Düdüklü tencere ile hangi yemekleri yapıyorsunuz?

Prm.Oznur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2008
765
2
arkadaşlar clipso kapak düdüklü tencere aldım fakat içinde hangi yemekleri kaç dakika pişiriyorsunuz mesela kuru fasulye nohut falan sebze kaç dakikada pişiriyorsunuz ne yemekleri hazırlıyorsunuz tariflerini yazarmısınız bilgi verirseniz çok sevinirim a.s.

Son düzenleme:
bende clipso yok.
yani normal düdüklü tencere aldı kayınvalidem bana ben çok heves edince..
eti sote yapmadan önce pişiriyorum mesela o yarım saate pişiyor..
nohutu ve fasülyeyi hiç haşlamadım genelde haşlanmış alıyorum..
benden daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır.:a.s.:

Z.yaglı fasulye 10 dk,nohut 30 dk ,kuru fasulye 30 dk,mercimek çorbası 10 dk,patates 10 dk,et haşlama 20 dk .Umarım biraz yardımcı olmuşumdur.Yıllardır vazgeçilmezimdir benim düdüklü tencere .Sanada hayırlı olsun canım.

laelaelaelaelaeEvet düdüklü tencere pratik oluyomuş ama kullanmaya korkuyorum patlıcak diye,:tomato: arkadaşım yemek yapatken patlamış mutfağın duvarları yemek olmuş çok kötü yaaaaaaaaa,şakkıdı ben n kullanmak istiyorum ama korkuyu atlattıktan sonraaaaaaaaa:roflol::roflol:

canım hayırlı olsun.......ben evlendıgımden berı kullanıyorum deneyerek ogrendım.....kural bır sebze yemegının suyunu cok koyma tencerede sebze sulanabılıyor..bu basına gelırse kapagı actıktan sonra ocakta bırkac dk daha pısır suyu uçsun..kural ıkı yemek pıstıkten sonra havasını almayıp bekletırsen tenceredekı yemegın dahada yumusar....mesela kusbası etlı bır sebze pısıreceksın clıpsoda... kabaca anlatayım...tencerde once soganı kavur sonra etını kat bır ıkı cevır ve ortalama ıkı uc bardak su koy...saatı 7 dk ya ayarla(tavuk ısaretı olan yere ayarla)...pısme bıtınce kapagı hemen acma 3 4 dk bekle....et yumusacık oluyor..sonra sebzeyı koy ve suyunu konrol et..sebze kısmını ayarla ve en fazla 7 dk daha...
tencereden cok memnunum cok kısa zamanda yemek hazır..kurufasulye ve nohutu once 10 dk sebze ayarında hasla suyunu suz sonra yukarıdakı gıbı pısır..tavuk haslayacaksan 10dk. tavsıyem kapagı hemen acma havası ınsın yada acacaksan muslugun altında ac....
bu pısme surelerı baklıyatın cınsıne gore degısebılır...kucuk tanelı fasulye daha cabuk pısıyor mesela...
bu benım usulum belkı benımde eksıklerım vardır baska arkadaslarda yazarsa bırbırımzden faydalanır bılmedıklerımızı ogrenırız....
aklıma geldıkce yazarım canım.....COK UZUN OLDU BU YAAAAkaydirigubbakcemile2-tatlicadiarzu-

lotus79 çok güzel anlatmıssıncokacimcoook bendede var clıpso nasıl kullanıcam diğe kara kara düşünüyordum gerçi yemek yapmasını bilmiyorum ama bakalım benneyaptımkiinş yapabilirim diğer yaptıgın tarifleri anlatırsan sevinirimhihoyyyt

Kızlar sıcak su koysak olurmu düdüklüye, ben hep soğuk su koyuyorum düdüğü ötüncede indiriorum, sıcak su hiç denemedim bişey olurmu acaba?

kullanma kılavuzu felan yok mu canım
benimki de clipso
ama içinde kullanma kılavuzu var daha kullanmak nasib olmadı ama....
hangi yemekleri kaç dk pişirecemi yazıyor orda

ben hemen her yemeği düdüklüde yaparım yeşil fasulye, pırasa vb. düdüklü tencerenin yemeğinin lezzeti daha bi farklı oluyor sanki bi de kaynamış su koyarım
ayrıca sağlıklıymış ta bunu geçenlerde öğrendim
bir beslenme uzmanıydı diyoki yemeklerinizi kısa süreli pişirin bunun içinde en uygun tencere düdüklü tenceredir ateşte uzun süre kalan yemeklerin vitamin değeri ölüyormuş
bir de yemeği pişirdikten sonra yani altını kapatınca o sıcağının üstüne tuzunu atarım
hiçbir zaman yaaparken atmam
soruna karşılık cevap olmadı ama olsun
bu da benden...:))

ben de hemen hemen tüm sebze yemeklerini düdüklüde yaparım...
ee çalışan bayanım, hızlı olmam lazım....

çok sağolun kızlar ya kullanma klavuzu var ama kuru fasulye nohut gibi bakliyatlar yazmıyor. kaç dk pişegii yazmıyor bakalım yapayım nohut ve fasulya 20 dk pişirsem yeter ozaman çünkü küçük cinsi

hemen hemen tüm yemekleri düdüklü tencerede yaparım.....

fasulye için 20 dk yeter arkadaşım...bakarsın pişmemişse tekrar kapağını kapat pişir....

Tefalleri bilmiyorum ama normal düdüklülerde 20 dak kuru fasulye için az bir zaman. En az 30 dakikada pişiyor kuru. Nohut da 40 dak ama ben iyice pişiriyorum çok lezetli oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…