Doğuma Hazırlık Doğum Belirtileri

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

aysunnedim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2015
74
38
29
merhaba arkadaşlar. doğumuma az bir zaman kala başıma gelecekleri merak ediyorum. :uhm:tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. doğum başlarken ya da yaklaştığında neler yaşadınız?
-su gelmesi, nişan gelmesi filan nasıl oluyor? doğumdan kaç saat ya da kaç gün önce oluyor? bunların olması şart mı? doğumdan birkaç gün önce neler yaşadınız? yani doğum belirtisi olarak neler yaşadınız? mesela bazı anneler ishal oluyormuş. bunun gibi deneyimlerinizi paylaşır mısınız? teşekkür ederim...

Ben ilk doğumumu sezeryan yaptım ama eğer sezeryan olmasaymışım bir iki saat sonra normal doğum yapacakmışım. Rahim 6 cm açılmış. Ve sezeryan öncesi çekilen nstde devasa sancılar çıkmış. Ben hiçbirşey hissetmedim. Ne nişan ne su ne kasılma ne ağrı.... Yani beni bıraksalar 2 saat sonra normal doğuracağım ama o dakikaya kadar hiçbirşey yaşamadım. Bir anda olabiliyor herşey demek ki... :) şimdiki doğumum nasıl olacak bakalım... Kasılmalar sancılar duyuyorum zaman zaman ama ne zaman doğum olacak bİlmem. Yarın doktor randevumuz var bakalım büyük olasılıkla söyleyecek tarihi

internetten nişan ve su gelmesi ile ilgili yazıları okudum ama bende neyle karşılaşacağımı çok merak ediyorum.

tecrubeli arkadaşlar paylaşırsa bizim için çok güzel olur :)

Ben ilk doğumumu sezeryan yaptım ama eğer sezeryan olmasaymışım bir iki saat sonra normal doğum yapacakmışım. Rahim 6 cm açılmış. Ve sezeryan öncesi çekilen nstde devasa sancılar çıkmış. Ben hiçbirşey hissetmedim. Ne nişan ne su ne kasılma ne ağrı.... Yani beni bıraksalar 2 saat sonra normal doğuracağım ama o dakikaya kadar hiçbirşey yaşamadım. Bir anda olabiliyor herşey demek ki... :) şimdiki doğumum nasıl olacak bakalım... Kasılmalar sancılar duyuyorum zaman zaman ama ne zaman doğum olacak bİlmem. Yarın doktor randevumuz var bakalım büyük olasılıkla söyleyecek tarihi
Korkutma kız beni :KK70: simdiki normal mi benim ilki sezeryandi simdi doktorum kesinlikle normal dogum dedi

Korkutma kız beni :KK70: simdiki normal mi benim ilki sezeryandi simdi doktorum kesinlikle normal dogum dedi
Canım ben doğurmak üzereyim. Dün gece regl sancısı gibi sancılar başladı. Belden başlayıp kasıklara yayılan ağrı ve aynı anda kasılarak sertleşen bir karın şeklinde oldu. Nişan gelmedi suyum da bugün ayağa kalkınca akacak şekilde geliyor. Erken olduğu için dr ciğer geliştirici iğne yaptı. Bir iğne daha olacağım bu yüzden şimdilik bekletiyor. 10 dk aralarla geliyor sancılar. İkinci iğneden sonra yarın saat 08:00 gibi alacak sezeryana. Tabi akşama sancılarım sıklaşmazsa.... İşte bu sefer yaşadıklarım bunlardan ibaret. Oğlum beklemedi iki hafta erken doğuyor. Çok gerginim....

Canım ben doğurmak üzereyim. Dün gece regl sancısı gibi sancılar başladı. Belden başlayıp kasıklara yayılan ağrı ve aynı anda kasılarak sertleşen bir karın şeklinde oldu. Nişan gelmedi suyum da bugün ayağa kalkınca akacak şekilde geliyor. Erken olduğu için dr ciğer geliştirici iğne yaptı. Bir iğne daha olacağım bu yüzden şimdilik bekletiyor. 10 dk aralarla geliyor sancılar. İkinci iğneden sonra yarın saat 08:00 gibi alacak sezeryana. Tabi akşama sancılarım sıklaşmazsa.... İşte bu sefer yaşadıklarım bunlardan ibaret. Oğlum beklemedi iki hafta erken doğuyor. Çok gerginim....
Sen ciddi misin? İmzanda 38.hafta yazıyo erken değilki artık?bence yazıl bebeğine ciğerleri gelişmiştr artık,tıbben 36.ay dolduğunda artık premature olmuyor.bana doktorum öyle dedi,hatta bsşka biryer 35.haftamdayken az kaldı o iğneyi vuracaktı,yazık yavrularımıza

