Doğum ve bebekle ilgili istediklerinizi sorabilirsiniz.....

canımcım ilk soru benden olsun o zaman
bebeği önce emzirip sonramı altını değiştiriyorsunuz yoksa tersimi?
çok basit bişey ama önemli bir ayrıntı ve ben çook acemiyimm:KK43:(

birde bebeğin göbeğine alkolle pansuman yapıyormusunuz?
göbeği düşmeden banyo yaptırdınmı?
doğum sonrası kanaman ne durumda canımm yani çokmu yoğun yoksa orkidle idare edilebiliyormu?
ne çok soruyorum dimi:)
perşembe günü doğuma gideceğim için telaşlıyımda biraz:)
sezeryanden sonra ağrın sızın oldumu çok?
dikişlerin nasıl?
sütün hemen geldimi canım,benim en büyük korkum sütümün gelmemesi

doğum sonrası kanaman ne durumda canımm yani çokmu yoğun yoksa orkidle idare edilebiliyormu?
dikişlerin nasıl?

derya gibi ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar.
bebegin göbeğine batikonla sabah akşam pansuman yapılıyor.benim bebişin göbeği tam bir haftalıkken düştü sonrasında 2 gün daha pansumana devam ediliyor.
göbeği düşmeden banyo yaptırılmaz diye biliyordum fakat yengem(hemşire)batikon sür yaptır bişey olmaz dedi.ama ben yine de korkudan bir de streç film ile göbeğini kapattırdım anneme.:)))
doğum sonrası kanamam az oldu.aldığım hasta bezlerini kullanmadım.orkidler yeterli.
sezeryandan sonra ilk gün ameliyat bölgemde ağrı olmuştu ama ağrı kesici yapıyorlar merak etme hemen geçiyor.yürürken biraz sızım oldu.ilk haftayı atlattın mı gerisini düşünme herşey kendiliğinden yoluna giriyor.
sütüm hemen gelmedi.biraz zorlandım.tam anlamıyla sütüm 3.gün geldi.diğer günler su gibi bişey gelmişti ama çok zor çıkıyordu onun için ilk günler mama takviyesi yaptık.aç kalırsa sarılıkları yükseliyormuş.hastane kendizi verdi hatta mamayı.
emzirmekte biraz sıkıntı çektim çünkü göğüs uçlarım çok azdı.sağ göğsümü çok rahat emebiliyor artık ama sol göğsümü emerkençok zorlanıyor.inşallah o da düzelecek.silikon göğüs ucu da almıştım ama bi işe yaramadı.
inşallah yardımcı olabilmişimdir.

Sizce arkadaşlar benim gibi heyecanlı yapıda olan bi insana hangi doğum şeklini tavsiye edersiniz,o heyecanla yanlış bişey yapmaktan korkuyorum,başından beri hep normal doğum istedim ama şimdi kararsızım tabi haftaya kontrolüm var dr.umla bu konuyu konuşucam elbette ama sizinde fikirlerinize ihtiyacım var,sezeryanı ciddi ciddi düşünüyorum artık

canımcım ilk soru benden olsun o zaman
bebeği önce emzirip sonramı altını değiştiriyorsunuz yoksa tersimi?
çok basit bişey ama önemli bir ayrıntı ve ben çook acemiyimm:KK43:(

canım onu br kurala göre yapmıyorum..bazen önce bazen sonra...eğer çok açsa ağlıyorsa önce emziriyorum....zatn kucağma alınca emerken de kaka yapabiliyor....ama uyuyorsa ve emzirmem gerek,yorsa önce altını açıyorum uyansın diye sonra emziriyorum...

dikişlerin nasıl?

canım hastanede panuman yapmayın dedile yapmadım önce enfekte oldu göbeği...düştüğünde enfeksiyon vardı..baticonla yaptık önce geçmeyince rif ampulle yaptık..yine azalma olmadı gümüşniratla yaktılar sağlık ocağında...yani yapmayın deseler de pansumanı siz yapın....

hastaneden eve 2. gün geldik ..o akşam yaptırdık...daha 2. banyosunu yaptıramadık göbeğinden dolayı..göbek bağıo düşünce hergün yapılıyor normalde...

hastenede 2.gün orkide geçtim canım ..gece kullandım önce,şimdi uızun kullanıyoum..aslında kaçgündür kanamam yok ama ne olur ne olmaz diye kullanıyorum ben...sezeryanda kanama fazla olmuyormuş zaten içerisi tamamen temizlendiği için...

ağrı sızı çok olmadı canım...sadece oturup kalkarken,hareket ederken oldu ..o da çok normal ama dayanılamayacak gibi değil...hastanede iğne vurdular sabah akşam...2.gün çoktığım için toplam 3 kez iğne oldum..evde ağrı kesici içmedim bile ..inşallah senin de öyle olur...

