net cevabını verebilecek doktora sordum senin için ve bu bakterinin ağız içinde de bulunduğunu söyledi. Öpüşme veya herhangi başka temasla (oral vb) direk bulaşabilirmiş. Anneden bebeğe de geçebiliyormuş. Başka sebepleri de olabilirmiş. Yani direk aldatıldın anlamına gelmiyor bu. Ekstra olarak geçmeyen vajinal mantarın sebebi bu enfeksiyonda olmayabilir. İmnün sebepler (örn insülin direnci) dirençli mantara neden olabiliyor bu da cinsel ilişki yaşayan kişilerde rahim ağzında ağrı, yara vs yapıyor.

Not: seninle temas halinde olan kişi eşin olduğu için onunki de pozitif çıkar bu bir ölçüt olmaz sizin için
Teşekkür ederim az da olsa içime su serptiniz. Yarına randevu aldım eşimle birlikte bir üroloji doktoruna gideceğiz kafamdaki sorulara en net orada cevap bulacağım herhalde

Yani bu bakteri zaten herkeste belli bi düzeyde var, ama olur da bir şekilde bağışıklıginiz düşmüşse ve bakteri gereginden fazla cogalmissa bu rahatsızlık verir ve enfeksiyon olusturmus olur. Ve eger siz enfeksiyonlu durumdayken esinizle iliski yasarsaniz bu ona da gecebilir. Yani esiniz de pozitif cikabilir ve onun da antibiyotik kullanmasi gerekebilir. Ama bu durum bir aldatma oldugu anlamina gelmez.

Kendisi yazdı doktora özellikle sordum diye. Bu işin en net cevabı doktora göre değişiyor mu? Bizzat muayene olduğu, örnek verdiği test yaptırdığı doktordan öğrenmiş.

Doktorun dediğine hayır demem için aynı branşta doktor olmam lazım.Baska doktorada gidin iki kez duymak kesinleştirir belki fikri.O değilde affedin affetmeyin bilemem.İsin daha ağır daha ölümcül hastalık boyutları var yarın birgün onlar bulaşır da size o hastalıklardan sağlığınızi düşünmekten bu evliliği düşünmeye zamanıniz da kalmayabilir

sizde zaten bu bakteri mevcut iken eşinizde de bulunmama şansı yok gibi gözüküyor. siz yine de emin olmak için test yaptırın ama dediğiniz gibi boşanmayacaksanız da bu hastalığın kaynağını deşmeyin çünkü aslına ulaşmak, eşiniz gerçekten aldatıp itiraf etmediği sürece pek mümkün görünmüyor. yani kısaca neye inanacaksanız inanın ve bu defteri kapatın gerekli tetkik ve tedavilerden sonra

Cinsel hastalıklar ortak alanlardan bulaşmaz. cinsel yolla bulaşmış işte doktor da söylemiş açık açık. aldatıldınız yada aldatılıyorsunuz.

Yorumlari hic okumadim.

Bir kere doktorun direkt esiniz sizi aldatmis demesi cok yanlis bir iletisim stratejisi. Tam tersini dusunelim, esiniz uroloji doktoruna gitse bu hastaligin bulastigini ogrense doktorda esiniz sizi aldatmis dese neler olurdu?

Sacma bi durum bu, bana bu konuda doktor savunmasi yapilmasin bizzat bu sebeple doktor yuzunden hungur hungur agladigimi bilirim, sunu kabul edelim doktorlarin bazilari sadece isini iyi yapiyor, is hastayla dogru iletisim kurmaya gelince sinifta kaliyorlar (asla ama asla saglik calisanlarina siddeti hakli gorecek gerekce sunmuyorum, bunu da asla onaylamiyorum, bahsettigim cok insani bir sorun sadece)

Ben bakireyken, hayatimda sürtünme vb herhangi birsey yasamayi gec, bir erkekle ayni evde yalniz kalmisligim bile yokken bir enfeksiyon kapmisim, evet en onemli bulas durumu cinsel temas olan bir enfeksiyon, o zaman doktorum bana inanilmaz korkunc davranmisti, bakire olduğumu soyledigimde inanmadigini belli edercesine gulup, evet nenemde bakire ama 4 cocugu var gibi korkunc bi tepki vermisti. Yasim kucuk oldugu icin inanilmaz icerlemis aglayarak cikmistim hastaneden, sonra baska bir doktora gitmistim anneme durumu anlatip, annem doktoru hastanesine sikayet etti ama sonuc sifir, sorusturma dahi gecirmedi adam, adini unutmadigim icin hala daha ara sira googlelarim kendisini, prof olmus ve bir ozel hastanenin jinekoloji bolum baskani olmus, umarim insanlarla iletisim kurmayi ogrenmistir artik.

