Endometriosis (Çikolata kisti)

bügün tekrar başka bir doktora gittim kistim hala 6 cm sag yumurtalıktada 2 tane folikül gördü doktorum bu ay yumurta takibi yapıcaz haftaya tekrar gidicem. foliküller yeterince büyüyormu bakılacak. Eger foliküllerde sıkıntı varsa onun tedavisine başlarız dedi yani kist için bir tedavi uygulamayacak su anda. Eşimede sperm testi yapıldı bakalım sonuçlar inşallah güzel çıkar. inşallah ameliyat olmadan bebek sahibi oluruz :emir_bebek:

Merhaba cnnm

Ben dün ameliyat oldum bugün ciktim hastaneden.
Ben isvicrede oturuyorum devlet hastanesinde oldum ameliyatimi. Cok iyi gecti hic agrim yok cok sükür sadece karnim sis gazda bi kac gün icinde cikarmis bol bol bitki cayi iciyorum yürüyorum.
Sol yumurtalikta orta büyüklükte cikolata kisti vardi onu aldilar tüplerimi tikalimi diye baktilar acikmis cok sükür:) ona sevindim ve ikinci bir ameliyat gerekmiyomus. Hap tedaviside görmeme gerek yokmus:). Simdi hamile kalmaya calisicam. Yani bendeki tek problem kistti onuda aldi doktor. Rahim filmide cekti herseyim iyi yani. Insallah hemencecik artik hamile kalirim. Benim yaklasik bir bucuk yildir bebegim olmuyodu bu yüzden. Artik normal yollarla kalabilirim hamile.
Cnm bendede çikolata kisti çıktı bende 1 yıldır uğraşıyorum bebek için herşey normal olmadı senindemi hersey normal olarakmi olmadı çocuk benim Dr bu yüzden olmuyo dedi ve banada laparoskopi önerdi bende kararsızim başka Dr daha gidicem sen hangi hastanede olacaksın devletmi ozelmi

Arkadaşlar Merhaba,bende Ocak 9'da cikolata kisti ameliyatı oldum.Doktorum bana ameliyattan sonra ömür boyu doğum kontrol hapı kullanmam gerektiğini söyledi.Benim 7 yaşında bir çocuğum var,çocuk istemediğimi söyleyince böyle dedi.Çocuk bunun çaresi diye bir şey yok dedi.Sizde benim gibi doğum kontrol hapımı kullanıyorsunuz.Size ne önerdi doktorunuz.Burcinn 84 yurtdışında ne öneriyorlar hemen çocuk mu yap diyolar,yoksa doğum kontrol hpı mı ? Doğum kontrol hapı korkutuyor beni,uzun süre kullanım meme kanserine neden olur diyorlar,kafam çok karışık ???*

Merhaba cnnm

Ben dün ameliyat oldum bugün ciktim hastaneden.
Ben isvicrede oturuyorum devlet hastanesinde oldum ameliyatimi. Cok iyi gecti hic agrim yok cok sükür sadece karnim sis gazda bi kac gün icinde cikarmis bol bol bitki cayi iciyorum yürüyorum.
Sol yumurtalikta orta büyüklükte cikolata kisti vardi onu aldilar tüplerimi tikalimi diye baktilar acikmis cok sükür:) ona sevindim ve ikinci bir ameliyat gerekmiyomus. Hap tedaviside görmeme gerek yokmus:). Simdi hamile kalmaya calisicam. Yani bendeki tek problem kistti onuda aldi doktor. Rahim filmide cekti herseyim iyi yani. Insallah hemencecik artik hamile kalirim. Benim yaklasik bir bucuk yildir bebegim olmuyodu bu yüzden. Artik normal yollarla kalabilirim hamile.
Geçmiş olsun inş tez zamanda hamile kalırsın ya banada ameliyat dedi Dr sonra başka bi Dr gittim ameliyat olma dedi yumurtalık rezervini dusunuyo mus dedi herkes bişey diyo ama bu ameliyattan sonra hamile kalan da oluyormuş inş Rabbim kısa zamanda kavisturur ur bebeklerimize

Merhaba,arkadaşlar bende çikolata kisti ameliyatı oldum,5 ay önce...Doktor ameliyat sonrası doğum kontrol hapı kullanmamı istedi,sürekli kullanacakmışım.Benim 7 yaşında oğlum var,çocuk istemediğimi söyleyince böyle söyledi.Sizin doktorunuzda sürekli doğum kontrol hapımı önerdi,yoksa çocuk mu yapmanızı önerdi.Doğum kontrol hapını sürekli uzun süre kullanmak ,meme kanserine neden oluyormuş.Ne yapacağımı şaşırdım,çocuk bunun çaresi ise çocuk yapmak daha mantıklı.Yaşım 36 oldu ama ??? Bana yardımcı olur musunuz ?

