Doğum korkusu ve lohusalık

berilr12334

Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2023
32
53
25
Bir kaç gün sonra doğum yapacağım. İkiz gebeyim. Aylardır bu günü bekliyordum ama bir kaç gündür içimde aşırı bir korku var. Hem doğumdan korkuyorum hemde doğum sonrasından. Doğum sonrası eşimden ayrı, başka bir şehirde kayınvalidemde kalacağım. Çocukların kırkı çıkana kadar. Ailemin ve kayınvalidemin yanıma gelme imkanları yok çünkü. Birden hayatıma iki bebek girecek. onlara alışabilecek miyim, yetecek miyim kaygısı var hep içimde. İkiz olduğunu öğrendiğimizden beri insanlar “Allah yardımcın olsun, biz tek bebeğe bakamıyoruz, sen iki tanesine nasıl bakacaksın, çok zor vs” şeklinde söylemlerde bulunduğu için ister istemez kaygılarım var. Eşimden ayrı, kayınvalidemin yanında ne yapacağım bilmiyorum. Kendi evim gibi olmayacak, çok rahat edemeyeceğim. Ama çocuklarım için mecbur gidiyorum. Tek zorlanacağımı biliyorum. Siz bu süreçte ne yaptınız, nasıl atlattınız ?

Hayırlı olsun güzel anne… her annenin yaşadığı kaygıları yaşıyorsun aramıza hoşgeldin :) sanırım bu kaygılarda hep devam edecek :) benden sana tavsiye fırsat bulduğunda dinlen… Bebeklerine de en çok sen yetebilirsin bunu aklından çıkarma. Allah o sabrı sana verecek. Bir anda daha da güçlü olacaksın emin ol. Kayınvaliden nasıl biri bilmiyorum ama umarım 40 gün çabuk geçer ve en önemlisi eşin bebişlere hemencecik adapte olur

İnşallah

Reactions: sdg
Kayınvalidenizle kafanız uyuşıyorsa çok güzel bir şey yalnız kalmamanız. Ama eşinizden ayrı olmanız kötü olmuş. Ben iki hafta kalabildim çünkü evimi, düzenimi özlemiştim

Annemgil köyde yaşıyor. bağ bahçe işleriyle uğraşıyor. Yeteri kadar ilgilenemez. Evde doğalgazlı ev değil. Bu yüzden kayınvalidemin yanında kalıyorum.
Sizin yaşadığınız eve anneniz gelse?
Üzmek kızdırmak için sormuyorum kv ile ne kadar rahat edebilirsiniz ki. Umarım çok iyi bir kadındır yardımcı olur

Kayınvalidenizle kafanız uyuşıyorsa çok güzel bir şey yalnız kalmamanız. Ama eşinizden ayrı olmanız kötü olmuş. Ben iki hafta kalabildim çünkü evimi, düzenimi özlemiştim
Kafamız uyuşuyor çok şükür bir sorunumuz yok ama lohusalıkta hormonlardan dolayı nasıl olurum bilmiyorum.

Doğumun sağlıkla geçmesine odaklanın. Evet hiç kolay değil, büyük değişim. Bir şekilde alışılıyor. Sizin yardımcınız da olacakmış. İlk günlerde çok kıymetli. Instagramda bir üçüz annesi var yabancı, görünce alkışlıyorum. Kamera arkasi nasil bilinmez ama yeri geliyor ucuzlere bile bakiliyor.

Allah sağlıkla kucağına almayi nasip etsin bebeklerini, maşallah. Anne olunca yazilimla yukleniyor guc kuvvet Allahin izniyle yapamam dediklerini yaparsin hep oyle der annem, benim henuz yok cocugum ama inşallah Allah bana da nasip eder, dualarinizi beklerim.bu arada is arkadasimin bir kiz bir erkek ikizi var. Kadin yonetici oldu terfi aldi bebeklere bakarken

Reactions: sdg
Maalesef insanların ağzı torba değil. Emin olun tekil hamilelere bile diyecek lafları var. Yeter ki hamile olsun insan. Bana en başta biri öyle şeyler dedi ki, bir de ilk kez karşılaşıyordum böyle bişeyle şoktan cevap bile veremedim bir süre depresyona girdim hatta :).

4-5 yaşında çocuğu olup tekrar doğum yapan anneler de zorlanıyor. Tek yeni bebeği olan anneler de. Tabi ki zor bir süreç bu tek çocukta olsa, çok çocukta olsa, ikiz de olsa. Bir şekilde büyüyecekler, emin olun yaşlarına girdiklerinde çok sevineceksiniz ikizler diye. Arkadaş olacaklar birbirlerine. İkiz kuzenlerim var oradan biliyorum.

Ayrıca her çocuğun mizacı farklıdır, belki de sizinkiler iyi mizaçlı olacaklar. Bunu kimse bilemez. Bazen tek çocuk bir orduya bedel oluyor. Veya size böyle diyenler tek çocuğa bile bakacak kapasitede değilken çocuk sahibi olmuş olabilirler. Onlara zor gelen size gelmeyebilir yani. Bence o açıdan kendinizi strese sokmayın.

Başka evde kalma konusu da ben olsam o konuda ben de çok darlanırdım, evimde kendi düzenimde olmak isterdim. Umarım bir an önce evinize düzeninize dönecek gücü bulabilirsiniz kendinizde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…