Dün endometriozis olduğumu öğrendim.bilgisi olan lütfen yardıııımm..

arda_

Guru
Kayıtlı Üye
17 Haziran 2008
475
1
6 aydır bebek sahibi olmak için uğraştım durdum ve artık bi sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım.dün doktorumun söyledikleri şimşek gibi beynime çakıldı.meğer endometriozis hastalığım varmış 2 ay içinde yine hamile kalamazsam beni gerçekten zorlu bir yol bekliyo.internetten okuduklarıma bakacak olursam hiç bir zaman bebek sahibi olamıcakmışım gibi bişeyler yazıyo.moralim çok bozuk.bilgisi olan varsa lütfen yardım edin çünkü azıcıkta olsa rahatlamaya ihtiyacım var..:1no2:

canım geçmiş olsun öncelikle.. enzometriis bildiğim kadarıyla yapışıklık anlmında.. rahim içtabakasının başka yerlerde görülmesi..ama umudunu yitirme..çok kötü durumda olsan dr un söylerdei.. umarım herşey gönlünce olur geçmiş olsun..

Evet vardı ama ben bunun böyle bir hastalığın habercisi olabileceğini hiç düşünmemiştim.Yani hangimizde yok ki adet görürken ağrı.bazen ilişki sırasında da ağrılarım oluyodu çok sık değil.ara dönemlerde kistlerim olur sonra kendiliğinden yokolurdu.yani bu hastalık hiç belirtide vermeyebiliyomuş..

merhaba korkma arkadaşım endometriozis çikolata kisti demek, tedavisi olan bişi, ben iki kere ameliyat oldum şimdi hamileyim takma kafana, dr doğru bul yeter anlamadığım şimdiye kadar endometriozisi dr unun görmemesi nasıl oluyor yeni mi çıkmış, kist laparoskopi ile alınıyor, açık ameliyatla değil sana dr önerebilirim istersen, hiç kafana takma int hep çocuk sahibi olunamaz gibi şeyler yazıyor boşver okuma.

6 aydır bebek sahibi olmak için uğraştım durdum ve artık bi sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım.dün doktorumun söyledikleri şimşek gibi beynime çakıldı.meğer endometriozis hastalığım varmış 2 ay içinde yine hamile kalamazsam beni gerçekten zorlu bir yol bekliyo.internetten okuduklarıma bakacak olursam hiç bir zaman bebek sahibi olamıcakmışım gibi bişeyler yazıyo.moralim çok bozuk.bilgisi olan varsa lütfen yardım edin çünkü azıcıkta olsa rahatlamaya ihtiyacım var..:1no2:
canım benim korkm sen yüce rabbim yazdıysa senin mutlaka bebeklerin olur . hiç adet olamamış insanlar var yada yumurtalıkları ve rahimi doğuştan olmayan insanlar var.senin allaha şükür böyle sorunun yok bu demektirki tedavi sonucunda muhakkak anne olucaksın ümidi kesmek yok öyle hemen,bence2 ay falanda bekleme git biran önce tedavine başla sonuçta her şey allahtan bol bol da dua et .ben senin için edicem.

çok geçmiş olsun arkadaşım bende internetten okumuştum o hasalığı okadar korkulacak bişey değil canım merak etme benim sana sormak istediğim doktorun sana bütün hormon testlerini yaptırdımı eğer yaptırdıysa ca 125 değerin kaç çıktı yazarmısın

ay ay ay...canım ya......
bak hiç hiç moralini bozma, kesinlikle.
en son çağre tüp bebek var bunu kesinlikle aklından çıkarma!!!!

ben de 2 yıl önce aynı durumda kaldım. 3 tane önemli kistti, bir tanesi 6 cm büyüklüğündeydi hatta...diğerleri de kızamık gibi her bir yere serpiştirilmiş.
ilk gittiğim doktor...hemen hemen ameliyat...çoğuğun olmayacak...bıdı bıdı yapıp beni bir korkuttu....
ne demek ya!!!
doktorsun, insan psikolojisinden anlaman lazın...çocuğun olmayacak da laf mı?! alıştıra alıştıra söyle, çözüm öner!!! günlerce ağladığımı hatırlıyorum!!!
sonra iki doktora daha gittim. ardından da ameliyat oldum, tüp bebek yapmaya karar verdik ve de şimdi hamileyim inşallah ağustosun 2. haftasında doğuracağım.:emir_bebek:

