Down sendromlu bebeğimi aldırmalımıyım yardım edin

Bu karar bize degil size ait.
Onlarca fikir sahibi insan var burada.
Aslolan sizin fikriniz.
Insallah sizin icin en dogru karari verirsiniz.

Neyi yanlis yazdim anlayamadim
Yanlis anlasildiysam kusura bakmayin
Doktoruma amniyosentezin ne ozelligi var dedim
O da bana down sendromu durumunda istege bagli aldirabiliyosunuz dedi
Ben de ogrenmek istemedim
Yaptiran bi arkadasima da %100 dediler ama saglikli dogdu
Ben bilimsel bisey demedimki.Sadece basima geleni anlattim

Bunu neden buraya soruyorsunuz?Bu sizin ve eşinizin bileceği bir durum.Hatta diğer iki çocuğunuzu etkileyebilecek zorlukta bir karar.O çocuğa yıllarca siz emek verecekseniz doğurursanız.Haa doğurmazsanız da yine sizin vicdanınızla ilgili bir durum oluşacak.Yani her koşulda siz etkileneceksiniz.Artılarıyla eksileriyle iyi düşünüp karar verin lütfen.

Şöyle ki siz konuyu açan arkadaşımızın bebeğinin sağlıklı da olabileceğini ima etmiş oldunuz. Bu bilgi yanlış ve boş yere umut vermek demek malesef. Arkadaşınızın amniyosentez yaptırıp sonucunda down sendromlu çıkıp doğumda da bebeğin sağlam gelme ihtimali yok gibi %1 den daha az. Muhtemelen ona amniyosentez dışındaki testler sonucu bebeğinin sağlıksız olduğunu söylemişlerdir.

Yani ben kendim gibi dusundum aldirmak istemiyo aldirmicak o yuzden yazdim.Dediginiz gibi bosa umutta olabilir bisey diyemiyorum.

Amniyosentez sonucunda maalesef saglikli olmasi mumkun degil. Ben olsam aldirirdim, cok zor bir karar ama ebeveynlerin normal sirada erken goctugu dunyada bile bile dezavantai bir birey birakmak arkada fazla cesurca. Hayata her anlamda 2-0 geriden baslayacak.

Merhabalar, bence bu soruyu dışarıdaki insanlara değil sadece kendinize ve eşinize sorun, buradaki konuyu kapatın kendiniz karar verin.
Ve kararınız ne olursa olsun acaba demeyin, doğurursanız lütfen büyük bir sevgi ile bakın , hemen down sendromlu çocukların eğitimi ile ilgili kitap alın, kitap adı yazarım isterseniz.
Eğer aldıracak olursanız da çok fazla insanların yanında konuşmayın, anlatmayın konuyu kapatın, 2 kızınız daha varmış onlar da devamlı acaba diyen pişmanlık duyan bir anne görmesinler, bu sefer onların da hakkına girmiş olursunuz, onların da mutlu bir anneye hakkı var.

Down sendromlu pek çok çocuk doğduklarında çok fazla sağlık sorunları ile doğuyorlar. Kalp bagirsak bobrek....Yine burada okudum. 6. Aya kadar defalarca ameliyat geçirmiş bir yavrucak...burundan beslenmis...hala sorunlar yasiyor..dunyaya acı cekmeye gelmis gibi ...çektiği acı ayrı ailenin sıkıntısı üzüntüsü ayrı. Kimsenin size vicdan yaptırmasına izin vermeyin...annesi sizsiniz..karariniz aldırmak olursa da bunu çocuğunuz için yapacaksiniz

Bebeğinizi öldüreceksiniz bizden onay mı bekliyorsunuz.. Allah merhamet versin ..
Bebek doğunca pek çok sağlık sorunları ile doğuyorlar.o yuzde n doktorlar böyle bir opsiyon sunuyor. Aldırmak isterse de bu cok cok normal..annesi ,bakacak olan, çocuğu kablolarla beslenirken acı çekerken onu izleyecek olan da annesi oldug u icinAnneye bu konuda vicdan yaptırmamak gerekli

