Doğum sancısı tutan kadın kocasının yardımıyla salonda doğum yaptı

Aslinda burada hersey o kadar ilkel ki gorseniz sasirirdiniz;

mesela 9 ay boyunca ultrasona sadece 1 kere giriyorsunuz,
cinsiyeti de sormazsaniz soylemezler,
dr kontrol etmez ve dogurtmaz (hayati bir tehlike olmadigi surece),
sadece ebelerle muhatap olursunuz,
seker yuklemesi filan yok, nst yok, ikili ya da uclu test yok, cati muayenesi yok, su kontrolu yok..
9 ay icinde arada bebegin kalbini dinlerler o da cok eski bir aletle,
dogumda da yine hersey boyle eski moda,
Ameliyathane filan yok, sanci cektigin odada dogurursun,
Bebegi yikamazlar ve giydirmezler,
Direk anneye verirler,
Dogumdan sonra saatlerce oyle yattik kizimla,
Artik kollarim agridi da esime verdiler bebegi.

Bunlara gore kadin ve bebek bu surec icin bedenen hazir, onlar sadece acil bir durumda mudahale etmek icin varlar, bana ilk basta cok garip gelmisti ama baktim varmis bi bildikleri. Anne-bebek ölumu de yok denecek kadar az bu kadar rahatliga ragmen. Demek ki herseyi dogal birakmak lazim, su akip yolunu buluyor.

Siz neredesiniz
Ben de yurt dışındayım
İlk hamileliğim düşükle sonuçlandı
Burda da ultrason ilk 3 aydan sonra var
Dış gebeliği Nasıl anlıyorlar onu merak ediyorum

Siz neredesiniz
Ben de yurt dışındayım
İlk hamileliğim düşükle sonuçlandı
Burda da ultrason ilk 3 aydan sonra var
Dış gebeliği Nasıl anlıyorlar onu merak ediyorum
Ben İsvecteyim, boyle bir durum yasamadigim icin bilemiyorum nasil anladiklarinda, burada 20. hafta civari bir kere ultrason kontrolu oluyor o kadar.

Ben İsvecteyim, boyle bir durum yasamadigim icin bilemiyorum nasil anladiklarinda, burada 20. hafta civari bir kere ultrason kontrolu oluyor o kadar.

Anladım
Ben İspanyadayım
Burda üç kez var
İlki 3 ayın sonu 4. Ayın başlangıcında
Genel olarak Avrupa'da aşağı yukarı hep aynı sanırım

Geçenlerde biyerde okumustum eskiden ağaca asılarak tarlada doğum yaparlarmış ve böylace yerçekimiyle kolay doğururlarmıs

ben 30 saat sancı çektim yinede doğuramadım. sezaryana alındım. çatım basıkmış. ne bileyim imrendim şimdi.

Türkiye'de hiç mi yok ya istediğin pozisyonda doğum yapacağın standartları aşmayan bi hastane... bende doğum zamanı cıngar çıkarıp doğum odasına alınınca inat edip çömelip kalkmayacağım ıkınacağım ve yine ıkınacağım :KK53::KK70::KK71:

Yalan yok valla salya sümük ağlayarak izlemiştim dün videoyu.
Ve çok aşırı imrendim.

Çok isterim en doğalından doğum yapmayı.
Şuan bile sürekli dillendiriyorum, ne suni sancı nede epidural hiçbirşey istemeden doğurmak istiyorum.
Nedense doğumla ilgili, canımın yanmasıyla alakalı hiçbir korkum yok.
Umarım istediğim şekilde bir doğum gerçekleştirebilirim.

Darısı tüm hamişlerin başına..

Bizim ülkemizde nedense herşeyin ucu para ve doktorların kolaylığı.
Ülkemizde çok az sayıda doktor kaldığına inanıyorum, normal doğumu destekleyen.

Normal doğuma çok niyetliydim ama preeklampsi sebebiyle sezeryana alındım ilk başta çok üzülmüştüm başıma bunlar geldiği için ama faydaları da yok değil...:KK49: Takıntı haline getirmeyin normal normal diye kızlar... Olacağına varıyor..

Aslinda burada hersey o kadar ilkel ki gorseniz sasirirdiniz;

mesela 9 ay boyunca ultrasona sadece 1 kere giriyorsunuz,
cinsiyeti de sormazsaniz soylemezler,
dr kontrol etmez ve dogurtmaz (hayati bir tehlike olmadigi surece),
sadece ebelerle muhatap olursunuz,
seker yuklemesi filan yok, nst yok, ikili ya da uclu test yok, cati muayenesi yok, su kontrolu yok..
9 ay icinde arada bebegin kalbini dinlerler o da cok eski bir aletle,
dogumda da yine hersey boyle eski moda,
Ameliyathane filan yok, sanci cektigin odada dogurursun,
Bebegi yikamazlar ve giydirmezler,
Direk anneye verirler,
Dogumdan sonra saatlerce oyle yattik kizimla,
Artik kollarim agridi da esime verdiler bebegi.

