Doğum şekline karar verdiniz mi?

bu normal doğum konusunda kesin kararlı annelere bir sorum olacak.

gebe kalmadan önce adet sancısı çekiyor muydunuz, yoksa adetleriniz sancısız mıydı?

bir dee bu kadar kararlı ve cesur olmayı nasıl başarıyorsunuz?

canım adet sancım öyle dayanılamıcak gibi olmuyordu,zaten ben senede toplasan 5-6 kere adet oluyordum ya o yüzden çok sıkıntım yoktu:)
birde ben normal doğum izledim yani canlı olarak,bi arkadaşım ebe idi gece nöbetine gitmiştim onunla beraber doğuma girdim.odada sadece doğum yapan anne arkadaşım ve ben vardık her anını gördüm.ewet biraz zor ama annenin o anı yaşaması çok güzel,ve kadın doğumu yaptıktan sonra odaya yürüyerek gitti arkasından bebişini getirip verdiler kucağına:ecrin_bebek:

Kızlar Allah öncelikle bebekleri sağlıklı bir şekilde kucağımıza almayı nasib etsin... Ama en sağlıklısı normal doğum. Benim doktorum sezeryan bir doğum değil, ameliyat diyor... O yüzden önermiyorda... Eğer Allahtan bir mani çıkmazsa normal doğum istiyorum... Ama korkmuyor da değilim... Hem çekeceğim sancının nasıl olduğunu bilmediğimden, hemde doğuma nerede, nasıl yakalanacağımı bilmeden...

İnşaAllah eşim evdeyken başlar doğum...

kızlar ben de zorunlu sezeryan olacağım hiç korkmuyorum normal doğum biraz korkutmuştu beni ama doktorum normal deseydi normal olacaktım ne kadar korksam da

ben de bu aralar normal doğuma yoğunlaştım, sanki bu işin altından kalkabilecek gibiyim, her ne kadar vakti zamanında adet sancılarından hastaneye düşmüş birisi olsam da bir cesaret var üzerimde, umarım bu cesarteim geçici değildir, birkaç gün sonra korkuyorum diye de yazabilirim,,,,

bende karasız olanlardanım ama bebek içn en sağlıklısı sezeryan kendim içinde normal doğum hayırlısı neyse o olsun artık diyorum öfff birçok şeyde kararsızım ya nerede doğum yapacağım bile belli değil dr bıraktı gidiyor başka bir şehre şimdi ne yapacağım çok stres yaptım başka bi dr a karar veremedik .

canım senin içinde bebek içinde normal en iyisi aksi durumlar çıkmadığı sürece...normal doğum bebek için zararlı değil öyle olsa herkes sezeryan yapardı..normal doğumla dünyaya gelen çocuklar sezeryanlılara göre kat kat daha dayanıklı olularmış zorluklara.

ayrıca türkiyede sezeryanın bu kadar çok olmasını anlamıyorum..öncelikle dr lar yönlendiriyor işlerine geliyor..bazı annlerde korktukları için oluyor...ama ben korkmamamız gerektiğini düşünüyorum eskiden sezeryanmı varmış herkes çatır çatır doğurmuş..anne olmanın en önemli özelliği bence normal doğum...o anı yaşamak,bebeğini hemen alıp emzirmek...ayılmayı beklemeden kucağına almak....
valla ben sezeryan düşünüyorum nasip ederse rabbim....inşallah bir aksilik çıkmaz....ama dr umu sırf bu yüzden değiştireceğim..aldığım duyumlara göre hep sezeryan yapıyormuş bir bahane uydurup....bende çok sinirlendim:eek:klava:

ben de bu aralar normal doğuma yoğunlaştım, sanki bu işin altından kalkabilecek gibiyim, her ne kadar vakti zamanında adet sancılarından hastaneye düşmüş birisi olsam da bir cesaret var üzerimde, umarım bu cesarteim geçici değildir, birkaç gün sonra korkuyorum diye de yazabilirim,,,,

aynen bende senin gibiyim aybüke adet sancılarım hiç dayanılcak gibi değildi iki gün ağrıdan içmediğim ağrı kesici kalmıyodu nedense normal doğumu düşünüyorum hiçte dayanıklı birisi değilim nası olucak bu iş anlamıyorum ama normal doğumu düşünüyorum böyle bizim gibi adet ağrısını fazla yaşanların doğumdan sonra azaldığını duymuştum öyle mi acaba bizi bilgilendirseler iyi olur

evet canım bunu bana çok kişi söyledi, hatta eşime de söylemiştim, şiimdi adet sancılarımdan bıktığı için, sırf bı yüzden normal doğum yap diyor, ömür boyu adet sancısı çekmemek var işin ucunda diyor, bilmiyorum ben de çok hassasım ama 2 gündür çok cesurum maşallah

Günaydın kızlar,

Ben de hep normal doğumun en sağlıklısı olduğunu düşünüyorum.Ama zaman yaklaştıkça korkularım artıyor ve sezeryana yönelmeye başlıyorum. Normal doğum aşamalarını sürekli okuyorum ve özellikle beni korkutan epizyotomi anı ve tabi sonrası. Bir de normal yaparsam epiduralli yapmak isterim. Epiduralin doğumu yavaşlattığı ve bebeği çıkarmak için de vakum kullanılabileceği vurgulanıyor.İkinci korktuğum durum da bu.
Bilmiyorum yaa kafam çok karışık normal doğum cesaretini giderek kaybediyorum.
Umarım son haftalarda tekrar cesaretlenirim.

