Döverek ders çalıştıran anne..siz ne yapardınız?

Minel_ask

Previously lilla
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2010
3.326
3.791
Başlıkta belirttiğim gibi çok yakın komşum duvarlarımiz bitişik.cocugunu 5.5 yasinda okula verdi ve çocuk okumaya geçemedi.cocuguna resmen dayak atarak ders çalıştırıyor.onun sesini duymamak için başka odaya gecsemde,çok üzülüyorum çocuğa.başka küçük bebekleri var ve üzerinde çok yük var ama bu ona çocuğuna zulmetme hakkını vermezki.artik bu hafta içi bu konuyu konuşmayı düşünüyorum.gerekirse seneye yolla birinci sinifa çocuk böyle giderse okuldan daha çok soguyacak desem diyorum.cocuk feryad figan ağlıyor böyle egitimmi olur.siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize açığım.

Nereye bulunayım bilginiz varmı bu konuda.
Polise,sosyal hizmetlere.
Çocuğa şiddet uygulamak yaklaşık 9-10 yıl önce yasaklandı. Şikayet ettiğiniz taktirde görevli "annesidir döver birşey olmaz" diye başından atmazsa olay anneye idari para cezası uygulamaya hapise ve çocuğu elinden almaya kadar gider. Tabi iyi bir para cezası yiyince aklı başına gelir. Bu arada çocuğunu dövecek anneler doğurmayın rica ediyorum,kaç insan bulmak için kendini feda ederken siz işkence edip psikolojisine zarar veriyorsunuz.

Polise,sosyal hizmetlere.
Çocuğa şiddet uygulamak yaklaşık 9-10 yıl önce yasaklandı. Şikayet ettiğiniz taktirde görevli "annesidir döver birşey olmaz" diye başından atmazsa olay anneye idari para cezası uygulamaya hapise ve çocuğu elinden almaya kadar gider. Tabi iyi bir para cezası yiyince aklı başına gelir. Bu arada çocuğunu dövecek anneler doğurmayın rica ediyorum,kaç insan bulmak için kendini feda ederken siz işkence edip psikolojisine zarar veriyorsunuz.
Çok haklısınız..fakat benim ihbar ettiğimi anlar.kendisiyle konuşsam diyorum yada öğretmenine söylemek bile aklıma geldi.

Çok haklısınız..fakat benim ihbar ettiğimi anlar.kendisiyle konuşsam diyorum yada öğretmenine söylemek bile aklıma geldi.
Nasıl anlayacak?
Eğer hiç ona bu konuyu açmadıysanız anlayamaz.
Polis hakkınızda ihbar ver diyerek gelir zaten,bunu herhangi bir komşu bile yapmış olabilir diye düşünün. Ayrıca varsın anlasın,bir candan daha değerli değil ya aranızın bozulması.

Başlıkta belirttiğim gibi çok yakın komşum duvarlarımiz bitişik.cocugunu 5.5 yasinda okula verdi ve çocuk okumaya geçemedi.cocuguna resmen dayak atarak ders çalıştırıyor.onun sesini duymamak için başka odaya gecsemde,çok üzülüyorum çocuğa.başka küçük bebekleri var ve üzerinde çok yük var ama bu ona çocuğuna zulmetme hakkını vermezki.artik bu hafta içi bu konuyu konuşmayı düşünüyorum.gerekirse seneye yolla birinci sinifa çocuk böyle giderse okuldan daha çok soguyacak desem diyorum.cocuk feryad figan ağlıyor böyle egitimmi olur.siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize açığım.
Yardimci olmak adina cocuga siz ders calistirnayi teklif etseniz, tabi sartlariniz uygunsa.

Yardimci olmak adina cocuga siz ders calistirnayi teklif etseniz, tabi sartlariniz uygunsa.
Bu teklifte bulundum ama olmadı.cocuk oyun çocuğu ve ciddi dersten kaçıyor.oyunlar oynamak istiyor ve sürekli başında durmanı istiyor.iki saat falan ilgilendim ama yeterli gelmedi.bana kalırsa bu yıl okuldan almalı.seneye yaşı gelince vermeli.

Nasıl anlayacak?
Polis hakkınızda ihbar ver diyerek gelir zaten,bunu herhangi bir komşu bile yapmış olabilir diye düşünün. Ayrıca varsın anlasın,bir candan daha değerli değil ya aranızın bozulması.
Anlar,duvarlarımiz bitişik ve ben ona çocukla alakalı tavsiyelerde bulunduğum oluyor.bide bina çok duyarsız,benim olduğumu adı gibi bilir.bide ara bozulması falan degilde daha büyük hadiseler olur diye endiseliyim.şuan da hemen şikayette bulunmak kozayi hemen yuvasından çıkarmak gibi geliyor.ust ve alt komşuya soracağım onlarda ses duyuyor ve rahatsız oluyorlarmi diye.sizin fikriniz aklımın köşesinde.