Cidimisin nm kac haftalik oldunuz ben 34+1 iken doktorum herseyi gelismis demişti dogarsa normal bebek gibi yaşıya bilir mis ama kilomuzda ozaman 2600du Inşallah allahim sag salim kucaklarimiza aldigimiz gunu gösterir cümleten

Cidimisin nm kac haftalik oldunuz ben 34+1 iken doktorum herseyi gelismis demişti dogarsa normal bebek gibi yaşıya bilir mis ama kilomuzda ozaman 2600du Inşallah allahim sag salim kucaklarimiza aldigimiz gunu gösterir cümleten
Amin 37 + 5'im şu ande doktorum da dedi gelişmiştir ciğerler ama bazen geç olabiliyor. Bunu bilemeyiz bu yüzden işimizi sağlama alalım dedi. Bu saat oldu uyuyamadım.

Amin 37 + 5'im şu ande doktorum da dedi gelişmiştir ciğerler ama bazen geç olabiliyor. Bunu bilemeyiz bu yüzden işimizi sağlama alalım dedi. Bu saat oldu uyuyamadım.
Allahım tez zamanda kurtarıp kucağına versin inşallah cnm bizde o günleri nasip eder cümleten aminn bende korkuyorum allahım buyuk görüyor

Ben dogum yapali 2 ay oldu 40+3 de normal dogum yaptim kiz bebek annesiyim doguma bi kac hafta kala kasiklarimda agri vardi regl sancisi gibi duzensiz yani sik olmuyodu ve giderek agri artmiyodu aksam 11:30 gibi sancim vardi yine ama sik oluyodu ben tam emin olsmamistim bide ilk defa bacaklarima vurdu agri degisik bisiler oldugunu farkettim otururken az bi su geldi ayaga kalktim suyum bosaldi ben panik olsamda bi ilik dus aldim ole gittik hastaneye ilik dus dogumu kolaylastirabiliyodu bide tabi vakit kaybetmeden hastaneye gitmek gerek ama dogumun hemen olmicagini duymustum yinede aceleyle gittik tabi ama dus alabilmek faydali

Ben dogum yapali 2 ay oldu 40+3 de normal dogum yaptim kiz bebek annesiyim doguma bi kac hafta kala kasiklarimda agri vardi regl sancisi gibi duzensiz yani sik olmuyodu ve giderek agri artmiyodu aksam 11:30 gibi sancim vardi yine ama sik oluyodu ben tam emin olsmamistim bide ilk defa bacaklarima vurdu agri degisik bisiler oldugunu farkettim otururken az bi su geldi ayaga kalktim suyum bosaldi ben panik olsamda bi ilik dus aldim ole gittik hastaneye ilik dus dogumu kolaylastirabiliyodu bide tabi vakit kaybetmeden hastaneye gitmek gerek ama dogumun hemen olmicagini duymustum yinede aceleyle gittik tabi ama dus alabilmek faydali
Geçmiş olsun cnm allah sağlıklı uzun omur versin Inşallah cumlemize benimde ara ara kasiklarim ağrıyor akşamdan beri sanki reglt olucakmisim gibi birde cok gaz var sende var mıydı :* bebisi op benden

aklımızda bulunsun ozaman bende hemen koşmıyım :)
sanırım 1 2 hafta kala böyle regl sancısı gibi uyarıyormuş sonradanda sıklaşıp doğum başlıormuş nette ögle okumuştum birde siz yazınca yazmak istedim

aklımızda bulunsun ozaman bende hemen koşmıyım :)
sanırım 1 2 hafta kala böyle regl sancısı gibi uyarıyormuş sonradanda sıklaşıp doğum başlıormuş nette ögle okumuştum birde siz yazınca yazmak istedim
Her vicut birmi acaba cnm cok merak etim simdi aksamdan beri hafif hafif agriyo birde gouslerim iki uc gundur dolgun ve ari var

