Endometriosis (Çikolata kisti)

cevabin için çok teşekkür ederim cnm. normalde bu kadar takmazdim kafama ama bebek istedigimiz ve olmadığı için problem oldu :KK43: doktor cikolata kisti varken hamile kalman çok zor hemen tüp bebek aşamasına gecelim dedi :KK43:
Canim eğer daha önceden korunduysaniz bence bi süre doğal yollardan deneyin. Ama 1 ya da 2 yıl kadar olmadıysa o zaman tedavi olmalısın. Hiç bir sorun olmayan çiftlerde bile 1 yıl olmayınca tüp bebek oneriyorlar ki sende kist varmış. Bazılarında kist inferliteye sebep olmazken bazılarında oluyor. Allah isteyen herkese bir şekilde veriyor ama. Dr bana şunu demişti olmazsa üzülme en azından sorunun ne olduğunu biliyoruz ve bu soruna yönelik tedavi uygulandığında çocuk sahibi olabileceksin. Allah önce bize saglik versin ki sağlıklı evlatlar dogurabilelim

ShinSeGi ShinSeGi aşılamayı ne zaman oldun test gününe ne kadar var
bana da bilgi verir misin canım
umudum olmayan tek konu aşılama :KK43: el mahkum
canim aşılamam ağustos ta yapılmıştı 1 sene olacak nerdeyse malesef negatif sonuç aldik :KK43: çikolata kistim olduğunu gittiğim 6. doktor idda ediyor ama benim inanasim gelmiyor önceki 5 doktor nasil fark etmez:KK43:

Canim eğer daha önceden korunduysaniz bence bi süre doğal yollardan deneyin. Ama 1 ya da 2 yıl kadar olmadıysa o zaman tedavi olmalısın. Hiç bir sorun olmayan çiftlerde bile 1 yıl olmayınca tüp bebek oneriyorlar ki sende kist varmış. Bazılarında kist inferliteye sebep olmazken bazılarında oluyor. Allah isteyen herkese bir şekilde veriyor ama. Dr bana şunu demişti olmazsa üzülme en azından sorunun ne olduğunu biliyoruz ve bu soruna yönelik tedavi uygulandığında çocuk sahibi olabileceksin. Allah önce bize saglik versin ki sağlıklı evlatlar dogurabilelim
canim bizim iki senedir olmuyor sebepsiz dediler hep. rahim filmi, aşılama, klomen, gonal f, yumurta takibi vs herşey yapildi. yeni bi doktora gittim o dedi sende cikolata kisti var biri 1cm diğeri 2 cm diye. ama kan tahllileri normal çıktı bakalim artik diğer aya kaybolmazsa cikolata kisti olduğu kesinlesecek.

olumsuz olmayın lütfen birbirimize destek için buradayız ben de bazen o kadar bunalıyorum ki
ama umut her zaman olmalı
hiçbir zaman nötr olmayı beceremedim :KK43:
ben de haziran da aşılama olacak
ben zaten herşeye ragmen hala umutluyum hatta bende cikolata kisti olduguna da pek inanasim gelmiyor yine de takip ettiricem.cikolata kisti olsa bile sadece sol yumurtalikta var sağ yumurtalikta bişey yok yani hamile kalma şansım var. daha olmadi yaza tüp bebek artik nasip...

ben zaten herşeye ragmen hala umutluyum hatta bende cikolata kisti olduguna da pek inanasim gelmiyor yine de takip ettiricem.cikolata kisti olsa bile sadece sol yumurtalikta var sağ yumurtalikta bişey yok yani hamile kalma şansım var. daha olmadi yaza tüp bebek artik nasip...
Canim hiç kafana takma hatta sebepsiz olmasindansa sebebinin bilinmesi daha iyi çikolata varsa da ona göre tedavi uygularlar. Yazmışsın zaten bi çok şey yapılmadı ise yaramadı diye. Sebebi bilinmeyince başarı şansı düşüyormus. Ama ben çok uzun zamandır bu konuyu araştırıyor istanbulda gitmediği Prof kalmadı desem yeridir. Ve su ana kadar çikolata kisti olup 8 10 sene çocuğu olmayanı duymadım. Kimi bir iki iki yıl Içinde kendiliğinden kimi tedaviyle ama sonunda hamile kalabiliyor. Dr lar hamileliği engel değil süreci uzatır ya da zorlastirir diyorlar zaten. Nihayetinde bir yumurtalık işlevini yitirse bile diğerinden yumurtlama oluyor. Ama tabi o yumurtladigimiz ayı iyi degerlendirmek lazım. Hangisinden yumurtladigimiz bilmiyoruz cunku

rabbim yardımcımız olsun. anladım. eğer kistin varsa çok büyük değil ve kisti olup hamile kalan çok insan var.
ben tek yumurtalıkla umutla bekliyorum :KK43:
tüp bebek en mantıklısı vakit kaybetmemek için. normal yolla denediysen ve tüm tahlillerde birşey çıkmadıysa
aşılamayı da denediysen tüp bebek artık.
peki madem kistten olmuyor diyen doktora tüp bebeği de etkiler mi bu durum diye sor canım ve başka doktorlara da git
kistlerini alalım diyen doktora hemen güvenme
benim ameliyatta kistim patladı 2 yıl önce bekarken yumurtlaığımla aldılar.
evlendim 1 yıldır korunmuyorum
ama gittiğim doktorlar normal dene diyor yaş 25 diye herhalde yoksa tek yumurtalıklı herkes panik oluyor kendini yarım hissediyor:KK43: bana normal sağlıklı bir insanın bile bir ayda gebelik şansı %30 canını sıkma dedi doktor
bende deniyorum işte:KK43:

