Bebek Beslenmesi Emzirmeyi nasıl bıraktırabilirim?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
canım zaten bırakmama kararı almışsın ama,bırakmak istersen bazı tavsiyelerim olacak,öncelikle bende 18 ay emzir derim,
ben 22 ay emzirdim,yeni bıraktık sayılır.ben kesinlikle bişey sürülmesi yanlısı değilim,yada bant yapıştırmak,,18 ayı geçmiş sağlıklı her bebek laftan anlıyor,öncelikle ona anlattım neden bırakmak istediğimi,gece 10 defa kalkıyordu,gün içinde yemek yemek istemiyor,her 5 dk meme istiyordu,yara yaptı son zamanlarda,,öğlen uykusuna yatırmadan çok yordum bir gün,banyo yaptırıp uyuttum,öğün atladım yani,uyanınca verdim,akşam normal verdim,ertesi gün yine aynı,kalkınca vermedim,akşam uykuya kadar,ertesi gün gecede vermedim,oyalayacak bişeyler buldum hep,,sabaha karşı istedi,verdim,ertesi gün hiç vermedim,ağladı biraz,anlattım yine,ve böylece ertesi gün tamamen bıraktık ve bu kadar oldu,benim oğlum memeye inanılmaz düşkündü,o bıraktıysa herkes bırakabilir diyorum,,

benim oğlumda 18 aylık bizde deli gibi emiyoruz geceleri sabaha kadar 5-6 kez kalkıyor gün içinde sürekli mememe yapışıyor daha doğrusu canı sıkıldıkça memeye geliyor özellikle sabah kalkınca 1-1.5 saat boyunca sanırım ayılana kadar :) 15 dk da bir emiyor ben tüm bunlara rağmen bu kadar bağımlı olmasına rağmen 2 yaşa kadar gidecektim ama oğlumun üst ön iki dişi çürüdü götürdüğüm diş hekimleri acil memeden kesmemi yoksa diğer dişlerininde çürüyeceğini söyledi gece emdiği sütler ağzında kaldığından sabaha kadar dişlerini çürütüyormış gündüz sorunumuz yok çünkü her emzirmeden sonra su içiyor temizleniyor dişleri, şimdi memeden kesmem gerek ama bende nasıl yapıcam bilmiyorum bende tiksindirerek bırakmak istemiyorum pskolojisinin bozulmasını istemiyorum yavaş yavaş bıraktıramıyorum çok denedim çünkü çok düzensiz emiyor öğün atladığımda bir sonraki öğünün canını çıkartıyor , bu konu benim şu an en büyük sorunum bir arkadaşımın oğluda aynı bizim gibi çok bağlıydı annesi hamile kalınca sütün tadı değişmiş ve kendi kendine bıraakmış ama tabi isteyerek değil o yüzden 2-3 gece çok ağlamış sabaha kadar dolşatırmışlar kucakta evde gündüzde hep dışarı çıkarıp oyalamışlar bana da tatilde bıraktırmamı tavsiye etti oyalanacağı çok şey olacak dedi ama netteki yazıları okuduğumda tatil vb yerlerde evden uzakta memeden kesmek doğru değil diyorlar bilmiyorum bende ne yapacağımı ?

benim oğlum 21 aylık bıraktırmayı düşünüyorum ama bir türlü yapamıyorum kıyamıyorum erken gibi geliyor bana bıraktırmalımıyım artık sizce

benim kızım da 18 aylık memeye çok düşkün her beş on dakikada emmek istiyor ne kahvaltı ne öğün hiç bişey yemiyor sadece 8 kilo. evde sadece ikimiz varız memeyi bıraktırmaya kalksam oyalanacağı onu oyalıyabileceğim hiç bişey yok götürebileceğim bi yer bile yok memeyi bıraktıramıyorum dolayısıyla. Ama bana da burda yazan bazı arkadaşlar gibi memeden kesme daha erken diyenler var . herşeye ramen tatilde memeyi bıraktırmayı düşünüyorum bunun da doğru bi karar olacağını sanıyorum kızıma hiç bişey yediremiyorum artık sadece anne sütüyle doymayacağını biliyorum ve çok üzülüyorum hem yemek yemiyor hem mama mama diye dolanıyor psikolojim alt üst oldu. Yani arkadaşım seni anlıyorum yıpranıyorum diyorsun bıraktırmak istiyorsan bıraktır bu da senin en doğal hakkın.

