Doğumla ilgili çok özel bir konu

ilk mesajımda yazmıştım, yüzümde işlem var benim de

fiziksel bir konuda kafaya takmak nasıl bir şey biliyorum, inanın, bilmediğimden değil
siz etrafızda çoğu kişinin bu anatomik farklılıklardan haberdar olmadığını söylemişsiniz, o durumda da değilim, mesleğim gereği gayet farkındayım. yani şimdi ilk sizden duyup "aaaa ne olacak canım", ne fark olabilir ki vs. de demiyorum

ben tüm bu farkındalıkla söylüyorum size yazdığım mesajları, inanın.
Demek istediğinizi anlıyorum. Benim demek istediğim şey de benim de bu konuda takıntılı olduğum. Sebebi de muayene olmamış olmam ve daha önce gösterme zorunluluğumun olmaması.

4 sene yurtta kaldım bu konular da konuşuldu haliyle 🤣
Hiç kimse bu tepkileri vermedi ve kimse de benimki barbie tipi demedi. İçinizi rahatladın biraz.
Kusucam diyen arkadaşınızı ds cahilliğiyle baş başa bırakınn 🤣
Teşekkür ederim. Cidden rahatlattınız. Keşke benimkiler de konuyu pat diye kapattırmak ve uzaylı görmüş gibi davranmak yerine daha açık konuşsalardı.

Evet hiç geçmedim. İlk defa olacak. İlk olmanın verdiği stres var. Muhtemelen ilk çatı muayenesinden sonra zaten kendimi iyi hissederim sorun yapmam. İlk olması strese sokuyor
Doktorların umrunda bile olmayacak.
Düşmanınız görmüyor ay şununda şurası şöyle dicek birisi değil yani anlıyormusunuz?

İnşallah öyle olur:) belki doğumdan sonra sarkma da biraz onla ilgilidir. Önce çok toparlayıp sonrasında kendisini bırakması yani
Aslında doğumdan sonra eski halinden bir farkı olmadı bende sarkma fln cokta umursama bence hic kimse bakmiyo dogumda fln lazerede gidiyorum kimse bir imada fln bulunmadi bulunan olursada haddini bildiririm hic takma bence

Kadin doğuma sadece hamilelikle ilgili gidiyor çoğu, kontrol montrol hak getire
Maalesef bu branş da doğum doktoru diye geçiyor insanlar başka kısımlarından bir haber. Bir gün muayene için beklerken hamile bir kadın sen niye geldin ki parmağında da yüzük yok hamile değilsin herhalde dedi. Jinekologa sadece evli ve hamileler gitmiyor muayeneye geldim dedim. Kadın şeytan görmüş gibi baktı bana şok oldu ilginçti cidden 🙄

Sonunda bu durumda olup doğum yapan biri yazdı. Öncelikle sırf bu yüzden teşekkür ederim.
Ben de ilk doğumda sarkmalar olursa tekrar doğum yapma durumumda belki sizin gibi doğumla birlikte hallettiririm diye düşündüm.
Dert etme sebebim takıntı işte. Yoksa gerçekten ben de çirkin bulmuyorum kendimi. Sadece insanların kafasındaki o algıya uymamak beni tuhaf hissettiriyor

Hamilelikte iyice büyüyecek ve Doğumdan sonra (normal doğum yaparsanız)deforme olacak o zaman ne yapacaksınız ? Bırakın takıntı yapmayı bigün hastanede sıramı beklerken yaşlı kadının biri yanındaki diğer yaşlı kadına
Doktor gençlerinkini gördükten sonra bizimki şey kaçıcak demişti. O geldi aklıma doktorunda cok umrundaydı.

Evet hiç geçmedim. İlk defa olacak. İlk olmanın verdiği stres var. Muhtemelen ilk çatı muayenesinden sonra zaten kendimi iyi hissederim sorun yapmam. İlk olması strese sokuyor

Hayir arkadaslar bu bir sarkma degil, dogal hali boyle, yani ben 10 yasindayken de vajinam boyleydi, ilk dogumdan sonra da dis cephede hicbir ekstra gevseme olmadi. Ha ben omrunu spora adamis bir bireyim, belki bu yuzden ekstra gevseme yasamamis olabilirim.

Su sekil 😝 (teşbihte hata olmaz anlayin diye bu smileyi kullandim.)

Sevgili K Kkedi

Dogumla ilgili vajinal muayenelerde kimse sizin vajinaniza bakmiyor, sadece spekulum denilen alet yerlestirilirken bakiliyor o da toplasan 3 sn.

Cati muayenesinde de egilip bolgenin yerine baktiktan sonra parmakla olcum yapiyor, bu da toplasan 3 sn.

vajinal ultrasonda da ayni sekilde doktor egiliyor, vajina nerde girisi nerde bakiyor, ultrason probunu bakmadan yerlestiriyor.

