Endometriosis (Çikolata kisti)

bağırsak yapışıklıkları ultrasonla anlaşılmıyor,sadece nodül var mı ona göre yorum yapıyorlar asıl teşhis vs zaten kesin olarak laporoskopiyle konuyor

evet hayat kalitem bitmiş durumda yaşım genç ameliyat yumurta rezervlerini azaltacağı için çocuğu olmayanlara önermiyorlar hemen

bağırsak yapışıklıkları ultrasonla anlaşılmıyor,sadece nodül var mı ona göre yorum yapıyorlar asıl teşhis vs zaten kesin olarak laporoskopiyle konuyor
Peki doktorlar neden yapisiklik olup olmadigina bakmiyorlar.bende 3 cm kist var agri sikayetim yok 3 ayri doktora gorundum ultrasyondan baska bisey bakamadilar.mr cekildi sadece

evet hayat kalitem bitmiş durumda yaşım genç ameliyat yumurta rezervlerini azaltacağı için çocuğu olmayanlara önermiyorlar hemen
canım yumurtalarını toplat embriyoları dondur hemen akabinde ameliyat ol oralar temizlensin 2-3 ay da doğun kontrol hapı kulllan sonra da transfer olsun. Günlük ağrın oluyor mu

Merhaba, kistlerimi tesadüf öğrendim. Öğreneli herhalde 6 sene oluyor. Bir taraf 7-8 cm, diğer de 3-5 cm arası. Önce üniversite ya da araştırma hastanesine git, dediler. Araştırma hastanesinde doktor ameliyat olman gerekir, dedi. Sonra üniversiteyi falan aradı, eşi orada doktormuş. Dediler Izmir'de bunu yapacak doktor yok. Kistlerim yapışıkmış ameliyatı zormuş. O kadar kötümser bir tabloydu ki... Zaten çikolata kistinin ne olduğunu bile anlayamamıştım henüz. Aynı gün özelde doktora gittim. O doğum kontrol hapı verdi. Ancak ücreti yüksekti, sürekli ona gidemezdim. Diğer üniversite hastanesinde bir doktor buldum. O da ilaca devam et, dedi. 1 yıl, belki daha fazla doğum kontrol hapı kullandım. Ancak sonra karaciğerde hemanjiyom çıktı. O zaman doktor bırakmamı istedi. İlacı bıraktıktan 1,5 - 2 yıl sonra evlendim. Ancak doktor bana kistlere baskı olursa ağrı da olabilir, sen bir dene evlendikten sonra gelirsin, demişti. Başta çocuk düşünmediğim için hemen gitmedim. Sonra idrar yolları iltihabı oluştu. Ağır geçirdim. Neredeyse her branştan doktora yönlendirildim. Aynı kadın doğum doktoruma da gittim. Eşimle gittiğimiz için mi bilmiyorum hemen aspirasyon yapalım, sonra adet olmanı önleyen bir iğne var 4 ay onu kullanacaksın, sonra da aşılama deyip gönderdi bizi. Ben durumdan rahatsız olup başka doktor araştırdım. Bu sefer o da kapalı ameliyat önerdi. Sonra 1 yıl denersiniz, dedi. Ancak ameliyat için yumurtalık kaybı olabilir, deniyor. Ben baştan beri bu sebepten ameliyat olmamak için direndim. Şimdi de olmadım. Ancak doktorlardan biri korunmanıza gerek yok, zaten hamile kalırsan büyük bir şans olur, dedi. Kistler çok büyük olduğu için. Yılbaşından beri korunmuyoruz. Ancak çok uğraşıp yumurtlama takvimi vs. de takip etmedim. Açıkçası yaşam koşulları zor olduğu için çocuk konusuna sıcak bakan biri değildim; ancak yaş ve kistler yüzünden geciktirip sonradan da pişman olurum diye de çekiniyorum. Pişman olup tıbbi yolları zorlayarak hamile kalmaktansa olacağı varsa olsun, diye düşünüyorum. Bu ikisi arasında gidip geliyorum. Bu yüzden de takvim takibi yapmadım.
Çok geçmiş olsun canm. Bende izmir de yaşıyorum , 10 cm diğeride 4cm di bağırsağımda yapışıklık söz konusuydu.
Çok doktor egzdim ve araştırma hastanesinde çok iyi bir doktora denk geldm. Çikolata kisti seninde bildiğin gbi patlıyabiliyor ama şöyle bir riski var tüpleri tıkarsa ve şu lanet pislik üreyebiliyor , bu nedenle tehlikeli olduğunu söyledi. Tabi patlamayadabilir yada patladıktan snra hamile kalanlarda var ama bu bir risk tabi . 2015 te ameliyat oldum ardından tedavi vs... derken 2019 da yeniden tekrarladı malesef, tek çaresi doğum . Şöyle yapabilirsin çikolata kisti yumurtalık rezervini azaltıyor, amh testi ve hormon testi yaptır. Eğerki bir problem çıkarsa tedavi vs. derken ancak hamile kalırsın bence bunu geciktirme derim. Ben 9 aydır hamile kalamıyorm malesef, şimdi izmir de gzl doktor bldm ona gidicm bakalım, istersen sana da önerebilirim.

