Düğün öncesi annemle yaşadığım sorunlar

milena_jesenska

Üye
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2015
246
203
Merhaba arkadaşlar.

Gerçekten moralim çok bozuk. Annemle ciddi sıkıntı yaşıyorum. Kısaca bilgi vereyim. Geçen sene okulu bitirdim, yüksek lisansa başladım. Çalışmıyorum. Eylül ayında nişanlandım, ocakta düğünüm var. Evlenince nişanlımın memleketinde yani yüksek lisans yaptığım şehirde yaşayacağız. Ben zaten buradayım anlayacağınız.

Konuya geliyorum; ailem nişandan sonra 2 ay sonra ancak gelebildi yanıma. Eksik olarak yatak odası takımını ve bir kaç küçük parça eşya aldılar. Babam işleri nedeniyle 2 gün kalıp gitti. Annem ise hala burada. Devamlı şikayet ediyor her şeyden.

Geldiklerinde nişanlımın ablasının evine kahvaltıya çağırdılar. Orada da nişanlımın annesiyle hiç sohbet etmedi sadece merhaba merhaba. İlk karşılaşmalarıydı çünkü nişanlımın annesi oldukça yaşlı olduğu için nişana gelememişti. Orada devamlı siyaset konuştu. Hararetli ve yüksek bir ses tonu ile farklı görüşteki insanları aşağılayarak.

Tuttuğumuz ev yaşadığımız şehrin en güzel caddesinde oldukça büyük bir ev. Ev sahibi tanıdık olduğu için kira oldukça uygun. Yalnız uzun süre boş kaldığı için biraz yıpranmıştı. Kendi çabalarımızla içini tadilat yaptırdık. Parkeleri yeniledik, boyasını yaptırdık. Banyoyu yeniledik. Annem ilk gördüğünde evi beğenmesine rağmen bu sabah "yeni gelin olsam o eve adım atmam" "elin eski evinin pisliğini temizlemeye bayılırsın zaten" , "mutfak ve salonun arası neden açık" "o ev ısınmaz"vs gibi laflar etti. Israrla biz beğeniyoruz severek yaşayacağız o evde dememe rağmen devam etti eleştirilerine. Çok canım sıkıldı biz o evi çok severek tuttuk evin planı, manzarası konumu çok iyi. O kadar da uğraştık içine masraf ettik. Kira düşük olduğu için tadilat masraflarını biz karşıladık. Ayrıca bütün apartman ev sahibimize ait 6 daire olmasına rağmen 3 daire dolu. Ev sahibi biz ve ev sahibimizin annesi oturuyor sadece. Oldukça güvenli giren çıkanın belli olduğu bir apartman.

Seçtiğim gelinliği beğenmedi çok sade buldu...

Benim sabrım taştı artık ve bağırdım biraz. Zaten düğün stresi var üzerimde hiçbir şeyi beğenmemesinden bıktım. Nişanlım çok zengin falan değil. Benim bitirdiğim okul gayet iyi. Çalışmaya başlasam maddi olarak hiçbir sıkıntımız kalmaz. Fakat nişanlım yüksek lisansını yap 2 sene idare ederiz ne olacak diyerek tüm yükün altına girdi.

Nişanda bir bilezik, bir saat, söz olmadığı için bir tektaş yüzük ve benim beğendiğim bir kolye küpe takımı taktılar. Nişanlım bunları tek başına yaptı. Benim için hiçbir problem olmamasına karşın annem rezil olduğunu falan söyleyip durdu. Bir tane bilezik çok azmış. Kolye küpe çok basitmiş. Ben sarı sarı altınlar takan biri değilim. Nişanda takılan şeyleri de bozdurmayı düşünmeden hatıra kalsın kullanabileceğim bir şeyler olsun diye seçtim.

Nişanda da zaten tüm gün suratını astı. Bir kere bile gülmedi. Nişanlımın abisi sordu hasta mısınız neyiniz var diye. Gülmek zorunda değilmiş. Kız veriyormuş falan filan...

Şimdi nişanlımın ailesine söyleyecekmiş düğünde şunu bunu takacaksınız diye. Ben asla böyle bir durumda kalmak istemiyorum. Annemi nasıl durduracağım şaşırdım kaldım.

Annen nişanlının ailesi ile arasında klasman farkı olduğunu sanıyor .

Klasik biz onlardan bir kaç gömlek üstünüz tripleri bu yaptıkları.

Nişanlını sevdiğini , böyle yaparak kimseyi değil sadece seni üzdüğünü söyle annene .

Egosunu törpülesin , senin huzurun için .

Ayy öyle şey mi olur. Benim ailem öyle bir şey yapsa yerin dibine girerdim. Ne yap et annen şunu bunu alın demesin.

Nasıl da anladınız tebrikler. Zaten nişan yapmaya ikna edene kadar göbeğim çatladı. Annem kesinlikle istemiyordu nişanlımı. O konular kapandı ama şimdi acısını böyle çıkarıyor sanırım.

Nasıl da anladınız tebrikler. Zaten nişan yapmaya ikna edene kadar göbeğim çatladı. Annem kesinlikle istemiyordu nişanlımı. O konular kapandı ama şimdi acısını böyle çıkarıyor sanırım.

Belli ki kapanmamış o konular . Bir şekilde kabullenmek zorunda kalmış annen sadece.

Eğer onunla detaylı bir şekilde konuşmazsan ve bu yaptıklarının senin huzurunu kaçırdığını anlatmazsan ; her fırsatta bu insanları ezmeye , lafları ile küçük görmeye devam edecektir .

Annendir , karşına al , kalbini kır demiyorum ama ''benim kızım daha iyilerine layık '' psikolojisinden artık kurtulması gerektiğini hatırlat ona .