ya ne diye normal dogumdan korkuyosunuz anlamıyorum ki:çok üzgünüm: allah dogum sırasında sabır cesaret vermese yüzyıllardan beri kimse dogurmazdı.bende tam aksine sezeryandan korkuyorum.kendimi kesip biçtirmeye aklım almıyor.alllah işi karışmassa normal düşünüyorum.tabi herkesin kendi şahsi fikri saygı duymak gerek.ama adı üstünde normal yani.ameliyat olmak sonra bir süre ayaga kalkamamak,bebeğini senden önce herkesin görmesi,bebeğinle rahat rahat ilgilenememek,ne biliyim.ben düşünemiyorum korkuyorums ameliyattan.hem daha gec toparlanılıyormuş.neyse allah hayırlısını versin hakkımızdaa.s.

normal doğum yapabilecek olan arkadaşlar için ne mutlu diye düşünüyorum allah insanlara bu durumu vermiş dayanacak kapasite de vermiş daha ne her şeyin doğalı güzel değilmi başka türlüsünü düşünmek bile tuhaf geliyo bana ayrıca ben sağlık problemlerimden dolayı mecburen sezeryan olacam o kadar korkuyorumki hem bebeğim hem kendimiçin hamileliğimi unuttum aklım hep doğumda her gece ağlayarak uyuyup kabuslaar görüyorum keşke benimde seçme şansım olsaydıda o doğum anını yaşayabilseydim

Sezaryen mi normal doğum mu?

Türkiye’de sezaryenle doğum oranının çok yüksek olduğu belirtilerek, sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yarattığı vurgulandı.

Avrupa Perinatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Cihat Şen, Türkiye’de sezaryenle doğum oranının çok yüksek olduğunu belirterek, "Sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor" dedi.
Prof. Dr. Şen, Mustafa Kemal Üniversitesinde düzenlenen "2. Perinatoloji Günleri" için geldiği Hatay’da, AA muhabirine, Türkiye’de yılda 1,5 milyon doğumun meydana geldiğini, bunun yaklaşık yüzde 30-40’ının sezaryenle yapıldığını söyledi.
Türkiye’de kadınların daha kolay olarak düşündükleri sezaryenle doğumu tercih etme oranının çok fazla olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şen, şöyle devam etti: "Normal doğum doğal ve fizyolojik bir süreç, sezaryen ise gerektiğinde yapılan bir ameliyattır. İyi bir ekip ve doğum için tamamlanan günde işlem gerçekleştirilirse hem sezaryen hem de normal yolla doğum bebek için sağlıklı olur. Maalesef anne adayları sabırsız ve zahmete katlanmama, bir an önce doğumdan kurtulma düşüncesiyle sezaryeni tercih ediyor. Sezaryen ile yapılan çoğu doğum, günü gelmeden, doğuma 15-20 gün kala gerçekleştiriliyor. Oysa sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor. Bunun için doğumun planlı şekilde yapılması gerekiyor. Normal doğumda anne adayları günü geldiğinde sancı çekmeye başlıyor. Ancak bu ağrılı sancılı süreç bebeğin dış dünyaya uyumunu hazırlıyor. O yüzden tıbbi açıdan gerekmedikçe sezaryene başvurulmaması lazım."
Annenin normal doğumdan sonra daha kısa sürede iyileştiği, sezaryenden sonra bu sürecin daha fazla zaman aldığını bildiren Prof. Dr. Şen, ayrıca normal doğumda annenin kanama, enfeksiyon, organ ve doku hasarı riskinin sezaryene göre daha düşük olduğunu kaydetti.
- "NORMAL DOĞUM DAHA MASRAFLI" -
Son yıllarda eğitimli ve bilinçli anne adaylarının normal doğumu tercih etmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Şen, ancak hala istenilen düzeye gelinemediğini söyledi.
Prof. Dr. Şen, astım, tansiyon hastalığı bulunan anne adaylarının kesinlikle sezaryenle doğumu tercih etmemesi gerektiğini, ayrıca sezaryenle doğumun ikinci bebeklerde anne için risk oluşturduğunu kaydetti.

evet kızlar bende epidural normal doğumu düşünüyordum ama kafamı o kadar karıştırıyorlar ki son anda bir cesaret gelse normal doğuma dönebilirim o riski almak mı yoksa o sancıyı çekmek mi karar veremedim ben sancıdan değil de dikişten çok korkuyorum

ben de cok merak ediyorum epiduralli normal dogumu ama oyle dogum yapan arkadaslara sordum birkac kere aklima iyice yatti..insallah ben epidurali kullanicam.epidurali iyi bir anestezi uzmani yapinca gercekten cok guvenli oluyormus.dr lar da oyle soyluyor,,boyle bir imkan varken neden o sanciyi cekelim ki..sahsen ben ilk dogumum olacagi icin korkuyorum biraz ama bu epidural biraz korkumu azaltiyor..ama hayirlisi olsun bakalim,o dogum zamani gelince sartlar ne gerektirecek...Allah tum hamisleri bir nefeste kurtarsin.

amın kancıcegım
ya ama arkadaslar epıduralı 4cm acılma olmadan yapmıyorlarmıskıı
o zamana kadar cekılen sancılar nolacak zaten 7cm oldugunda doguma alınıyor

evt ozlemcim 4 cm aciklik olunca takiyorlarmis yani 4 cm olana kadar cekicez ...Allah yardimcimiz olsun,herseyin oldugu gibi anne olmanin da zorluklari var bebisler icin katlanicaz:)

X