Geçmiş olsun inş tez zamanda hamile kalırsın ya banada ameliyat dedi Dr sonra başka bi Dr gittim ameliyat olma dedi yumurtalık rezervini dusunuyo mus dedi herkes bişey diyo ama bu ameliyattan sonra hamile kalan da oluyormuş inş Rabbim kısa zamanda kavisturur ur bebeklerimize

Sagol cnm

Bu illeg maalesef kendiliginden gitmiyor ve evet yumurta rezervlerimiz buraz azaliyor ama okadar cok yumurtamiz varki cocuk yapmaya haydi haydibyeterli:) yaninazaösa bile bisey farketmezki güzel allahim bize bolca vermis cok sükür. Benim simdiki aklim olsa bir bucuk yildir beklemezdim. Haybeye zaman kaybettim. Kismet bu zamanaymis. Sen de galiba bir yildir hamile kalamiyosun bence ameliyat ol cok fazla zaman kaybetme benim gibi. Zaten bi hamile kalim Allahin izniyle burdan size moral olsun diye bildiricem:). Bu arada esinede spermiografi yaptir onda bi problem vardir belki. Ben bir bucuk yil hamile kalirim belki diye bekledim ama problemin kesin bende oldugubu biliyodum cünkü esimin degerleri iyi. Kistlede hamile kalan var ama bende olmadi iste. E yasimda 31 daha fazla beklemek istemiyorum.

mrb kızlar.solda 5cm sağda 3cm çikolata kistim var.yaklaşık iki yıldır visanne ve yasmin kullanıyorum,9 aydır evliyim.doktorum artık çocuk düşünmem gerektiğini söyledi.yalnız benim doktorum adanada ve be su an baska yerdeyım.bugun burda bı hastaneye gıttım doktor cok moralımı bozdu.bana hemen tüp bebek tedavısı önerdi.doktor adı söyledi.yani ameliyattan sonra olmaz mı çocuk dedım kesın bir şey sölenmez dedi.
ameliyattan sonra doğal yollardan cocuk sahıbı olan yok mu?
bi an önce ameliyat olmam lazım sanırım.korkuyorum her asamasından bu sürecin

Merhaba arkadaşlar daha önce de bu konu için yazmıştım belki birilerine ufak da olsa fikir olur. 26 yaşındayım ve evli değilim ( bu yıl düşünüyoruz ) Geçen yıl 7,5 cm lik kistim vardı laparoskopi yapıldı fakat öyle rezil bi dr a denk geldim ki ameliyat sonrası bana Yasmin yazdı bunu kullan diye, o hap da milyonda bir de olsa alerjik reaksiyona yol açabiliyormış bende de aynı durum oldu korkunç başta bacaklarda dilde uyuşma konuşamama, yarı felç gibi. Hemen acile gittim, ertesi gün dr umu buldum, bana "herkese veriyoruz bi şey olmuyo sana öyle gelmiştir" dedi. Kistimin tekrarlamaması için bundan sonra napıcamı sorduğumda ise sana ne versem aynı şeyleri söyliceksin git kullanma bişey diye başından attı beni. Sağlık bakanlığına şikayet ettiğimde de doktor size öneri sunmuş kabul etseydiniz dediler. Öyle bi sağlık sistemimiz var işte...

Her neyse doğal olarak üç ay içinde tekrarladı kistim ve 6 ay içinde 10 cm e ulaştı. O arada menopoz iğnesi oldum ama çok büyük olduğu için geç kalınmıştı işe yaramadı. Yumurta dondurma sonrasında ameliyat düşünürken malesef üç gün önce kistlerim patladı ( diğer yumurtalıkta da 4 cm civarında var ) ve acilen ameliyata alındım. Dr kistin çevresini yumurtadan sıyırmadığını yoksa yumurtalığımı kaybedebileceğimi söyledi. Ben yumurta toplama ve dondurma tedavisini yapamadan rezervim iyice azaldı sanırım çünkü her ameliyat yumurtalardaki her işlem rezervi azaltıyormuş. En son 1,86 civarında çıkmıştı zaten çok yüksek değildi. Bilmiyorum napıcamı artık bebek olur mu olmaz mı sorusundan çok tekrarlarsa naparım onu düşünüyorum. Çok çok zor bir süreç çünkü, aynı şeyleri yaşamayı düşünmek bile korkutuyor beni. Şimdi dr yine 3 aylık menepoz iğnesi tedavisi verdi, o bitince doğum kontrol haplarına alerjik reaksiyon gösterdiğim için ( bu çok ciddi hatta Allah korusun ölüme bile götürebilecek bir durummuş ) başka bir ilaç verdi iki yıla yakın bunu kullanıcaksın diye.

