Aile Planlaması doğum kontrol iğneleri hakkında...

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

selma_selma

karanfil...
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2008
84
0
arkadaşlar doğum yapalı nerdeyse 2 ay olucak.Bundan sonra ne şekilde korunmayı düşünüyorsunuz ve korunmak için adet olmayı mı bekliyorsunuz?Koldan vurulan 1 aylık ve 3 aylık korumalı iğneler hakkında bilgisi olan veya uygulayan varmı aranızda?Tavsiye edermisiniz?

Arkadaşım ben bir kez 3 aylık iğneden vurulmuştum am hiç memnun kalmadım.sürekli kanamam oluyordu lekelenme şeklinde.birdaha da kullanmadım ama herkeste aynı etkiyi yapmıyormuş.ben şu an henüz korunmaya başlamadım.fakat süt koruyor diye düşünmeyin çünkü korumuyor.en iyisi spiral hap kullanamayacağımıza göre...ben birdahaki reglde taktırmayı düşünüyorum.

benim doktorum önerdi aslında iğne olabilirsin ama kanamayı arttırır iştah açar bu gibi yan etkileri var dedi..
ama spiralde kanamayı çok arttırıyormuş,kim kullanıyorsa bu yönden şikayetçi her adet 10-15 gün sürüyormuş,biz de henüz eşim korunuyor ama böyle olmaz kaza olsun istemiyorum..

üff şaşırıp kaldım valla nasıl korunacağım diye...Daha önce spiral taktırmıştım her kanamam 8-10 gün kadar ve çok şiddetli geçiyordu.Kansız kalmıştım sonuçta tahlillerim çok düşük çıkmıştı.Eltim iğne ile korunuyor ve tavsiye ediyor amanette hiçte tavsiye etmiyorlar,ne yapacağım valla şaşırdım.Henüz eşimle ilişkide bulunmadık ama nereye kadar:)

yaa bende ıgne ıle korunmayı dusunuyordum ama doktorum 4 ay dolmalı en azından dedı.. o zaman a kadar ya condom yada gerı cekme ıle korunabılırsınız dedı.. cunku spiralı de ben ıstemıyorum tak cıkar bır de kayması var kanaması var.. gorumcem fılan kullanıyordu oyle kayması kanaması olmus hep geneldede hep duyuyorum.. hap zaten kullanamayız ama kullanablsekte ben hapıda ıstemıyorum onunda untma rıskı var ve ben zaten ılac kullanamayan bırısıyım hergun bır hapa baglı olmak sıkıyor saatıydı vs kullanamıyorum zaten sıgara ıcenler kullanamıyor ben sureklı kullanııc olmasamda arada keyıf olarak ıcıyorum.. sımdı ıgne ıle ılgılı ıstah acar kılo yapar vs demıssınız gercı bunlar haptada var ama ne yapcaz sımdı anlamadım valal kazara brsey olmasından odum kopuyor gecen ruyamdada gordum hamıleyım dıye gercek gıbıydı Allah olmayanlara versın ya ben 4-5 sene dusunmuyorummm Allahım boyle bır durumla sınamasın ınsallahhh.. :KK43:(

Ben kullandım. 1 aylık olanlardan.
Hem pratikliğinden, hem yanetkilerinin az olmasından, hem de güvenilir olmasından dolayı çok da memnun kalmıştım.

İlk iğne reglin ilk günü yapılıyor. Ondan sonra o tarihten sayılarak her 30. gün yeniden iğne olunuyor.
Sadece ilk iğneye mahsus olmak üzere iğnenin yapıldığı tarihten yaklaşık bir 10-15 gün sonra tekrar bir kanama oluyor. Bu daha sonra tekrarlamıyor ama ilk bir kaç ay lekelenme şeklinde kanamalar olabiliyor zaman zaman. Sonrasında hiçbir şey olmuyor.

Daha önce spiralle hamile kalabilen, doğum kontrol haplarıyla davul gibi şişebilen bir kadın olarak bu iğne bende iştah açma ya da şişme türünden hiçbir yan etki göstermedi. Kullanan bir kaç arkadaşımda da keza öyle. Yİne de doktorunuza danışmanızda fayda var elbette.

benim eşimde 3 sene ben korundum bundan sonra sen korun diye tutturdu.bu adamı kandırmalıyım bi şekilde.spiral cok tehlikeli kaç kişiden duydum kayma oluyomuş allah korusun bu şekilde hamile kalınıp cocuk sakat bile doguyor.

benim eşimde 3 sene ben korundum bundan sonra sen korun diye tutturdu.bu adamı kandırmalıyım bi şekilde.spiral cok tehlikeli kaç kişiden duydum kayma oluyomuş allah korusun bu şekilde hamile kalınıp cocuk sakat bile doguyor.

Aynen öyle canım, benim de başıma geldi işte.

Üstelik ben inat ettim 3 defa taktırdım. İlkinde kaymış, aşırı kanama oldu. İkincisinde spiral bi sabah kendi kendine düştü...aynen bildiğin düştü pat diye. Sonuncuda tamam oldu dedik artık ama meğer o da kanama yapmadan kaymış hamile kaldım. :eek:klava:

Meğer kimi bünye kabul etmezmiş yabancı cisimleri, atarmış, ama arkadaşlarım var senelerce kontrole bile gitmeden gayet güzel korunuyorlar. Tabii o riske girecek cesaret de lazım.

ellma hamıle kaldıgında ne yaptın aldırdın mı pekı ?
ben cok korkuyorum daha yenı dogum yaptım sayılır bebıs 2 aylık olucak..
ıgne ıle ne zaman korunmaya baslayabılırım bılgın var mı ? sen dogumdan sonra mı ıgne ıle korunmaya basladın ??

X