Düğün hediyeleri..

ozlem28

Nirvana
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
981
78
kızlar sizin düğününüze gelip hediye takan akrabalara onlarında düğünleri olduğunda hediyeyi sizlermi alırsınız, yoksa aileleriniz mi halleder?
bizde eşimin birkaç akraba düğünü oldu, bize taktıkları hediyeyi bizde onlara aldık, gidemeyeceklerimize eşim alıp annesine verdi, takarsınız diye.. kendi akrabalarımdan benden sonra düğünü olan olmadı ama olursada kendi ailem alır, takar. hep bizim almamızı beklemezler..ancak kendi arkadaşlarımın düğünlerinde ben alırım hediyemi gider, takarım..sizde bu durum nasıl??

Ailem ayrı takar biz ayrı takarız..
Ama gitmeyeceğimiz düğüne takı yollamadık hiçsengözlerimebaksanab

bizdede kayinvaldem ve kendi ailem takar
siz bidaha almayin bikere yeter diyorlar hep
zaten genelde biz gitmeyiz kayinvaldemin tanıdıklarıysa o gider benim annemlerin tanıdıklarıysada onlar gider hediyelerini takarlar
ama eğer çok yakın akrabaysa onlar ayrı biz ayrı takarız

çok yakın akrabalara ayrı ayrı takarız bizde herhalde ama mesela eşimin ailesinin tanıdıklarının, yada uzaktan akrabaların düğünleri olduğu zaman biz aldık hediyeleri. yada bize takılanlardan elimizde olan küçük altın falan varsa verdik kayınvalideme onlar taktılar. zaten bir dünya düğün borcumuz var onları zor ödüyoruz, birde bu hediye işlerini bize yıkıyorlar sinir oluyorum. eşime patlayacam en sonunda..Kötü Kazen

Normalde ailelerin alması gerekir , eğer çok samimi ve görüştüğün biriyse sende bişeyler takabilirsin ...
Ama ne yazık ki şimdiye kadar olanlarda eşim hem bizim yerimize hem ailesinin yerine taktı ,eşimin annesi siz gelirken alıp gelin parasını vericez dedi , ama kayınpederime parayı bize verdiğini söyleyip kendi aldı . Kayınpederime göre kendisi takıyor bize göre biz takıyoruz karışık değil mi:))

canım normalde bizim düğüne gelenlerin karşılığını ailelerimiz götürüyor ama bizde ayrı bir aile olduğumuz için yakın akrabalarımıza hani ileride bize yani evlatlarımız olursa inşallah hayırlısıyla sağlıklı olur onlarda bize bizim şahsımıza getirecekler...

eğer akrabam ise evlenen hem biz takarız hem ailem
ayrım yapılmaz,

karşılık vermek anlamında soruyorsun sanırım...
aileler takar...bizim tarafa benim ailem, onlara eşimin ailesi...
ama yakınlık derecesine göre bizim de ayrıca taktığımız olur...
ben de gitmediğim düğüne takı yollamam...

bence geliri olan takabilir.. ama kayınvalideyle aynı evde kalınıyosa o zaman aileler takması daha mantıklı bence. ..ya bu hediye işi çok hesap kitap gerektirmemeli.. adı üstünde hediye...a.s.

Bizde hem aileler hem de evlenmiş çiftler takar,ayrı ayrı yani..
Genç çift evlenmiş,artık bir yuva sahibi,bize kimse karışmasın biz de bir aileyiz diyoruz ya hep o yüzden ayrı bir aile olarak hediyemiz de ayrı olur..
Sonra bizim de bebeğimiz olduğunda onların da hem ailesi hem kendileri takar,daha bereketli olur...:teytey::dance:

eee kızlar ben napıyım düğünümdeki takılarımı eşimin tarafı aldı biz göremedik bile düğün borçlarınıda 1buçuk yıl eşimle ben ödedim onlar takı paralarını ne yaptılar bilmiyoruz bide şimdi kaynanam çok yakın olmayan akrabalara bile yarısını sen yarısını baban versin diyor çok yakınlarımıza zaten ayrı takıyoruz ama öbürlerinden banane ya paralarımızı harcerken iyiydi dimi

Kayınvalidem büyüklerin taktığı takıları kendi borcu bildi kendi ödüyor. Ama ille söylüyor şuna gittim buna gittim diye.Annemler ise kime ne taktı ne geri götürdü bilmiyorum.
Bizde sadece arkadaşlarımıza takıyoruz.

bizler de ailelerimizden bağımsız takarız takacağımızı..herşeyin ve herkesin yeri ayrıdır çünkü.
genelde tüm düğün ve nikahlara katılmaya çalışıyoruz ama bir aksilik olup da gidemediysek;daha sonra altınını yada hediyesini götürüyorum..

artık sizde ayrı bir evsiniz bu konuda ailenizden ayrılmalısın artık..yani siz ne yaparsanız eşin ve kendin adına yaparsınız sizin taktığınız takıyı ailenizden bilmezler..yani bizde öyle..annemler ayrı takar biz ayrı takarız..gidemediğimiz düğünlere ki yakın akraba değilse gitmemişizdir takıyı falan göndermeyiz...

bizimde ayrı takmamız gereken yerler tabiki olurda benim söylediğim bizim pek tanımadığımız, ilerdede görüşmeyeceğimiz kişilerin bizim düğünümüze gelip taktklarını iade etmek. kayınvalidemin eski komşusu mesela, bizden sonra onların düğünleri oldu bize taktıklarını bizde onlara taktık. ayrı ayrı takmaya gerek yok. başka görüştüğümüz insanlar olursa tabiki ayrı hediyemi takarım. ailelerden bağımsız olarak..

eşimin tarafından teyzelerinin haricinde hiç kimse gelmemişti dolayısıyla kimseye altın takmam gerekmiyor.
bizimkilerden de birinin düğünü olduğunda ben zaten düğününe gider takımı ayrı takarım.gitmiyorsamda (hastalık vs.haricinde) takımı göndermem
sonuçta artık ayrı bir aileyiz biz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…