Endometriosis (Çikolata kisti)

kızlar bende geçen hafta öğrendim sağ yumurtalığımda 9 cm çikolata kisti varmış...6 aylık evliyim,bebek düşünmüyodum ama bu durum beni panik yaptı... doğum kontrol hapı verdi doktor..ama söylediği önemli bişeyi paylaşmak istiyorum sizinle..hiç bebeği olmamış kadınlarda ameliyatı kesinlikle istemeyiz cünkü her ameliyat hamilelik şansını azaltır dedi...9 cm olmasına rağmen ameliyat demedi yani...

Öncelikle geçmiş olsun
Benimde sağ yumurtalıkta 10 cm endometriyoma var
Bana da doktorum, hiç çocuğum olmadığı için ameliyatı kesinlikle tavsiye etmedi
Ameliyatta ben ne kadar dikkatli davransam da yumurtalıların zarar görür demişti
Acilen aşılama ya da tüp bebek demişti
Eşim varikoselden ameliyat oldu, baya ilerlemiş durumda olduğu için
Geçen gün gittim doktoruma yeniden, artık çoook ağrılarım başladığı için
Sağ yumurtalığımdaki 10 cmlik kist büyüme yapmamış amaaaaa artık sol yumurtalığımda da 4 cmlik çift loblu bir kistim olduğunu öğrendim :cry:
Ağrı kesici verdi bana bakalım etki gösterecekmi diye
Ağrılarım geçmezse mecbur ameliyat edicem ama gönlüm hiç istemiyor çünkü vücut bunu tekrar üretebiliyor dedi yani ameliyatın hiiiç anlamı kalmayacak.
Bir an önce tüp bebek istedi.
Biz de bikaç ay sonra tüp bebeğe başlıcaz sanırım

Hepimizin hakkında hayırlısı, Rabbim hepimize acil şifalar versin. Elbette hayırlı ve sağlıklı evlatlar da....

Tek doktora mi gidiyorsunuz?

Evet tek doktor
Eğitim araştırma hastanesine gittiğimde ordaki doktorum durumun bizlik olmaktan çıkmış fakülteye gitmen gerek demişti.
Ona istinaden fakülteye devam ediyorum.
Belirttiğim gibi benim doktorum hiç gönüllü değil ama ağrılar geçmezse yapıcak.
Eşimin doktoru da aslında onu hiç ameliyat etmek istemedi, direk tüp bebek yapın dedi. Sonra sonuçları görünce ve görsel bozuklukta olduğu için ikiletmedi bile ameliyat şart dedi.

Nedense doktorların yolu tüp bebeğe çıkıyor.

Acele etmemekte kararliyizn biz. Genelde bu ve benzeri durumu yaşayan herkes acele ettiğinin sonradan farkına varıyor. Allah in dediği olur. Guzrl düşünelim ve güzel olsun diye imi d ediyorum. Ayrıca yarım ASM de bu doktora gideceğim bende. Çok heyecanlıyım bu günden bakalım inşallah güzel haberler veririm söze de

Kizlar benimde 1 yil once bebek oncesi rutin kontrolde sol yumurtaligimda 2.5-3 cm arasi kist farkedildi ilacli emarda matur kist dendi ama son gittigim iki dr çikolata kisti oldugunu soyluyorlar bu kistle sanirim sol yumurtaliktan yumurtlamam olmuyor bu ay rahim filmi cekildim sag tupum kapali sol tup acik ben kist varken soldan nasil yumurtlarim klomenle bu olabilirmi yardimci olun lütfen

merhaba 7 aylık evliyim bende daha öncede yazmıştım burada benimde sol yumurtalıkta 7 cm çikolata kisti var doktor alınması gerektiğini söyledi ama güvenemedim başka doktora gittim oda aynı şeyi söyledi. doğum kontrol hapı hiç kullanmadım kullansam küçülür mü yoksa denemeden ameliyat mı olsam karar veremedim.doktorum alınmazsa patlayabileceğini patlarsa yumurtalıgada zarar verebileceğini söyledi :KK43:. Eskişehir de yaşıyorum ameliyat için önerebileceğiniz doktor var mı işinin ehli bir doktora ameliyat olmak istiyorum. Allah hepimize acil şifalar versin

birde çikolata kisti tüplerde tıkanıklık yapıyormuş rahim filmi çekilsem açılırmı acaba çikolata kisti olupta rahim filmi çekinen varmı yardımcı olurmusunuz :110:

merhaba 7 aylık evliyim bende daha öncede yazmıştım burada benimde sol yumurtalıkta 7 cm çikolata kisti var doktor alınması gerektiğini söyledi ama güvenemedim başka doktora gittim oda aynı şeyi söyledi. doğum kontrol hapı hiç kullanmadım kullansam küçülür mü yoksa denemeden ameliyat mı olsam karar veremedim.doktorum alınmazsa patlayabileceğini patlarsa yumurtalıgada zarar verebileceğini söyledi :KK43:. Eskişehir de yaşıyorum ameliyat için önerebileceğiniz doktor var mı işinin ehli bir doktora ameliyat olmak istiyorum. Allah hepimize acil şifalar versin

aynı durUm da yiz . Tamamen. Bendeki kist 5 cm bugün ASM de doktor da aldırın ve beklemeyin dedi. Ama ben de düşünüyorum hala acaba ameliyat dostu karar olur mu diye. Doktor bu şekildeki gebelik ler tutunmak ta zorlanır Embryo yu da zorlar dedi. Ama biz inanarak dekup vam edeceğiz farkli doktorları deniyoruZ

