Döverek ders çalıştıran anne..siz ne yapardınız?

Bugün bütün olumsuz anne konularinda kendi annemi görüyorum nedense... Benim annem de aynen böyleydi hem kendisine laf gelsin istemez, hem sinirden stresten acisini bizden çıkarırdi. Valla sonuç ne derseniz 20 sene sonra duzelmesi pek mümkün olmayan bir anne-kiz ilişkisi, 16 yasindayken 2.5 yillik depresyon. Sonrasinda benimle belki de hayatim boyunca devam edecek bir anksiyete...

Zannimca komşunuz hatasini da kabul etmeyecektir. Evladindan yakinacaktir.
Benim annem de aynen böyleydi hem kendisine laf gelsin istemez, hem sinirden stresten acisini
Sosyal hizmetlerin ortamini bildiğim için tabiki evimde ailemle yasamayi tercih ederdim. İnanin ordaki ortam evdekinden daha iyi degil o cocuklari, sevgi evlerini keske herkesin imkani olsa da gorebilse (koruyucu aile adayiyim, gönüllü ablalik yaptim) kolu bacagi kirildigi icin alinan cocuklar, ailesinden cinsel istismar gördüğü icin alinan cocuklar, babasi belli olmayan annesi terkedip gitmis cocuklar, anne baba bosanmis ikisi de istememiş terkedilmis cocuklar daha neler neler... Hepsi bir aileye muhtaç... Kimi karyolalarinda saatlerce vakit geciriyor. Cogu birileri gelsin onlara aile olsun diye bekliyor. Kimse orda büyümek istemez.

Annemin farkli olmasini isterdim, daha dogrusu annemin mutlu olmasini isterdim. Hani hep diyoruz ya mutlu anne mutlu cocuk diye benim annem hem mutsuz hem de iletisim bilmeyen eğitim bilmeyen bir kadindi. Annemin kendisi degistirebilmesini isterdim fakat herhangi biri annemle konuşsa işe yarayacagini düşünmüyorum çünkü benim annem kendinde kusur bulmazdi. Evde sevgiyi bulamamak beni de disarda sevgiyi aramaya itti. Sansliydim allah da korudu fakat olabilecekleri dusununce şimdi hayretler içinde kaliyorum.

Sizin icin en doğrusu komsu olarak konusmak, işin boyutu artarsa sosyal hizmetlere haber vermek. Zaten cocugu alacaklarini sanmiyorum ama gelip bir konuşma yaparsa anneyi uyarirlarsa belki gözü korkar. Ama sonuc olarak maalesef anne babamizi secemiyoruz inanir misiniz bilmem ama kaderinizde ne varsa o oluyor.
Nekadar içten yazmissniz inanın duygulandım..bu küçük kızda sanırım aynı sizin gibi isterdi.ayni sizin annenizi tarifiniz gibi bir anne..fazlası veya eksiği varmı bilemiyorum.kadin eğitimsiz ve oldukça inatci.ben tavsiye versemde kendi bildiğini okuyor.hep çocuğu suçluyor.evet çocuk dikkat çekici tuhaf hareketler yapsada ben anladım ki annesi o hale getirmiş yoksa çok tatlı bir çocuk.

Başlıkta belirttiğim gibi çok yakın komşum duvarlarımiz bitişik.cocugunu 5.5 yasinda okula verdi ve çocuk okumaya geçemedi.cocuguna resmen dayak atarak ders çalıştırıyor.onun sesini duymamak için başka odaya gecsemde,çok üzülüyorum çocuğa.başka küçük bebekleri var ve üzerinde çok yük var ama bu ona çocuğuna zulmetme hakkını vermezki.artik bu hafta içi bu konuyu konuşmayı düşünüyorum.gerekirse seneye yolla birinci sinifa çocuk böyle giderse okuldan daha çok soguyacak desem diyorum.cocuk feryad figan ağlıyor böyle egitimmi olur.siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize açığım.

