doğum korkusu

Canım ben 1 hafta önce normal doğum yaptım hemde epidural olmadan. Bence eğer sancılara dayanabilirsen ki abartıldığı kadar kötü değil epidural yaptırma. Zaten bildiğim kadarıyla 6-7 cm açılmadan epudiral iğnesi yani ağrı kesici iğne yapılmıyor. E zaten o saate kadar sancı çekiyorsun ondan sonrası çok da önemli değil anlamıyorsun bile. Doğum anında da ben hiç bir acı hissetmedim. Doğum esnasında önemli olan tek şey nefes alma teknikleri ve ıkınma. 10 dk da 3 ıkınma ile bebeğimi dünyaya getirdim. İnanılmaz bir deneyim ve inanılmaz güzeldi. Belden vurulan bir iğne sonuçta zararsız deselerde risk taşıyor. İçinde az da olsa bir tedirginlik varsa yaptırma bence. Ben doğumhaneye girdiğimde 9 cm dim hazırlık yapılana kadar 10 cm oldum. Evet insan korkuyor ama denilirya onu kucağına aldığında herşeyi unutuyorsun diye. Gerçekten doğru. Aradan 1 hafta geçti ve inan iyiki normal doğum yapmışım diyorum. Hiç pişman değilim.

bende epiduralle doğum yaptım ne iğne sırasında ne keserken ne biçerken hiiiç bişey hissetmedim bidaha doğum yapsam yine aynı şekilde yapardım sancı çekmek bi tarafa dursun tv izleyerek gazete okuyarak yattım valla doğumhaneye gidene kadar hiç korkma bence bi avazda doğurursun inşallah:emir_bebek:

ben korkmuyorum normal doğumdan desem yalan olur ama içinde bi korku yok suan karnım iyce büydümmü nasıl cıkarcam bunu diye korkular olur heralde ama bişi olmadı sürece normal doğum olmak istiyorum o anı yasamak istiyorum da altı ayım var :)

Maddî tedbirden sonra alınacak manevî tedbiri, yâni okunacak duayı, Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur:

l- Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

İnne Rebbekümülahüllezi haleka’s-semâvâti ve’l-arda fî sitteti eyyâmin, sümme’stevâ ale’l-arşi, yuğşi’l-leyle’n-nehâra yetlübühû hasîsen. Ve’ş-şemse ve’l-kamere ve’n-nücûme müsahharâtin bi-emrih, elâ lehü’l-halku ve’l-emru. Tebârekellahü Rabbü’l-âlemîn.”

Resul-i Ekrem Efendimiz kızı Fâtıma validemizin doğumunda bu duayı okutmuş, netice sevindirici şekilde huzurlu ve sıhhatli bir doğum olarak tecelli etmiştir, Mübarek nesil Hazret-i Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz böyle dualarla dünyaya gelmişlerdir. Sıhhatli bir doğum haberini alınca Allah’a şükretmek, konu komşuda bulunan yoksullara yardım etmek, münasip olan bîr cömertliktir

Kızlar bebeğimi doğurcağım gün aklıma gelince de yazdıklarınızı okurken de bağıra bağıra ağlamak istiyorum.

X