Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

Egede bazı bölgelerde böyle bir adet var. Yeni nesil ya da yabancı gelinler bunu istemiyor. Bu konuda erkeğin annesi yeni gelinin evine gelip " oğlum bilgisayarda oynamayı bırak, biraz da karınla oyna " diyeni de duydum. Gelinin artık dayanamayıp pis diye kayınvalide , kayınpederinin bavulunu kapının dışına koyani da duydum. Çok yanlış bir hareket. Baştan istemediğini soyleseydi iyi olurdu gelin ya da gelin tarafı. Bence imkanları varsa tatile çıksınlar. Kayınvalide de tek başına otursun bir tarafinin üstünde.

Ege geliniyim, evime hiç gelen giden olmadı düğün sonrası. Ben kardeşinizin yerinde olsam, sonraki hafta da kendi ailemi çağırır sizin adetlerinize uyum sağlayalım dedik derim. Bu süre içinde de eşime hiç yanaşmam, görsün adetinin örekesini.

bu adettir üçüncü gün kaynana kabineden gelir
Kabine mi?
Adetler arasinda gelin damat arasinda uyumak da var miymis
ben olsam akrabalardan kafamin uydugu biri varsa (misal hala) halalar ayni zamanda gorumceler oldugu icin daha iyi olur halayi oyle bi havadan sudan arayip adetler hakkinda agzindan laf alirdim
"Halacim sizin adetlerde yeni evlilerin evine kv gelip kaliyor mu oyle birsey duymustum da" derdim
He var derse icimden ne sapkinca adet der gecerdim ama yok canim oyle sey mi olur derse de "hii kvdemler geldi de 1 hafta kalacaklarmis adet boyle dedi bende bi sana sorayim dedim" derdim yapardim bunu

Balıkesir ama ege adeti dedikleri için konuyu öyle açtım. Annesi ve babası gelmisler
Oyle bır adet degıl balıkesir çevrelerinde bılr yok. İlçe ve koylerınde de yok. Barız kılıf uydurmuslar. Buranın adetı 3 gun sonra el opmeye gitmektir genelde. Koylerınde ıse sabah kahvaktıya gıdılıp el opülüp, 3 gun sonrada geöın gezdırılır

Ben doğma büyüme egeliyim.
Hayatımda öyle bir adet duymadım.
Evlendikten bir kaç gün sonra gelinle damat aile büyüklerine yemeğe gidip el öper .
Aileler gidip kalmaz.

37 yıllık hem İzmirli hem aydınlıyım bizdeki adet gelin damat 4-5 gün sonra ailelere el öpmeye giderler.Ama aileler ilk zamanlar gelmezler birbirine alışsınlar diye.Kayınaile oğlumuzun evi diye gelip rahatça kalabilmek için gö.ünden böyle bir adet uydurmuşlar.Hayir öyle bir adet gelenek yok.Simdiden gelinin vah haline diyorum.

Balikesirliyim 30 yıldır böyle bir adet duymadım yani bizde bırak gelmeyi yeni evlenen çift önemli bir şey olmadıkça aranmaz bile rahatsız etmemek için .
Buranın kaynanaları da dıslı oluyor yalnız. Eger tam yoruk dedıgımız kısımdansa. Allah yardımcıları olsun. Ben bılmem dıyıp herseye adet kılıfı uydurandan. Çocuk olumcada ben bu kadar dogurdum buyuttum kısmına gecer bunlar

Yok öyle bir adet Ege'de.
Ama "geliyoruz" diyen insana da gelmeyin denmiyor bizim ülkede maalesef. Büyük öküzlük bana sorarsanız, yeni evli insanların evine "sürpriz" yapmak ne yahu izlemeye mi gidiyorsunuz çüş.

Çok güzel adetlerimiz var ona bakarsan yani, mesela ne kadar altın yaptılar? Umarım para ile alakalı adetlerde ölü taklidi yapmamışlardır.
Bır kemer, zıncır, yaptıklarını sanmam. Balıkesırde govde gosterısıdır tugra, kemer, 10 metre zıncır. Bunu sorsan bızde yok oyle adet derler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…