Anneniz genel olarak memnuniyetsiz biri mi yoksa nisanlinizi mi sevmiyor?
Gideceginiz sehri sevmiyor?
Yanindan ayrilmis olmanizi istemiyor ya da nisanlinizin ailesinden hoslanmadi vs vs?

Sebebi belirsiz ama anneniz bir seye takmis gibi duruyor genel hali bu degilse.
Bu yuzden konusup halletmeye calisin, icinizde kalmamasi acisindan.

Ancak yine de daha ilk defa gittigi bir evde ev halkini asagilayici konusmasi, yuksek perdeden konusmasi falan cok kotu.
Kayin aile sakin sanirim.
Cunku karsinizda mecazen cingenemsi tipler olsa, orada durum aninda renk degistirirdi.

Maalesef annem genel olarak böyle biri. Hayatında yaşadığı olumsuzluklar böyle olmasına neden olmuş olabilir. Ortada böyle bir durum yokken bana yaptıklarına katlanıp ses etmiyordum ama şimdi durum farklı arada başka insanlar var. Bu insan benim eşim olacak ailesi ailem olacak ve allah için bana karşı tek bir olumsuzlukları olmadı bugüne kadar.

Nişanlıma karşı eski sertliği yok ama evi olmaması arabası olmaması yüksek gelirli bir işi olmaması annemin takıldığı şeyler. Kendi ailemin de maddi açıdan durumu oldukça iyi ve her zaman da böyle oldu. Yani maddi açıdan bir sıkıntı yaşamadık hiç.

Kayınvalide biz kalktıktan sonra benim hatırıma sustuğunu söylemiş. Aslında hiç de sakin değildir yani lafın cevabını oldukça iyi verir. Zaten oldukça yaşlı annemden falan.

Bugün veya yarın annem dönecek. Nişanlımın ailesi eve davet ettiler ve annem benim orada işim ne falan diye karşılık verdi. Evlerine gitmek yerine nişanlımın ablası ile dışarıda bir yerlerde görüştüler. Nişanlımın annesi bu duruma alınmaz mı? Sonuçta yaşlı bir kadın ve defalarca eve devat ettiler. Annem inatla gitmedi.

Sastim sadece. Elin evinde kiracisiniz sıfır dairede otursaniz ne olacak. Ev iyi de olsa kötü de olsa başkasının evi.

Annenin her tavrından, her yaptığından nişanlını ve ailesini küçümsediği anlaşılıyor. Her aile kızlarının en iyişartlarda yaşamasını ister. Herkes ister evi işi yüksek maaşı arabası olan bir damadı olsun. Mesela benim annem de en başlarda eşimin ve ailesinin maddi olarak pek iyi durumda olmamalarına çok takılmıştı. Devamlı benim çok daha iyi şartlada yaşamam gerektiğini, o kadar eğitimi boşuna yapmadığımı söyler dururdu-ki ben yüksek lisans, eşim ise lisans mezunu ve ben bunu fark olarak dahi görmüyorum. Ama ne zaman eşimi daha iyi tanıdı, onun ne kadar iyi ve düşünceli birisi olduğunu, asla elimi bırakmayacak, bir dediğimi iki etmeyen ve çok çalışan azimli biri olduğunu gördü, işte o zaman onun iyi bir eş ve iyi bir baba olabileceğine kanaat getirdi. Ve bütün o söylenmelerini bitirdi-en azından benim yanımda. Hala anneannemle başbaşalarken eşimin ailesinin maddi olarak çok çok az şey yaptıklarını konuşyorlardır eminim Ama benim yanımda asla konuşmuyorlar, eşime de ailesine de herhangi bir şey hissettirmiyor annem. Çünkü bizim mutlu olduğumuzu biliyorlar.

Annenin aTLADIĞI EN büyük nokta bu. Eğer nişanlın özünde iyiyse, seni mutlu ediyorsa, adam gibi adamsa, kısıtlı imkanlarla da olsa senin istediklerini elinden geldiğince yerine getirmeye çalışıyorsa ortada sorun yok demektir. Anneni karşına al ve ciddi olarak konuş. Onun bu tavırlarının ilerde sizi mutsuz etmekten başka bir işe yaramayacağını söyle. Ben her halükarda bu insanla evleneceğim, ilerde hatırlanan acı sözler olacak de. Nitekim her insanın bir dolma kapasitesi var. Şu an senin için susan kvaliden de eşin de gün gelir "Eee yetti senin annen de...." tarzında konuşurlarsa senin ağrına gider. Sonuçta insanların maddi durumu buysa onu değiştiremezler. Ee nişalın da işi gücü olan insansa daha ne? Anneni birilerinin iyice silkelemesi lazım ama en başta da senin.

Sastim sadece. Elin evinde kiracisiniz sıfır dairede otursaniz ne olacak. Ev iyi de olsa kötü de olsa başkasının evi.

Ki ev sahibi bize o kadar yakın davranıyor ki sırf apartmana yabancı girmesin siz olun kiracı diye neredeyse yarı fiyatına kiraya verdi evi. Bir ay önce de çağırdı bizi masraflarnız var kirayı stres yapmayın kendinize düğünü atlatın biz sizi çok seviyoruz fln dediler. Çok iyi insanlar. Eve bakmaya gittiğimizde ev sahibi annem gelecek diye bir sürü hazırlık yapmış sofra kurmuş çağırdı bizi. Ne bileyim benim önceliklerimle annemin öncelikleri çok başka sanki...

Ve ev harabe falan değil gayet güzel. Evi tuttuk dediğimde annemin ilk sorusu giyinme odası var mı olmuştu... Beklentilerini anlayın diye söylüyorum bunu...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…