Bu teklifte bulundum ama olmadı.cocuk oyun çocuğu ve ciddi dersten kaçıyor.oyunlar oynamak istiyor ve sürekli başında durmanı istiyor.iki saat falan ilgilendim ama yeterli gelmedi.bana kalırsa bu yıl okuldan almalı.seneye yaşı gelince vermeli.

5. 5 yasindaki cocuk okumayi hemen.ogrenmese de olur. Sikayet edin kadini. Baslarim streslerinede. Benim de iki küçük cocugum var. Stresli geçiyor bir cok gün. Ama yinede çocukları dövmem. .Bizim toplumda bir cok sorun işte böyle siddet uygulayan ebeveynler yüzünden var. Hep bir ezme ve siddet. Elleri kırılsın insallah

144'ü ara, sosyal yardim hattina şikayet et. Merak etme gizli kalıyor.
Benim arkadaşım da orada çalışıyor (asdep'te). Böyle vakalarda da ilgileniyorlar. Araştırıyorlar... Ve anneye çocuğa psikolojik destek falan sağlıyorlar. Mutlaka bir yardımları dokunur . Sen görevini yap ve ara lutfen

Polise ve sosyal hizmetlere ayrı ayrı şikayet etmek vatandaşlık göreviniz. Bir yeri soyulurken görseniz veya bir kadını sokakta dövülürken görseniz, polisi aramaz mısınız? Aynı şey.

Yetkilileri aramak yerine komşuyu uyarırsanız ve o da dövmeye devam ederse ne yapacaksınız? Bu sefer hiç şikayet etmezsiniz, sizin ihbar ettiğinizi bilir diye. Siz ihbar edin, size gelip hesap sorarsa, “valla kim düşündüyse iyi düşünmüş, çok rahatsız ediciydi” dersiniz. Yalan da değil.

Ayrıca burada amacınız sadece ileride dövmesini engellemek olmamalı. Ayrıca, bu zamana kadar yaptıklarının da bir sonucunu görmeli. Siz gidip konuşursanız ve dövmeyi bırakırsa, eski yaptıkları için hiçbir uyarı, ceza almamış olacak.

Zann
Nasıl anlayacak?
Zannettiğiniz gibi cocugunu dövdü elinden aliyoruz gibi bir durum yok. Sikayeti ciddi bulacaklar, gelecekler ev durumuna cocugun durumuna bakacaklar, cocukta gozle görülür bir sey gorurlerse adli tıbba goturecekler rapor icin islem baslatacaklar. Surekli ve agir bir şiddetin olmasi lazim devletin mudahil olmasi icin.

Konu sahibi ben bu konularda öyle çaresiz hissediyorum ki kendimi. Mutlaka annesiyle konuşun ama alttan mesaj vererek. Mesela baska birinin hikayesini anlatir gibi... Yoksa size karsi da tepki alip benim çocuğum sana ne oluyor moduna girebilir. Halbuki hayatta ne dertler var...

Son düzenleme:
2013 doğumlu mu? Neden erken vermiş? Dikkati çabuk dağılır o yaşta.. Okumak 7 yaşında çocuklar için bile sıkıcı. Çok üzüldüm çocuğa.
Gülse Birsel bu konuda kendi hikayesini yazmis cok anlamli. Onu da kucuk yasta okula vermisler ogrenememis okumayi sonra okuldan almislar ertesi sene 2 hafta içinde çözmüş. Her seyin bir zamani var 5.5 yas o kadar küçük ki yasal okul cagi bile 66 aylik. Muhtemelen siniftaki en küçük cocuk, kim bilir kendini ne kadar kotu hissediyordur

Ay gece gece çok üzüldüm ya. 5.5 yaşındaki çocuk zaten oyun çocuğu, okumayı biraz geç söküversin, sınıftakilerden geri kalıversin yani nolur. Sonuçta öğrenecek ama yediği dayakları muhtemelen hiç unutmayacak.

Bu arada merak ettim bu çocuğun babası yok mu? Madem kadının küçük bir çoçuğu daha var neden bu adam büyüğün ödeviyle bari ilgilenmiyor ve çocuk dövülürken hiç tepki göstermiyor?

Herkes anneye yüklenmiş tamam bende dövmekte haklı demiyorum ama bu kadınlarda çocuklarını baba evinden çeyizle birlikte getirmiyorlar yani. Neden babalar hiç sahnede yok da herşeyi anneler üstleniyorlar?

2013 doğumlu mu? Neden erken vermiş? Dikkati çabuk dağılır o yaşta.. Okumak 7 yaşında çocuklar için bile sıkıcı. Çok üzüldüm çocuğa.
2013 lü evet..neden erken gönderdigi konusunda.zaten çocuk 3.5 yaşında krese gitmiş.4.5 ta da anaokuluna derken 5.5 yaşında boş oturmasın dedi kendince.bide küçük kardeşleri var onlara zaman ayırırim dedi.

X