Yani ilk muayenede 3 sn gorur, sonra da cati muayenesinde 3 sn gorur. Normal dogumda da zaten bebegin kafasi kanala girene kadar sizi catala almiyorlar, o dakikadan sonra da vajina nerde, dudaklar nerde, hersey birbirine girdigi icin doktorun "vay bee ne vajinaymis" saskinligi yasadigina eminim.

özellikle sansursuz anlattim ki rahatlayabilesiniz diye, unutmayin kendinizi kasarsaniz vajinal muayenelerde caniniz acir.

Bana burda ya seninkini mi takacaklar öyle bir şey olmaz falan filan diyen arkadaşlar, ben de tam olarak bunları duymak için konu açtım zaten. Bu forumda bu konuyu bilen insanlar olduğunu biliyorum, özel bir başlığı bile var sitede. Çevremde ben bunları konuşamadım istedim ki sizinle konuşayım daha da gözümde normalleşsin stresim azalsın

Ben olmasını beklemiyorum. Genel algı öyle. Kadınlar hep gözümüze o şekilde sokuldu tamam oraları açık değil ama sanki kadınınki dümdüz olurmuş gibisinden.
Böyle bi mantık olabilir mi ona bakılırsa memesi olmayan kadınlarda var herkes aynı kalıpta olabilir mi doktorların son derdi siz olursunuz emin olun o yüzden boşa bu stres

Hayir arkadaslar bu bir sarkma degil, dogal hali boyle, yani ben 10 yasindayken de vajinam boyleydi, ilk dogumdan sonra da dis cephede hicbir ekstra gevseme olmadi. Ha ben omrunu spora adamis bir bireyim, belki bu yuzden ekstra gevseme yasamamis olabilirim.

Su sekil 😝 (teşbihte hata olmaz anlayin diye bu smileyi kullandim.)

Sevgili K Kkedi

Dogumla ilgili vajinal muayenelerde kimse sizin vajinaniza bakmiyor, sadece spekulum denilen alet yerlestirilirken bakiliyor o da toplasan 3 sn.

Cati muayenesinde de keza egilip bolgenin yerine baktiktan sonra parmakla olcum yapiyor, bu da toplasan 3 sn.

vajinal ultrasonda da keza ayni sekilde doktor egiliyor, vajina nerde girisi nerde bakiyor, ultrason probunu bakmadan yerlestiriyor.

Yani ilk muayenede 3 sn gorur, sonra da cati muayenesinde 3 sn gorur. Normal dogumda da zaten bebegin kafasi kanala girene kadar sizi catala almiyorlar, o dakikadan sonra da vajina nerde, dudaklar nerde, hersey birbirine girdigi icin doktorun "vay bee ne vajinaymis" saskinligi yasadigina eminim.

özellikle sansursuz anlattim ki rahatlayabilesiniz diye, unutmayin kendinizi kasarsaniz vajinal muayenelerde caniniz acir.

Her neyse
Çok çok teşekkür ederim. Gerçekten yardımcı oldunuz.

Böyle bi mantık olabilir mi ona bakılırsa memesi olmayan kadınlarda var herkes aynı kalıpta olabilir mi doktorların son derdi siz olursunuz emin olun o yüzden boşa bu stres
Ben de bunları duymak için açtım konuyu. Dediklerinizi biliyorum ama duymaya ihtiyacım vardı.

Sizin etrafınızda kimler var bilmiyorum ama ben bir tane bile gebelikten önce bir sorunu olmadığı takdirde vajinal muayene olan duymadım. Başka hamile arkadaşlarım da var onlar da olmadılar. Kesin böyle olmalıdır demiyorum yanlış anlaşılmasın. Yani bu garipsenecek bir durum değil.
Ayrıca bir şeyi önermekle rencide eder şekilde söylemek arasında da fark var.

Özür dilerim ama rencide eder şekilde söylediğimin farkında değilim.sizi rahatlatmaya çalıştığımı düşünüyordum durumu normalleştirmeye çalıştığımı düşünüyordum. Yazarken sert gözükmüş olabilir.
Ben maaşlı çalışan kendi halinde bir kimseyim. Evlenen tüm iş arkadaşlarım kadın doğuma gitmeye başladı. Çocuk düşüncesi olunca gidenler var en kötü. Hani bir problem var mı varsa korunmayı bırakmadan tedavi olayım diye. Devlet hastanelerinde kadın doğum bölümü var herkes gidebiliyor ulaşılmaz bir şey de değil ki.
Aktif cinsel hayatı olan herkes gitmeli yani. Allah korusun hpv çok yaygın günümüzde. Eşinizden bir şey bulaşabilirdi mesela.
Siz de doktorunuza daha önce hiç smear aldırmadığınızı söylemelisiniz. Enfeksiyon varsa gebeliğin başında müdahale daha kolay.

Ben bu siteye ilk uye oldugumda bir uye barbie bebek vajinasi ameliyati oldum, gelin sureci anlatiyorum diye baslik açmıştı.

Cok ciddi linc yemisti, hic unutmam.

