Aile Planlaması Doğum kontrol hapı, geç mi kaldım??

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Yazz yasmin tarzi bir hapsa adetinizin ilk 5gunu(tercihen ilk gunu) baslayip ilk hafta ek yontemle geçirdikten sonra koruma etkisini gosterecektir. Yani iliskiden 1 hafta once alsaniz yeter. Hemen iliskiye girecekseniz 1 hafta korunmaniz gerekiyor. Aylar öncesinden kullanmaniza gerek yok yani. Korkutmayin birbirinizi.

Doktor önerisi mi bu yoksa siz mi alıp kullanacaksınız?
Eğer gerekli kan testleriniz yapılmadı ise dogum kontrol hapları tehlikelidir...
Içinde yumurtlamayı baskılayıcı progesteron hormonu içerir yuksek oranda zaten bu sebeple hamileliği önler..
Yuksek progesteron kan pıhtılaşma oranını yukseltır ve anı kan pıhtılaşmaları sonucu akciğer embolisi, kalp krizi ve beyin felci gibi sorunlar ile ölüme sebep olabilir.
Öncelikle kan pıhtılaşma testleriniz yapılmalı.
Riskiniz varsa kullanamazsınız...
Hatta hamilelikte dr kan sulandırıcı verilir bu insanlara çünkü hamilelikte progesteron çok yüksek salgılanır ve aynen aynı risk vardır.
Lohusalık için de bu durum geçerli. Doğumdan sonraki 6 hafta risklidir..
Risk grubu kan sulandırıcı kullanır...
Ben bu mesajı okuduktan sonra iyice korktum doğum kontrol haplarından.
Hamile kalmamak için neden çoğunlukla biz vücudumuza yabancı maddeler alıyoruz? Prezervatif yeterli koruyucu değil midir? Neden kadınlar hap kullanmak istiyor? Yanlış anlamayın, meraktan soruyorum. Henüz evli değilim, evli kardeş ve ablalardan öğrenmek için soruyorum :)

Hamile kalmamak için neden çoğunlukla biz vücudumuza yabancı maddeler alıyoruz? Prezervatif yeterli koruyucu değil midir? Neden kadınlar hap kullanmak istiyor? Yanlış anlamayın, meraktan soruyorum. Henüz evli değilim, evli kardeş ve ablalardan öğrenmek için soruyorum :)

Ben de bunu merak ediyorum.
8 yillik evliyim hic kullanmadim.

Hormonlari baski altina almak, vucudumun dogal bir fonksiyonu olan yumurtlamayi durdurmak bana hic mi hic iyi bir fikir gibi gelmiyor.

Bilen beni de aydinlatsin.

Ben hiç kullanmadım..
Eşim korunuyordu şimdi hamileyim sonrasında da o korunacak..
Açıkçası en baştan beri eşim de ben de bu şekilde düşünüyoruz...kadınin korunması her zaman hormonal bir mücadale gerektiriyor ve dengesizlik yapıyor hem bedenen hem ruhen...
Bence de en güzeli erkeğin korunması.
Ama her erkek aynısını düşünmüyor işte.
Prezervatif fikri hoş gelmiyor .

Bu bir hormon hapı. Bildiğim kadarı ile uzun süre kullandıktan sonra cocuk sahibi olmaya karar verdiginizde kullanmayanlara göre daha geç hamile kalabiliyorsunuz. Prezervatif veya spiral gibi yöntemler varken hormon hapı ile korunmak sizin için kötü olmasın. Diğer yöntemleri de araştırın derim.

Ben 5 yillik evliligim boyunca ve oncesinde sadece prezervatif ile korundum. Hiç bir problem yaşamadım. Yumurtalarim azaldığı halde korunmayı bıraktıktan sonra 6 ay içinde iki kere hamile kaldım. Prezervatifin çok etkili bir korunma yöntemi olduğunu düşünüyorum.

Ben de bunu merak ediyorum.
8 yillik evliyim hic kullanmadim.

Hormonlari baski altina almak, vucudumun dogal bir fonksiyonu olan yumurtlamayi durdurmak bana hic mi hic iyi bir fikir gibi gelmiyor.

Bilen beni de aydinlatsin.

Prezervatifler poşet hissi veriyor en incesi olsa bile. Hiç sevmiyoruz erkek arkadaşım da ben de. Çok fazla alkol aldığımızda çok hissizlik oluyor mesela sızmak üzereyken falan ama yine prezervatife oranla daha az hissizlik oluyordu öyleyken bile. Birden fazla kez de benim içimde kaldı mesela çok büyük risk oluşturuyor bu. Hamilelik riskinin dışında rahime yapışıp kısırlığa yol açabiliyor içeride kalması. Hap adeti de düzenliyor, hormonal bozuklukları da gideriyor, sivilce, sebepsiz kilo alımı, kıllanma vs. Yumurtlamayı değil yumurtanın sperme ulaşmasını engelliyor. Rahmin de kalınlaşmasını azaltarak hem daha az kanamanız oluyor hem de yumurta döllense dahi tutunmuyor.

