Endometriosis (Çikolata kisti)

Arkadaşım sen imkânın varsa doktorunu değiştir bu kadar da tutarsızlık olmaz yani. Basit bir asistan bile çikolata kisti ile basit kisti çok kolay ayırt edebilirken bir profun ayırt edememesi ne kadar nahoş.

Hani bilemedin diyelim, ciddi bir konu bu olabilirler, olamazlarla olmaz ki?
Ben visanneye devam etmek istiyorum dedikten sonra hiç sallamadı zaten,
Nasılsa visanne kullanacak, çikolata kisti olsa ne olacak olmasa ne olacak der gibi.:KK14:

Hani bilemedin diyelim, ciddi bir konu bu olabilirler, olamazlarla olmaz ki?
Ben visanneye devam etmek istiyorum dedikten sonra hiç sallamadı zaten,
Nasılsa visanne kullanacak, çikolata kisti olsa ne olacak olmasa ne olacak der gibi.:KK14:

Evet arkadaşım dediğin gibi ihtimallerle olacak iş değil çünkü Endometriozis (Çikolata kisti) gerçekten de ciddi bir hastalık. Doktorun biri bana "bu kanserden beterdir çok uğraştırır" demişti, haklıymış. Z zaynap arkadaşımız çok güzel izah etmiş, söylediği her şeye katılıyorum. Bu söylediklerimizi kulakardı etme çünkü hakikaten sonrası çok çok çok zor oluyor. Rabbim hepimize tez vakitte Şifa ihsan eylesin ve hayırlı evlatlar nasip nasip etsin İnşaAllah.

Canim çikolata kistleri yapısı gereği başka kistlerle karistirilmiyor deniyor ama benim çikolata kistimi ilk gittiğim Dr anlamadı hem de 25 yıllık tecrübesi olduğu halde. Basit kist dedi ki çok Güvenirdim o Dr a. 6 ay o şekilde oyalandim ben sonra acil gittiğimde sıradan bir uzman Jinekolog teşhisi koydu ki dogruymus. Hatta o Dr da şaşırdı basit kisti çikolata kisti sanabilirsin boyutundan dolayi filan ama çikolata kistinin basit kist sanmak gerçekten de saçma. Kesinlikle başka bi Dr a daha git

Öyle yapacağım canım ilk doktorumla da telefon' da görüştüm Visanne kullanırken başka bir çikolata kisti olması mümkün mü diye, adam yok yaa dedi. Yani bana da mantıklı gelmiyor oluşması basit kist olabilir dedi o da, ama diğeri o kadar çelişkili konuştu ki, kesin basit kist' te diyemiyor, çikolata kisti de. Hani emin olmak için bir şey de yapmıyor.

Artık çikolata kisti ve basit kistin ultrason görüntülerini incelemeye başladım :KK70:

Öyle yapacağım canım ilk doktorumla da telefon' da görüştüm Visanne kullanırken başka bir çikolata kisti olması mümkün mü diye, adam yok yaa dedi. Yani bana da mantıklı gelmiyor oluşması basit kist olabilir dedi o da, ama diğeri o kadar çelişkili konuştu ki, kesin basit kist' te diyemiyor, çikolata kisti de. Hani emin olmak için bir şey de yapmıyor.

Artık çikolata kisti ve basit kistin ultrason görüntülerini incelemeye başladım :KK70:

Zaten bu hastalık bizide kendi kendimizin doktoru yaptı böyleişte denge sorunu olan2 doktorlarda sayesinde :KK53:

Canim basit kisttir o. Bende bir bucuk yil once basit kist vardi. Dr a özellikle sordum başka bi tür kist olabilir mi diye. Dr çikolata kistleri basit zannedilmez ama bazen basit kist sanıp sonrasında çikolata kisti çıkan olabilir bi tahlil yapalım demişti emin olmak için gerçekten de basit kıstmis o zamanki. Yani seninki de basit kisttir ama şimdi bi tane çikolata kistin var ya nasılsa vücudun yapıyor diye direk bunu da çikolata sanmistir

Canim basit kisttir o. Bende bir bucuk yil once basit kist vardi. Dr a özellikle sordum başka bi tür kist olabilir mi diye. Dr çikolata kistleri basit zannedilmez ama bazen basit kist sanıp sonrasında çikolata kisti çıkan olabilir bi tahlil yapalım demişti emin olmak için gerçekten de basit kıstmis o zamanki. Yani seninki de basit kisttir ama şimdi bi tane çikolata kistin var ya nasılsa vücudun yapıyor diye direk bunu da çikolata sanmistir

Bana onu da demedi ki, direkt çikolata dedi bende şaşırdım haliyle (bu arada ben ilacı bıraktıktan 2 hafta sonra falan yoğun bir şekilde regl oldum üzerinden 1 hafta geçti 2. regl oldum.)