Her vicut birmi acaba cnm cok merak etim simdi aksamdan beri hafif hafif agriyo birde gouslerim iki uc gundur dolgun ve ari var
bilemedim ama nette de doguma 4 haftadan itibaren başlıyan belirtiler die bakındıgımda yalancı sancıların 1 2 hafta kala başlayıp git gide sıklaşması kasılmalar felan o gibi şikayetler diordu şimdi arkadaş yazıncada..
bendede oluyor + benim şu sorunum var Vajinam ayaktayken hareket ederken oturuup kalkarken felan vajinam agrıyor eskiden çatım agrıyordu şimdi orası ayrılıp kızımın başı çıkıcak gibi hissediyorum tarif edemediğim bişi yaşıyorum
ilk vajina ağrısı oluyordu 1 hafta önce başladı şimdi dünden bu yana Regl agrısı ona eşlik edio
korkum erken gelmesin 8 temmuzda randevum var ve ayakta durmuyorum sürekli oturuyorum ve yürümek dahi istemiorm sanki kızımın başı ayrılıp çıkıcakmış gibi ağrıo

bilemedim ama nette de doguma 4 haftadan itibaren başlıyan belirtiler die bakındıgımda yalancı sancıların 1 2 hafta kala başlayıp git gide sıklaşması kasılmalar felan o gibi şikayetler diordu şimdi arkadaş yazıncada..
bendede oluyor + benim şu sorunum var Vajinam ayaktayken hareket ederken oturuup kalkarken felan vajinam agrıyor eskiden çatım agrıyordu şimdi orası ayrılıp kızımın başı çıkıcak gibi hissediyorum tarif edemediğim bişi yaşıyorum
ilk vajina ağrısı oluyordu 1 hafta önce başladı şimdi dünden bu yana Regl agrısı ona eşlik edio
korkum erken gelmesin 8 temmuzda randevum var ve ayakta durmuyorum sürekli oturuyorum ve yürümek dahi istemiorm sanki kızımın başı ayrılıp çıkıcakmış gibi ağrıo
Dr git cnm cok arıyorsa benim oyle degil arasıra ağrıyor vajinamin ici ama erken dogum riskin varsa bi gorun doktora bence

Dr git cnm cok arıyorsa benim oyle degil arasıra ağrıyor vajinamin ici ama erken dogum riskin varsa bi gorun doktora bence

yoktu herşey normaldi haziranın 11 de gözüktüğümde..
ben doktor karar vermedim o yuzden hangisine gitsem diorum :)
birisi ilgisiz bir garip
digeri ilgili gibi suratsız soru soruyorum anlamıormuş gibi akıo
başka doktor arayış içindeyiz anlıycan

yoktu herşey normaldi haziranın 11 de gözüktüğümde..
ben doktor karar vermedim o yuzden hangisine gitsem diorum :)
birisi ilgisiz bir garip
digeri ilgili gibi suratsız soru soruyorum anlamıormuş gibi akıo
başka doktor arayış içindeyiz anlıycan
Guldurdun beni cnm bebegin icin hangini iyi buluyorsan ona git bence ben drma diyom normal cok korkuyorum diyorum en son care normal olmasa ozaman epidural diyor beni yarim istemiyorum dedim bebege Zatarliymis tam anestezi ameliat istemiyorum diyorum ordan cikacak o cucuk diyor ya oradan ya buradan :KK70: cok korkuyorum :/

Birşeyler buldum kızlar

Bu sayfadaki Notlar

• 1 Doğumun Yaklaştığını Gösteren 6 Belirti
  • 2 Erken Doğum Belirtileri
  • 3 Doğumun Yaklaşma Belirtileri
  • 4 Doğumun Yaklaşma Belirtileri
  • 5 Erken Doğum Tehdidi Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ?
Doğumun Yaklaştığını Gösteren 6 Belirti
Normalde doğum gebeliğin 38-40. haftaları arasında olur. Gebelerin %10’unda ise daha erken gebelik haftalarında doğum başlayabilir. Sezaryen hastanın isteği veya doktorun yönlendirilmesi ile yapılacak ise veya daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan bir gebeye tekrar sezaryen yapılacaksa işlem 38-39. haftalar arasında planlanır. Sezaryen planlanan gebeler bir gece önce saat 24 00’den itibaren herhangi birşey yememeli ve içmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğumunuzun yaklaştığını gösteren 6 belirti:

