Doğuma Hazırlık Doğumda bebeğin sıkışması ve sezeryan

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

inciliboncuklu

Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2018
114
43
33
Merhaba arkadaşlar. 39+4 haftalık hamileyim. İlk bebeğim olacak inşallah. Nst de sancım hiç çıkmıyor. Bugün doktorum çatı muayenesi yaptı ilk kez. Muayene sırasında kendimi çok kastım. Canım çok yandı. Bir kemiğimin çıkıntılı olduğunu normal doğumda bebeğin buraya takılabileceğini ve bende kendimi bugünkü muayenedeki gibi doğumda da kasarsam bebeğin sıkışıp nefessiz kalabileceğini söyledi. Ama normal doğum yapamazsın demiyorum senin durumunda olup normal yapan da var ama dediğim gibi bebeğin takılıp sıkışabilir dedi. Sezeryan istiyorsan vakit kaybetmeden yapalım dedi. Moralim o kadar bozuldu ki. Muayene sırasında bile o kadar kasıldım ki anlatamam. Normal doğumdan da korkuyorum ama sezeryanın dikişinin çok can yaktığını söylüyorlar. Normal doğum normalde bebeğim için de en sağlıklısı ama bebeğimin sıkışma riskini göze almak da doğru gelmiyor. Ama doktor bu şekilde olup normal doğum yapanların da olduğunu söylüyor. Normali deneyip son anda sezeryana alınırsam da çok zor olacak. Siz benim yerimde olsanız sezeryan mı olurdunuz yoksa riskleri göze alıp normal doğumu mu denerdiniz? Bu arada normal doğum yaparsam epidural normal yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. Konum lütfen bir süre taşınmasın fikirlere ihtiyacım var.

Şu durumda bebek icin en sağlıklısı sezeryan. Önemli olan sizin ve bebeğin sağlığı. Sağlıklı doğum dilerim

bir akrabamizada ayni seyler soylendi o normali tercih etti cocuk dogdugunda kafasi pestil gibiydi skismisti ve beyin hasari kaldi cocukta riske atmayin sansinizi zorlamayin sizin 10 gun aci cekmenizmi onemli cocugun sagligimi
ben sezeryanla dogum yaptim oyle dayanilmaz ölüyorum denecek agrilari yok korkmayin normal dogumdada dikis atabilirler ayrica hemoroid olabilir gunlerce yuz ustu yatmak zorunda kalabilirsiniz vajinaya kesik atabilirler
cocugu riske atmayin dikis korkusuna

bir akrabamizada ayni seyler soylendi o normali tercih etti cocuk dogdugunda kafasi pestil gibiydi skismisti ve beyin hasari kaldi cocukta riske atmayin sansinizi zorlamayin sizin 10 gun aci cekmenizmi onemli cocugun sagligimi
ben sezeryanla dogum yaptim oyle dayanilmaz ölüyorum denecek agrilari yok korkmayin normal dogumdada dikis atabilirler ayrica hemoroid olabilir gunlerce yuz ustu yatmak zorunda kalabilirsiniz vajinaya kesik atabilirler
Oyh :KK17:

Anne değilim.

Sezeryan dikişi ağrılı oluyormuş. Doğru diyelim
Amenna

Peki normal doğum. O pırıl pırıl mı?

Hayır.

Anne olmak istiyorum ama ağrısız olsun diye bir seçenek maalesef mecvut değil.

Sezeryanda da ağrı olacak. Normal doğumda da.

Sezeryan kimseye dalmaz. Normal dogum da daima sorunsuz olmaz. Normal doğum yapıp da aylarca oturup kalkamayanlar var.

Bunun zahmetsiz olanı yok maalesef.

Bebek için doğru olanı doktor belirtmiş. Size göre hangisi daha iyi geliyorsa onu seçeceksiniz.

korkutmak istemedim kusura bakmayin ama anlatmam gerekiyordu yazik yavrucaga ne gerek var zorlamaya
Bu çok ender bir durum değil zaten. Aynı sebepten zarar gören bebekler çok. Sebep de riske rağmen normal doğumda ısrar eden anneler.
Bir de yenidoğan bebeği tuzlayıp yakan ve yoğunbakımlık eden gördüm

Sezeryan tercih ederdim normal doğum yaptim dikisimde vardi cevreden duyduklarima gore sezeryande oyle asiri agri falan olmuyormus normal dogumdaki gibi dikkat gerekli bazi seylere bebeginizi riske atmayin

Sonuna kadar normalden yanayım. Ama bebeğin hayatıyla ilgili böyle bir riske girmeye değmez. Normal doğum sırasında çekeceğiniz sancıyı sezeryan olur dikişte çekersiniz. Öyle öldüm bittim bi ağrısı olduğunu da duymadım yakın çevremden. 1 haftanın sonunda eski hayatına tamamen dönmüştü arkadaşlarım. O 1 haftada sancılı bi süreç değildi, dikişlere dikkat ettiler sadece.