şimdi: öncelikle bu kistelin önlenmesi için bir çağre yok. Bu mukoza dokusu normalde rahim içinde olması gerekirken, bazı kadınlarda çevresinde de bulunuyormuş Bu mukoza, bildiğin gibi, yumurta döllendikten sonra büyüyen ve embriyoryu besleyen birşey.
Yumurtan döllenmezse eğer o ay, mukoza kana dönüşüyor. Ve adet kanaması dediğimiz durum oluşuyor.
şimdi rahmin içindeki mukoza, çok kolay akıp giderken, rahim dışındaki mukoza, kana dönüştüğünde, doku içinde hapsoluyor.
bunu da röngenle görüntülesen, ya da ultrasound'la görüntüleyebiliyorsun, benek benek, kan pıhtıları, yani kist dediğimiz edometriozis "orduları" şeklinde görüntüleyebiliyorsun.
bunları vücut zamanla atabiliyorsa da, bazen bu pıhtılar büyüyebiliyor, eğer yumurtalık yakınlarında varda sa yumurtalıklarını sıkıştırabiliyor. Bu doktorların korktuğu durum işte bende öyleymiş, bir yumurtalığımdaa kan dolaşımı olmayabilir tehlikesi varmış, kist sıkıştırdığından.
Aama bu kısımları hiç düşünme!!!

Şimdi endometriosisin fazlaysa, büyükse, rahim ve çevresi de kendini tehdit altında hissediyor. aslında aşağısı biliyor birlşeylerin yanlış olduğunu ve savunmaya geçiyor. savunması da maalesef şöyle oluyor, spermleri bile kabul etmiyor, biz de hamile kalamıyoruz. Düşünsene spermleri bile zarar olarak gören bir vücüt yapımız var, kendince korunuyor işte.

bunu da aşabilmek için doktorlar direkt döllenmiş embriyo yerleştirilebiliyor. ve bir iki denemede hamile kalabiliyorsun. benim birincide tutmuştu.

hamilelik döneminde de mukoza/kanaman olmayacağı için, olan kistlerde az çok bir temizlik oluyor, yeni kistler oluşmuyor.
Ondan da bebek kistleri temizliyor denilir, biliyorsan.
hamile kalmak istemeyen bazı annelere de doğum kontrol hapı verilir, aralıksız aldıklarında kanamaları olmaz ve o arada da vücüt az da olsa toparlanabilir yeni kistelr oluşamaz bu arada..
Anlamadığın birşey varsa sorabilirsin, çok aceleyle yazdım...
nolur moralini bozma ama, herşeye bir çağre var, belki bir iki doktora daha danışabilirsin...
Allahım sana sağlık, size de şirin şirin bebişler nasıp etsin

ha bu arada, ameliyat çok kolay geçiyor, şu an diliş izleri belli bile değil, göbekdeliğinden kamera sakıttıkları için, göbeğini yarmıyorlar, hemen ertesi gün de ayağa kalkıyorsun...ama tabi belki de hiç gerek kalmaz, küçüktür kistlerin...:nazar:
birkaç ay doğum kontrol hapı kullanırsan küçülebilirler :)

Doktorumun tek yaptığı alttan ultrason cihazıyla bakmak oldu.bunun haricinde hiçbir tahlil yaptırmadı.ama bu kadarıylada bana net bir sürü açıklamalarda bulundu. çok sert ve acımasız bir dille bunu anlattı.ayrıca evet hastalığımın bitmesine doğru kahverengi olan akıntım oluyodu.sanırım bu da bir belirti öyle değilmi?Oysa ben bu ay hamileyimdir artık diye o kadar heyecanlıydım ki.zaten eşim bana hala bence sen hamilesin deyip duruyo.bu ayın 5 i adet günüm.3 gündür karın ağrım var ve dünden bu yana bir pembe lekelenme.test yaptım negatif.Bunca şeye rağmen umutlu olmayı nasıl değerlendirirsiniz bilmiyorum ama ben hala umutluyum.yanımda olduğunuz,ilginiz ve desteğiniz için sizlerde sağolun.şeker kız kendi çok teşekkür ederim.bana doktorda tavsiye edersen sevinirim.ama şimdiki doktorum 2 ay daha bekleyelim diyo bende ne yapıcağımı şaşırdım.