1. Rahatlama: Bebeğin karnınızın alt kısmına (pelvis) doğru yer değiştirmesi ile diaframınız üzerindeki basınç azalır ve daha kolay nefes alabilir hale gelirsiniz. Ancak bu kez idrar kesesi üzerindeki basınç artışına bağlı olarak tuvalete gitme ihtiyacı artabilir.

2. Nişan gelmesi: Gebelik boyunca rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası rahim içine bakterilerin girişini engeller. Doğuma yaklaştıkça rahim ağzındaki incelme ve gevşemeye bağlı olarak bu mukus tabakası atılır. Bu olay tüm gebelerde görülmeyebilir; genellikle kanlı koyu kıvamlı bir akıntı şeklindedir ve doğum eyleminin başlamasından dakikalar, saatler ya da günler önce atılabilir.

3. Su gelmesi: Bazı gebelerde amniotik kesenin doğum eyleminden önce yırtılması sonucu genellikle az miktarda su vajenden dışarı doğru akar. On kadından birinde ise yoğun miktarda su boşalabilir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde idrar kaçırmaya sık rastlandığından gelen sıvının amnion sıvısı mı idrar mı olduğunun kesinleştirilmesi için doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü membranların erken yırtılması halinde rahim içi enfeksiyon gelişme riski artabilir.

4. Doğum ağrıları: Gebeliğin son aylarında görülen düzensiz aralıklarla gelen, alt karın ve kasıkta hissedilen, şiddeti değişken, karında sertleşme ile birlikte olan, pozisyon değişikliği ile azalan ya da kaybolan, kısa süreli kasılmalar yalancı doğum ağrıları olarak bilinir. Doğuma yaklaştıkça yalancı doğum ağrıları yerini gerçek doğum ağrıları denen daha şiddetli, sırtın alt kısmından başlayıp karna yayılan ve karında sertleşmenin eşlik ettiği, daha uzun süren (30-60 saniye), düzenli aralıklarla gelen, dinlenmekle geçmeyen, aralıkları ve şiddeti giderek artan kasılmalara bırakır. Beş dakikada bir gelen ve 1 dakikadan uzun süren kasılmalar ya da su gelmesi halinde doktorunuza başvurmanız önerilir.

5. Rahim ağzında incelme: Gebeliğin son ayında rahim ağzı incelmeye başlar. Doktorunuz bu durumu kontrole gittiğinizde vajinal muayene ile anlayabilir ve yüzde .. olarak ifade eder. Rahim ağzındaki incelme, rahim ağzının daha kolay genişlemesine olanak tanır. Gebeliğin son iki ayında hissettiğiniz yalancı doğum ağrıları da denen kısa süreli, şiddeti az kasılmalar incelmede rol oynar.

6. Rahim ağzında genişleme: Gebeliğin son aylarında rahim ağzında genişleme başlar. Doktorunuz bu durumu vajinal muayene ile anlar ve cm olarak ifade eder. Doğumun gerçekleşebilmesi için rahim ağzında tam genişleme (10 cm) ve tam incelme (%100) olması gerekir.
Gebeliğin son zamanlarında bebek hareketlerinin bir miktar azalması normal kabul edilir. Ancak bebek hareketlerinde belirgin azalma varsa (saatte 10’dan az) veya bebek hiç hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Erken Doğum Belirtileri
Erken Doğumun belirtileri
Erken doğum belirtileri nasıl anlaşılır

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ?
Erken doğumu engellemede başarı, erken saptanmasına bağlıdır
Bunların başında düzenli uterus kasılmalarının fark edilmesi gelmektedir Uterin kasılmayı; karın duvarına koyduğunuz parmaklarınızla hissedebilirsiniz Karın duvarında rahminizin toplanma hissi veya her zamankinden daha gergin bir hal alması şeklinde olabilir Özellikle sertleşmeler kısa süreli ve tekrarlayan tarzda ise önemlidir Başlangıçta ağrısızdırlar Saatte 3-4’den fazla sayıda olduklarında en kısa sürede doktorunuza bilgi vermelisiniz
· kasık bölgelerinde adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar,
· alt sırt veya bel bölgesinde ağrılar,
· vaginal lekelenme veya kanama,
· vaginal akıntıda ani artış,
· vaginal sulu veya kanlı bir akıntı,
· pelviste baskı hissi, şeklinde olabilir

Doğumun Yaklaşma Belirtileri
Doğum Belirtileri
Doğumun Yaklaşma Belirtileri Nelerdir?

