Yöresel Tarif Düğün Çorbası , Tavuklu Patlıcan Sufle ve Künefe - Selva Un Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

yercekimli karanfil

Güzel günler de bizi görecek mi?
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2010
11.645
22.260
Hayırlı Ramazanlar hanımlar
Hiç aklımda yokken kendimi bu yarışmada buldum. Dilerim menümü beğenirsiniz. İlk kez katılıyorum hatalarım varsa şimdiden affola

Menüm şu şekilde :
-DÜĞÜN ÇORBASI
-ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
-YOĞURTLU BULGUR KÖFTESİ
-KABAK SALATASI
-KÖZ BİBER SALATASI
-PASTIRMALI KURU FASULYE
-HASANPAŞA KÖFTE
-TAVUKLU PATLICAN SUFLE
-FIRIN MAKARNA ( Makarna Böreği)
-KÜNEFE
-MAGNOLİA

DÜĞÜN ÇORBASI:

Malzemeler:
- 300 400 gr kuzu gerdan
- 1 yumurta sarısı
- 3 yemek kaşığı unu
-4 yemek kaşığı yoğurt
-2 yemek kaşığı tereyağı
-Limon suyu
-Pul biber

(Malzemelerde tereyağı var sen oraya ayçiçek yağı koymuşsunuz dediğinizi duyar gibiyim. Eşim tereyağı yemediği için ben üzerine yapılan sosu ayçiçek yağıyla yapıyorum. Oraya da dalgınlıkla onu koymuşum. Kusuruma bakmayın)

Etlerimizi kuşbaşı doğrayıp haşlıyoruz. Et suyundan süzerek etlerimizi ayırıp didikliyoruz. Diğer taraftan yoğurt ve unu iyice çrpıyoruz üzerine 1 yumurta sarısı ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız bu karışımı et suyumuzla (et suyundan katıp biraz ılıştırarak) yavaş yavaş ve karıştırarak ekliyoruz. Daha sonra didiklediğimiz etleri ekleyip bi kaç dakika daha kaynatıyoruz. Tuzu ekleyip pul biber ve yağ ile yapılan sosumuzu üzerine gezdirip servis ediyoruz. Afiyet olsun :)

TAVUKLU PATLICAN SUFLE

Malzemeler
-4 adet patlıcan
-750 gr tavuk göğsü
-Sivri biber ve kırmızı biber
-1 adet soğan
-1 yemek kaşığı salça
-1 domates
-Sıvı yağ
-Pul biber
-Karabiber
-Tuz

Beşamel sosu için:

-2 su bardağı süt
-1, 5 kaşık un
-2 kaşık tereyağı
-Karabiber
-Tuz

Üzeri için:
-Kaşar peyniri

Patlıcanları soyup ince uzun dilimliyoruz. Ben acısı çıksın diye 15 dk kadar tuzlu suda bekletiyorum. Dilimlediğimiz patlıcanları kızartıyoruz. Diğer tarafta soğanı kavurup üzerine küçük küçük doğradığımız yeşil ve kırmızı biberleri ekliyoruz. Biraz kavurup domates ve salçayı da ekliyoruz. En son kuşbaşı doğradığımız tavukları ekleyip tuzunu pul biberini ve karabiberini katıyoruz. Bir miktar da su ekleyerek pişiriyoruz.

Kızarttığımız patlıcanları bir kaseye diziyoruz. Üzerine sırasıyla rendelenmiş kaşar peynir tavuk sote kaşar peynir koyup patlıcanları kapatıyoruz. Hazırladığımız patlıcan sufleleri tepsiye diiyoruz.

Besamel sos için 2 yemek kaşığı tereyağını eritip unu ekliyoruz. Unun kokusu çıkınca sütü yavaş yavaş ve karıştırarak ekliyoruz. Kıvamı gelince tuz ve karabiber ekleyip altını kapatıyoruz.

Beşamel sosunu tepsiye dizdiğimiz patlıcan suflelerinin üzerinde gezdiriyoruz. En son olarak üzerlerine kaşar peynir koyarak fırına sürüyoruz. 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun :)

KÜNEFE:

Malzemeler :

- 250 gr tel kadayıf
- 150 gr tereyağı
- 1 yemek kaşığı pekmez
-Künefelik peynir (Ben dil peyniri kullandım)

Serbeti için:

-2.5 su bardağı şeker
-3 su bardağı su
-Birkaç damla limon suyu

Üzeri için
-Kaymak
-Çekilmiş ceviz (aslında antep fıstığı ama ona alerjimiz var)
Öncelikle şeker ve suyu kaynatıyoruz. Kaynara çıkınca limon suyunu ekleyip 20 dk kadar daha kaynatıyoruz.

Kadayıflarımızı bir parmak genişliğinde doğruyoruz. 100 gr tereyağını eritip doğradığımız kadayıfların üzerine döküyoruz. Kalan oda sıcaklığındaki tereyağını pekmezle karıştırıyoruz. Bu karışımla künefe kaplarının içini ve yanlarını bolca yağlıyoruz. Daha sonra bir miktar kadayıf alıp iyice sıkıştırarak künefe kabının içine yerleştiriyoruz. Mühim olan sıkıştırabilmek. Ellerimizle bastırdıktan sonra kadayıfın üstüne başka bir künefe kabı oturtularak iyice bastırılır. Üzerine dilimlediğimiz peynirleri yerleştirip kadayıfla üzerleri kapatılır. Yine iyice sıkıştırıp diğer künefe kabı üzerine oturtulurak bastırılır. Hazırladığımız künefeleri ocakta kısık ateşte 6-7 dakika kadar alt üst olarak iyice kızarana kadar pişiriyoruz. Ocaktan aldığımızda sıcak künefenin üzerine 1 kepçe soğuk şerbeti döküyoruz. Üzerine kaymak ve çekilmiş cevizimizi serpip sıcak sıcak servis ediyoruz.

Afiyet olsun :)

Çok güzel olmuş. Çok emek vermişsin belli. Künefe gel beni ye diyor
Teşekkür ederim :)

Yarışmada başarılar künefe favorim
Tesekkurler :)
Canım herşey çok güzel maşallah ellerine sağlık başarılar dilerim
Teşekkür ederim :)
O zaman en kisa zamanda bir araya gelmeliyiz.

Ponçik yanaklım da kurulmus baş köşeye

Kizimmm ben sana bunun kralini hazirlarim

Menü ve sofra Harika ellerine sağlık canım. En çok da künefeye içim gitti ama sanki künefeyi sofra sunumunda göremedim inşallah bir sorun olmaz. Bir arkadaş o şekilde diskalifiye olmuştu yarışmadan çünkü...

Yarışmada başarılar dilerim

Tesekkur ederim EmiraSalih :)

Bunu bilmiyordum dedigim gibi kendimi bu yarismada buldum cok bilgim yok Siyah fonlu kunefe fotograflari masadan ama ilk fotograflarda yok. Onun sebebi de sicak sicak yenmesi gerektigi için artik sorun olursa da kismet .

1.lik gibi bi iddian yok kendi halimde neseli alemci bi delikanliyim

Bu arada sana da basarilar dilerim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…