Aklima geldi bende dayak yiyerek ders yapardim hep :)
Gülüyorum yanlis anlamayin. Annesiyle konuşurdum ben. Asıl bunun zararli oldugunu anlatirdim. Sanane de diyebilir tabiki. Ama ne olursa olsun guzel bir dille anlatmaya calisirdim

Bu teklifte bulundum ama olmadı.cocuk oyun çocuğu ve ciddi dersten kaçıyor.oyunlar oynamak istiyor ve sürekli başında durmanı istiyor.iki saat falan ilgilendim ama yeterli gelmedi.bana kalırsa bu yıl okuldan almalı.seneye yaşı gelince vermeli.
Asıl sorun bu zaten erken yaşta çocukların okula vetilmesi.. Bilişsel ve motor becerileri yeterince gelişmeden hazır hale gelmeden okulda buluyor kendini çocuk. Madem küçük çocukları da var illa ki ojula göndermekse niyeti annenin keske anaokuluna gönderseymiş. Insallah sorun en kisa zamanda çözülür.

Hayvana şiddetin cezasız olduğu, doktora şiddetin cezasız olduğu, kedileri köpekleri kesip işkence edenlerin rahat rahat gezdiği, karısını öldüren şerefsizlerin her geçen gün arttığı ülkemizde anne çocuğunu dövse susulur. Ne hale geldik. Önüne gelen insan evlenirse anne baba olursa şiddet devam eder. O çocukta ilerde şiddete başvurur. Şiddete karşıyım ama lütfen şu anneyi bana versinler. Çok sinir oldum ona. Kendim onu dövmek istiyorum

o anneye söyleyin yeni okula başlayan çocukların dersten kaçması normal. bebeği de varmış. iki çocukla tahammül edemiyorsa ikinciyi pırtlamasaymış. ya uyarın ya da şikayet edin belki aklı başına gelir. ben bilsem nerde olduğunu bende ederim şikayet

2013 lü evet..neden erken gönderdigi konusunda.zaten çocuk 3.5 yaşında krese gitmiş.4.5 ta da anaokuluna derken 5.5 yaşında boş oturmasın dedi kendince.bide küçük kardeşleri var onlara zaman ayırırim dedi.
Ona zaman ayırsın büyüğü dövsün.Şiddet hiçbirşey için çözüm olamaz.daha çok küçük normal öğrenememesi.Bu yaşlarda çocuklar arası ay bile fark ediyor.Çok üzüldüm çocuğa.

Cocugun dikkat daginikligi olabilir. Aklimda kalmiyor demesi sanki dikkat daginikligi. Bir de o kadar sozel siddette kimin aklinda kalir ki? Bunlar cocugun bilinc altinda yavas yavas kodlaniyor, anne uyarilmali.
Ben olsam etut merkezi onerirdim. Kres+etut olanlardan. Bu yastaki cocuklar icin hem oyun ihtiyacini karsiliyorlar hem ders calistiriyorlar. "Iki cocukla ugrasmak zor oluyor, ders calistiriyim derken cocugunuzla yuz goz olmayin, etut merkezleri var cocugu okuldan servisle aliyorlar karnini doyurup odevlerini yaptirip eksik yerleri anlatiyorlar. Aksam da servisle birakiyorlar. Cocuk eve geldiginde odevleri bittigi icin ailesiyle daha kaliteli vakit geciriyor" derdim. Kres ve etutun beraber oldugu etut olmali. Sadece etut olanlar dersane gibi, bu yastaki cocuk orada yapamaz.
Cocuga uzuldum. O yastaki cocuk daha oyun cocugudur. Oglum 13 yasinda hala bazen oyuncaklariyla oynuyor. Cocugun hayal dunyasinin gelismesi icin oyun da yemek icmek kadar sart. Anneye bunu anlatmak lazim. Hem ilkokulda sinifta kalmak yok. Eninde sonunda okuma yazmayi ogrenecek. Mumkunse cocugu seneye versin okula. Yazik cocugu gibi degil de yaris ati gibi davranmasin...

Eger sosyal hizmetleri arayacaksaniz psikolojik siddetin oldugunu da belirtin. Fiziksel siddetten cok psikolojik olarak anne baski yapiyor sanirim.
Annenin de tatile ihtiyaci var, yipranmis iki cocukla. Ancak bu cocuguna baski yapmayi gerektirmez. Annelik sadece dogurmak degil iste. Cocugun ihtiyaci olan sevgi ve sefkati vermektir annelik....
Cok uzuldum cocuga. Yavrum ya, sarilmak isterdim. Oyunlarla ders calistirilabilir.

