Düşük bebeğe isim vermek.....

_Melin_

meleğim benimle:)
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2008
567
1
42
Peygamber Efendimiz (asm) buyuruyor ki:

Şüphesiz ben, Cennet kapısında durup girmemekte ayak direten bir düşük çocuğa varıncaya kadar, diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.

Bu çocuğa Cennete gir! denilecek.

O da: Ya Rabbi! Annem babam da girsin diyecek.

Bunun üzerine, Anne ve babanı da alarak Cennete gir! denilecektir.1

Düşük çocuğa isim vermek konusunda Peygamber Efendimizin (asm) gerekçeli emri de vardır. Buyuruyor ki :

* Düşük çocuklarınıza isim veriniz. Çünkü onlar ahirette sizin için yüksek dereceler hazırlamak üzere öncülerinizdir. 2

* Düşük doğan çocuklarınıza isim veriniz. Tâ ki ALLAH bununla terazinizin sevap kefesini ağırlaştırır. Aksi halde, o Kıyamet Günü gelerek şöyle der:

Ya Rabbi! Bunlar bana isim vermeyerek benden elde edecekleri mükâfatı kaçırdılar. 3

Anlaşılıyor ki, düşük çocuğa isim vermek sünnettir. Eğer verilmeden defnolunmuşsa, gıyabında verilebilir.

Onun bir isimle anılması ona isim vermek için yeterlidir.

Dipnotlar:
1- Camiüs-Sağir, 3/1077
2- Camiüs-Sağir, 3/1075
3- Camiüs-Sağir, 3/1075

1)Düşük yapıldı bebek, canlı doğdu ses vs& duydunuz ya da kıpırdadı ve öldü. İsim verilir, yıkanır, kefenlenir ve cenaze namazı kılınarak gömülür.

2)Düşük yapıldı hayat belirtisi yok, ölü doğdu o halde isim verilir yıkanır biz beze sarılır ve cenaze namazı kılınmadan gömülür.

3)Bebek doğdu insan görünümünde değil yani uzuvları falan belli değil o halde yıkanmaz ve beze sarılıp cenaze namazı kılınmaksızın gömülür.

Bu üç maddede de isim verme işi normal şekilde yapılır yani kulağına falan söylemeye lüzum yoktur dolayısıyla ezan ve kâmet de okunmaz sadece çocuğun ismi belirlenir. Bu isim çocuk gömülmeden belirlenebileceği gibi gömüldükten sonra da gıyaben verilebilir.

Alıntı

peki bizim kürtaj olmak zorunda kaldığımız bebeklerimiz için geçerli değilmi bu

ben ikinci ayimda dusuk yapmistim dolayisyla kizmi erkekmi bilemem bu durumda ne yapmak lazimki??

yeni duydum ama bencede cinsiyeti belli degilse ikinci katagoridir
yani belli ise tamsa uzuvlari isim verilirdir
allahim yinede kimseye bebegini kaybettirmesin

Evet ARKADAŞLAR BENDE İKİZ BEBKLERİMİ ERKEN DOĞUMLA 5.5 AYLIK KAYBETTİM VE BABALARI İSİMLERİNİ KULAKLARINA SÖYLEDİ VE BUNA BEN KARAR VERDŞM EŞİM BİLMİYORDU BEN DEDİM GÖMERKEN KULAĞINA FISILDA DEDİM DUA İLE... VE İSİMLERİ KIZIM MELEKNUR OĞLUM CELİL
senağlamasenağlama

ya bisey sorcam aklim karisti simdi ,korkmaya basladim

ben 2 aylik dusuk yaptim ve o an tuvalete gitme ihtiyaci hissettim ne olacaginida bilmiyodum yanlizca asgrim vardi ve icimden biseyler suzuluyodu sanki ve 2 et parcasi dustu ...kulozetin icine ve hemende kaybolup gitti zaten......................simdi bu durumda ben gunahmi islemis oldum yaaa

benim eşim istemediği için olduğum bir kürtajım var rabbim görüyor nekadar yandığımı onun için ona ad vermem doğrum meleğimi kaybetsemde anasıyım kuzumun meleğimin isimle ansam günahmı