Bunlara gore kadin ve bebek bu surec icin bedenen hazir, onlar sadece acil bir durumda mudahale etmek icin varlar, bana ilk basta cok garip gelmisti ama baktim varmis bi bildikleri. Anne-bebek ölumu de yok denecek kadar az bu kadar rahatliga ragmen. Demek ki herseyi dogal birakmak lazim, su akip yolunu buluyor.
Anammmm ne memleketmis orasi isvec su zengin ulke degil mi ya agzim acik kaldi :KK57:

Bende avrupadayim ama Turkiyeden daha fazlasina sahibim 4 defa ayrıntılı ekografi mecburi. her ay da kontrolde ebe bebegin pozisyonuna bakiyor ve alttan da ekografi yapiyor.
seker yuklemesi ikili uclu test hepsini yapiyorlar her ay toxoplasma ve idrarda protein kaçağı var mi bakiyorlar.Her ay kan veriyorum.
Evet burada da ebeler bakiyor ama doktor istesem doktor vereceklerdi ben ebeyi tanidigim icin istedim.

Dogumdan sonra evet yikamiyorlar bebegi ama alip temizligini yapiyorlar kiyafetlerini giyindiriyorlar eger kiyafet yoksa yaninda hastane kendinde olandan giyindiriyor.

Onceleri normal dogumda 5 gun kaliniyordu hastanede artik 3 gune indirdiler.Bebegi yikamayi emzirmeyi herseyi en ince ayrintisina kadar anlatiyorlar.

Eger istersen evine dogumdan sonra yardimci istiyorsun temizlik ve bebe bakımı için.

Ve bütün bunlar ucretsiz cebimden 5 kuruş cikmadi henüz.Turkiyede herkes birbirine doktor fiyati ekografi fiyati soruyor.Ve acayip pahali fiyatlar Allah yardimcilari olsun

Turkiyede olup da burada olmayan tek sey sorun yokken nst ye baglanmak.Ama sorun varsa sanci hissediyorsan onu da bagliyorlar.

Ücretsiz doguma hazirlik kurslari psikolojik destek ve daha bir sürü hizmet var.Ilk dogumumda eve gelip anlatip ogretmislerdi dogumun nasil olacagini.

Yanlis degilsem İsveç di her dogum yapana içinde bebek malzemeleri olan bir paket hazırlayıp hediye ediyorlardi internette görmüştüm dogru mu ?

Cok kolay olmus gercekten imrendim.benim cok zor oldu 2 normal dogumumda.allah kurtarsin herkesi.

Anammmm ne memleketmis orasi isvec su zengin ulke degil mi ya agzim acik kaldi :KK57:

Bende avrupadayim ama Turkiyeden daha fazlasina sahibim 4 defa ayrıntılı ekografi mecburi. her ay da kontrolde ebe bebegin pozisyonuna bakiyor ve alttan da ekografi yapiyor.
seker yuklemesi ikili uclu test hepsini yapiyorlar her ay toxoplasma ve idrarda protein kaçağı var mi bakiyorlar.Her ay kan veriyorum.
Evet burada da ebeler bakiyor ama doktor istesem doktor vereceklerdi ben ebeyi tanidigim icin istedim.

Dogumdan sonra evet yikamiyorlar bebegi ama alip temizligini yapiyorlar kiyafetlerini giyindiriyorlar eger kiyafet yoksa yaninda hastane kendinde olandan giyindiriyor.

Onceleri normal dogumda 5 gun kaliniyordu hastanede artik 3 gune indirdiler.Bebegi yikamayi emzirmeyi herseyi en ince ayrintisina kadar anlatiyorlar.

Eger istersen evine dogumdan sonra yardimci istiyorsun temizlik ve bebe bakımı için.

Ve bütün bunlar ucretsiz cebimden 5 kuruş cikmadi henüz.Turkiyede herkes birbirine doktor fiyati ekografi fiyati soruyor.Ve acayip pahali fiyatlar Allah yardimcilari olsun

Turkiyede olup da burada olmayan tek sey sorun yokken nst ye baglanmak.Ama sorun varsa sanci hissediyorsan onu da bagliyorlar.

Ücretsiz doguma hazirlik kurslari psikolojik destek ve daha bir sürü hizmet var.Ilk dogumumda eve gelip anlatip ogretmislerdi dogumun nasil olacagini.

Yanlis degilsem İsveç di her dogum yapana içinde bebek malzemeleri olan bir paket hazırlayıp hediye ediyorlardi internette görmüştüm dogru mu ?
Evet, oyle bir paket var ama hastanede dogumdan sonra veriyorlar; icinde de 1 paket bez, bir losyon, 2 corap ve bir muzik cd'si oluyor. Oyle ahim sahim bir sey degil yani.

Siz hangi ulkedeydiniz?

Super ya masallah. Hz.meryemin hayatini anlatan filmde vardi sanirim kuranda.da geciyormus emin degilim de. Hz.meryem hz.isayi da hurma dalini tutup comelmis.bi halde dunyaya getiriyo düsününce biseyi tutup asagi cekerken de kolay ıkınılır

X