Valla banada aynısını soyledi dusuk ishtimali fazla oluyormus bende 2 doktora gittim ikiside alinmasi gerekiyor dedi kararsiz kaldı bende :110: acaba diyorum aldirmadan bi rahim filmi cekinsemmi tuplerim kapaliysa acilir belki.

annemdede vardı ama 3 çocuğu var :)

En azından benim doktorum %100 olarak endometriyomanın kısırlık yapmadığını söylüyor. Ama bebeği olmayanlardan gelenlerin büyük çoğunluğunun da bu dertten muzdarip olduğunu söyledi.

Acele etmemekte kararliyizn biz. Genelde bu ve benzeri durumu yaşayan herkes acele ettiğinin sonradan farkına varıyor. Allah in dediği olur. Guzrl düşünelim ve güzel olsun diye imi d ediyorum. Ayrıca yarım ASM de bu doktora gideceğim bende. Çok heyecanlıyım bu günden bakalım inşallah güzel haberler veririm söze de

İnş. güzel haberlerle gelirsiniz.

Kizlar benimde 1 yil once bebek oncesi rutin kontrolde sol yumurtaligimda 2.5-3 cm arasi kist farkedildi ilacli emarda matur kist dendi ama son gittigim iki dr çikolata kisti oldugunu soyluyorlar bu kistle sanirim sol yumurtaliktan yumurtlamam olmuyor bu ay rahim filmi cekildim sag tupum kapali sol tup acik ben kist varken soldan nasil yumurtlarim klomenle bu olabilirmi yardimci olun lütfen

Yine doktorumun söylediğine istinaden; çikolata kistinin yumurtlamaya engel olmadığı yönünde hatta regl düzenini de bozmuyor, düzen konusunda bir sıkıntı çıkarmıyor yani. Çünkü bende 10 cm kist var, başta kapatmış kist üstünü dedi, sonra biraz zorlayınca alt kısımda kalmış yumurtaları gördü. Sol tarafımda olan kistte herşey aleni göründü zaten.
Yalnız MR da neyin ne olduğu görünüyor. Şöyleki doktorum ultrasonda baktığında endometriyoma olduğuna emindi ama kesin olsun diye MR a gönderdi ve orda kan birikintisinden anladı zaten. Yani Mr çektirmiş olan doktorunuz nasıl yanılmış olabilir ki.
Ben de bilemedim şu an, insanların çok kafasını karıştırıyorlar.

birde çikolata kisti tüplerde tıkanıklık yapıyormuş rahim filmi çekilsem açılırmı acaba çikolata kisti olupta rahim filmi çekinen varmı yardımcı olurmusunuz :110:

Canım şu illetten haberim olalı 1 senem oldu. İlk haberim olduğunda 9 cmdi, şu an 10 cm, hatta o zamanlar sol yumurtalığımda yoktu şu an 4 cm lik yeni kistimde mevcut.
Tüplerde yapışıklık yapıyor, iç organlarda yapışıklık yapıyor. Rahim filmi çekindim, onunla açılır mı bilmem ama biraz zorlu film.
Ameliyat etmese patlayıp zarar vereceğini söylemiş, ederse vereceği zarardan neden hiç bahsetmemiş?
Doğum kontrol hapıyla da küçülmüyor malesef, hatta çaresi yok bu kistin.
Ayrıca ameliyat edilip alınca bile tekrarlama olasılığı yüksek? eee
Gittiğin doktor uzmanmıydı yoksa üniversite hastanesimiydi.
Sizden ricam lütfen bir fakülteye bir doçente bir prof. görünmenizdir.
Özellikle özel hastanelerden iyice midem bulanır oldu para için yapmayacakları şey yok.

Ayrıca bir arkadaşta kistin baskı yapıp bebeğe sıkıntı vereceğinden bahsetmiş sanırım, anlamıyorum ki bu doktorlar farklı eğitim mi görüyor? Her biri bir başka ağızdan konuşuyor.
Ben doktoruma sordum zarar vermez mi diye, yumurtalıkta olduğu için bir sıkıntı vermeyeceğini hatta hamilelikle beraber regl olunmadığı için bu durumun kistlere daha iyi gelebileceğine ve hatta belki bu durumla küçülme bile olabilir dedi.

