Eğitim Kadına Şiddeti Azaltır mı?

bence abartmıyosun..
sonuçta döverken ne yaptığının farkında değilki vurduğu anda yere kafasına çarpıp ölebilir ya da sinirle bıçağı alıp saplıyabilir...
ben korkarım arkadaş gözü dönmüş insan herşeyi yapar

eğitimle insan şiddet uygulamaz diye birşey yok.ben ne psikiyatrist doktorlar biliyorum eşini öldüresiye döven.önce kendi psikolojisini düzeltsin öyleleri.ayrıca aileden görmeyle alakası yok.ailesinde şiddetin ş si olmuyor ama o kişi evlendiğiinde eşine şiddet uygulayabiliyor.sanırım bu bir kişilik problemi,kompleks,acizlik..

Afedersiniz ama ayı cinsi insanlar için eğitimli olup olmamanın pek bir fark yaratacağını sanmasamda; Eğitimsiz ayı ile eğitimli ayı arasında pek bir fark göremiyorum ben ne yazık ki en azından eğitimsiz olana cahil der geçersin insanın nebze kadar içine sinerde yaptıkları eğitimli olup şiddet yanlısı olan insan müsvettelerine ne denebilir ki?

En basitinden ufak bir olay anlatayım.

Eşim plastik doğrama işi yapıyor merkezi semtlerden birinde dükkanı olan bir vatandaşın evi neyse montaj için haber verilip eve gidiliyor evde kapıyı açan yok sonra telefonla ev sahibi beyfendiye haber veriliyor buraya kadar herşey normal adam geliyor kapıyı açacak siz 5 dk bekleyin diyip adam kapının kilidini açıyor evde eşi var kadının üstüne kapıyı kitlemiş adam daha kapıyı açar açmaz geç içeri diye kadına bağırıyor kadının yüzünü görebilen yok ama adamın seslenişinden anlayabiliyorlar ve o evde işi bitene kadar bu sefer kadın odalardan birine kilitli ölürmüsüüünnnn öldürürmüsün? (Evde olanın eşi olduğunu ev sahibinden öğreniyorlar.)

eğitim, aile, din ve hukuk kuralları bence kadına şiddeti azaltır.

kadinlarin egitim almasinin yani disinda ben ozellikle suna deyinmek istiyorum..
anneler yeni dogurduklari erkek cocuklarini yetistirmekte cok dikkat etmeli.
erkektir ablasi kalk suyu sen getir,oglan cocugu o yemegini hazirla,erkek cocuk sofra toplarmi?
erkek cocuk odasini kendi toplasin, sofradan kalkinca tabagini mutfaga gotursun...
en buyuk yanlis burada.. anneler erkek cocuklarini boyle poh pohlayarak yetistirirse daha cok kadin dayak yer universite mezunu bile olsa...
erkek cocuksa erkek cocuk kalkip suyunu icecek ablasinada getirecek kadin gozunden kucuklukten itabaren kole gibi gosterilmesi yanlis..
annelere dusuyor butun gorev anne kendini ne kadar kutsal gosteriyorsa diger kadinlarida onemli degerli gostermesi gerek..
siddetin onune ancak boyle gecilir!!!

çok doğru söylüyorsun arkadaşım yetiştirilme tarzı çok büyük etken.

En basitinden bi komşumuz var adama soruyorlar kaç çouğun var adam diyor 1 oğlum var ulan dallama boyun kadar bide kızın var onu neden söylemiyorsun diye geçiyor insanın içinden ama bişey diyemiyorsun onlar öyle görmüşler çünkii..

şiddeti azaltmaya eğitim değil,hem vicdan hem kendsini eğitmek le olur...
şuanki istatistikler üni. mezunnlarının şiddete daha çok başvurduklarını gösteriyor,
bence gördüğü eğitim sadece kafasında bilgileri değiştirir,
ama geri kafalılık olduğu yerde durur...

Şiddet eğitimle alakalı olsaydı,
en çok dayak yiyen ve dayak atanlar Üniversite mezunu olmazdı.

Bunun egitimle ilgisi yok bence
Kişinin kendisiyle de çok alakası yok , toplumla yaşadıgımız degerlerle baglantılı....

Kadın hala ezilen bir nesne olarak görüldügü sürecede degişmicektir...

Erkekler toplumda kazandıgı statü geregi sanki kadını dövebilme yetkisine kendini sahip hissediyor,,:mymeka:
bazı şeyler degişmedigi sürece kadına şiddet devam edicektir.

dayak yiyen hakimin eşi muhasebeciydi,tahsilini bilmiyorum.o yıllarda 4-5 yıllık evliydi çocukları yoktu.seneler sonra sordum o çift ne yapıyor diye.çocukları olmuş iyiler demişti arkadaşım.

Eğitimden kastımız eğer akademik eğitimse, kesinlikle şiddet ve eğitim arasında bir bağlantı kurulamayacağını düşünüyorum.

Eğitimli insan sadece akademik bilgi sahibi insan değildir, insanî özelliklerinin farkında olan, değer yargılarını, ahlak kurallarını bilen, psikolojik olarak sağlıklı olan ve sağlıklı düşünebilen, sahip olduğu akademik bilgiyi hayata geçirebilen kişidir. Yani eğitimli bir erkek, kadının da bir canlı olduğunu, onun da hak ve özgürlüklerinin olduğunu, şiddetin hiçbir şekilde savunulacak, doğru bulunacak bir yanı olmadığını bilebilen bir insandır. İlkokul mezunu bile olmayan nice insanlar tanıyorum, 2 üniversite bitirmiş insanlardan daha eğitimliler... Allah düzgün insanlarla karşılaştırsın... a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…