Aile Planlaması Doğum kontrol hapı, geç mi kaldım??

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Caretaker

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2019
130
64
29
Merhaba arkadaşlar, benim kafamı kurcalayan bir sorunum var. Kısa süre sonra düğünüm olacak ve ben henüz doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Ciddi bir şekilde korunmak istiyorum. Acaba tam etkisini ne zaman gösteriyor? Mesela ilk paket bitince mi? Bi arkadaşım 2 ay kullanman lazım dedi yani 2 paket. Bir bileğiniz var mıdır çok huzursuzum

Düzenli içerseniz ilk paket bitince koruma başlıyor.

Bir paket içmen yeterli adetin 1. Günü başlanıyor genelde sizin düğüne ne kadar zaman var hasta olmanıza ne kadar söyleyin yardımcı olabilirim

Eşinize de rica edin o da korunsun. Zaten düşük ihtimal ama dk hapı kullanırken hamile kalanlar da oluyor, çift taraflı korunma daha garantili

Bennde kullandim uzun zaman.

Adetin 1.günu başlarsan o ay korur. Ama doktorlar daima ilk ay ek bir yöntem (prezervatif) önerirler. Amaç kesin koruma sağlamaktır. Yoksa ilaç korumaktadır ama ek bir yöntem daha iyi çalışır.

2.aydan sonra ek yöntemi kaldırabilirsiniz derler. Bu da size kalmış bi şey. Isterseniz devam edebilirsiniz.

Ama belirtmek isterim ki bu haplar benim iştahımı çok açmışti. Sürekli yiyordum . Hatta bi gün;

7 tane köfte
1 porsiyon salata
1 porsiyon kızarmiş patates
1 porsiyon rus salatası (ekmek ve içecekleri saymıyorum)

Sonrasında büyük bir tatlı (normalde tatli ile atam yoktur)

Bir kac saat sonra eve gelinde 2 tabak da taze fasulye yedim. Ve halen daha yiyebilecek potansiyelim vardı.

Size tavsiyem dikkat edin.

Markasına göre değişiyor sanırım. En kesin bilgiyi ilacınızın prospektüsünden öğrenirsiniz. Benim kullandığım hap düzenli kullanılmış 9. günden itibaren %99 koruyor. Üç yılı geçti ara vermeden kullandığım, hiç bir kaza yaşamadım.

İlk kutuyu bitirip 2.kutuya başladığınızda korumaya başlıyor, ancak yine de garanti olsun derseniz 2.kutuyu kullanırken de bitene kadar ekstra korunabilirsiniz. Hapları saatinde almak çok önemli, unutma gibi probleminiz varsa alarm kurabilirsiniz telefonunuza. Her gün aynı saatte içebilirsiniz bu sayede.

Evlenmeden bir ay önce başladım. Hiç bi problem olmadı. Bir an önce başla

3 yıl çok çok uzun bir süre değil mi bu ilaçlar için herhangi bir yan etkisi yok mudur ?

Doktor önerisi mi bu yoksa siz mi alıp kullanacaksınız?
Eğer gerekli kan testleriniz yapılmadı ise dogum kontrol hapları tehlikelidir...
Içinde yumurtlamayı baskılayıcı progesteron hormonu içerir yuksek oranda zaten bu sebeple hamileliği önler..
Yuksek progesteron kan pıhtılaşma oranını yukseltır ve anı kan pıhtılaşmaları sonucu akciğer embolisi, kalp krizi ve beyin felci gibi sorunlar ile ölüme sebep olabilir.
Öncelikle kan pıhtılaşma testleriniz yapılmalı.
Riskiniz varsa kullanamazsınız...
Hatta hamilelikte dr kan sulandırıcı verilir bu insanlara çünkü hamilelikte progesteron çok yüksek salgılanır ve aynen aynı risk vardır.
Lohusalık için de bu durum geçerli. Doğumdan sonraki 6 hafta risklidir..
Risk grubu kan sulandırıcı kullanır...

3 yıl çok çok uzun bir süre değil mi bu ilaçlar için herhangi bir yan etkisi yok mudur ?
Hayır. Menopoza kadar çocuk yapmak istediğim süre hariç kullanabileceğimi söyledi doktorum. Polikistik overliyim maalesef. Düzensiz, yoğun ve uzun süren kanamalarım vardı kansızlığı çok yoğun yaşıyordum. Hiç ara vermedim bu yıl bir süre ara verip reglimi gözlemleyeceğim. Doktora ilk gittiğimde 12 tane kistim vardı, tek yumurtalığım artık çalışmıyor gibi bir şeydi. Şimdi azaldı ama yine var kistlerim.

Benim doktorum bana daha ilk haptan sonra baslar korumaya demisti ben hic öyle aylar önce baslamadim ve biseyde olmadi ..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…