Doğum sonrası yeme bozukluğu / Emzirirken kilo alma

Pisipatisii

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2023
458
424
28
Kızlar sorum bebeğim doğalı 4 ay oluyor. Başımdan geçenleri daha önce yazmıştım buraya doğumda. Bebeklerimden birini kaybettim ve doğumdan sonra bir haftada 5-6 kilo birden verdim. Giden ödem miydi bilemiyorum ilk hamilelik olduğu için. Zaten hamilelikte çok kilo almamıştım 3-4 kilo ancak. Ayakta kalmak için süt kesilmesin diye eşimin vs zorlamasıyla iki lokma ancak yiyebiliyordum. Süreç yavaş yavaş geçmeye başlayınca diğer bebeğim küvezden çıkıp sağlığına kavuşunca yeme bozukluğu başladı. Tiroid hastası da olduğum için kolay kilo alıyorum ama zor veriyorum hatta veremiyorum. Yemesem de veremiyorum.
Hamilelikten önce kd doktorum kilomdan dolayı hamile kalmamın zorlaştığını söyleyip Saxenda başlatmıştı. Tesadüf mü yoksa gerçekten kilodan dolayı mı oldu bilemiyorum ama Saxendaya başladığımın 3.haftasında 3-4 kilo verip hamile kalıp bırakmıştım. Şuan emzirdiğim için kullanamıyorum haliyle. Güncel kilom 88. Saxendaya kadar aç kalsam da 1 kilo bile veremiyordum ancak emzirdiğim için sürekli atıştırmak istiyorum. Bol su içiyorum. Ancak buna artık Bi son vermem gerektiğinin farkındayım.
Şöyle sihirli değnek gibi bişeyle bu iştah artışını durduracak bir önerisi olan var mıdırrr

Diyetisyen etkisi olur mu sizde? Yeme listesi, para verdim, sağlığım tehlikede vs diye sağlıklı alternatifler alarak ilerleseniz. Bazıları doğrusunu bildiği halde yapamaz ama diyetisyen gözetiminde verir. Alternatiflere yönelebilirsiniz. Ne yerseniz sağlıklı versiyonlarına.

Diyetisyene hamilelikten önce de gittim maalesef pek bir işe yaradığını söyleyemem metabolizma olarak tiroid sorunum yavaş olduğu için veremiyorum kilo. İki ay kadar denedim yağdan gitmedi hiç

Diyetisyene hamilelikten önce de gittim maalesef pek bir işe yaradığını söyleyemem metabolizma olarak tiroid sorunum yavaş olduğu için veremiyorum kilo. İki ay kadar denedim yağdan gitmedi hiç
Çok zor. Yine sağlıklı alternatiflerle değiştirmek diyeceğim o zaman. Meyveye ara verip durmadan salatalık ve kereviz sapı yiyorum, hamilelikte 7. Ayımdayım. Çok sinir bozucu ama yavaş yavaş karpuz yememeye alışmaya çalışıyorum . Çorba içiyorum. Kinoayla değiştirdim pirinci, bugün karabuğday yedim. İştahım çok yüksek. Sadece başka bir şey yiyorum aklımdakinin yerine. Vitaminler eksikse de sanırım güç veriliyor kilo. Özellikle tiroid yüzünden. Selenyum, çinko, d vit, demir. Bol şans

Emzirirken aslında kalori harcıyorsunuz tabi acikiyorsunuz da doğal olarak. En etkili çözümü diyetisyen sunacaktır, tiroid olunca bir uzmanla ilerlemek daha doğru olur.

Emzirirken diyet çok karmaşık bir şey çünkü yediğiniz şeyler bebeğinize dokunuyor gaz yapıyor bebeğin alerjisi olabiliyor düşük kalorili beslenme sütü kesiyor. İştah açıksa öncelikle kendinize klâsik bir beslenme planı oluşturun sabah kahvaltı öğlen akşam ara öğün. Bebeği bebek arabasına koyup yürüyebilirsiniz. Saxenda ise yaradıysa insülin duyarlılığı olabilir. Saxenda kullanırken beslenmeniz nasıldı? Diyetisyen ne dedi peki kilo vermediğinizde

Birisi güzel bir sarssin sizi. Şaka bır tarafa bende hamileyken Az kilo alanlardandim. Fakat süt olsun diye dayadilar helvayı tatlıyı birde evde hareketsizlik 3 ayda 15 kilo almisim tartıya çıkınca şok oldum 94 kiloydum birde üstüne annem gece yulaf süt badem fıstık karışımı yapıp süt olsun diye yerken "ayı gibi olmusun yeme artık " diyence çok üzüldüm ağladım kızdım . Fakat doğruda söyledi ama üslup kötüydü. Sirkelendim ve dedimki pilav,makarna ekmek tatlı yok abur cubur yasak zaten ,gazlı içecek yok ekmek yok ama diğer herşey serbest kararında . Bol bol emzirme bol su ,soda ,hergun bebeğimle dışarı çıkıp yürüdüm bol bol.Sonuç zamana yaydim kilo vermişim yavaştı fakat bebeğim 1 yasindayken 86 kilo oldum 15 aylık olduğunda 78 şuan 21 aylık 74 kiloyum. Emzirmeyi avantaja çevirin. Ve her daim su için.