dikişlerim için 2.gün 4.gün 6.gün doktorum kontrol etti,baticonla pansuman yaptı...ve çok iyi olduğunu söyledi...aynada bakıyorum dikiş belli bile değil ama tabi göbeğim üzere sarkık şuan için....

doğumdan hemen sonra emzirmeye başladım..başta çok gelmese de emme refleksi olsun diye muhakka emziriyorsun...emince geliyor zaten ...sen emzireceğim diye düşün...olumlu düşününce herşey güzel olur...:nazar:

Sizce arkadaşlar benim gibi heyecanlı yapıda olan bi insana hangi doğum şeklini tavsiye edersiniz,o heyecanla yanlış bişey yapmaktan korkuyorum,başından beri hep normal doğum istedim ama şimdi kararsızım tabi haftaya kontrolüm var dr.umla bu konuyu konuşucam elbette ama sizinde fikirlerinize ihtiyacım var,sezeryanı ciddi ciddi düşünüyorum artık

canım ben de senin gibiydim ..normal doğuramam düye düşünmemin en büyük nedeni o zaten...sezeryan olabilirsin canım...ben spinal oldum...ama onda da başta heyecan ve anksiyete yaptım..bir de iğnenin etkisiyel tansiyonum düştü başta..çok panik olum o zaman...midem bulandı...nefes alamamaya başladım..bayılıyor gibiydim..o an hatat ben gidiyprum diye düşündüm....ama hemen serum iğne koydular düzeldi anına..ama insan o an düzelmeyecek sanıp stre yapıyor...en çok memnuum iyiki spinal olmuşum....çünkü bebeğim hemen kucağımdaydı ve odama hemen gelip emzirdim kzımı:nazar:

ama sen bilirsin doktorunla konuş..ben korkudan genel anestezi istedim ama doktorum illa spinal dedi....iyi ki diretmiş :))

deryacım epidural sezeryandede ayık oluyorsun neden ısrarla spinal yaptı doktorun anlamadım.epidural yapan butun arkadaslarımda ayık ındıler dogumdan...

derya nasılsın canım?benim oğluşum hep alttan gaz çıkarıyor.ağızdan pek çıkarmıyor ne yapsm ki?eğer uzun süre aralıksız emerse gaz çıkarıyor

çok teşekkürler annecikler...
verdiğiniz bilgiler ve paylaştığınız tecrübeler için çok teşekkürlerr

benim doğum yapacapım hastanede spinal ve epidurali aynı anda yapıyorlarmış, spinali dokunuşları hissetmeyeyim diye epiduralide operasyon sonrasında ağrı kesiciyi kendim verebileyim diye:)
inşallah bizlerde sağsağlim atlatırız bu süreçleride yavrularımıza kavuşuruz.
ama içimdeki korkuyu ve heyecanı nasıl bastırıcam bilmiyorum,zaten düşük tansiyonluyum ilaçların etkisiyle yavrumu görmeden bayılmam inşallah

deryacım epidural sezeryandede ayık oluyorsun neden ısrarla spinal yaptı doktorun anlamadım.epidural yapan butun arkadaslarımda ayık ındıler dogumdan...

canım ben genel istemiştim son anda o yüzden ısrar etti...epidurali önermiyor benim doktorum..spinalde iğne direk omurilik sıvısına vuruluyor ve hiç birşey hissetmiyorsun...epiduralde omurilik zarına vuruluyor ve belinde bırakılıyorki ağrı hissettikçe tekrar ilça verilebilsin diye...epiduralde ağrı yok ama dokunmalar hissediliyormuş..
ben de ayıktım zaten ....ve hiç birşey hissetmedim...hatta bebeşim çıkacağı zaman üstten bastırıyorlar ya onu bile duymadım...

derya nasılsın canım?benim oğluşum hep alttan gaz çıkarıyor.ağızdan pek çıkarmıyor ne yapsm ki?eğer uzun süre aralıksız emerse gaz çıkarıyor

canım benimki de ağızdan çk çıkarmıyor...emzirdikten sonra hemen uyuduğu için ben gazını her zaman çıkaramyrum...mırıldandığında alıp çıkartıyorum...ayy bi de emerken hıçkırık tutuyo...seninkinde de oluyormu?kıyamam e ya nasıl hıçkırıyor :KK43:(

bi de bu göbekleri ne yapıcaz?korse mi alsak ki?ne zaman iner acaba?böyle kalmaz inşallah.

canım be geçen hafta gittiğimde sordu korse kullnabilrisin ama şimdi eğil dedi..dikişlerim dolayısıyla beklemem lazımmış..aa ne zaman kullanabilirim somayı uuttm :KK43:(( sen kaç kilo almştın...ne kadar verdin canım??