Merhaba arkadaşlar, benim kafamı kurcalayan bir sorunum var. Kısa süre sonra düğünüm olacak ve ben henüz doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Ciddi bir şekilde korunmak istiyorum. Acaba tam etkisini ne zaman gösteriyor? Mesela ilk paket bitince mi? Bi arkadaşım 2 ay kullanman lazım dedi yani 2 paket. Bir bileğiniz var mıdır çok huzursuzum :KK43:
Benim düğünüm eylüldeydi. Temmuz adetimle başlamıştım.

Prezervatifler poşet hissi veriyor en incesi olsa bile. Hiç sevmiyoruz erkek arkadaşım da ben de. Çok fazla alkol aldığımızda çok hissizlik oluyor mesela sızmak üzereyken falan ama yine prezervatife oranla daha az hissizlik oluyordu öyleyken bile. Birden fazla kez de benim içimde kaldı mesela çok büyük risk oluşturuyor bu. Hamilelik riskinin dışında rahime yapışıp kısırlığa yol açabiliyor içeride kalması. Hap adeti de düzenliyor, hormonal bozuklukları da gideriyor, sivilce, sebepsiz kilo alımı, kıllanma vs. Yumurtlamayı değil yumurtanın sperme ulaşmasını engelliyor. Rahmin de kalınlaşmasını azaltarak hem daha az kanamanız oluyor hem de yumurta döllense dahi tutunmuyor.
Bir de prezervatif çok pahalı. 50 tl’ye bir aylık korunuyoruz, prezervatif en az üç kutu gerekiyordu ayda, 150 tl’yi aşınca hapa başlama kararı aldım. Diğer yöntemleri de araştırmıştım. Spiral doğum yapmamış kadınlara takılmıyormuş doğum yapmadan takılırsa kayma riski varmış. Bazı türleri de ara kanama çok yapıyormuş. İğne adette düzensizlik yapıyormuş, her ay acaba geciktim mi, hamile miyim stresi yaşadıktan sonra korunmanın ne anlamı kalıyor ki? Polikistik olup düzensiz regl oluyorum zaten deyip hayatına devam edebilen kadınları hiç anlayamıyorum haptan önce her ay 1-2 hafta stres yaşıyordum oldum mu olacak mıyım diye. Şimdi saati bile şaşmıyor, her ay aynı günün aynı saatinde oluyorum, kafam çok rahat.

Kutuya başladığınız 7 gün kondom gibi extra bir bariyer metodu kullanmanız gerekiyor. 7 günden sonra yüksek bir koruma başlar. 2. Kutuya geçiş ile birlikte tam koruma sağlanmış olur ancak şunu unutmayın hiçbir yöntem %100 korumaz. Öte yandan sarı kantaron gibi kullanılan bazı gıdalar doğum kontrol hapını etkisini yok edebilir bunları iyi araştırın.

Doktor önerisi mi bu yoksa siz mi alıp kullanacaksınız?
Eğer gerekli kan testleriniz yapılmadı ise dogum kontrol hapları tehlikelidir...
Içinde yumurtlamayı baskılayıcı progesteron hormonu içerir yuksek oranda zaten bu sebeple hamileliği önler..
Yuksek progesteron kan pıhtılaşma oranını yukseltır ve anı kan pıhtılaşmaları sonucu akciğer embolisi, kalp krizi ve beyin felci gibi sorunlar ile ölüme sebep olabilir.
Öncelikle kan pıhtılaşma testleriniz yapılmalı.
Riskiniz varsa kullanamazsınız...
Hatta hamilelikte dr kan sulandırıcı verilir bu insanlara çünkü hamilelikte progesteron çok yüksek salgılanır ve aynen aynı risk vardır.
Lohusalık için de bu durum geçerli. Doğumdan sonraki 6 hafta risklidir..
Risk grubu kan sulandırıcı kullanır...
Harika ozetlemissiniz. Leblebi niyetine eczaneden alip kullanim var malesef. Bu haplar hafife alinacak haplar degil. Agri kesici bile oyle.

