down sendeomlu ve exrta hastalıklı bebek

violet382

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2024
5
0
23
nerden başlasam bilemiyorum o kadar aklım karışıkki ne yapacağımı bilemiyorum lütfen fikirlerinizi yazın. son adet tarifime göre 15 haftalık hamileyim bebeğin kalp atışını duyana kadar günü tutuyordu. sonra 12 haftalıkken kontrole gittim gününden sapmış hastalıklı bir bebek olma ihtimalinin olduğunu söyledi doktor başka doktorada göründüm oda perinatolojiye yönlemdirdi.2 gün önce gittim.15 haftalık gebeliğim,16+5 olarak gözüküyordu. doktor o kadar şey saydıki bebeğin yaşama ihtimali yok dedim ama doktor doğabileceğini ama doğsa bile yaşama ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.ense kalınlığı ve burun kemiğinin küçük oluşundan down sendromlu olduğunu. iki bacağınında eğri ve kısa olduğunu. iki böbreğininde çalışamaz durumda olduğu için vücudunun su topladığını böbreklerinin iflas ettiğini ve karnında oluşan fıtıktan dolayı karaciğer ve bağırsaklarının dışarda olduğunu söyledi. böylelikle dünyam başıma yıkıldı sonlandırmak gerektiğini ve bunun günah olmadığını söyledi doktor. öyle bir durumdaydımki sonlandırmak bile benim için umuttu ama diyanet danışma hattını aradım bana bebek karnımda olduğu sürece bana zarar verme riski bulunmadıkça günah olduğunu söyledi. bebeğin kalbinde bir sıkıntı yok yaşar diye korkar mı bir anne kendimi çok kötü hissediyorum ölmesini istediğim için. ama doktor yaşarsada zihinende bedenende ileri derece özürlü olacağını tuvalete bile gidemeyeceğini söyledi hem onun için hem bizim için çok zor bir süreç olduğunu yaşlarımızında daha çok genç olduğunu sonlandırmak gerektiğini söyledi.sonlandırırsam ilerde daha kötüsü gelir başıma diye korkuyorum zaten bugüne kadar ne konuşursam başıma bela olarak tekrar karşıma çıkıyor elim kolum bağlı bir durumda amniyosentez testimin sonucunu bekliyorum.aşağı bebeğin bir kaç görüntüsünü bırakacam ben pek bir şey anlamasamda belki siz anlarsınız.

Eklentiler

• IMG_4222.jpeg
    IMG_4222.jpeg
    109,6 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_4233.jpeg
    IMG_4233.jpeg
    77,3 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_4232.jpeg
    IMG_4232.jpeg
    84 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_4234.jpeg
    IMG_4234.jpeg
    73,3 KB · Görüntüleme: 56
Sınanmadığım bir durum hakkında yorum yapmam ne kadar doğru bilmiyorum. Lakin siz de empati yapmamızı istediniz.
Riskli gebelik geçirdim bende bir dünya tahlil yapıldı. En sonunda ayakları eğri dediler. Lakin Allah bana dünya tatlısı iki aslan parçası nasip etti.
Ha sorunuza gelecek olursam. Eşimle her konuşmamızda eğerki benim sağlığımı hayati tehlikeye sokacak bir durum olmadıkça doğum gerçekleşecek diye karar almıştık.
Bendeki doktor size söylenilen kadar iç karartıcı şeyler söyleseydi eminim ki bende ve eşimde gebeliği sonlandırmayı düşünebilirdik.
İhtimaller bile bizi bu denli korkutmuşken sizin yerinize kendimi koyuyorum gerçekten çok zor bir karar.
Evet çok zor😣😖😫😭 Lakin bizim şer olarak gördüğümüzde kim bilir nice hayırlar vardır.

Son düzenleme:
Annenin omru doldugunda kim sevecek o bebegi?

Kuzenim doğumdan sonra verilen fazla Oksijenden ötürü maalesef spastik... Babası öldü yıllar önce, yengemin tek duası evladımdan önce canımı alma Allahımdır 😔

Yaşamadığım bir konuda yorum yapmam çok zor ama danıştığınız için kendimce cevap vereceksem ben ne kendime ne de bebeğime işkence çektirmek istemem. Bunun manevi inanç boyutu size kalmış, “günah” olduğu için doğsa bile yaşamayacak, yaşasa bile bir sürü anomalisi olabilecek bir bebeği dünyaya getirmek istemezdim, bunu da bencillik olarak görüyorum. Bir süre rehabilitasyon merkezlerinde çalıştım ve “günah” diye aldırılmayan çocukların doğduktan sonra nasıl başı boş ve bakımsız bırakıldıklarını gördüm. Ben her zaman bilime inanır ve güvenirim, çok çok zor bir süreçtir eminim ama bebek bu kadar küçükken ortaya çıkması daha iyi. Doğumda öğrenen birçok anne var. Allah kalbinize ferahlık versin 🙏🏻