Doğum eyleminin farklı olmasına karşın yaklaşan doğumun belirtileri genelde benzerdir. Her kadında tüm belirtiler olmayabilir ancak varlığı doğumun irkaç gün ile birkaç hafta arasında gerçekleşebileceğini gösterir.

Hafifleme: Bebeğin aşağı inmesi
Gebeliğinizin son dönemlerine nefes almada zorlanmaya başlamanız normaldir. Bebeğinizin artık diyafram kasını iyice yukarı doğru itmesi ve göğüs boşluğunun azaltması bunun temel nedenidir. Doğum yaklaşırken bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner. Bu sayede göğüs boşluğu ve diyaframınız üzerindeki baskı azalır. Artık daha rahat soluk alıp verebildiğinizi ve sanki hafiflediğinizi hissedebilirsiniz. Öte yandan bebeğin başının aşağıya inmesi mesaneniz üzerindeki baskının artmasına neden olur. Bunun sonucunda da tıpkı gebeliğinizin erken dönemlerinde olduğu gibi sık sık idrara çıkma gereksinimi duyarsınız.

Bebek aşağıya indiğinde dışarıdan bakanlar karın yapınızın değiştiğini söyleyebilirler. Ya da nadiren ne siz ne de dışarıdan bakanlar böyle bir değişimin farkında olmayabilirler.

Nişan gelmesi
Gebelik sırasında rahim ağzı sümüğümsü bir yapı ile doludur. Mukus tıkaç adı verilen bu birikmiş salgılar bebeği dış etkenlere karşı korur. Doğumun yaklaşması ile birlikte rahim ağzı gevşemeye başlar ve bu tıkaç düşer. Halk arasında bu durum nişan gelmesi olarak adlandırılır ve doğumun artık çok uzak olmadığı gösteren işaretlerden birisidir.

Suyun gelmesi
Her 10 hamile kadından birisinde amniyon kesesi beklenmedik bir zamanda yırtılır ve amniyon sıvısı dışarı boşalır. Suyun gelmesi olarak adlandırılan bu durum da doğumun yaklaştığını gösterir. 36. haftadan sonra suyun gelmesini takiben genelde 24 saat içinde eylem kendiliğinden başlar. Suyunuz geldiğinde zaman kaybetmeden doktorunuzu arayın. Amniyon kesesi açıldıktan sonra bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruyacak hiçbir bariyer kalmadığından asla vajina içerisine tampon gibi maddeler yerleştirmeyin ve cinsel ilişkide bulunmayın.

Aşırı enerjik olma
Tüm hamileliğiniz süresince kendinizi çok bitkin ve yorgun hissedebilir ve fırsat bulduğunuz her an ufak bir şekerleme yapmak gereksinimi duyabilirsiniz. Bu hamilelikte çok nadir krşılşılmayan bir durumdur. Ancak bir sabah uyandığınızda kendinizi bir anda çok enerjik hissedersedip temizlikten alışverişe pekçok işi yapak için koşuşturur vaziyette bulursanız şaşırmayın. Pekçok kadın doğumdan kısa bir süre önce bu şekilde hissetmektedir.

Şart olmamakla birlikte aşağıdaki belirtiler de doğumun yaklaştığını düşündürür.

Vajinal akıntıda artış. Akıntının rengi büyük olasılıkla pembe ya da kahverengidir.
Hafif karın krampları ile bereber rahimde çok şiddetli olmayan sertleşmeler ve gevşemeler.
Hafif kilo kaybı
Bel ve sırtta gelip giden künt bir ağrı
Kramplar ile birlikte sık görülen barsak hareketleri
Pelvik ve rektal (makat) alanda dolgunluk hissi
Muayende rahim ağzında yumuşama ve incelme
Tüm bu bulguların görülmesinin şart olmadığını, kadından kadına değişebileceğini unutmayın.