Bir de prezervatif çok pahalı. 50 tl’ye bir aylık korunuyoruz, prezervatif en az üç kutu gerekiyordu ayda, 150 tl’yi aşınca hapa başlama kararı aldım. Diğer yöntemleri de araştırmıştım. Spiral doğum yapmamış kadınlara takılmıyormuş doğum yapmadan takılırsa kayma riski varmış. Bazı türleri de ara kanama çok yapıyormuş. İğne adette düzensizlik yapıyormuş, her ay acaba geciktim mi, hamile miyim stresi yaşadıktan sonra korunmanın ne anlamı kalıyor ki? Polikistik olup düzensiz regl oluyorum zaten deyip hayatına devam edebilen kadınları hiç anlayamıyorum haptan önce her ay 1-2 hafta stres yaşıyordum oldum mu olacak mıyım diye. Şimdi saati bile şaşmıyor, her ay aynı günün aynı saatinde oluyorum, kafam çok rahat.
Polikistik overım. Eskiden düzensiz olan bazı aylar gelmeyen adetim düzenli beslenme, spor ve düzenli seksle (evet bence etkisi var 😬) düzene girdi. 1-2 gün o dönemdeki stresime göre oynaması hariç düzenli geliyor.
Vücuduma dışarıdan bir hormon müdehalesinde bulunmak istemiyorum, doğum kontrol haplarının bir ton yan etkisiyle boğuşmak tek tek onların hangisi bana uyacak diye denemek istemiyorum diye prezervatifle korunuyorum. Parası hariç bir olumsuzluğunu da görmedim.
Tamamen tercih meselesi yani var böyle kadınlar da.

Harika ozetlemissiniz. Leblebi niyetine eczaneden alip kullanim var malesef. Bu haplar hafife alinacak haplar degil. Agri kesici bile oyle.
Kesinlikle öyle...
Içinde hormon iceren her ilaç hap bitki neyse muhakkak doktor kontrolünde kullanılmalı..
Ve bence turkiyede kadınlar çok bilinçsizce kullanıyor kontrol haplarını

Kesinlikle prezevatif çok rahat bir yöntem. 4 yılı bitirdik bu şekilde hem temiz hem düzgün uygularsan koruma oranı çok yüksek. Kaza filan olmadı yani 4 yılda :))) Koruyuculuğu talimatlara uygun kullanmakla alakalı. Biz memnunuz yeni evlenenlere de öneririm rahatlık açısından.

Kesinlikle prezevatif çok rahat bir yöntem. 4 yılı bitirdik bu şekilde hem temiz hem düzgün uygularsan koruma oranı çok yüksek. Kaza filan olmadı yani 4 yılda :))) Koruyuculuğu talimatlara uygun kullanmakla alakalı. Biz memnunuz yeni evlenenlere de öneririm rahatlık açısından.

Ben tam tersi yeni evlenenlere onermiyorum
Ya da ilk kez iliskiye girecek erkeklere
Cunku uygun sekilde takmayi ogrenene kadar kazalar olabiliyor
Yirtilabiliyor veya iliski uzayinca cikip iceride kalabiliyor
Ilk gunden ertesi gun hapi alip iyice hormonlari altust etmenin anlami yok bence
Ikili yontemle korunup erkek bu konuda kendine guvendiginde tek kondoma dusulmesini tavsiye ediyorum ben ( eczaciyim)

Merhaba arkadaşlar, benim kafamı kurcalayan bir sorunum var. Kısa süre sonra düğünüm olacak ve ben henüz doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Ciddi bir şekilde korunmak istiyorum. Acaba tam etkisini ne zaman gösteriyor? Mesela ilk paket bitince mi? Bi arkadaşım 2 ay kullanman lazım dedi yani 2 paket. Bir bileğiniz var mıdır çok huzursuzum :KK43:
Adetin ilk günü başlarsanız ilk günden itibaren korur.
Aklıma şu geldi evlendiğim gün adet olmuştum önce nikaha ardından eczaneye gitmiştik
Evlendikten sonra ilk yaptığım şey dk hapı almak olmuş :KK70:

Ben tam tersi yeni evlenenlere onermiyorum
Ya da ilk kez iliskiye girecek erkeklere
Cunku uygun sekilde takmayi ogrenene kadar kazalar olabiliyor
Yirtilabiliyor veya iliski uzayinca cikip iceride kalabiliyor
Ilk gunden ertesi gun hapi alip iyice hormonlari altust etmenin anlami yok bence
Ikili yontemle korunup erkek bu konuda kendine guvendiginde tek kondoma dusulmesini tavsiye ediyorum ben ( eczaciyim)

Sizin daha iyi bilginiz vardır elbette biz ilk geceden beri kullandığımız ve çok rahat ettiğimiz için önerdim ben de..:)
Erkek dediğiniz gibi uygun şekilde takamıyorsa yırtıyorsaiçinde kalıyorsa vs (bunlar nasıl oluyor bilmiyorum en çok içimde kaldı diyenlere şaşırıyorum hiç başıma gelmedi çünkü:oops:) iki yöntem elbette en iyisi. Riske atmamak lazım.

3 yıllık evliyim hiç kullanmadım aklımdan dahi geçmedi. yani ben neden yumurtlamamı baskılayıp bedenimin işleyişine müdahale edeyim ki? kocam korunuyor.

X