Dondurulmuş embriyonun çöp olması (!)

Arkadaşlar merhaba. Daha önce böyle birşey başına gelen var mı varsa nasıl bir yol izlediniz bilmek istiyorum. 2020 yılında tüp bebek tedavisine başladık. 5 adet 3. Gün embriyosu oldu. Birisi taze transfer edilip diğer dört tanesi donduruldu. Negatif sonuçlanınca iki ay sonra iki adet dondurulmuş transfer edildi, bir tanesi tutundu ve bir oğlum oldu çok şükür. Bu sene ocak ayında kalan iki embriyomuzdan birini transfer ettirmek istedik. Transferden önce embriyolog yanıma geldi iki embriyomun çözdürüldüğünü ikisininde gayet iyi durumda olduğunu söyledi. Ben tek embriyo transfer edilmesi istediğimi söyledim o da doktor bey gelince karar verirsiniz ona dedi ve gitti. Doktor geldi ardından embriyolog geldi ve bana dediklerinin aynılarını doktora aöyledi doktor bey bana sordu nasıl yapalım diye bende 2 buçuk yaşında oğlum olduğunu ve şimdi tek embriyo istediğimi söyledim bunun üzerine doktorda embriyologa en kalitelisini getirelim diğerinin takibini yapalım dedi ve olay orada kapandı. Transferim negatif sonuçlanmıştı ve bizde kalan son embriyomuz iiçn bugün tekrar gittik. Bir güzel muayenr parası verdik üzerine daha muayene olmadan kanlarımk istediler onlar için ekstra ücret ödedik. Sonra doktora gidince dosyama bakmak akıllarına geldi ve embriyonuz yok sizin dediler. Biz şok olduk nasıl yok diye. Bize ilk taze transferimden sonra kalan dört embriyoyu ikişerli olarak dondurduklarını biri çözdürülünce diğerinin transfer olmaması halinde bozulup 'çöp' olacağını söylediler. Ve size yemin edebilirim bunu bize dört yıldır ilk defa söylediler ne daha öncesinde ne transfer zamanında bundan haberimiz yoktu. Olsaydı eğer iki tanesininde transfer edilmesini isterdim neden embriyom çöp olsun ki o kadar emek o kadar para var. Maddi manevi yıpranmışlık var. Keşke ikisini transfer ettirseydiniz siz tek istediniz diye üste çıkıyorlar ama ben nereden bilebilirm ikisini bir dondurup birini transefer edince diğerinin çöp olacağını. Bilgilendirmr yapmadılar ki bu konuda. Sil baştan oldu herşey. Böyle birşey yaşayan var mı acaba. Bulunduğumuz yerde tek özel tüp bebek merkeziydi. Şimdi dosyamızı artık otadan alıp devlete geçmeyi düşünüyoruz. Bir de dava mı açsak ne yapsak bilemedik

Birbirine yakın kalitedekileri çift dondurulur. Ve beraber konulur. Çözülen geri dondurulmaz. bunu sizin de bilmeniz gerekirdi. Çözülünce geri işlem görmez. Tamam onlarda dile getirsinler ama bazı şeyleri de donanımlı bilgili olup sizin sormanız gerekebiliyor. Yıllar önce dondurma ücreti verdiğinizde de bunun konusu geçmeli idi sizinde bilgili olup sormanız lazımdı. Nasıl dondurulduğu ve kaliteleri hakkında.

İyi de herkes bu kadar bilgi sahibi olmak zorunda değil. Merkezin en ince detayına kadar anlatması gerekir. Tamam bizler araştırıyoruz okuyoruz bakıyoruz ama cahil birisi de olabilirdi, asla küçümsemek değil ama köyden gelen biri de olabilirdi, hiçbir şey bilmeye de bilirdi, bilmek zorunda da değildir.
Merkez en basit bir iğnenin yapılışını bile hasta sorduğu sürece nezaketle anlatmak durumundadır, telefonlara çıkıp bu böyle oldu ama şöyle miydi acaba dediğinde cevaplamak zorundadır.
Evet araştırmak, okumak da gerekiyor ama en öncelikle merkezin bütün detayları teekk teekk; embriyo için embriyolog ne yapar, hemşire ne yapar hangi konuda hemşire hangi konuda sekreter hangi konuda neyi ki e sormalıyız bunun anlatılması gerekir kimse kusura bakmasın, hasta her şeyi bilmek zorunda değil ilk kez başlamış olabilir, hiçbir şey bilmiyor da olabilir ama merkez her şeyi anlatmak izah etmek ve anlattığını da yazılı olarak ibraz etmek ve 2. Bi nüsha veremiyorsa da fotoğrafını çekebilirsiniz demek zorundadır. Sonuçta bu iş, el işi dersi değil ki yapa boza deneye deneye öğrensin herkes, ortada maddi manevî o kadar emek, o kadar ilaç, o kadar hormon var. Kimse keyfinden aman olursa olur olmazsa ilaçları aldığımla kalırım demiyor diyemez maalesef. Eğer sağlık merkezi de bunu yapmıyorsa ya da yapmaktan acizse kimse kusura bakmasın ya bu işi yapmasınlar ya da vicdanıyla yatacak yeri yoktur.
Ayrıca her merkezin de prosedürü farklıdır.

Bazı merkez yakın kalitedeki embriyoları birlikte dondurabilir bazısı dondurmayabilir, o her hastadan hastaya da farklılık gösterir ve göstermelidir ,hastaya eğer ki asla çift transfer yapılamayacaksa, hasta bu duruma asla uygun değilse niye çift dondursun ki? Mesela bana asla çift transferi uygun bulmuyorlar gebeliklerim riskli çünkü o zöaan neden çift dondursunlar gibi gibi.

Sonuç olarak bu iş sağlık merkezinin hassasiyeti ile ilgilidir bence hasta her şeyi bilmek zorunda değil.

X