Yöresel Tarif Düğün Çorbası, Çökertme Kebabı, Güllaç - Tat salça sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.876
16.885
31
Öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum, merhabalar
İftar menümle karşınızdayım bugün. Şimdiden konumu okuyan, beğenen herkese çok teşekkür ediyorum. Hadi başlayalım, buyrun...

Bu günün ilk tarifi;

DÜĞÜN ÇORBASI

Malzemeler
300gr Tavuk (göğüs etinin kemikli ve derili kısmı olursa daha leziz olur)
4 Yemek kaşığı Un
1 Yumurta sarısı
1 Limon
1 Yemek kaşığı Tereyağı
1 Tatlı kaşığı Salça
Tuz, Pul biber

Yapılışı
Düğün çorbasının yapılışını iki aşama diye düşünürsek daha kolay oluyor. İlk önce çorbanın tabanı, sonra terbiyesi ve salçasını yapacağız.

1. aşamamızda öncelikle tavuğu düdüklüye koyuyor, üzerine 2 çay kaşığı tuz ve üzerini geçecek kadar su ile haşlamaya başlıyoruz. 15-20 dk piştikten sonra tavuk etini çıkartıp didiyoruz.
Diğer yandan bir kaseye 4 yemek kaşığı unu koyuyoruz. Üstüne su ekleyip topak kalmayana kadar çatalla karışımı çırpıyoruz. Sonra bu unlu karışımı tavuk suyuna ilave ediyoruz. Ara ara karıştırarak un kokusu gidene kadar kısık ateşte pişiriyoruz.

2. aşamamızda ilk önce 1 adet limonun suyunu sıkıyoruz. Üstüne bir yumurtanın sarısını ekleyip homojen karışım elde edene kadar çırpıyoruz *püf nokta: yumurtanın beyazını eklersek çorbamızı kestirebiliriz, riske girmemek adına yalnızca yumurtanın sarısını ekleyelim.
Sonra karışımı büyükçe bir kaseye alıyoruz. Temperleme işlemiyle terbiyemizi çorbamıza döküyoruz. Yani her seferinde bir kepçe çorbadan alıp, yumurtalı karışıma ekliyor ve karıştırıyoruz. Böylece rengi açılan, yumurtalı karışımı yani terbiyemizi çorbamıza ekliyoruz. 1-2 dakika sonra çorbamızın altını kapatabiliriz. Üstüne parçaladığımız tavuğu ekliyoruz. Bir yanda da küçük tavaya tereyağı ve salçayı alıp pişiriyoruz. Altını kapatmadan önce biraz da pul biber ekliyoruz salçalı karışıma ve çorbamıza döküyoruz.

Çorbamız hazır, sıra ikinci tarifimiz olan çökerme kebabında

ÇÖKERTME KEBABI

Malzemeler
500gr Kuşbaşı et
3 adet kızartmalık patates
Ayçiçek yağı ve Zeytinyağı

Yoğurdu için;
1 kase yoğurt
3 diş sarımsak

Domates sos için;
2 tane büyük domates
1 tatlı kaşığı salça
Zeytinyağı
Tuz, pul biber

Yapılışı
Bu tarifimizde öncelikle patatesi hazırlayacağız, sonra eti hazırlayıp en son birleştireceğiz.

Patatesimizi soyuyor ve rendeliyoruz. Ben normal rende yerine mutfak robotumun rende özelliğini kullandım. Böylece hem hızlı hem tüm patatesler aynı boyutta oldu. *Püf nokta: Patatesleri rendeledikten sonra nişastasını almamız, beklerken kararmaması ve kızartırken patlamaması için çok önemli. Rendelediğimiz patatesleri bir kap içine koyup üstünü geçecek kadar soğuk su, 1 yemek kaşığı tuz ve yarım su bardağı kadar süt ekliyoruz ve dinlendiriyoruz.

