Endometriosis (Çikolata kisti)

Bu anlttıklarım 2 yıl önce bekarken yaşadığım sorunlardı. Şimdi evliyim ve tüp bebeğe başladım . Doktorumun demesine göre çikolata kistim yok aslında o 2 yıl önceki kistte çikolata kisti değilmiş çünkü çikolata kisti küçülmez ya da yok olmazmış. Ama endometriozis hastasıyım. Yanş endometriosis hastalığında illa ki kist olmayabiliyor. Benimde kistim yok ama hastalığı var :) şuan bebiş için tedavi görüyorum
hayırlısı olsun inşallah olur bebiş. ben de tedaviye başlıcam bakalım doktorun olabilir demesine bağlı olarak. kist olmayıp hastalık olmasını iyi tespit etmiş. onu bulması zor çünkü. ilk denemede olur bebiş inşallah :)

hayırlısı olsun inşallah olur bebiş. ben de tedaviye başlıcam bakalım doktorun olabilir demesine bağlı olarak. kist olmayıp hastalık olmasını iyi tespit etmiş. onu bulması zor çünkü. ilk denemede olur bebiş inşallah :)
İnşallah arkadaşım inşallah. Seninde tedaviye gerek kalmadan gelir bebişin umarım.

ben de anksiyete hastalığı var. şuan aktif ilaç kullanmıyorum ama bu ilaçla birlikte tetikliyor. içtiğim zaman resmen ruhumu ele geçirmiş gibi oluyor. beni mutsuz ve paranoyak yapıyor tam anlamıyla
Peki yan etkilerinde varmi ilqcin acaba, doktorunuz ile gorusun olmadi.. cunku bu kistin tek ilaci bu

Kızlar merhaba. Buradan umarım bana yardimci olabilecek birine rastlarim. Bende yıllardır endrometriozis var. Bugüne dek adet zamanı şiddetli ağrı veya ilişki esnasında ağrı vb. ciddi bir etkisini görmedim. 1.5 cm civarında bir kistim vardı. Ama ca 125 100 bazen 200 civarı çıkıyordu Evli olmadığım için bir dönem yasmin kullanmıştım. Sonra sıkıldım ve bıraktım. Evlenince çocuk sahibi olmak istediğim için korunmadim ve nihayet 8. Ay hamile kaldım. Ancak 7. Haftasında bebegimin kalbi durdu ve onu kaybettim. Bu ilk gebeligimdi. Doktora sordum endonun dusuge neden olmayacağını söyledi. Düşük nedenim henüz bilinmiyor. Ben pihtilasma vb testlerle kendim araştıracağım.
Ancak bu süreçte endo hakkında yurt dışında yapılmış tıp makalelerini araştırdım ve bu hastalığa sahip gebelerin düşük riskinin daha fazla olduğunu ortaya koyan çalışmalara rastladım Hatta okuduğum bir makalede ca125'i 35 'ten fazla olanların erken düşük riskinin daha fazla oldugu saptanmis. Ancak yine de bu konu tıp literatüründe anladığım kadarıyla hala tartışmalı bir konu.
Size sormak istediğim çikolata kisti olup da ca 125 i yuksek olmasina ragmen sorunsuz hamilelik yaşayan var mi?
Ben kendimi bildim bileli ca 125 im yüksektir. Sadece bir dönem vejetaryen beslenirken 30 'lara düştüğünu anımsıyorum. Hamilelikte de hiç baktirmamistim açıkçası. Düşük sonrası gerilemiş mi diye bu hafta baktiracagim. Bir hafta oldu kürtaj olalı.

2017 yılında bir milyondan fazla kadın üzerinde yapılmış bir çalışma. Ve ne yazik bizler icin durum çok iç açıcı değil

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028217305393

Iyi örneklere ihtiyacım var arkadaşlar.
Bence çok araştırmayın ben mesela ilk gebeliğim evlendikten 9 ay sonra oldu o zamanlar bu kistle ilgili fazla bilgim yoktu şimdi oģlum 8 yaşında tabi bu süreç içerisinde deli gibi araştırdım kisti nedir ne degildir diye arastirdikcpa kafama taktım taktikca strese yaptım sonuç 2.bebis için 4 yıldır bekliyorum ve şu an tüp bebek tedavisi görüyorum yani en etkin durum stres bu kistte

Bence çok araştırmayın ben mesela ilk gebeliğim evlendikten 9 ay sonra oldu o zamanlar bu kistle ilgili fazla bilgim yoktu şimdi oģlum 8 yaşında tabi bu süreç içerisinde deli gibi araştırdım kisti nedir ne degildir diye arastirdikcpa kafama taktım taktikca strese yaptım sonuç 2.bebis için 4 yıldır bekliyorum ve şu an tüp bebek tedavisi görüyorum yani en etkin durum stres bu kistte
Haklısınız. Önceden acaba hamile kalmaya engel mı diyordum ama kaldım sonuçta. En iyisi bilmemek bilgi acı getiriyor sadece Hamile kaldığım ay da en stressiz ayımdi sanırım.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim pozitif bir örneğe şu an ihtiyaçim vardi. Bebeğimi yeni kaybettiğim için kendi kendime neden arıyorum sanırım.
Inşallah siz de 2. Bebeğinize tez vakitte kavuşursunuz.

Nerde tedavi görüyorsun arkadaşım ne aşamadasın?