canım aynı problem de bnde sadece emiyor başka bişey yok bu arada su içmeye başladı emmeyi bıraktırıp biberonla vermeyi düşünüyorum yemek yemiyor 13 aylık 8,500 geliyo ne biliyim bnde istemem ayırmak ama yemek yemeyince de daha çok üzülüyorum yemek yeseler böle bizi de üzmezler

bence persentil değerin altındaysa bıraktırmalı demek ki süt yaramıyor eğer kilosu normalse ne olursa olsun günde bi çok kez emsede benim kızım gibi 2 yaşına kadar emzirmeli ben uğraşıcam 2 yaşına kadr emzirmeyi düşünüyorum

ben bıraktırdım arkadaşlar bugün tam 20 gün oldu bırakalı ki benim oğlum gece 2 saatet bir kalkıp emiyordu gündüzde zırt pırt yanıma gelip anne nenne deyip deyip emiyordu o yüzden çok zor olur diye düşünmüştüm ki oğlum beni şaşırttı
İlk 2 gece çok zor geçti ondan sonra ki geceler azar azar düzeldi gündüz sorun yoktu hiç , eşim izindeyken anneme gittik orada 3 kişi birden oyalayarak bıraktırdık dediğiniz gibi başbaşa olmamakta fayda var o zaman sürekli aklına geliyor çünkü ama başka insanlar varken dikkati dağılıyor
ben doktorumun verdiği bir ilacı sürdüm meme ucuna ekşimsi hafif acımsı mide bulandıran bir ilaç tamamen bitkisel ikimizede zararı yok, uykusunun olmadığı tam bilinçli olduğu bir saatte sürdüm tadını alınca ağzını burnunu kıvırdı tükğrğ gibi bir şeyler yaptı sonra biraz mızır mızır ağladı sonra tekrar emmek istedi baktı yine aynı tat bir dahada istemedi , aklına gelip yanıma geldiğinde hep açtım gel oğlum istersen vereyim ama süt bozulmuş ama emebilirsin dedi hayır dedi gitti yani onu memeden mahrum etmedim hep alabilirsin dedim ellettim ama o hiç istemedi o yüzden gündüz hiç sorun olmadı hep oyunlar oynadık onunla gezdirdik parka götürdük çünkü gerçekten ilk 2-3 gün mutsuzdu yavrum yüzü pek gülmüyordu doğduğundaan beri çok sevdiği bir şeyden ayrılmıştı bebekler bunu zaten memeden değilde anneden ayrılmış gibi algılarlarmış o yüzdende annenin hep yanında olmasını sürekli sarılmasını öpmesini yani daha çok ilgi göstermesini tavsiye ediyorlar, geceleri tabi uyku sersemi olduğundan anlamıyordu meme olmadığını görünce ağlıyordu ilk gece 2 kez uyandı ilk uyandığında tam 1 saat ağladı bir tek bana geldi babaya yada ananeye gitmedi sürekli kucağımdaydı başını omzuma koydu aykta evi dolaştık hep ikinci uyandığınddada ağladı ama 15 dk falan ağladı, 2. gecede iki kez kalktı yine ilk uyanışı ağlayarak geçti ama bu sefer yarım saat kadar falan ağladı ikinci kalkışında bu kez 5 dk falan ağladı, 3. gece bir kez uyandı bu sefer yataktan almadım kucağımda evi dolaştırmadım yani yattığı yerde ağladı poposuna pış pış yaptım su verdim sonra uyudu bizim meme bırakma hikayemiz böyle arkadaşlar
şimdi 20 gün oldu hala gece kalkıyor biraz mızırdanıyor ama sonra tekrar uyuyor elini tutuyorum sarılıyorum uyuyor yine tek problemimiz yaz aylarında ve çok sıcaklarda olmamız eğer aceleniz yoksa sıcaklarda yapmayın bu işi çünkü sıcaktanda uyuyamıyor çocuk iki sıkıntı birden huzursuz ediyor çocuğu
benim eğer sağlık problemim olmasaydı 2 yaşına kadar emzirecektim size tavsiyem zorunlu değilseniz 2 yaşa kadar gidin derim iştahına gelince memeyi bırakınca daha çok yemeye başladı

benim kızım yemek yemiyordu.1 yaşına kadar emzirdm.zaten 1 yaşından sonra emme bağımlılık yapyrmş.1yaşından sonra ek besinler daha faydalıymış.annesütünün değeri düşyrmş.

bıraktıralı neredeyse 3 ay olacak belkide geçmiştir.
çok memnunum biberona alıştık sütümüzü ayranımızı meyve suyumuzu içiyoruz

Bizim oğluşumla anne sütünü bırakmamız 22. ayında oldu uzun sürer diye başladım 1 haftada bıraktı ve ben gerçekten çok üzüldümmmm... keşke 24. ayında bıraktırsaydım.bu 1 haftanın gündüzleri hiç emzirmedim anne sütü bitti artık sen büyüdün bardaktan inek sütü içmelisin dediğimizde anlıyordu,sadece geceleri emzirdim (bebek uykudayken)ve bu 1 haftanın sonunda sütüm azaldı gögüslerim şişmedi acı çekmeden tamamen kestim.Emziren annelere tavsiyem tadını çıkarın bebeğinizle olan bu bağ muhteşem birşeymiş Biraz sabır gerekiyor gece uykusuzlukları hep ben yaşamışım gibi geliyordu o zamanlar... Faydasını dişlerini çıkarırken çok gördüm yemek yemese bile emiyordu.Emzirirken zayıfladım derler ya emzirmek bana yaradı bıraktıktan sonra da kilo aldım şimdi vermeye uğraşıyorum.emzirmeyi bebeğiniz istedikce verin o sizi bırakmadan siz onu bırakmayın asla.umarım faydalı olurum...

X