iyice araştır güvenilir bir doktor bul hemen pes edip umutsuzluğa kapılmak kolay arkadaşım onu herkes yapar önemli olan yılmadan Allahtan umudu kesmeden sonuna kadar mücadele etmektir psikolojini anlayabiliyorum ama bırakma kendini düşünki imkansız anne olamazsınız denilen arkadaşlar hamile kalabiliyorken sen neden kalamayasınki hem günümüzde artık 1 doktora görünmek yetmiyor bu her hastalık için geçerli sakın umudunu yitirme bizler varız herşeyden önemlisi Allah yar ve yardımcımız bol bol dua et içini ferah tut arkadaşım çok geçmiş olsun canım

Doktorumun tek yaptığı alttan ultrason cihazıyla bakmak oldu.bunun haricinde hiçbir tahlil yaptırmadı.ama bu kadarıylada bana net bir sürü açıklamalarda bulundu. çok sert ve acımasız bir dille bunu anlattı.ayrıca evet hastalığımın bitmesine doğru kahverengi olan akıntım oluyodu.sanırım bu da bir belirti öyle değilmi?Oysa ben bu ay hamileyimdir artık diye o kadar heyecanlıydım ki.zaten eşim bana hala bence sen hamilesin deyip duruyo.bu ayın 5 i adet günüm.3 gündür karın ağrım var ve dünden bu yana bir pembe lekelenme.test yaptım negatif.Bunca şeye rağmen umutlu olmayı nasıl değerlendirirsiniz bilmiyorum ama ben hala umutluyum.yanımda olduğunuz,ilginiz ve desteğiniz için sizlerde sağolun.şeker kız kendi çok teşekkür ederim.bana doktorda tavsiye edersen sevinirim.ama şimdiki doktorum 2 ay daha bekleyelim diyo bende ne yapıcağımı şaşırdım.

şekerciğim, benim en memnun kaldığım jinekoloğum Zeynep Kamil Hastanesi Kadın Doğum Klinik Şefi Opt. Dr. Sadiye Eren oldu.Bizim eve çok yakın muayenehanesi var. Ama istanbul'da. Sen de gördüğüm kadarıyla Malatya'dasın, gelip gidiyor mususn?
Ben bakayım bir telefonuna, sana özel mesaj atarım, istersen...

Ama sanırım Malatya'da da çok değerli doktorlar vardır. benssenb'in de dediği gibi bir kaç doktora gitmek lazım belki de, aradakı farkı sen de hemen anlayacaksın. ümitsizliğie kapılmak yok, kendini üzmek yok, herşeye bir çağre var...geçmiş olsun...a.s.

hepinize çok teşekkür ederim gerçekten kimseyle paylaşamıcağım şeyleri sizlerle paylaşıp az da olsa rahatladım.pes etmek yok.işim gereği burdan ayrılamıyorum o yüzden önce burdaki doktorlarla bu yola giricem.sonrasında da Allah büyük! kaderimizde ne varsa onu yaşıcaz.

arda arkadaşım bende de endometriozis vardı yani hala var hem de 5 cm büyüklüğünde. eski konularda ayrıntılı yazmıştım dr hamiş olamayacağımı sölemişti ama şimdi hamileyim hem de ne ameliyat oldum ne de ilaç kullandım. kistim öylecene duruyor bebişin yanında. yani üzülme, dedikleri gibi tek dr la sınırlı kalmaa.s.

son 3 gündür moralim gerçekten çok bozuldu.ama güçlü olmaya çalışıyorum.adet günüm geldi ama hala olmadım.2 gün önce adet sancılarım bel ağrım çok vardı beraberinde de pembe bi lekelenme oldu. hastalandım sandım ama o günden sonra hiç bişey gelmedi.halsizlik ve daha birçok hamilelik belirtilerini artık psikolojik olarak taşıyorum iki gün önce test yapmıştım negatif çıkmıştı.bidaha cesaret edemedim.yarın tatile çıkıyorum burayı takip edemicem ama döndüğümde umarım bende müjdeli haberlerle dönerim.yine de herşeyin hayırlısını diliyorum .burda bulunan herkes içinde.

X