rabbim yardımcımız olsun. anladım. eğer kistin varsa çok büyük değil ve kisti olup hamile kalan çok insan var.
ben tek yumurtalıkla umutla bekliyorum :KK43:
tüp bebek en mantıklısı vakit kaybetmemek için. normal yolla denediysen ve tüm tahlillerde birşey çıkmadıysa
aşılamayı da denediysen tüp bebek artık.
peki madem kistten olmuyor diyen doktora tüp bebeği de etkiler mi bu durum diye sor canım ve başka doktorlara da git
kistlerini alalım diyen doktora hemen güvenme
benim ameliyatta kistim patladı 2 yıl önce bekarken yumurtlaığımla aldılar.
evlendim 1 yıldır korunmuyorum
ama gittiğim doktorlar normal dene diyor yaş 25 diye herhalde yoksa tek yumurtalıklı herkes panik oluyor kendini yarım hissediyor:KK43: bana normal sağlıklı bir insanın bile bir ayda gebelik şansı %30 canını sıkma dedi doktor
bende deniyorum işte:KK43:
benimde sol yumurtalikta çıktı yumurtlamami engellemiyor ama doktor döllenme olsa bile bebegin rahime ulasmasina engel olabilir ya da direk döllenmeye de engel olabilir dedi. tüp bebek icin engel değilmiş cikolata kisti

Canim hiç kafana takma hatta sebepsiz olmasindansa sebebinin bilinmesi daha iyi çikolata varsa da ona göre tedavi uygularlar. Yazmışsın zaten bi çok şey yapılmadı ise yaramadı diye. Sebebi bilinmeyince başarı şansı düşüyormus. Ama ben çok uzun zamandır bu konuyu araştırıyor istanbulda gitmediği Prof kalmadı desem yeridir. Ve su ana kadar çikolata kisti olup 8 10 sene çocuğu olmayanı duymadım. Kimi bir iki iki yıl Içinde kendiliğinden kimi tedaviyle ama sonunda hamile kalabiliyor. Dr lar hamileliği engel değil süreci uzatır ya da zorlastirir diyorlar zaten. Nihayetinde bir yumurtalık işlevini yitirse bile diğerinden yumurtlama oluyor. Ama tabi o yumurtladigimiz ayı iyi degerlendirmek lazım. Hangisinden yumurtladigimiz bilmiyoruz cunku
hayirlisi olsun insallah cnm :KK66: bebişlerimize tez zamanda kavuşalim insallah. dediğin gibi sebebini bilmek daha iyi :KK66:

İşinize yarar mı bilmiyorum; ama doktor ultrasonla hangi yumurtalıktan yumurtlayacağınızı görebiliyor. Ona sorup öğrenebilirsiniz. Benim bildiğim bir ay birinden diğer ay ötekinden; yani sırayla oluyor. Bir kere öğrenirseniz takip kolaylaşır.

İşinize yarar mı bilmiyorum; ama doktor ultrasonla hangi yumurtalıktan yumurtlayacağınızı görebiliyor. Ona sorup öğrenebilirsiniz. Benim bildiğim bir ay birinden diğer ay ötekinden; yani sırayla oluyor. Bir kere öğrenirseniz takip kolaylaşır.
Bana da öyle demişti Dr. Bir ay birinden bir ay diğerinden diye ama bazen degisebiliyormus iki ay aynı yumurtaliktan yumurtlama olabilirmiş. En iyisi yumurta takibi yaptırmak herhalde.

Visanne tedavisi bittikten sonra adet göremeyen ve ya düzensiz gören var mı?

Sol yumurtalıkta basit bir kist oluştuğundan dolayı ilk ay 2 kez adet gördüm. 2. kanama adet değil de kistin sebep olduğu bir kanama olduğundan doktorum ilk adet tarihimi baz aldı, Mart 28' de olmam gerekirken Nisanın ortası oldu henüz bir şey yok, belirtide yok. Bu arada hamile değilim.. :KK14:

Benim visanne bittikten birkac gün sonra lekelenme olmuştu.Doktor hormon testi istemişti adetin 3. Günü.Arayıp sordum lekelenme var ama adet olmadım dedim,adet olmuş sayılırsın testi yaptırabilirsin dedi... Sonra da sanıyorum 28 günde olan ben,daha erken olmaya başladım...

Merhaba bende aranızdayım yeni üç tane kistim olduğunu öğrendim sol overde. Şimdi hangi yöntemle gebe kalırım araştırıyorum.

Benim her iki yumurtaligimda da cikolata kisti var 28 yasindayim.. doktor 1 sene icinde normal bi sekilde hamile kalmazsan o zaman bakariz demisti...kendi haline biraktim ameliyat veya cocuk icin herhangi bir tedavi olmadim..6. Ayda dogal olarak kendilgiinden hamile kaldim..Allah isteyen herkese istedigi zamanda nasip etsin insallah.. herkese gecmis olsun..

X