Bu teklifte bulundum ama olmadı.cocuk oyun çocuğu ve ciddi dersten kaçıyor.oyunlar oynamak istiyor ve sürekli başında durmanı istiyor.iki saat falan ilgilendim ama yeterli gelmedi.bana kalırsa bu yıl okuldan almalı.seneye yaşı gelince vermeli.

Ay kıyamam ya çok üzüldüm. Benim oğlum 7 yaşında başladi. Üstelik 4 yaşında okumaya başladı. Buna rağmen ödev yapmaktan hoşlanmıyor. Komşunuzun çocuğunun tavırları çok normal.
Annesi de çok anormal. Kesinlikle 1. sınıftan aldırabilirsiniz çocuk için çok faydalı bir iş yapmış olursunuz ne kadar duyarlisınız.

Polise gerek kalmadan halledebilirsiniz umarim
öğretmenle de konuşmak mantıklı bir fikir

Basliga istinaden , bende gider onu doverdim , cok ciddiyim , bi guzel dovup nasil oluyormus kendinden gucsuz birini dovmek derdim , bir daha cocugun kilina dokunursan daha beter ederim seni derdim
Cildiriyorum boyle seyleri okudukca , el kadar bebe ya , dogurmasaymis

69 aylık oğlum başlamıştı 1.sınıfa.
Bızımkı cok yavaş yapardı, bende hızlanması ıcın yanında oturur her satır sonuna bır stıcker yapıştırıp, sayfa sonunada bır ev cızerdım. Hadı annem hadı goturelım cocugu evıne dıye bır suru oyun oynatırdım.
O yüzden anlayamam

öğretmeni haberdar olmalı veya okul rehber öğretmeni. yası daha cok küçük onun anaokuluna gitmesi lazım. kadının bebeği varsa muhtemelen başından atmak için ilkokula başlatmış çocuğu. veli isteğiyle 1 yıl erteletebilir eğitimini. bu şekilde devam ederse o çocuklar büyüdüğünde şiddete meyilli bir suç makinası olabilir.

69 aylık oğlum başlamıştı 1.sınıfa.
Bızımkı cok yavaş yapardı, bende hızlanması ıcın yanında oturur her satır sonuna bır stıcker yapıştırıp, sayfa sonunada bır ev cızerdım. Hadı annem hadı goturelım cocugu evıne dıye bır suru oyun oynatırdım.
O yüzden anlayamam
İşte tamda böyle olmalı..sizi içten tebrik ve takdir ediyorum.saygiyla alkisliyorum..

öğretmeni haberdar olmalı veya okul rehber öğretmeni. yası daha cok küçük onun anaokuluna gitmesi lazım. kadının bebeği varsa muhtemelen başından atmak için ilkokula başlatmış çocuğu. veli isteğiyle 1 yıl erteletebilir eğitimini. bu şekilde devam ederse o çocuklar büyüdüğünde şiddete meyilli bir suç makinası olabilir.
Aynen başından atmak tabiri kesinlikle doğru.

Çocuğa ders çalistirmayi teklif etseniz?
Benimde aklıma bu geldi.
bunu denedim arkadaşlar çocuk geldi ve ders calistirdim,yazdırdım ama bir kelime dahi okuyamadi.hic sıkıntı yapmadım bunu öğretmeye çalıştım defalarca gösterdim çocuk kaçtı ve oyun oynamak istedi..sürekli ben dersi okutmaya çalıştırırken bana başka sorular sorarak dikkatimi dağıtmaya başladı:) yani kesinlikle ya evladın olucak gün boyu ilgileniceksin,iki saat yeterli gelmedi.yazdirdim onları yaptı ama okuma konusunda yaptıramadım.benimde çocuğum var,baktım verimli gitmiyor bıraktım.kendisine ilk okumaya geçme döneminde senin yaptırman lazım annesi falan dedim ama bu şekilde degil.resmen çocuğa ruhsal şiddet uyguluyor

X