Yetişkin bir kadın olarak ömrünüzde hiç alttan muayene olmamanız daha garip geldi bana açıkçası. Genel olarak sağlık durumunuzu merak edip smear vermediniz mi hiç? Doğum yaptıktan sonra düzenli jinekolojik muayene ve smear testini unutmayın. Muayene olsanız zaten kafanızdan bu gereksiz takıntı gidecek.
bakire evlenmiş ve çabuk hamile kalmışsa (bebek tedavisi için doktora gitmeye ihtiyaç olmamışsa) gayet mümkün, olabilir

hatta genelde böyle oluyor,

bakire kişiyi doktorlar zaten alttan muayene etmiyor, enfeksiyon olsa fitil bile yazmıyor ki kontrol için smear alsın...

ben evli değilim, yüzük yok yine de muayenelerde hep "kaç yıllık evlisin" vs. sorusu duyuyorum. çok yanlış soru, doğru soru "ne zamandır cinsel bakımdan aktifsin" gibi olmalı.

diyorum "evli değilim", bi böyle "haa evet" filan oluyorlar (burası ülkenin en modern bilinen yeri), sonra "neyle korunuyorsun" dediklerinde "ben korunmuyorum" dediğimde "eşin korunuyor yani" diyorlar "evet" diyorum "partnerim korunuyor"

böyle yani bazı şeyler oturmuş.

Suyum gece 5.30da gelmisti. Dogal olarak kendi doktorum hastanrde yoktu.
1.nobetci dr
2.kendi doktorumun asistani
3.nst takildikdan sonra hareket etmeden soyunmam yardim eden hasta bakici
4. Sonda takan kisi
5.sonda temizligi yapan baska bir kisi
6. Kendi doktorum(açılmamı defalarca kontrol etti)

Hepsi vajinami gordu. Yani oyle bi durumdu ki gelen islem yapti, giden islem yaptı. Refakatcide almamislardi. Gerci En sonunda da acilmam ilerlemeyince sezaryene alindim.
Yani ozetle bu utanma mevzusunu aşmanız lazim.

Valla olmadım evet. Zaten bir kere olsam dediğiniz gibi gidecek muhtemelen. Teşekkürler
Doktorunuza bir sorun problem olmazsa smear alsın hem sizde travmanizi aşmış olursunuz doktor o bölgeye dikkatli bakmıyor bile. Herkesin vajinasi da dümdüz değil bin çeşit vajina var sizin etrafınız cinsel organlarını tanımaktan birhaberler bence.

Özür dilerim ama rencide eder şekilde söylediğimin farkında değilim.sizi rahatlatmaya çalıştığımı düşünüyordum durumu normalleştirmeye çalıştığımı düşünüyordum. Yazarken sert gözükmüş olabilir.
Ben maaşlı çalışan kendi halinde bir kimseyim. Evlenen tüm iş arkadaşlarım kadın doğuma gitmeye başladı. Çocuk düşüncesi olunca gidenler var en kötü. Hani bir problem var mı varsa korunmayı bırakmadan tedavi olayım diye. Devlet hastanelerinde kadın doğum bölümü var herkes gidebiliyor ulaşılmaz bir şey de değil ki.
Aktif cinsel hayatı olan herkes gitmeli yani. Allah korusun hpv çok yaygın günümüzde. Eşinizden bir şey bulaşabilirdi mesela.
Siz de doktorunuza daha önce hiç smear aldırmadığınızı söylemelisiniz. Enfeksiyon varsa gebeliğin başında müdahale daha kolay.
Son cümleniz rencide eder gibi geldi. Öyle bir niyetiniz olmadıysa teşekkür ederim.
Şöyle söyleyeyim zaten jinekologların ünvanları "kadın doğum" diye yazıyor. İçeri girer girmez "uzan karnını aç" deniyor. Yani benim hamileliğim henüz yeni, daha göbek falan yok ama direkt söylenen şey bu. Yani kimse başka muayeneye gitmiş olabileceğimizi düşünmüyor. O yüzden dediklerinizin çok yaygın olmadığı kanaatindeyim. Bu konuda çok bilgili olan ve tedbiri elden bırakmak istemeyen insanlar gittiler belli ki. Ben de çok bilgili değildim ve gitmedim

Suyum gece 5.30da gelmisti. Dogal olarak kendi doktorum hastanrde yoktu.
1.nobetci dr
2.kendi doktorumun asistani
3.nst takildikdan sonra hareket etmeden soyunmam yardim eden hasta bakici
4. Sonda takan kisi
5.sonda temizligi yapan baska bir kisi
6. Kendi doktorum(açılmamı defalarca kontrol etti)

Hepsi vajinami gordu. Yani oyle bi durumdu ki gelen islem yapti, giden islem yaptı. Refakatcide almamislardi. Gerci En sonunda da acilmam ilerlemeyince sezaryene alindim.
Yani ozetle bu utanma mevzusunu aşmanız lazim.
Benimki utanmaktan ziyade estetik yapılabilecek bir vulvaya sahip oluşum yoksa düz olsaydı zaten pek sorun etmezdim

X