Merhaba arkadaşlar. 39+4 haftalık hamileyim. İlk bebeğim olacak inşallah. Nst de sancım hiç çıkmıyor. Bugün doktorum çatı muayenesi yaptı ilk kez. Muayene sırasında kendimi çok kastım. Canım çok yandı. Bir kemiğimin çıkıntılı olduğunu normal doğumda bebeğin buraya takılabileceğini ve bende kendimi bugünkü muayenedeki gibi doğumda da kasarsam bebeğin sıkışıp nefessiz kalabileceğini söyledi. Ama normal doğum yapamazsın demiyorum senin durumunda olup normal yapan da var ama dediğim gibi bebeğin takılıp sıkışabilir dedi. Sezeryan istiyorsan vakit kaybetmeden yapalım dedi. Moralim o kadar bozuldu ki. Muayene sırasında bile o kadar kasıldım ki anlatamam. Normal doğumdan da korkuyorum ama sezeryanın dikişinin çok can yaktığını söylüyorlar. Normal doğum normalde bebeğim için de en sağlıklısı ama bebeğimin sıkışma riskini göze almak da doğru gelmiyor. Ama doktor bu şekilde olup normal doğum yapanların da olduğunu söylüyor. Normali deneyip son anda sezeryana alınırsam da çok zor olacak. Siz benim yerimde olsanız sezeryan mı olurdunuz yoksa riskleri göze alıp normal doğumu mu denerdiniz? Bu arada normal doğum yaparsam epidural normal yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. Konum lütfen bir süre taşınmasın fikirlere ihtiyacım var.
Sezeryan candır:) dikiş normal doğumda da olabiliyor...

Max 10 gün o da ..yani artık eskisi gibi değil güle oynaya girip çıkıyor insanlar sezeryana

Ben de normal doğum yapmak istiyorum, normal doğumdan yanayım. Ama yarın öbür gün bir şekilde sağlık problemleri sebebiyle sezaryen doğum derlerse gider sezaryene girerim.

Yine en iyi anne kim konuları gibi en iyi doğum hangisi konusuna dönmez umarım. Ben normal doğurdum ben daha anneyimciler gelmeden gideyim. Sağlıkla kucağınıza alın.

Ben normal doğum istedim, 38. Haftada suyum geldi, 15 saat sancı çektim (3saati suni), en son kordon dolanınca acil sezaryene alındım. Aynı yerde bir ay kadar sonra doğum yapan bir tanıdığım ise normal doğum yaptı. Kesi atmışlar, artık nasıl dikmişlerse iki üç ay uğraştı, enfeksiyon oldu, yeniden dikiş atıldı vs vs. Ben hemen ayağa kalktım, ağrım sızım pek olmadı. Sadece boğazdan hortum sallandırdıkları için öksürdükçe canım yandı ve bir süre öne eğik yürüdüm. Sonra geçti bitti :)

Demek istediğim her sezaryen ağrılı acılı değildir, her normal doğum da acısız sıkıntısız değildir.

Ayrıca çocuğun sıkışması demek havasız kalması demek, o da serebral palsi demek... ben göze alamazdım açıkçası.

10 günlük taze anneyim ve 2.dogumum ikisi de sezeryan ile oldu. İşin zor yani oglum 2018 doğumlu, kızım 2019 dogumlu yani Üst üste 2 gebelik yaşadım. Inan abartılıyor. Evet zor yani var ama normal dogumunda zor yani var. Herşey sende bitiyor. Sen dirayetli biriysen, hicbirsey sana zor gelmez. O yuzden bebegini riske atma derim.

Ben öyle zor bir normal doğuma şahit oldum.sizi korkutmak istemem ama bunları da bilmelisiniz.
Doktor hanım doğum sonrasında o kadar kızmıştı ki orda öğrendim anne adayı ve aile normal doğum diye diretmişler .’nedir bu gençlerin normal doğum takıntısı herkes normal doğuma uygun olmayabilir’ demişti.
Bebebeğin kafası da o zorlu doğum nedeniyle çok ezilmişti.tabi düzelmiştir ama takip etmedim umarım bebekte kalıcı bir hasar yoktur.
Risk almayın diye önerebilirim size
20 yıl önce genel anestezi alarak sezeryan doğum yaptım ertesi gün ayaktaydım.hiç korkmayın.şimdiki imkanlar çok daha gelişmiş ayrıca

• Beğen
Reactions: csi
Sezaryen zaten normal doğumun riskli olduğu durumlar için değil mi?
Sezaryen olsanız en fazla 1 hafta acı çekersiniz. Bebeğinizin sağlığına birşey olsa bir ömür boyu...
!!! Öyle dayanılmayacak acı falanda yok yani... sezaryen gerçekten candır...:)

X