Canım öncelikle Allah kimseye böyle bir haberi ve bu acıyı yaşatmasın fakat ben kendi adıma söylüyorum bana doktor öyle birşey söylese Allah böyle istedi der o çocuğu doğurur dünyaya getiririm ve ölene kadar bakmaya da mecburumdur şimdi dile kolay felan filan demeyin aynısıni dedemin annesi de demiş ve gerçekten özürlüydü dedem yinede dünyaya getirmiş halama da söyledilerdi öyleyse bile doğup bakacam dedi benim gibi ve Allah büyük ki belki öyle düşünmesi bile yetti çocuk sapa sağlam bazen doktorlar yanlış yapa biliyor görümceme de sırtı omurgaası açık dediler doğ beni dinle dedim sapa sağlam çocuk hani demek istediğim şu ki doktorların dediği her zaman doğru değil emin ol eğer öyleyse bile Allahın bu sana hediyesi olarak düşün özürlü bir evlad a bakmak çok büyük bir sevaptır ikinci bir çocuğum olmayacaksa bende yurttan özürlü bir bebek almayı düşünüyorum

Doktor demiyor test sonucu %100 down.

Doktor demiyor test sonucu %100 down.
O zaman doğarım tabii bu benim kararım dediğim gibi eğer ikinci çocuğum olmazsa özürlü bir çocuk evlatlık edineceğim zaten. Maddiyata da bakıyor psikolojik durumunuza da bakıyor herkesin düşüncesi hayatı yaşantısı farklı..

Sakın aldırma diyenler var hayret ediyorum bunu nasıl söyleyebiliyorlar.Çocuğa bakacak olan kendisi bir ömür onunla yaşayacak olan kendisi bu insanlar değil ki.Hem gerçekten başına gelmeden öyle kolay ki bunu kolay dile getirmek.şimdi allah korusun konu sahibine birşey olsa geride kalan çocukları bakmak zorunda olacak.Onlara danıştı mı siz bakar mısınız diye.Ya da özel ilgi isteyen bir çocuk olacak diğerlerinin vebaline girip tüm ilgiyi bu çocuğuna verip mi kurtaracak ahiretini.Evet bi de aldırıp vicdan azabı çekmek var çok çok zor bir karar rabbim doğru yolu göstersin ona.Burada hiç birimizin haddi değil aldır veya aldırma demek ama iyi düşanmesi lazım.Konu sahibi bence konusunu kapatsın kendi kararını kendi versin.

Konu sahibi sadece fikir istemiş bu gayet normal birşey bende herkesin düşüncesini dinler en mantıklı geleni yaparım. Tabii ki eşiyle ona kalmış birşey. Tabii ki dile kolay. Ve tabii ki kimse hissedemez. Herkes kendi düşüncesini söylüyor. Benim düşüncem bu. Dile kolaylık yapmıyorum olanı söylüyorum. Aldırmada demedim ben yapmazdım dedim kimsenin vebaline girmem hele ki aldır asla demem aldırma diyipte bir insana da eziyet etmem maddi durumu yoktur psikolojikmen yetersizdir hani konu sahibini tanımıyoruz . Benim yazdığımı tekrardan düzgünce okursanız aldır aldırma yazmadım kendi fikrim etrafımdan gördüğüm ve kendi yapacağımı yazdım .

Yok yok ben size demedim yanlış anladınız fikrinizi söylediğinizi biliyorum ben de fikrimi söyledim.Ben sakın aldırma diyenler için yorum yaptım.yani bu kadar kesin nasıl yorum yapabiliyorlar buna şaşırdım.Sizlik değil.Sizi alıntıladığım için yanlış anlaşıldı

Imtihandasiniz su an demek , hicbir şey olmaz çocuğunuz sağlıklı doğar emin olun inancınızı koruyun aldırmayın.

Madem evlat edinmeyi düşünüyorsunuz neden 2. Çocuk planları yapıyorsunuz direkt evlat edinin ? Yok ama asla olmayacak şeyleri şov yapmak daha kolay.

Ozurlu olarak bakmaniz bile aslinda "dezavantajli birey" in dislanmasi olarak yorumlanabilir.

Madem evlat edinmeyi düşünüyorsunuz neden 2. Çocuk planları yapıyorsunuz direkt evlat edinin ? Yok ama asla olmayacak şeyleri şov yapmak daha kolay.
Gülüp geçiyorum tatlım kendi evladım oluyorsa neden edineyim ama merak etme bir buçuk yıldır deniyoruz olmuyor verilen sözler yerine getirilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…