Endometriosis (Çikolata kisti)

Canım fsh her dönemde değişik çıkar ama bizim için önemli olan reglin 2. Veya 3. Günü olan değeri
Yanlız sizin 1.5 gün sürüyormuş bu nedenle ne zaman bakılmalı bilmiyorum

Amh ve fsh sizin menapoza ne zaman gireceğiniz hakkında yani yumurta rezerviniz hakkında bilgi verir
Fsh ne kadar düşükse o kadar iyi diye biliyorum

Bende 6 7 7 cm.boyutunda 3.kist aldırdım 4 yıl oldu hamile kalamadım sonra tup bebek yaptım şükür tuttu
Yılmayın olacak inşallah
Hamilelik bizim için de hayal degil

merhabalar bende bu dertten muzdaribim.sag taraf 3 mm solda 2mm cikolata kisti var gecen ay asilama yapildi tutmadi ikinci asilama yapildi ama umudum yok sonuc icin beklemedeyim.. yas 28.. bu kistlerleasilamayla hamile kalan var mi

Merhabalar,Zoladex verdi doktorum 3 ay geçici menopoz a sokup sonrasında tüp bebek çalışmalarına başlayacağım.Acaba bu süre içinde yumurtalık rezervini desteklemek için incir kürü vb bişeler denesem mi ?zararı olur mu?yada başka takviyeler almalı mıyım.

Slm arkadaşlar.bende aranıza yeni katıldım.29 yaşındayım.5 aylık evliyim.ilk iki ay adetimde gecikmeler olduğu için doktora gittim sol overde 3 cm dermoit kistim çıktı.iki ay ginera kullandım hsg çekindim tüplerimin her ikisi de açık.sonra 21 kasımda yaram çıktı yara yaktırdım.bu ay yumurta takibini başladı cumartesi gününe randevu verdi.bu arada folbiol femera corasprin ve çatlatma iğnesi verdi.ama iğneyi vurulmadım daha.bundan sonraki süreç nasıl olur

Sol yumurtalığımda 9,2 cm, sağda ise 4 cm ebatında çikolata kisti var. 3 farklı doktora gittim hepsi ameliyat dedi. Son gittiğim doktor laparoskopi yömtemini önerdi, diğer doktorum ise açık ameliyat önerdi. Hiç bebeği olmayan bayanlarda açık ameliyatı tercih ediyorlarmış çünkü laparoskopide yumurtaların zarar görme riski yüksekmiş. Bu da hiç bebeği olmayan hanımlarda çocuk sahibi olmayı güçleştiriyormuş. Sormak istediğim açık çikolata kisti ameliyatı olan var mı? Açık ameliyat zor mu geçiyor? Kişi ne kadar zamanda ayağa kalkıyor? Bu tür ameliyat geçirmiş olanlar fikirlerini iletirlerse sevinirim.

Teşekkürler.:a015:
canım ben 2,5 yıl kadar önce açık ameliyat oldum 10cm den büyüktü bekardım. Ameliyat olmanı tavsiye ederim çünkü bu kist yapışkan bi özelliğe sahip olduğu için dokunduğa yere yapışıyor benim bağırsaklarıma yapışmış bunu ameliyat ederken görmüş doktorum temizledim dedi. Patlama riski var patlarsa içinde o sıvı tüplerini tıkayabilir ve anne olman zorlaşır ki sıvı dağılırsa başka yerlerde de üreyebilir. O yüzden sana atvsiyem açık ameliyat ol risk alma hiç , sezeryan kadar kesiğin oluyor zaten pek farkıda yok, ayağa o gün kaldırıyorlar , ne kadar çok yürürsen o kadar çabuk iyileşiyorsun. Biz annem ile 4 gün arayla çikolata kisti ameliyatı olduk annem çok çabuk toparladı ben biraz geç yürüdüm ama 1 hafta sonra kendime mercimek çorbası pişirdim ve evi elektrikli süpürgeye tuttum :)

Kızlar ben 2,5 yıl önce 10cm den büyük çikolata kisti açık ameliyat oldum. Şimdi tekrarladı ve 2,5cm en büyüğü , kist ile hamile kalan var mı merak ediyorum? 3aylık evliyiz daha çocuk düşünmüyoruz ama rahatsızlığım için düşünebiliriz. Kafamız karıştı açıkçası ...