Kızgın tavaya 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyip etimizi koyuyoruz. İlk önce yüksek ateşte eti mühürleyip sonra kısık ateşte ara ara su ekleyerek içinin pişmesini sağlıyoruz. Piştikten sonra tuz, pul biber vs. baharatımızı ekliyoruz. Bir yandan domateslerimizi rendeleyip 1 çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı salça ile sosumuzu bir güzel pişiriyoruz. Yoğurdumuza rendelediğimiz sarımsağımızı ekleyip çırpıyoruz.
Yemeğe az vakit kala patatesimizi kızgın ayçiçek yağında kızartıp tabağın altına alıyoruz. Sırayla üstüne eti ve sosu ekleyip yanına yoğurtla servis ediyoruz.

Veee 11 ayın Sultanı olan Ramazan'ın olmazsa olmazı "Güllaç" tarifimize geçiyoruz

GÜLLAÇ

Malzemeler
1,5 litre süt
1,5 su bardağından biraz fazla şeker (Ben çok şekerli sevmiyorum, bu miktar güzel oluyor)
7 yaprak Güllaç (Yarım paket)

Yapılışı
Tencereye süt ve şekerimizi alıyoruz. Şeker eriyip, süt ısınana kadar ocakta karıştırıyoruz. *Püf nokta: Süt kaynamayacak ama ılık da olmamalı, kaşıkla bir damla parmağınıza döküp sıcaklığı ölçebilirsiniz.

Öncelikle sıcak sütten 2-3 kepçe borcamın altına döküyoruz, üstüne bir yaprak güllacı ortasından önce ikiye, sonra onları da ortalarından dörde bölüp borcama koyuyoruz. *Püf nokta: Bir taraf yüksek, bir taraf alçak olmaması için güllaç yapraklarının uzun kenarlara da gelecek şekilde, yani her katta, her köşeden koyuyoruz.
Güllaç yaprağını koyduktan sonra yine iki kepçe süt koyuyoruz. Bu şekilde 7 yaprağı dizip kalan sütü son katın üstüne döküyoruz. Güllacımızı soğumaya bırakıyoruz.

Soğuduktan sonra sütünü tamamen çektiğini görmüş olacağız. Üzerini zevkinize göre süsleyebilirsiniz. Kışın nar, yazın kiraz koymayı seviyorum, kırmızı rengi güllaç üzerine çok yakışıyor. Tat olarak da ben fındık ve toz antep fıstığını çok yakıştıyorum. Güllaç da hazır artık

Artan tavuk beyaz etine mayonez ve turşu ekleyip yaptığım tavuk salatası ve dünden kalan havuçlu salatamla birlikte, eşimi oturmaması için zor tuttuğum iftar soframa geçebiliriz. Umarım siz de beğenirsiniz. AFİYET OLSUN!

Ben bu yasima kadar hic güllaç yemedim bir dilim alabilir miyimmmm harika gorunuyo çünkü.
Ellerinize kollariniza saglik.yarismada başarılar
Bende yemedim hic senden once yazdiydim bende tadini cok merak ediyorum ya nasil ki acaba

Eline emeğine sağlık canım başarılar

Canım yufkanın şekerli sütle ıslanmış hali gül reçeli tadı gibi bi tad oluyor sütlü bi kere yedim bende çok güzeldi aldım bende yufka yapcm bi akşam bklm güzel hafif Bi tatlı
Eger burda hazir satiliyorsa esime soyliyeyimde aksam alsin cok merak ettim

Valla bende tadini merak ediyorum cocom :) ama bu sene belki yerim: D kv alalim diyordu alip ucundan bakmali tadina.göründüğü kadar guzeldir diye düşünüyorum
Vallahi benimde canim cekti cok merak ettim bu sefer.esim isten cikacak birazdan.güllaç aldirayim pastanede satiliyorsa :))

Eger burda hazir satiliyorsa esime soyliyeyimde aksam alsin cok merak ettim
Bizim burda fırında görmüştüm bende yufkasimi tatlisi mi bilemiyorum.çünkü pasta falanda satiyorlar
Vallahi benimde canim cekti cok merak ettim bu sefer.esim isten cikacak birazdan.güllaç aldirayim pastanede satiliyorsa :))
Satiliyor olabilie gul suyu varmis baksana yufkasinda ayyyy benimde canim cekti yaa

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…