bağırsağınızdaki nodüller nasıl anlaşıldı şikayetleriniz neler
Merhabalar bnmde yapışıklık vardı ameliyatta gördü doktorum , ama şikayetlerimi bağırsağımı baskıladığı için büyük tuvaletim geldiğinde ağrıdan kıvranırdım ağlardım ecel teri dökerdm, 30/40 dk wc den çıkamazdım. Toplum içindeyken ağrılarım olduğunda çığlık atmamak için kendimi zor tutardım , anneme hep'' doğurmadan doğum sancısı nasıl bişeymiş yaşıyorum'' derdim.

Merhabalar bnmde yapışıklık vardı ameliyatta gördü doktorum , ama şikayetlerimi bağırsağımı baskıladığı için büyük tuvaletim geldiğinde ağrıdan kıvranırdım ağlardım ecel teri dökerdm, 30/40 dk wc den çıkamazdım. Toplum içindeyken ağrılarım olduğunda çığlık atmamak için kendimi zor tutardım , anneme hep'' doğurmadan doğum sancısı nasıl bişeymiş yaşıyorum'' derdim.
Çok çok geçmiş olsun ne meret şeymiş benim şükür öyle şikayetlerim yok karın şişliğim oluyor bi de kasıklarda dolgunluk batma . Gaz sancım oluyor . Cevabınız için teşekkür ederim

Çok geçmiş olsun canm. Bende izmir de yaşıyorum , 10 cm diğeride 4cm di bağırsağımda yapışıklık söz konusuydu.
Çok doktor egzdim ve araştırma hastanesinde çok iyi bir doktora denk geldm. Çikolata kisti seninde bildiğin gbi patlıyabiliyor ama şöyle bir riski var tüpleri tıkarsa ve şu lanet pislik üreyebiliyor , bu nedenle tehlikeli olduğunu söyledi. Tabi patlamayadabilir yada patladıktan snra hamile kalanlarda var ama bu bir risk tabi . 2015 te ameliyat oldum ardından tedavi vs... derken 2019 da yeniden tekrarladı malesef, tek çaresi doğum . Şöyle yapabilirsin çikolata kisti yumurtalık rezervini azaltıyor, amh testi ve hormon testi yaptır. Eğerki bir problem çıkarsa tedavi vs. derken ancak hamile kalırsın bence bunu geciktirme derim. Ben 9 aydır hamile kalamıyorm malesef, şimdi izmir de gzl doktor bldm ona gidicm bakalım, istersen sana da önerebilirim.
merhaba;
izmirde hangi hastane ve doktor?

benim amh ve hormonlarda sıkıntı yok ancak dış gebelik geçirdim

X