Merhaba. Ben de yıllardır bu hastalıktan müzdaribim. Çokçektim. Her ilacı kullandım. Her doktora gittim. Kanser bile dediler. Regli oldukça kistler büyüdüğü için en mantıklısı regliyi durdurmak. Bu amaçla visanneye başladık. Herhangi bir zararı da yokmuş. Sonrasında gebe kalmak istediğinde de sorun yaratmıyormuş. Son 2 yıldır regli olmadan ağrısız bir hayat yaşıyorum. Ancak artık gebelik düşündüğüm için ilacı bıraktım. 28 aralıkta. Henüz regli olmadım. Acaba aranızda bu ilacı kullanan ve bıraktıktan sonraki süreci yaşayan var mı? Ne kadar süre sonra regli olunuyor? Ne kadar süre sonra gebe kalınabiliyor?
Şimdiden teşekkürler...
Hastalık sürecim çok uzun olduğundan detaylara girmedim. Ama bilgi almak isteyen olursa sorularınıza açığım:)
Geçmişler olsun...

Allah hepimizin yardimcisi olsun.. ben ucuncu asilamayi dun yaptirdim.. ve o gun pembe bir lekelenme oldu..cok umitlenmekte istemiyorum.. pembe lekelenme yerlesme kanamasi gibi bir durum soz konusu olabilir mi

ayrica cevremde tanidigim biri 48 yasinda hamile kaldi tup bebekle.. umudunuzu kesmeyin sakin..bunu ben kendim icin de soyluyorum :KK66: asla pes etmeyin

Merhaba arkadaşlar. Çikolata kisti konusunda tedavi olmam gerekiyor. Bir doktor, doğum kontrol hapını bırak belli bir yaştan sonra zarar veriyor dedi; bir diğeri de bırakma dedi. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ankara'da bildiğiniz konuya hakim bir doktor var mı? Devlet hastanesi de olur; özel hastanede olur.

Merhaba arkadaşlar. Çikolata kisti konusunda tedavi olmam gerekiyor. Bir doktor, doğum kontrol hapını bırak belli bir yaştan sonra zarar veriyor dedi; bir diğeri de bırakma dedi. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ankara'da bildiğiniz konuya hakim bir doktor var mı? Devlet hastanesi de olur; özel hastanede olur.

Merhaba bende bu hastalıkla yeni tanıştım tavsiye üzerine ankarada başkent üniversite hastanesinde prf. esra kuşçaya gideceğim bir araştırın isterseniz sizede çok geçmiş olsun

merhaba oncelikle bekar misin bende bu hastalikla ugrasiyorum 22 yasinda cikti bende..yillarca dogum kontrol hapi kullandim 25 yasinda evlendim cocuk dusunmedik su an 29 a gircem bir yildir hamile kalamiyorum.. cocuk dusundukten sonra dogum kontrol hapini biraktiktan sonra yine bu kez sol tarafta cikti.. 3.asilamayi denedim beta yapmaya korkuyorum olumsuz oldugunda uzuluyorum haliyle.. bence birkac hastaneye daha gidin doktorlarin gorusunu alin.. ameliyat zaten rezervi etkiliyor evliysen yardimci tedavi yontemi uyguluyorlar asilama tup bebek vs.. bekarsan bence dogum kontrola devam etmelisin..gecmis olsun umarimn bu hastaligi yeneriz Allahin izniyle

sag taraf 22 yasinda cikan kist.. 3.5 mm sol taraftaki cocuk dusunurken dogum kontrol hapini biraktiktan sonra cikti 2 mm o da..denemedigim sey kalmadi sogan kuru ingiliz karbonati.. tabi dogum kontrol hapi baskılıyor

X