O kadar uzun yaşamıyolar zaten. Eğer sevme kapasiteniz yoksa aldırın tabiî, ben kendi fikrimi söyledim

İyide bunu bilemeyiz ki, sadece down olsa aldırıcam dese birçoğumuz saçmalama derdik.ama bebeğin her organı ayrı sorunlu. Ya cihaza bağlı ve dünya kadar ameliyat olup yıllarca yaşarsa 🙄

O kadar uzun yaşamıyolar zaten. Eğer sevme kapasiteniz yoksa aldırın tabiî, ben kendi fikrimi söyledim
Eminmisiniz yasamadigina? Zira bir zihinsel engelli bakim evini destekliyorum ve orasi annesi ve babasi olmadigi icin orada kalmak zorunda olan cocular ile dolu?

Bir de ne yapacagim diyen kadina utanmadan sevme kapasiteniz yoksa aldirin diyorsunuz.

I
İyide bunu bilemeyiz ki, sadece down olsa aldırıcam dese birçoğumuz saçmalama derdik.ama bebeğin her organı ayrı sorunlu. Ya cihaza bağlı ve dünya kadar ameliyat olup yıllarca yaşarsa 🙄
Ama bazen de doktorların söylediğinin tam tersi oluyor. Down sendromlu denilip sapasağlam doğan iki kişiyi biliyorum

Eminmisiniz yasamadigina? Zira bir zihinsel engelli bakim evini destekliyorum ve orasi annesi ve babasi olmadigi icin orada kalmak zorunda olan cocular ile dolu?

Bir de ne yapacagim diyen kadina utanmadan sevme kapasiteniz yoksa aldirin diyorsunuz.
Ben sahsen kendi hamileliğimde böyle bir haber alsam çocuğu aldırmam. Zaten kararım kesin olduğu için bu tetkikleri de yaptırmam

Ne kadar yaşayacağını da biliyor hanımefendi baksanıza. Şey demek istiyor “nasılsa çok yaşamayacak, siz o güzel duyguları kazanmış olacaksınız” aynen. O sırada hasta bir evlada bakmak, sonra da kaybetmek tüm bu travmayı yaşamak ama sonunda güzel duygular kazanmak. Nasıl bir kafa ben anlamıyorum gerçekten.

I

Ama bazen de doktorların söylediğinin tam tersi oluyor. Down sendromlu denilip sapasağlam doğan iki kişiyi biliyorum

Tamamda şuan konu sahibinin bebeğinin her bir organı ayrı telden çalıyor. Konu sadece down değil. Yani kapasiten yoksa kelimesi biraz fazla acımasızca olmuş. Kapasitesi olmasa zaten kadın konu açmaz.

Ben sahsen kendi hamileliğimde böyle bir haber alsam çocuğu aldırmam. Zaten kararım kesin olduğu için bu tetkikleri de yaptırmam

Bekara karı boşamak kolay geliyor. Sınanmadığın ızdırabın yorumu ne kadar kolay

Ben senin yerinde olsam aldırmazdım. Böyle bir çocuğa sahip olmanın insana kattığı çok güzel duygular var. Hiçbir karşılık beklemeden sevmeyi öğrenirsin
O karşılık beklemeden sevmeyi öprensin diye doğacak çocuk bu kadar korkunç bir dünya hastalıkla ve fiziksel acıyla mı yaşasın? Bu nasıl bir bencilliktir yahu?

I

Şehir efsanesi. Bu kesin down sendromlu demek için amniyosentez yapılıyor. Amniyosentezin doğruluk oranı da %100. Bir de mesele sadece down sendromu değil bu vakada. Dünyanın hastaligi var çocukta. Kimse "engelli çocuğa bakamam" diye sonlandırmıyor gebeliğini. O minik vücuduna sayısız iğne batacak. Onlarca ameliyat geçirecek. Ve karşılığında sadece nefes alacak. Yürüyen herkese imrenerek bakacak. Şahsen aylık 500k gelirim yoksa bu çocuğu doğurmazdım. Çünkü ona düzgün bir hayat sunamam. En iyi tedavileri aldıramam. Kendimi kötü hissetmemek için duyguları olan bir canlıyı aciz bir bedene hapsedemem.

X