Dilerim kurtuluruz hepimiz...

Merhaba arkadaşlar daha önce de bu konu için yazmıştım belki birilerine ufak da olsa fikir olur. 26 yaşındayım ve evli değilim ( bu yıl düşünüyoruz ) Geçen yıl 7,5 cm lik kistim vardı laparoskopi yapıldı fakat öyle rezil bi dr a denk geldim ki ameliyat sonrası bana Yasmin yazdı bunu kullan diye, o hap da milyonda bir de olsa alerjik reaksiyona yol açabiliyormış bende de aynı durum oldu korkunç başta bacaklarda dilde uyuşma konuşamama, yarı felç gibi. Hemen acile gittim, ertesi gün dr umu buldum, bana "herkese veriyoruz bi şey olmuyo sana öyle gelmiştir" dedi. Kistimin tekrarlamaması için bundan sonra napıcamı sorduğumda ise sana ne versem aynı şeyleri söyliceksin git kullanma bişey diye başından attı beni. Sağlık bakanlığına şikayet ettiğimde de doktor size öneri sunmuş kabul etseydiniz dediler. Öyle bi sağlık sistemimiz var işte...

Her neyse doğal olarak üç ay içinde tekrarladı kistim ve 6 ay içinde 10 cm e ulaştı. O arada menopoz iğnesi oldum ama çok büyük olduğu için geç kalınmıştı işe yaramadı. Yumurta dondurma sonrasında ameliyat düşünürken malesef üç gün önce kistlerim patladı ( diğer yumurtalıkta da 4 cm civarında var ) ve acilen ameliyata alındım. Dr kistin çevresini yumurtadan sıyırmadığını yoksa yumurtalığımı kaybedebileceğimi söyledi. Ben yumurta toplama ve dondurma tedavisini yapamadan rezervim iyice azaldı sanırım çünkü her ameliyat yumurtalardaki her işlem rezervi azaltıyormuş. En son 1,86 civarında çıkmıştı zaten çok yüksek değildi. Bilmiyorum napıcamı artık bebek olur mu olmaz mı sorusundan çok tekrarlarsa naparım onu düşünüyorum. Çok çok zor bir süreç çünkü, aynı şeyleri yaşamayı düşünmek bile korkutuyor beni. Şimdi dr yine 3 aylık menepoz iğnesi tedavisi verdi, o bitince doğum kontrol haplarına alerjik reaksiyon gösterdiğim için ( bu çok ciddi hatta Allah korusun ölüme bile götürebilecek bir durummuş ) başka bir ilaç verdi iki yıla yakın bunu kullanıcaksın diye.

Dilerim kurtuluruz hepimiz...
cok buyuk gecmis olsun zor bi surec atlatmissin..Dogru doktora dusmek cok onemli.Herkes farkli konusuyor cunku...Bende yasmin kullaniyorum hic kullanmak istememe ragmen...Bi yil kullanip birakicam sanirim tekrarlarsada tekrarlasin...ileride meme kanserine neden oluyomus...Allah yardimcimizz olsun

cok buyuk gecmis olsun zor bi surec atlatmissin..Dogru doktora dusmek cok onemli.Herkes farkli konusuyor cunku...Bende yasmin kullaniyorum hic kullanmak istememe ragmen...Bi yil kullanip birakicam sanirim tekrarlarsada tekrarlasin...ileride meme kanserine neden oluyomus...Allah yardimcimizz olsun
Canım çok teşekkür ederim gerçekten de zor zamanlar Allah kimseye yaşatmasın. Yasmin konusunda da kansere çevirme riskini duymamıştım ama sonuçta hormonlarımızı mahvediyor bu tür ilaçlar hoş şeyler olmadığı kesin mecbur kalınca da yapacak bir şeyimiz olmuyor. Bu hastalığın em büyük sorunlarından biri de doktorların hiç hemfikir olamamaları sanırım.