Bana ilk gittigim doktor hamilelikte erimez hatta patlayabilir dedi 2. Gittigim 3. aydan sonra kistin erir dedi . Acele edip ameliyat olmak istemiyorum ameliyat da yumurtalık rezervini azaltabilir onunda zarari var. Eskişehir de yasiyorum burda acibademde ozlem gursoya gittim ama baska doktorlarada gorunmek istiyorum. 24 yaşındayım ve bu yasta ameliyat olup surekli tekrarlamasinida istemiyorum

Bana ilk gittigim doktor hamilelikte erimez hatta patlayabilir dedi 2. Gittigim 3. aydan sonra kistin erir dedi . Acele edip ameliyat olmak istemiyorum ameliyat da yumurtalık rezervini azaltabilir onunda zarari var. Eskişehir de yasiyorum burda acibademde ozlem gursoya gittim ama baska doktorlarada gorunmek istiyorum. 24 yaşındayım ve bu yasta ameliyat olup surekli tekrarlamasinida istemiyorum

Önce de belirttiğim gibi mümkünse bir üniversite hastanesine bir doçent ya da prof a görün lütfen. Diğer doktorları küçümsemekten değil de, durumumuz biraz ince bir çizgide o yüzden bu konuda üstümüzde iyi durulması gerektiğine inanıyorum.
Doktorumun en çok korktuğu şey yumurtalık rezervine zarar vermesi durumu. Hiç çocuğum olmadığından, yaşıma da bakıyor ama senin yaşın daha gençmiş canım.
Ayrıca bişey söyleyim, bi akrabam, bir yumurtalığında 4 cm diğerinde sanırsam 3,5 cm kistle 2 sene koşturdu tedavi gördü ama şimdi 2 evladı var şükür. Çok doktordan muzdaripti, en son iyi bir prof bulmuş, 1 sene doktorla artık nasıl bir tedavi şekli benimsediler bilmiyorum ilk çocuğuna hamile kaldı, 2 sene sonra da 2. ye. Ameliyat olmadığını biliyorum, ama ne nasıl oldu çok detaya sahip değilim.

Bana hiç patlama olayından bahsetmedi doktorum acaba telaşlandırmak mı istemiyor ki?

Burada bende okudum daha buyuk kistlerle hamile kalanlar var evet öncelikle iyi bir doktor bulmak gerek. Valla doktorlarin dedikleride birbirini tutmuyo biri patlar digeri erir diyo youtube da bi video izledim doktor cikolata kistlerinin zarlari kalin oldugu icin patlamasi biraz zordur dedi bence sende telas yapma doktorun oyle birsey soylemediyse bir bildigi vardır

Bende üniversite hastnesinde çikolata kisti ameliyatını iyi yapan bir prof'a gorundum.İki yumurtalığımda da var.biri 3 biri 4 cm.AMH testim 1.78 düşük buldu ameliyat yapmıyalım.Bana sordu, çocuk mu ağrılar mı diye.Bende ağrıları ilaçla falan hallediyorum çocuk dedim.İki taraftada var rezervin zaten düşük kötü etkilenir dedi.1 yıl normal yollardan dene sonra yumurta takibi ile denersin.Yine olmazsa tüp bebek denersin dedi.

Bende üniversite hastnesinde çikolata kisti ameliyatını iyi yapan bir prof'a gorundum.İki yumurtalığımda da var.biri 3 biri 4 cm.AMH testim 1.78 düşük buldu ameliyat yapmıyalım.Bana sordu, çocuk mu ağrılar mı diye.Bende ağrıları ilaçla falan hallediyorum çocuk dedim.İki taraftada var rezervin zaten düşük kötü etkilenir dedi.1 yıl normal yollardan dene sonra yumurta takibi ile denersin.Yine olmazsa tüp bebek denersin dedi.
Çok geçmiş olsun. Ben de aynı durumdayım benim de 5 cm lik bi kist cucum varmış. Ben de ameliyat istemiyorum soğan a kurune başladım ve icecegim geçene kadar

Arkadaslar yeni katildim,benmde sikayetlerim sonucu gittigim prof bagirsagimda endomettiozis oldugunu soyledi ve hamile kalmanin tek care oldugunu soyledi ama olmadi,olmuyo,1.5 yillik evliyim tup bebek denedik bu ay ama malesef olmadi.

Arkadaslar yeni katildim,benmde sikayetlerim sonucu gittigim prof bagirsagimda endomettiozis oldugunu soyledi ve hamile kalmanin tek care oldugunu soyledi ama olmadi,olmuyo,1.5 yillik evliyim tup bebek denedik bu ay ama malesef olmadi.
Kist in boyutu nedir kalın bağırsak la yumurtalık ne alaka acaba

Bu çikolata kisti yumurtalıklari yapistirmak ağrılı adet ve hormonları etkilemek dışında başka doğurganlık nasıl etkiler.

X