Öğün Düzeni oluşturma konusunda da sorun yaşıyorum bebeğe göre hareket ettiğim için. Önce o sabah kaçta uyanırsa onu emzirip uyutup öyle kendi kahvaltımı yapabiliyorum mesela. Daha çok küçük olduğu ve dışarı yeni yeni çıktığımız için max 35-40 dk yürüyebiliyorum. Saxenda zaten çok uzun süre kullanmadım 3 hafta kadar. Ama daha ilk günlerde en düşük dozu kullanmama rağmen iştahımda çok azalma olduğunu hatırlıyorum. O yüzden porsiyonlarım epeyce küçülmüştü. Tatlı çikolata vs asla yemiyordum canım istemiyordu ve çok şaşırıyordum kendime. Verdiği listeye uymama rağmen iki defa kontrole gitmiştim ve ikisinde de yağdan gitmemişti neden böyle oldu yağdan gitmemiş kilo demişti ve sonra öğünlerde yediklerimi yazmamı söylemişti. Sonra düzenli gidemedim bıraktım zaten. Bu hamilelikten de önceki süreçti diyetisyen

85 üzerine hiç çıkmamıştım şuan 88im onunda üzerine çıkarsam gerçekten kahrolurum ama zamana yayılan bir süreç dikkat etmekten başka çare yok emzirdiğim için

85 üzerine hiç çıkmamıştım şuan 88im onunda üzerine çıkarsam gerçekten kahrolurum ama zamana yayılan bir süreç dikkat etmekten başka çare yok emzirdiğim için
Birde akşam yemeğinden sonra sadece sıvı tükettim . Şekersiz olmak kaydıyla herşey için . Sabah kahvaltiyida 12 de yaptın . Aralıklı oruç gibi 16 saat açlık yaptım yani. Emzirdimde sağımda yapıyordum. Hala emiyor bebeğim ve bu bizim avantajımız yağdan gidiyor .

Peki bu beslenme yani 16 saat aç kalma süresi sütü etkilemiyor mu. Ya da suyla mı dengeliyorsunuz sütü nasıl oluyor. Bir de benim emzirme ve sağım işleri çok karışık üç beş paket buzlukta bulunsun istediğim için sağım yapmak istedim. Bebek bir göğsümü emince diğerini sağdım. Bebek erken uyandı ve emmek istedi iki göğüs de boş. Yeterli süt gelmedi sinirlenip ağladı bu döngü iki üç kez olunca sağımı bıraktım

Şu an son atımdayım 9 kilo almıştım 2sini vermişim kendimden bu kadar performans beklemiyordum gerçekten daha çok alırım diye düşünüyordum ama Allah yardım etti tatlıdan çok çok soğuduğunda bir dönem oldu…

Şimdiden kara Kara düşünüyorum doğumdan sonra kilo vermeyi geç kilo almamak adına ne yapabilirim diye galiba en iyisi diyetisyen başka yolu yok…
G
Ç

Bol bol su içtim 3-4 litre. Elinizin altında olsun bardak. Rezene çayı ,kimyon çayı,soda şekersiz herşey .Sağım işi emzirdikden hemen sonra iki memeyide yaptım ama amacım süt stoğu değildi arttirmakdi. Çünkü başta sarılık olunca mama verdim mama verdigim için sütümü arttirmak için emzirme sonrası sağdim hep Çıkıyordu ama az az bende onları gün içinde biriktirip mama yerine veriyordum . Son zamanlarda takviye ihtiyacım olmadığında dolabada atmıştım . Bir iki ay içinde verdiğim takviye 1-2 bazen hiç vermiyordum . Takviyeyi Kaşık biberonla verdim , sütüm arttı ek gidayla sağım işini bitirdim. Sadece emzirdim hala daha emziriyorum. Çok sık emiyordu bebeğim gündüz her saat başı gece 2-3 saatte bir . Ek gidayla bile değişmedi bu . Hala daha yemegini yer sonra anne meme der .

Evet su şişem hep yanımda. Benim bayağı vardı buzlukta sütüm ama erken doğum olduğu için kilosunu toparlasın diye anne sütüne karıştırılan protein tozu vermem gerekti. Bebek biberonu bazen aldı bazen almadı sütün çoğu ziyan oldu ve stok tükendi şuan doğuma göre 4 aylık ama düzeltilmiş aya göre 2 aylık beslenmesi iyi durumda. Tecrübelerinizin maşallahı var

2 çocuğumu emziremedim . Yaralardan ağrıdan . Bu sefer emzirecegim dayanacagim diye kendi kendime dedim. 2 ay çektim acı ağlama ,emzirmeyi hem ben hem bebeğim alışıncaya dek sonrası artık keyifle döndu iş. Kilo eğrisi mamayı azaltgim 2. Aydan 3 aylık olduğu süreçti azdı 550 Gr di oda daha sonra sağım yaptıkça kilo alımı arttı her ay kilo alımına 50 Gr eklendi hatta yavaşlaması gereken aylarda bile değişmedi kilo artışı . Yani bende bu nedenle hem zayıfladım hemde bebeğim aç kalmadı.

Şimdi geldi çattı emzirmeyi sonlandırma nasıl yapacağımı hiç bilmiyorum içimde derin bir hüzün kaplıyor. Bende bağımlısıyım emzirmenin galiba bebeğim gibi.

Bebekle yeni bir hayata alışmak zaten yeterince zor, bir de diyet yapıp daha da zor geçirmeyin bence bu süreci. Emzirme döneminde 10 kilo aldım kafaya takmadım açıkçası.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…