Ureplazma bildigim kadariyla en yaygin enfeksiyonlardan biri, evet ortak kullanim alanlarından da bulasabiliyor, saldirgan ve isgalci bir enfeksiyon ve erkekler uzgunum ama bizim gibi ortak havlu kullanmama (vb.) gibi bir gorguye sahip degiller, cogu sifonun varligindan habersiz erkeklerin.

Haliyle esinizden aldiginiz enfeksiyonun illa aldatma olmasi gerekmiyor ama aldatmada seçeneklerden biri, bu dogru.

Bu sitede araştırdım bakire olduğu hiç cinsel birlikteliği olmadığı halde bu enfeksiyonun pozitif çıktığı insanlar varmış. O yüzden çok karışık kafam kime neye inanacağımı şaşırdım
Kadınlarla erkeklerde bulaşma ihtimali aynı değil. Eşiniz test yaptırmalı. Sizin tedavinizin tamamlanabilmesi için de uygun olan bu, yoksa tekrar tekrar enfekte olabilirsiniz

Şaşırdım bende bilmiyordum.

Ben bu cevabı çok beğendim gerçekten soru işaretlerini biraz da olsa hafifletmiş ayrıca aşağıda bir yorumda da doktorun üslubundan bahsedilmiş katılıyorum çok yanlış böyle bir durumun bir erkeğe eşin seni aldatıyor şeklimde söylendiğini düşünemiyorum ki ülkenin durumuna hepimiz şahidiz. Senin referans alacağın kişi eşinin söyledikleri yıllardır onun sözüne itimat etmiyor musun? Güvenilmez biri olsa yıllar içinde illa ki başka yalanlarını da görürdün, hpv değil aida değil demek ki cinsel yolla olmayan bir şekilde de bulaşabilen bir bakteri bu. Hadi diyelim yıllar önce yapılmış bir hata var ortada şu anda neyi değiştirecek napacaksın ki evlenmişsin barklanmışsın 5 yıl önceki bir konu için gerçekten çatır çatır boşanmayacaksan bu konuyu hiç açma derim, ve içini de ferah tut bence sadece bir enfeksiyon hep kötüyü düşünmeyelim. Buradaki eşin seni aldatmış işte daha ne kanıt istiyorsun minvalindeki saçmasapan yorumları da okuma bi zahmet akıl sağlığın için. Aldatırsa boşarsın bu kasar basit buraya sormana da gerek kalmaz.

Eşimle konuştum kendinden çok emin yeminler ediyor benden başka kimseyle birliktelik yaşamadığına. İstediğin testi hemen yarın gider yaptırırım bende çıkarsa o enfeksiyon o zaman suçla beni diyor.
Böyle diyen eşinizin pozitif çıktığında, "bana sen bulaştırdın, nerden kaptın, beni kimle aldattın" diyeceğini, sizi suçlayacağını bilmeyecek kadar "saf" değilsinizdir umarım...

Böyle diyen eşinizin pozitif çıktığında, "bana sen bulaştırdın, nerden kaptın, beni kimle aldattın" diyeceğini, sizi suçlayacağını bilmeyecek kadar "saf" değilsinizdir umarım...
Öyle bir şey yapmaz kesinlikle. Ben doktorun dediklerini ona söylediğimde çok üzüldü hatta aynı şey bana söylenseydi ben senden asla şüphe duymazdım dedi

Öyle bir şey yapmaz kesinlikle. Ben doktorun dediklerini ona söylediğimde çok üzüldü hatta aynı şey bana söylenseydi ben senden asla şüphe duymazdım dedi
Nasıl yani, "sen benden nasıl şüphe duyarsın"a mı getirdi olayı? Bayağı ön hazırlığını yapmış adam...

Nasıl yani, "sen benden nasıl şüphe duyarsın"a mı getirdi olayı? Bayağı ön hazırlığını yapmış adam...
Amacınız ne ya ? Aynı şeyi eşim bana ima etse bende aynı şeyi söylerdim bana güvenmiyor musun benden nasıl şüphe edersin diye tabi ki sorardım. Kim olsa aynı şeyi yapar.

Amacınız ne ya ? Aynı şeyi eşim bana ima etse bende aynı şeyi söylerdim bana güvenmiyor musun benden nasıl şüphe edersin diye tabi ki sorardım. Kim olsa aynı şeyi yapar.
Benim bir amacım yok da, haklısınız, hayat sizin sonuçta. İyi forumlar...

Geçmiş olsun,bende bu sebepten doktora gitsem doktor cinsel yolla bulaşmış dese kendimden emin olduğum için direk eşimin boğazına çökerdim.Baska başka doktorlar farklı açıklama yapmış gerçekten kafa karıştırıcı ,ortada bir den çok doğru varsa gittiğiniz doktor bunlarida soylemeliydi. Tıpta sana göre bana göre diye bir anlayış olmamalıRiskli şeyler bunlar ,yuvayı bile dağıtır.İcinize sinmiyorsa başka doktora gidin farklı fikir alın, umarım aldatılma yoktur.......

X