Niye günah işlemiş olacaksın Elis anlamadım

çünkü benim meleğimin hiç bi günahı olmadan sırf babası yüzünden öldü bunun için sordum onu sewiyorum özlüyorum ve bir ad vermeyi bende isterim cnsiyeti belli olmasada hep kız gibi gelir bana ve nazlı koymak isterdim adını nazlı melek

yani isim vermek,,gommek gibi seyler ben yapmadim hic....bilmiyodumki boyle seyler....yanlizca aklima geldikce icim sizliyo,,simdi 4 yasinda olcakti yavrum....:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

yani isim vermek,,gommek gibi seyler ben yapmadim hic....bilmiyodumki boyle seyler....yanlizca aklima geldikce icim sizliyo,,simdi 4 yasinda olcakti yavrum....:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

Uzuvları belli değilse yıkanmadan beze sarılarak gömülür yazıyor.
İki tane parça düştü akıp gitti demişsin sen,zaten akıp gittiyse yapılacak birşey yok gibi geliyor bana.
Ama bu durumdada isim veriliyormuş anladığım kadarıyla.

çünkü benim meleğimin hiç bi günahı olmadan sırf babası yüzünden öldü bunun için sordum onu sewiyorum özlüyorum ve bir ad vermeyi bende isterim cnsiyeti belli olmasada hep kız gibi gelir bana ve nazlı koymak isterdim adını nazlı melek

Canım başlıkta düşük yazıyor ama kürtaj için fikrim yoka.s.

Uzuvları belli değilse yıkanmadan beze sarılarak gömülür yazıyor.
İki tane parça düştü akıp gitti demişsin sen,zaten akıp gittiyse yapılacak birşey yok gibi geliyor bana.
Ama bu durumdada isim veriliyormuş anladığım kadarıyla.

cok uzuldum yaaaa....peki kizmi erkekmi belli degildi bu durumda nasi isim vercem bebegime....:çok üzgünüm:

hem kızlar hemde erkekler için kullanılan isimler var onları verebilirsin deniz mesela yada ne biliyim bunun gibi şeyler. hiç olmadı içinden geçeni koy o bulur yerini merak etme.

şekerpembe bebeğin sonuçta bir can taşıyordu dime.Bence ona isim vermelisin yine de...
Hoş olmayan birşey yapmışsınız ama sanırım baba öle istiyormuş.İnş Allahım affetsin...
Niyet çok önemli..
Ama kalp taşıyan bir canlı idi o.Bir isim hakediyor gibi geliyor bana .Bence koy sen...Birşey kaybetmezsinn..

benimde bebğim kvezde olduğu için kulağına isim vermek gibi bir durumumuz yoktu..ama kimliği çıkmıştıı,,bebğimi kaybettikten sonrada hoca dediki ezan ve kaamet okuyarak ismini söleyelim Allahım niyetimizi bilir demiştii...ve hoca okumuştu ...ONUR EFE senağlama

evet bunu bende biliyodum benim bebeğim dünyaya cansız geldi babası gıyabında ezan okuyarak isim verdi..

ya bisey sorcam aklim karisti simdi ,korkmaya basladim

ben 2 aylik dusuk yaptim ve o an tuvalete gitme ihtiyaci hissettim ne olacaginida bilmiyodum yanlizca asgrim vardi ve icimden biseyler suzuluyodu sanki ve 2 et parcasi dustu ...kulozetin icine ve hemende kaybolup gitti zaten......................simdi bu durumda ben gunahmi islemis oldum yaaa

eliscim neden günah işlemiş olasın ki canım
sanki sen istermiydin böyle olmasını

X