İnsan netleştirelim der en azından ama nasılsa visanne kullanacak bu, zaten basitse kendiliğinden geçer, değilse de ilaçla kontrol altında olur. Bebek düşünmüyorum, boyutu da büyük değil ne yapsın benimle uğraşıp?

Halbuki çok güvenerek gittim Gürkan Arıkan beye

Bana onu da demedi ki, direkt çikolata dedi bende şaşırdım haliyle (bu arada ben ilacı bıraktıktan 2 hafta sonra falan yoğun bir şekilde regl oldum üzerinden 1 hafta geçti 2. regl oldum.)

İnsan netleştirelim der en azından ama nasılsa visanne kullanacak bu, zaten basitse kendiliğinden geçer, değilse de ilaçla kontrol altında olur. Bebek düşünmüyorum, boyutu da büyük değil ne yapsın benimle uğraşıp?

Aa gurkan arikan iyi bir doktor diye biliyordum. Canım istanbuldasin sanırım Yücel karaman i tavsiye ederim.

Canim ben basit kistlerin adet döngusunde gittiğini ya da en azından boyutunun kuculdugunu duymuştum. O basit kistler zaten catlayamayan yumurtanın büyümesi sonucu oluşuyor. Iki kez adet olmuşsun bence bi Dr a daha git kuculmusse ya da kaybolmuşsa basit kıstir zaten

Canim sana bisey soracaktım ya adet başlangıcını nasıl hesapliyorsun benim gece 1 2 damla geldi ama asıl ertesi sabah oldum. Ilk adet günü olarak 1 2 damla geldiği günü mu kabul ediyoruz yoksa tam anlamıyla adet olduğumuz günümü. Yumurtlama gününden o yüzden emin olamıyorum. Her seferinde gece 10 gün gibi bi damla geliyor ertesi sabah adet oluyorum

canım ben yumurta takibi yaptırıyorum her ay adetten itibaren 12. gün gitmek gerek yumurta büyüyor mu ovülasyon günün hangisi falan bakıyor doktor.
ben de senin gibiyim hatta birkaç gün damla damla geliyor benim. doktor yoğun gelmeye başladığından itibaren 1.gün say dedi bana
o damla damla normalmiş. yani yoğun geldiği günü say canım o günden itibaren 12 13 14.gün gün aşırı ilişki olması gerekmiş.
hepimize hayırlısı..
dua ile. :)

canım ben yumurta takibi yaptırıyorum her ay adetten itibaren 12. gün gitmek gerek yumurta büyüyor mu ovülasyon günün hangisi falan bakıyor doktor.
ben de senin gibiyim hatta birkaç gün damla damla geliyor benim. doktor yoğun gelmeye başladığından itibaren 1.gün say dedi bana
o damla damla normalmiş. yani yoğun geldiği günü say canım o günden itibaren 12 13 14.gün gün aşırı ilişki olması gerekmiş.
hepimize hayırlısı..
dua ile. :)
Hmm tamam canım çok sağol ben hep ilk geldiği günü sayiyordum ama ilk gün gece bi kaç damla geliyor. Yoğun olarak ertesi gün adet oluyorum. O zaman benim bugün 3. Günüm oluyor. Teşekkürler canim

Aa gurkan arikan iyi bir doktor diye biliyordum. Canım istanbuldasin sanırım Yücel karaman i tavsiye ederim.

Bende öyle biliyordum ama hiiiç ilgilenmedi. Cumartesi kendi doktoruma gittim kendi bildiğinden şaşmayacaksın ki gittiğim operatör doktor ama smuwila bak bu basit, bak bu çikolata kisti dedi. Bak bu siyah yani içi sıvı olduğundan böyle görünüyor, bak çikolata kistinin rengine diye muayene sırasında göstererek bilgi bile verdi.

Ben bile rahatça ayırt edebildim çikolata kistimden basit kisti, koskoca Prof. Gürkan Arıkan' ın işine geldi bilmediğinden değil ama sol yumurtalığım da basit kistin arkasında yarım cm kadar bir kitle gördü ve çikolata kisti olabilir dedi :KK43:

İnşallah değildir..

