Elaziğ///23

DENSÜZLÜĞÜN CEZASI
Elazığlının biri, eli sol yanağında gözleri kızarmış ve konuşması zorla anlaşılacak bir tarzda eczacının birine:

“Yav dişim çoh fena, dohtora gettim ilaç vermedi. Hele buna bi bah da ilaç ver... Yav dohtor beni gapiya atti bili misin?

Eczacı şaşırarak:

“Yav geçmiş olsun, hakikaten durumunuz iyi degil. Ne oldu, doktor size niye reçete yazmadı?”

Adam eczacıdan yüz bulunca:

“Yav abe densüzlük işte. Ben dohtor bege dedim ki “Ben seni hatirlim. Sen Kinederiçli del misin? Ananla baban eşege çüt binerdi ha.” Dohtor nasıl yumruğu vurdusa patlattı. Ben de elece buraya geldim

bigsize yine dokturmussun, gulmekten her yanim agiri valla, supersin
hepinizi opim

oy oy oyyy yerim ben seni.kız ne kadar tatlı bi oğlun var.allah bağışlasın

güzellik bıttim ogluşuna allah sana bagışlasın cnm.

nevin fıkran çokk komikmişya güldüm karnım agrıdı..şimcik netcem ben hele onu deyiver bakim hele...

bıg gurban fıkraların kırdı gecirdi gız..eferem güzelmiş okumaya degdi valla..öpirem seni...

Elazığ Atasözleri ve Deyimler

1- Başıma Kaynar Sular döküli :
Çok sıkışık ve sıkıntılı durumda olmayı ifade eder.

"Bizim gızı ele ansuzun istemeya geldiler ki sanki dersin başıma aşağı gaynar sular döküli."

2- Çağan Ters mi beledin :

Misafirliğe gelip çabucak kalkan kişilere söylenir.

"Gız anam hele birez daha oturadun iki lafın belini gıraduh, niye o gader acele edisin. Çağan ters mi beledin?"

3-iki lafın belini gırmak: sohbet etmek
"gız anam nere gidisin hele gel otur iki lafın belini gırak ha

4- Fısdik atıp gezmek : Yiyip içip Eğlenmek.

"Ehe gızım sen benden ne istisin. Sanki senin del benim düğünüm olacah. Al elen çeyizin işle nedür sabahdan ahşama gader fısdık atıp gezisin."

nevın gurban negusel ele elazız şivesi getmişsin bura gız gadan olurum ha..

guzellik allah bagislasin, cok tatli oglun. bigsize ve nevin sizleri tebrik edim, cok guzel fikralardi. samanyolu bak hemsolarmiz fikra gonderiler biz ne yapik fisdik atip gezik :)))

he valla sılam..biz sıllek derdine düşmişik be anam. koca ac çagalar ac nedek bacum bizim vaktımız yohtır.. bide fıstik atik..onlarda guldurmese heç geçmez zaman bacısı....

Hadi Harput'a Gidek

Yağız atı bağladım tarladaki gazzuğa
Toplanın çağalarım hep gidek Elazığ'a
Tefo, İbo, gakgom gil, Mamoş'u al sende gel
Dipsiz gölle Şorşor'un arasındaki bağa.

Çayırlığa yığılın, Tut dibinde çoç edek
Hasavana dökülen tutları hap hap edek
Domatesnen, balcanı doğramıştım güvece
Bişsin o'nu da yiyek . sona Harput'a gidek.

Yarı çavuş suyunda her derde şifa vardır.
Papur yolundan gidek, it yokuşu çok dardır.
Arap baba, Fetahmet gezek, ziyaret edek,
Dönek sarahatun'da Tanrıya secde edek.

Bi maya söle gakgoş, duysun galalı İbo,
Belki de duyar kore'nin oğlu Mamo.
Gümüş köstek tahalım Zoronun hançerine
Gürün şalı kuşağın sohsun ara yerine

Derler ki, Çoh güzelmiş Harput'ta iri Güllü,
Cimşit hamamındaki peştimalı püsküllü.
Nesibe'nen, Fide'ydi, Çatalkaya dilberi,
Onlara ne türküler sölemiş Hafız Nuri.

Gala'dan yenek yayan, dayan üregim dayan
Saray bahçalarında cebimiz dolsun payam.
Hadı durmayın gezek Hüsenik, Mornik'te
Nahna yemek istersez oturahğ Kesirik'de

çok güzelmiş bu şu sondaki nahna kelimesini çok fazla kullanıyo garılar.. ele canım çekti nahna olsadı yesedik valla ele sen gebermiyesin gız düşürdün ahlıma

GLADYATÖR

Nedisin lan koffik, aramız nasıl? (Ne yapıyorsun lan içi boş? - Yörede içi oyulmuş patlıcan ve bibere koffik deniyor.)

Bakın arkadaşlar bunların görünüşüne aldanıp da korkmayın, birazdan savaşurken siz de göreceksiz ki bunların alayı fıs. Yani deyim ki bunların alayı boş beleş adamlar.

SÜPER MAMOŞ

Mamoşun Annesi (Naime)- Vula Cumali bu çağa büyüdügünde amma erçel olacağ. (Cumali bu çocuk büyüdüğünde çok yaramaz olacak.)

Babası (Cumali)- Naime agıllı ol, bu daha el gadar sebi. Tabi erçel olacağ. (Naime akıllı ol, bu daha el kadar küçük, tabi yaramaz olacak.)

Mamoş'un sevgilisi Naciye- Hele Mamoş gendin topla ya alla de, gendin saldın. (Hele Mamoş kendine gel, ya Allah de kendini bırakmışsın.)

Süper Mamoş- Valla bilmim yüregim harab oli, dürzü 7.65 de gullani. (Vallah bilmiyorum, yüreğim bir tuhaf oldu, zalim de 7.65 kullanıyor.)
PİSİK İLE SIÇAN

Sıçan (Jerry)- Çeto birezim genden deremet ver. (Ufaklık biraz kendine güç ver.)

Sıçan (Jerry)- Hemen şor ettin işallah yerimizi belli etmedin. (Hemen deşifre ettin, inşallah yerimiz belli olmadı.)

Küçük sıçan- Sıçan emmi ne üzerime segürdisin, hopbacığ yapim işte. (Fare amca neden üzerime geliyorsun, hoppacık yapıyom işte.)

Sıçan (Jerry)- Hopbacıgda sahan galmışdı, hadı eve. (cık da sana mı kalmıştı. Hadi eve.)

Pısik (Tom)- Sen dur sıçan sen dur, ahan çırayı da yağdım. (Sen dur fare sen dur, şimdi ateşi de yaktım.)

Sıçan (Jerry)- Görisin seni nassı sevim hem candan hem yüregden (Görüyor musun seni ne kadar sevdiğimi hem candan hem yürekten.)

gız bıg elazız şivesininde türkce anlamı vardır.. ay sen çok yaşayasın emi...görisin hele ne icatlar çıkariler ...

sılam bacım nerdesiin. fıstik atıp gezimisin yohsam..hakat..vay beni vay beni..bi ben evde otiririm görisin hele....

big gılloali ve pisik ile sıçanı izlemiştim super mamoştamı var ondan heberim yoğta ele bişe varsa hemen alak izleyek..

ha bide tutamic (titanic) vardı -"feti biraz romantik ol"

hadi yaa.ben tutamic i izlemedim.ama gılloalidiyatör bi harika.gülmekten ölecektim

pardon yanlış yazmışım
-feti lambayı söndür ele daha romantik oli....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…