çok teşekkürler annecikler...
verdiğiniz bilgiler ve paylaştığınız tecrübeler için çok teşekkürlerr

benim doğum yapacapım hastanede spinal ve epidurali aynı anda yapıyorlarmış, spinali dokunuşları hissetmeyeyim diye epiduralide operasyon sonrasında ağrı kesiciyi kendim verebileyim diye:)
inşallah bizlerde sağsağlim atlatırız bu süreçleride yavrularımıza kavuşuruz.
ama içimdeki korkuyu ve heyecanı nasıl bastırıcam bilmiyorum,zaten düşük tansiyonluyum ilaçların etkisiyle yavrumu görmeden bayılmam inşallah

beraber yapıyorlara güzel canım..spinal olunca hissetmiyorsun ya dokunuşları o çok iyiy...düşük tansiyonu da takma..benim de düşük..hatta anlattım ya bir ara bayılıpgidiyorum sandı ama anestezi öncesi serum takıyorlar..o taniyon düşüklüğünü önlemek için canım....anında o tablo düzeliyor ..normale dönüyorsun seruma verilen ilaçlarla...bebeğinin ilk ağlayışını da duyuyorsun...bebğini de oradkilrel beraber ilk sen görüyorsun zaten....çok güzel bir duygu bu anlatamam....gözlerin doluyor zaten...:nazar:

Merhaba Derya, ben de bir şey sormak istiyorum. Hani ameliyat öncesinde sonda takılıyor ya, peki ameliyattan çıkınca aynı anda kanaman da oluyor. Sonda varken nasıl ped ya da hasta bezi takılıyor.
Bir de odana getirdiklerinde doktor muayene ederken yaptığı işlemler nasıl oluyor? Şimdiden teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için...

Merhaba Derya, ben de bir şey sormak istiyorum. Hani ameliyat öncesinde sonda takılıyor ya, peki ameliyattan çıkınca aynı anda kanaman da oluyor. Sonda varken nasıl ped ya da hasta bezi takılıyor.
Bir de odana getirdiklerinde doktor muayene ederken yaptığı işlemler nasıl oluyor? Şimdiden teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için...

canım bayanlarda 2 delik var ya :)))) idrar birinden kanam diğerinden gelir zaten...sonda idrar yapılan yere takılıyor...ameliyttan çıkım yatağa örtü gibi olan bezi serdiler önce ped takmadılar....daha sonra akşam saatlerinde sonda çıkarıldı....altımdaki bez değiştirildi...altılma da hasta pedi takıldı...sonra kalktım yürüdüm zaten...
doktor muayene yapmıyor odada canım...yanıma geldi nasılsın diye sordu...ne zaman ne yiyiop içebilwceğimi söyledi,kaçta yürüyebileceğimi...bir sorun olursa beni arayın dedi o kadar...ertsi gün geldiğinde de aynı şekilde sohbet ettik ,gaz çıkarıp çıkarmaman önemli...pansumanımı hastanede hemşire yaptı...daha sonraki pansumanımı 4. gün ve 6.gün olanları doktorun özeline gittim kendi yaptı...tabi benden ppara almadı :)))) hatta 6. gün ultrasona baktı iç organlarım nasıl diye...

canım be geçen hafta gittiğimde sordu korse kullnabilrisin ama şimdi eğil dedi..dikişlerim dolayısıyla beklemem lazımmış..aa ne zaman kullanabilirim somayı uuttm :KK43:(( sen kaç kilo almştın...ne kadar verdin canım??

ben 13.5 kilo almıştım canım 10 kilo gitmiş eğer bu günkü tartı doğruysa.62 ile hamile kalmıştım doğumdan önce 75,5 idim.

ben 13.5 kilo almıştım canım 10 kilo gitmiş eğer bu günkü tartı doğruysa.62 ile hamile kalmıştım doğumdan önce 75,5 idim.

canım ne güzel ya az almışsın ya kalmamış birşeyin..3,5 kion mu kaldı sadece? ben72 ile hamile kalmıştım 89 ile bitirdim..benim de 10 kilo gitti daha 7 kilom var ama gitmesi gereken...2-3 gün öncesine kadar hergün 1 kg gidiyordu..2-3 gündür durdu artık...karnım da kocaman hala...görenler içerde 1 tane dha mı unuttu doktor diyorlar moralim bozuluyor...birde dikiş yerinin üzerinde sarkık duruyor karnım aşağı doğru...çatlaklarım desen çok kötü oldular...sanki tüm karnım çatlamış gibi oldu göbek küçülünce :KK43:((

X