Bu kistlerin herkes üzerindeki etkileri başka başka oluyor o yüzden cikolata kisti olduğu halde doğal yoldan hamile kalıp sağlıkla dünyaya getirenler de var ama benim gibi küçük kistlere rağmen tüp bebek denemelerinden bile sonuç alamayanlar var :KK43:

Nerde tedavi görüyorsun arkadaşım ne aşamadasın?
Ankaradaym ben başkent üniversitesinde tedavi görüyorum bu ay biraz kisti baslkilamak için yasmin kullanıcam çünkü progesteronum bi anda yükseliyor onun nedenini bulmaya çalışıyor hocam inşallah önümüzdeki ay iki yumurtam dondurulmuştu ve yeni tedavi ile elde edilecek yumurtalarimla tedavim devam edecek hepimiz hayırlı haberler alalım inşallah

Haklısınız. Önceden acaba hamile kalmaya engel mı diyordum ama kaldım sonuçta. En iyisi bilmemek bilgi acı getiriyor sadece Hamile kaldığım ay da en stressiz ayımdi sanırım.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim pozitif bir örneğe şu an ihtiyaçim vardi. Bebeğimi yeni kaybettiğim için kendi kendime neden arıyorum sanırım.
Inşallah siz de 2. Bebeğinize tez vakitte kavuşursunuz.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Rabbim hepimizi kucağını hayırlısı ile tekrar tekrar doldursun ama geçmişi geçmişte bırakmaya ve çok fazla araştırmamaya çalışın gerçekten stres çok etki ediyor çünkü birde instegramda hanımlara özel macun 'die bir sayfa var orayı bi inceleyin derim

Kızlar gebelikte ca 125 kaça yükselebilir bu hastalığı olanlarda? Benim önceleri 100 kusur falandi hep. Bir kez nadiren 200 lere çıkmıştı. Bugün kürtajdan 8 gun sonra da 125 değerime baktirdim 450 kusur çıktı. Bu nasıl olabilir ki? Gebelikte yükselirmiş bu değer evet ama bu kadar yükselmesi normal mı? Ben nedense bu hastalığın düşük sebebim olduğunu düşünmeye başladım. Sanki tüm bu değerlerde bir şeyler ters gibime geliyor.
Bu yüZden Istanbul da gerçekten bu işin ehli olan, bu alanda uzmanlaşmış bir hekime gitmek istiyorum. Eminim önceki sayfalarda bu konu geçmiştir ama malum 600 kusur sayfayı taramak çok vaktimi alır. Buradan tavsiyelerinize ihtiyacım var. Onerebilecegiiniz iyi bir uzman varsa çok minnettar olurum... Avrupa yakasında oturuyorum.

2017 yılında bir milyondan fazla kadın üzerinde yapılmış bir çalışma. Ve ne yazik bizler icin durum çok iç açıcı değil

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028217305393

Iyi örneklere ihtiyacım var arkadaşlar.
Okuma böyle şeyler tatlım sonuçta bunlar istatiksel bilgi. Düşük ve erken Doğum gibi mevzuların binlerce sebebi olabilir emin ol ülkemizde son birkaç yıldır yapılan bir istatistik olsa bunun benzeri sonuçlar daha vahim olurdu. Bunun sebebi de bizim hastalığımız değil doktorların garantici zihniyeti . Kes gitsin alalım gitsin mantığı var . Ayrıca endometriyozisin yaş ve doğurganlık artışıyla doğru orantılı olduğunu okumuştum bi yerde bu sonuçları ileri yaştaki gebeliklerde de elde edebiliriz pek ala . Demem o ki rahat ol. Çok düşünme teyzem endometriyozis olduğunu 45 yaş ve 4 çocuktan sonra öğrendi al sana güzel örnek

Kızlar bugün doktora gittim benim progesteronum bi anda yükseldiği için transferim yapilamamişti doktorum bu duruma kistin sebep olabileceğini söyledi kistin içini boşaltıp tranfer yapılırken olası bi kanamanın ve progesteronun yükselmesinin önune geçelim dedi yani zaten doğal yolla 4 yildir gebelik oluşmadı tüp bebektede en emin yollar neyse o olsun istiyorum ama yumurta rezervim düşük acaba iyice düşer mi hoca çok etkilemez sadece içindeki sıvıyı gelicez dedi ama kafamda bin türlü soru gerçi daha önce ameliyat olmuştum bu kistten ve doğal yoldan gebe kalmıştım belki tekrar olur içi boşalmişken kistin offfff kafam karman çorman dua edin

Kızlar bugün doktora gittim benim progesteronum bi anda yükseldiği için transferim yapilamamişti doktorum bu duruma kistin sebep olabileceğini söyledi kistin içini boşaltıp tranfer yapılırken olası bi kanamanın ve progesteronun yükselmesinin önune geçelim dedi yani zaten doğal yolla 4 yildir gebelik oluşmadı tüp bebektede en emin yollar neyse o olsun istiyorum ama yumurta rezervim düşük acaba iyice düşer mi hoca çok etkilemez sadece içindeki sıvıyı gelicez dedi ama kafamda bin türlü soru gerçi daha önce ameliyat olmuştum bu kistten ve doğal yoldan gebe kalmıştım belki tekrar olur içi boşalmişken kistin offfff kafam karman çorman dua edin
zeynep kamilde ve marmara üniversitesi hastanesinde de tüp bebek öncesi varsa 4 cm altı kistlerin içini boşaltıyorlar. bunun sebebi senin de söylediğin gibi kist kendini toparlayana ve hormon üretmeye başlayana kadar gebeliği elde edip kistin önüne geçmiş olmak. biliyorsun gebelikte geriliyor bu kist.

X