Aile Planlaması Doğum kontrol hapı kullananlar bi bakın lütfen...doğrumu kullanıyorum...

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

eeesss

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2009
1.522
9
34
Merhaba arkadaşlar mart ayının 18inde adet oldum ve hapa başladım..hap 2 gün önce bitti..

7 gün ara verip adet olsamda olmasamda tekrar devam etmem gerektiği sölendi...doğrumu..

birde hapı aynı saatlerde içiyorum hep sabah 9 da mesela... ama unutup akşam 10 da falan alsam yada bir sonraki gün 2 tane birden içsem bişey olurmu...

merhaba
evet adet oldugun gün hapa başlıyorsun ve hap bittikten sonra 7 gün ara verip adet olsanda olmasanda tekrar ilaca başlıyorsun.ve bu böyle her ay aynı düzende devam ediyor.
hapı aynı saatte içilmesine dikkat et bencede.fakat bana doktorum eger gece içersen yan etkisi daha az olur demişti bende öyle kullandım.istersen aklında olsun seninde.
diyelim hapı içme saatin gece 23,00 ve sen hapı içmeyi unuttun sabah kalktın 12,00de aklına geldi hemen unuttugun ilacı iç.diyelim 23,00de içmen gereken ilacı içmeyi unuttun ve ertesi aksam aklına geldi 2 hapı birlikte içersin ozamanda.
tabiki unutmamaya çalış mümkün oldugunca

merhaba
evet adet oldugun gün hapa başlıyorsun ve hap bittikten sonra 7 gün ara verip adet olsanda olmasanda tekrar ilaca başlıyorsun.ve bu böyle her ay aynı düzende devam ediyor.
hapı aynı saatte içilmesine dikkat et bencede.fakat bana doktorum eger gece içersen yan etkisi daha az olur demişti bende öyle kullandım.istersen aklında olsun seninde.
diyelim hapı içme saatin gece 23,00 ve sen hapı içmeyi unuttun sabah kalktın 12,00de aklına geldi hemen unuttugun ilacı iç.diyelim 23,00de içmen gereken ilacı içmeyi unuttun ve ertesi aksam aklına geldi 2 hapı birlikte içersin ozamanda.
tabiki unutmamaya çalış mümkün oldugunca

çok sağol canımm ya :)) güzel anlatmışsın aslında ben kondomla korunuyodum ama güvenilir gelmiyo içim rahat etmedi..iğneye basladım iğnede çok acıyo her ay işime gelmedi :)) hap kaldı geriye oda müğdemi bulandırıyoo ama doktor aksam iç dedi öle yapcam artık sağol canımm:teselli:

bu hapları çoğu kimse akşam kullanmıyor neden? sabah 9 da alıyormuşsun yan etkisini çok hissedersin bu 1
2 uyuyakaldın diyelim saat geçti yada sabah koşuşturması içinde unuttun ne olacak risk olur yani en uygunu akşam 10-11 gibi almak zaten doktorlarda uyumadan önce alın diyor.bide bunu orucu var ramazanda sabah kullanamazsın.sen akşama al onu ama bu arada prezervatifle korun ki saati değiştirirken kaçak olmasın.birde örneğin pazartesi günü kutunun son hapını aldın 7 gün ara ver 7.akşam al hapını yani haftaya pazartesi alman lazım pazartesi bitince haftaya pazartesi alman lazım.adetin gelsin gelmesin.

bu hapları çoğu kimse akşam kullanmıyor neden? sabah 9 da alıyormuşsun yan etkisini çok hissedersin bu 1
2 uyuyakaldın diyelim saat geçti yada sabah koşuşturması içinde unuttun ne olacak risk olur yani en uygunu akşam 10-11 gibi almak zaten doktorlarda uyumadan önce alın diyor.bide bunu orucu var ramazanda sabah kullanamazsın.sen akşama al onu ama bu arada prezervatifle korun ki saati değiştirirken kaçak olmasın.birde örneğin pazartesi günü kutunun son hapını aldın 7 gün ara ver 7.akşam al hapını yani haftaya pazartesi alman lazım pazartesi bitince haftaya pazartesi alman lazım.adetin gelsin gelmesin.

canım eminmisin benim doktorum diğer kutuya slaı günü başlamak gerekır dıyor..arada 7 tane daha hap içmiş gibi sayıyorsun..o 7 hapın bittiğini düşün.salıya denk gelir..diğer türlü 6 gün olur..yinede tam anlamıyla arastıralım olmazmı..

Adetin ilk günü almaya başlayıp 21 gün boyunca kullanıyorsun. Kutu bitince 7 gün ara verip 8. gün 2. kutuya başlıyorsun. Hapı her gün aynı saatte almalısın. Hapı almayı unutalı 12 saatten az olmuşsa hatırladığın an içmelisin ve o gün alman gereken hapı da yine aynı saatinde içmelisin; yani bir günde 2 hap içmiş olursun.Yalnız korunmak için kullanıyorsan eğer unutalı 12 saatten fazla olmuşsa hem hapın koruyuculuğu azalır hem de draje alımına 7 günden fazla ara vermemen gerekir.

21 gün hap içildikten sonra 7 gün ara verilir ve 8.gün yeni kutuya başlanır...boshayallersmile

Neden 28 tabletlik haplardan kullanmıyor sunuz? Bir kutu bitince diğerine başlanıyor. Ara vermek yok. Böylece karışıklık olmuyor.

X