Bu arada, dört gün önce açık ameliyat oldum endometrioma'dan, iki gün önce de pansuman yapıldı ve kaç günde bir pansumam yaptırmam gerektiğinden emin olamıyorum doktorum sadece banyo yapınca bi kez yaptır dedi ama bana daha sık yapmam gerekiyor gibi geliyor. Bi de bugün çok ağrım oldu normal mi bilmiyorum :KK43: Var mı daha önce bu hastalıktan açık ameliyat olup tecrübelerini paylaşacak, kaç günde kalkıcam ayağa acaba :'(

Arkadaşlar her iki yumurtalıkta 4,5cm çik. Kistim vardı doktorum ameliyat dedi 1 ay soğan kuru kullanmak istediğimi söyledim deneyebilrsin dedi sonuç olarak benim kistimde işe yaramamış ameliyatımı 1 hafta önce araştırma hast. Oldum kapalı diye başladıkları ameliyat açığa dondu ameliyatım güzel geçmiş yaoışkanlıklardan oturu acık yapmışlar tuplarimde acıkmış ama tup bebek onerebilirz dedi şuan yine doktorun onerisiyle 15 gün sogan kuru içiyorum.SORMAK İSTEDİĞİM AMELİYATTAN SONRA 2 GUN ADET KANAMASI SEKLİNDE KANAMAM OLMUŞTU AMA BUGUN PEMPE YAPIŞ YAPIŞ BİT AKINTI GELİYOR AMELİYAT OLANLAR SİZDEDE BOYLE BİR DURUM OLDUMU?

Bu arada, dört gün önce açık ameliyat oldum endometrioma'dan, iki gün önce de pansuman yapıldı ve kaç günde bir pansumam yaptırmam gerektiğinden emin olamıyorum doktorum sadece banyo yapınca bi kez yaptır dedi ama bana daha sık yapmam gerekiyor gibi geliyor. Bi de bugün çok ağrım oldu normal mi bilmiyorum :KK43: Var mı daha önce bu hastalıktan açık ameliyat olup tecrübelerini paylaşacak, kaç günde kalkıcam ayağa acaba :'(
Acık ameliyat tabiki kapalıya göre zor ama ilk 2 gün zaten ameliyatın ertesi gunı yurumeye başlatıyorlar yurudukçe açılıyorsunuz pansumanıda bana 3 gün hastanade yapıldı 4 gün cıkartın ve kolonya ile silin ve acık bırakın dediler bidahada birşey yapmayın dediler yrn dikilerimi aldırıcam

KIZLARR MERHABA benim hikayrem çok karışık... adetim gecince kan verdim betahcg 98 cıkyı çok sevindim. ertesi gün kadın doguma gittik kese görünmedi kanda 115 çıktı haftaya gel dedi. ertsi gün kanamam oldu adet olur gibi 2. gün başka özel bi hastaneyegittim. orda doktor gebelik oluşmaz dedi sadece beta yükselmiş sen 10 gün daha adet olursun gebelik kendiliginden sonlanmışdedi. doktor kanda beta hcg istemiş 25 e düşmüş ama ca 125 istemiş 0-35 ıolması lazımken bende 45 çıkmış.biraz yüksek ama hem kanda gebelik görünüyor o anda hemde adtliyim . ne yapacagımı bilemedim yaa

arkadaşlar merhaba tekrarrrrr muhteşem bir haberimmm vaaarrrrrrrrr :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:
benim çift taraflı çikolata kistim ameliyatlık düzeydeydi yani 6 cm aşmıştı 5 senedir bu hastalıkla uğraşıyordum ... sonra menopoz iğnesi oldum 3 aylık işe yaradı ama yok etmedi ... ben bursada yaşıyorum bi aktar var ona gittim bana kendi yaptığı bir karışımı verdi hiç ümidim yoktu ama bu adam kanserli hastaları bile tedavi etmiş bir insandı güvendim tozu aldum sabah akşam 2 kaşık yoğurtla yedim 2 paket bitirdim 2 ayda üzerine bi hafta karbonatlı su kullandım ve dün doktora gittim oda neeee kistler yoktu 5 senedir uğraştığım illet önce allahın izniyle sonra o aktar sayesinde bitmişti çok mutluyum hiç kurtulamam sanmıştım çok şükür :KK54::KK200::KK200::KK200:

Acık ameliyat tabiki kapalıya göre zor ama ilk 2 gün zaten ameliyatın ertesi gunı yurumeye başlatıyorlar yurudukçe açılıyorsunuz pansumanıda bana 3 gün hastanade yapıldı 4 gün cıkartın ve kolonya ile silin ve acık bırakın dediler bidahada birşey yapmayın dediler yrn dikilerimi aldırıcam
Çok geçmiş olsun canım, Teşekkür ederim inşallah iyileşiriz hemen. Aldırmışsındır dikişlerini sanırım ben de iki gün sonra aldırcam ama korkuttular çok acısı var mı? :KK43:

X