Son düzenleme:
Canim ben basit kistlerin adet döngusunde gittiğini ya da en azından boyutunun kuculdugunu duymuştum. O basit kistler zaten catlayamayan yumurtanın büyümesi sonucu oluşuyor. Iki kez adet olmuşsun bence bi Dr a daha git kuculmusse ya da kaybolmuşsa basit kıstir zaten

Hala yerinde duruyor, adet olmama sebep olan da o kistmiş. Doğum kontrol vericekti sigara kullandığım için progestan verdi. Ayrıca basit kistin yanında bir kitle daha gördü yarım cm kadar bu çikolata kisti olabilir dedi. İnşallah değildir tekrar 3 ay sonra gideceğim.

Bende öyle biliyordum ama hiiiç ilgilenmedi. Cumartesi kendi doktoruma gittim kendi bildiğinden şaşmayacaksın ki gittiğim operatör doktor ama smuwila bak bu basit, bak bu çikolata kisti dedi. Bak bu siyah yani içi sıvı olduğundan böyle görünüyor, bak çikolata kistinin rengine diye muayene sırasında göstererek bilgi bile verdi.

Ben bile rahatça ayırt edebildim çikolata kistimden basit kisti, koskoca Prof. Gürkan Arıkan' ın işine geldi bilmediğinden değil ama sol yumurtalığım da basit kistin arkasında yarım cm kadar bir kitle gördü ve çikolata kisti olabilir dedi :KK43:

İnşallah değildir..
İnsallah değildir canım eğer küçükse soğan kuru ise yarayabilir. Çikolata kistini artık ben bile anlayabiliyorum :)

merhaba .. yazılaları tek tek okudum arkadaşlar benim hikayem çok uzun özet gecerek yazıcam :KK70: 2011 yılında toplam 6 tane karın boşlugunda kist ameliyatı oldum bekardım yumurtalıklardaki sağ ve sol kist alınmadı evlendim o sene içinde ve ameliyattan 1 sene sonra tekrar agrı sızı agdet olamama ile gittim çocuk sahibi olun dedi doktor 8 ay olmadı rahim filmi hsg çekildi kapalı çıktı. doktora güvenmedim degiştirdim hatta 4 doktor degiştirdim :KK70: sonuç tüplerde ve rahim boşlugunda yapışma var yumurtalıklar çok zarar görmüş ve tüp bebek yapmalısın 1012 yılının aralık ayı tüp bebek tedavisi ile ikiz kızlrıma hamile kaldım. su an 2,5 yasındalar.. dogum sonrası 1 cm olmustu kistler. ara ara yasmin ile düzenlediler küçülttüler ugrastılar durdular onlarla :KK70: 4 oldu bazen 2 oldu felan.. bugun dr gittim ki endometriyozis var sende dedi rahim arkası üstü yapışmaları hayda dedik esimle anlattı anlattı ben öyle bir şokla bakmısımki dr ben sana adını yazım sen bi arastır dedi.. allah bagıslasın iki kızım var benim kistlrim 2-1,5 cm.. yok edicek dedi bana kistleri iğtaplanmayı iyi edicek dedi hatta ileride rahim alınmasın die korucak dediki benim içim artık olmus laçka birbirine girmiş yani... hani neyi düzelticek hala anlamış degilim :KK70:
gel gelelim arkadaşlar soruma 27 yasındayım ve bu saçma sapan genetik hastalıgı anlayamadım oku oku gözlerim kızardı ne olacak bu bacınızın hali :KK70: ??????

Ben 18 gun once cıkolata kıstı amelıyatı oldum suan adetım cok fazla agrım oluyor doktor normal oldugunu soyledı ama korkuyorum normalmıdır sızce bılen varmı yazarsanız cok sevınırım

Merhaba hanımlar bende uzun zaman çocuk için uğraşanlardanim ve cikolata kisti tanısı konuldu ilac kullandm ama bi değişiklik olmadi ve ameliyat olucam 10 gun sonra kadar Laparoskopik. Benim merak ettigim bu ameliyattan sonra ne kadar süre cinsel ilişkiye girmemek gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim. Allah hepimizin yardimcisi olsun hepimiz evlat sahibi oluruz inşallah

Ben 18 gun once cıkolata kıstı amelıyatı oldum suan adetım cok fazla agrım oluyor doktor normal oldugunu soyledı ama korkuyorum normalmıdır sızce bılen varmı yazarsanız cok sevınırım
Normal canım bende 40 gün önce oldum ilk adetim ağrılı ve fazla oldu .

Cok sagol rahatladım bıraz o kadarkı agladım dun agrıdan gecermıkı dıger adetlerımde pekı tam kurtuldum dedın boyle olunca sınırlerım bozuluyor:)

X