Yaklaşan doğumun belirtileri
Hamileliğin son dönemleri
Doğum Belirtileri

Gebeligin son aylarinda rahim gögüs kafesine kadar yükselir, yaptigi basinç nedeniyle nefes almak zorlasir, mide ve bagirsak sikâyetleri olur.

DOĞUMDAN 4 HAFTA ÖNCE

En önemli ve kesin belirti, karnın hafifçe aşağı sarkması ve ön tarafının sivrileşmesidir. Hamile kadın, artık daha rahat nefes almakta, elbiseleri vücudunu daha az sıkmaktadır. Nedeni de, ana rahmindeki bebeğin, doğuma uygun şeklini alması, başının aşağı gelecek şekilde dönmesidir. İlk çocuğunu bekleyen kadın, artık ortalama 4 hafta sonra doğumun olacağını anlamalıdır. Daha önce doğum yapmış kadında bu süre, daha da kısalabilir. Karnın aşağı sarkmasından kısa bir,süre sonra göbek düzleşir, hafif çökük bir şekil alır.

DOĞUMDAN ÖNCEKİ GÜNLER

Hamileliğin son aylarında, kadınların büyük çoğunluğunda artık kilo artışı görülmez. Aksine, doğumdan önceki birkaç gün içinde, yarım ile bir kilo arası kilo kaybı bile görülür. Bunun nedeni, vücudun su atmaya başlamasıdır. Kadın karnının dakikalarca veya bazen daha uzun bir süre sertleştiğini hissedecektir.
Yine bu devrede hamile kadın, daha sık aralıklarla tuvalete gitme zorunluluğu duyacaktır. Çünkü bebek, başıyle annenin idrar kesesine basınç yapar.

DOĞUMDAN 48-24 SAAT ÖNCE

Doğumun gerçekten çok yaklaştığı hususunda en kesin belirti, o zamana kadar rahim ağ-7inı kapalı tutan sümüksel dokudan (mukoza) oluşan tamponun gevşeyerek akmasıdır. Halk arasında buna “İşaret geldi” derler. Bu akıntı kırmızı renktedir. Bu arada ön ağrılar daha kuvvetle hissedilmeye başlanır. İki ağrı arasındaki süre uzundur.

DOĞUM BAŞLIYOR

Birdoğumun en önemli belirtisi, ilk açıcı sancılardır. Kuyruk sokumundan başlayan bu ağrılar, karın bölgesine doğru yayılır, bir kuşak gibi hamile kadının bedenini sarar. İlk sancı 20-30 saniye kadar sürer. Sonra gittikçe daha sık ve daha güçlü olarak duyulur. Sancılar arasındaki süreler düzenli olmaya başladığı zaman (her 10 dakikada bir) artık hastaneye gitmenin vakti gelmiş demektir. Doğumun başladığını gösteren en kesin belirti, rahim boynunun aralanmasıdır. Eğer su kesesi patlamışsa, sancılar olmasa bile, doğum başlamış demektir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket, en kısa zamanda hastaneye gitmektir,

Erken Doğum Tehdidi Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ?
Erken doğum tehdidi ve erken doğum belirtileri nelerdir ?

Erken doğum; gebeliğin 20. haftadan sonra, 38. haftadan önce sona ermesi, bebeğin miadından önce doğmasıdır.

Erken doğum tehdidi ise erken doğum gerçekleşmeden önce bazı belirtilerinin ortaya çıkması durumudur.

Erken doğum belirtileri; kasık sancıları, karında sertleşmeler, kasılmalar, suların eken gelmesi, vajinadan kan gelmesi gibi belirtiler olabilir.

Gebelikte idrar yolları iltihapları, ani sarsıntılar, karna darbe isabet etmesi, kansızlık, sigara veya alkol kullanımı, vajina iltihaplan, ishaller, ateşli hastalıklar erken doğuma yol açabilen nedenler arasında sayılabilir. Ayrıca bir kadının önceki gebeliğinde erken doğum yapmış olması da, daha sonraki gebeliklerinde erken doğum tehlikesini arttırır.

Son düzenleyen: Moderatör:
X